טראמפ הקפיץ את וול סטריט ב-9% - היום הטוב מאז 2008

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חזית הבורסה של ניו יורק השבוע
חזית הבורסה של ניו יורק השבועצילום: Mark Lennihan/אי־פי
עדכונים

טראמפ הקפיץ את וול סטריט ב-9% - היום הטוב מ-2008

יום לאחר שרשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 1987, התאוששו בורסות וול סטריט עם הזינוק היומי החד ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008. זאת לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הכריז הערב על מצב חירום לאומי בארה"ב, והרגיע בכך חששות כי הממשל האמריקאי לא נוקט בצעדים הנדרשים כדי לבלום את התפשטות מגפת הקורונה. הדולר מתחזק בעולם זה היום הרביעי ברציפות, ותשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב טיפסה חזרה ל-1%.

מדד S&P 500 נסק היום ב-9.2% - היום הטוב ביותר מאז 2008 - אולם עדיין צנח בסיכום שבועי ב-8.8% לאחר שרשם אתמול (ה') את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 19 באוקטובר 1987. מדד דאו ג'ונס קפץ היום ב-9.4% אולם צלל ב-10.4% השבוע. מדד נאסד"ק זינק ב-9.3% היום אך נפל ב-8.2% בסיכום שבועי. עבור שלושת המדדים הזינוק היום היה החד ביותר מאז אוקטובר 2008.

העליות בוול סטריט היום באו לאחר שאתמול רשמו המדדים את הנפילה היומית החדה ביותר מאז המפולת של יום שני השחור ב-1987, ונכנסו לשוק דובי - כלומר נפילה של יותר מ-20% מהשיא - בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי העולמי.

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 הצטרפו ביום חמישי למדד דאו ג'ונס ונכנסו לשוק דובי, לאחר שהשלימו נפילות של יותר מ-20% מהשיאים שאליהם טיפסו בחודש שעבר. שוק דובי בבורסות וול סטריט בישר בעבר על תקופות מיתון כלכלי בארה"ב, ובכלל זה המפולת של 1929 שקדמה לשפל הכלכלי הגדול, או השוק הדובי האחרון שהחל ב-2007 ובישר על המשבר הפיננסי העולמי.

בעקבות כניסתה אתמול לשוק דובי, וול סטריט גם קטעה את השוק הפרי (bull market) הארוך ביותר בתולדותיה שנמשך לא פחות מ-11 שנים, ואשר במהלכו נסק מדד S&P 500 ביותר מ-300%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.2% מעל לרמה של 1%. בתחילת השבוע צללה התשואה לשפל של פחות מ-0.4%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-1.3% ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז 2016.

מניית אפל זינקה ב-12% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית אייפון פתחה מחדש את כל חנויותיה בסין, על רקע דעיכת התפרצות נגיף הקורונה במדינה. ביום חמישי צללה מניית אפל בקרוב ל-10%.

טראמפ הכריז על מצב חירום בארה"ב: צפו במסיבת העיתונאים

הנשיא דונלד טראמפ הכריז היום בוושינגטון על מצב חירום לאומי בארה"ב בשל התפרצות נגיף הקורונה, וסלל בכך את הדרך להזרמת סיוע פדרלי רב יותר למאבק נגד המחלה בה נדבקו כמעט 140 אלף בני אדם ואשר גרמה למותם של מעל 5,000 בני אדם ברחבי העולם.

ההכרזה על מצב חירום בארה"ב, על פי חוק סטאפורד שנחקק ב-1988 כדי לסייע להתמודד עם אסונות טבע, תאפשר להקצות עשרות מיליארדי דולרים במשאבים הפדרליים למדינות ולרשויות מקומיות במקרה של אסון טבע.

הסיוע, שלדברי טראמפ יגיע להיקף של עד 50 מיליארד דולר, יועבר דרך הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA).

טראמפ נתון ללחץ גובר לנקוט בצעדים בזמן שמושלים וראשי ערים ברחבי ארה"ב מגבירים את מאמציהם להגביל את התפשטות הנגיף, וסוגרים בתי ספר ומבטלים אירועים ציבוריים.

הנפט סגר השבוע הגרוע מ-2008 - צלל ב-23%

מחיר הנפט נסגר בעליות קלות בניו יורק אולם סגר את השבוע הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008 בצל חששות מנפילה בביקוש לנפט עקב התפשטות נגיף הקורונה בעולם, לצד הגדלת תפוקת הנפט של רוסיה וערב הסעודית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 31.73 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי צלל מחיר הנפט ב-23%.

הזהב כבר לא מקלט? סגר השבוע הגרוע מאז 2011

מחיר הזהב, הנחשב בדרך כלל למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, צלל השבוע יחד עם שאר השווקים - בניגוד להרגלו - בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משמונה שנים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,516.7 דולר לאונקייה, נפילה של 4.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי צנח מחיר הזהב ב-9.3% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ספטמבר 2011.

נפילת מחיר המתכת היקרה, הנקוב בדולרים, נרשמה השבוע על רקע התחזקות הדולר בעולם, שהפכה את הזהב ליקר יותר עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים. סיבה נוספת לצניחת מחיר הזהב השבוע היתה מכירות שביצעו משקיעים לצורך כיסוי הפסדים בשווקים אחרים.

"נראה כי המשקיעים מכרו זהב כדי לכסות הפסדים במקומות אחרים", כתבה קרוליין ביין, כלכלנית הסחורות הראשית של חברות קפיטל אקונומיקס, בדו"ח למשקיעים. "הנזילות בשוק הזהב מספיקה ולכן מכירת החזקות זהב נעשית במהירות ובקלות יחסית כדי לגייס מזומן בעת הצורך".

אירופה סגרה השבוע הגרוע מ-2008 - נפילות של 19%

יום לאחר שרשמו את הנפילה היומית החדה מעולם, בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע תמריצים חדשים לכלכלת היבשת הכורעת תחת נטל מגפת הקורונה. מניות חברות התעופה, חומרי הגלם, יצרניות הרכב והתשתיות הובילו את העליות היום.

בתחילת יום המסחר נסקו המדדים האירופים בקרוב ל-9% אולם בהמשך מחקו כמעט את כל העליות בצל דיווחים לפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכוון להכריז הערב על מצב חירום לאומי.

בסיכום שבועי, בורסות אירופה סגרו את השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולם, על רקע התגברות הספקות לגבי יעילות הצעדים שבהן נוקטות מדינות ברחבי העולם כדי לבלום את התפשטות מגפת הקורונה.

בורסת לונדון, שרשמה ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר מאז יום שני השחור ב-1987, התאוששה היום ב-2.5%. בורסת פרנקפורט, שזינקה במהלך המסחר היום ב-9%, נסגרה לבסוף בעלייה של 0.8%. בורסת פריז הוסיפה 1.8%.

בורסת מילאנו זינקה היום ביותר מ-7% לאחר שצללה בקרוב ל-17% ביום חמישי - היום הגרוע ביותר בתולדותיה. בורסת מדריד נסגרה בעלייה של 3.7% לאחר שצנחה ב-14% אתמול. העליות החדות היום בשוקי המניות של איטליה וספרד נרשמו על רקע הודעת הרשויות בשתי המדינות וכן בבריטניה על איסור על מכירה בשורט של מניות של חברות איטלקיות וספרדיות.

מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסגר היום בעלייה של 1.4% לאחר שכבר קפץ ב-8.8% במהלך יום המסחר - והיה בדרכו לזינוק היומי החד ביותר מאז מאי 2010 - לאחר שגרמניה הודיעה כי תעמיד הלוואות של מאות מיליארדי דולרים כדי לסייע לעסקים לצלוח את משבר הקורונה, והנציבות האירופית נתנה אור ירוק למדינות גוש היורו לפרוץ את גבולות תקציביהן כדי לממן צעדים להקלת נזקי הנגיף לכלכלה.

בסיכום שבועי נפל מדד סטוקס 600 האירופי בכמעט 18.5% - השבוע הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2008 בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

היורו נחלש כעת מול הדולר ב-1% לשער של 1.107 דולר ליורו, והליש"ט צונחת ב-1.8% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2348 דולר לליש"ט.

הבנק המרכזי של סין יזרים 79 מיליארד דולר לשווקים

הבנק המרכזי של סין הודיע כי יוריד את כמות המזומנים שהבנקים צריכים לשמור כרזרבות, ובך מזרים מזומנים לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הבנק המרכזי מוריד את יחס הרזרבות שהבנקים המסחריים צריכים לשמור ב-1%-0.5% לעומת הרמה הנוכחית, כך נמסר באתר האינטרנט של הבנק. בסך הכל, המהלך ישחרר לשווקים נזילות בסך 550 מיליארד יואן (79 מיליארד דולר).

הבנק המרכזי יבדוק את איכות ההלוואות של בנקים מסחריים לעסקים ב-2019, ורק בנק שיעבור את הבדיקה יהיה זכאי להורדת יחס הרזרבות. הבנק המרכזי מסר כי המהלך יוריד את הריבית שהבנקים צריכים לשלם ב-2020 ב-8.5 מיליארד יואן. המהלך ייכנס לתוקף ב-16 במארס.

הבנק המרכזי של נורווגיה מוריד את הריבית ב-0.5%

במהלך חירום, הבנק המרכזי של נורווגיה מוריד את הריבית ב-0.5% ומאותת כי יתווספו לכך תמריצים נוספים. כלכלת נורווגיה מבוססת על נפט שמחירו ירד לשפל של כ-30 דולר לחבית.

"הורדת הריבית לא תמנע את השפעות מגפת הקורונה על כלכלת נורווגיה, אך היא יכולה למתן את ההשפעות על תחומים חיוניים כמו רמצת האבטלה", מסר היום הבנק. מטבע הקרונה הנורווגית, שנחלשה משמעותית בשבוע האחרון, התאושש ועלה ב-1.6% מול היורו - עם זאת הוא עדיין ברמות שפל היסטוריות.

הורדת הריבית מצטרפת לשורה של מהלכים של בנקים מרכזיים בעולם. הבנק הפדרלי הוריד את הריבית ב-3 במארס ב-0.5%. הבנק המרכזי של אירופה הוסיף נזילות לשווקים. כך גם הבנק המרכזי של שוודיה, שהוסיף נזילות לשווקים בצורה של הלוואות לבנקים המסחריים.

אסיה נופלת

בורסות אסיה ננעלו בירידות של עד 4% לאחר קריסת בורסות אירופה ו-וול סטריט אמש. בבורסת טוקיו נפל מדד ניקיי ב-6% לאחר שרשם ירידות של 10%, בעקבות נפילות של כ-10% במדדי וול סטריט אמש. ארה"ב נכנסה רשמית לשוק דובי, מה שמגדיל את הסיכויים למיתון כלכלי ל-80%.

טרודו ואשתו סופי באוטווה, בספטמברצילום: Patrick Doyle/רויטרס

בלילה הודיע ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו כי ייכנס לבידוד של 14 יום בעקבות הידבקות אשתו, סופי טרודו, בקורונה. החוזים על מדדי וול סטריט מראים כעת סימנים לעליות של 4%.

בתאילנד, אינדונזיה ודרום קוריאה הופסק המסחר וחודש. בורסת סיאול ירדה ב-3.3%; הונג קונג ירדה ב-1.1%; סידני עלתה ב-4.4%; סין (מדד CSI 300) ירדה ב-1.2%; מומבאי עלתה ב-4%. טוקיו השלימה נפילה של 29% תוך חודש.

בשוק המט"ח תנודות חדות. הין יורד ב-1.7% ל-106.42 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-1% ל-0.63 דולר. הוון הדרום קוריאני יורד ב-1% ל-1,219 וון לדולר.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-5.1% ל-33.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-5.8% ל-35.1 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.9% ל-1,576.4 דולר לאונקייה.

הירידות החדות בוול סטריט מאז 1987

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות חדות על רקע בהלת הקורונה וחוסר ההסכמה בין טראמפ לקונגרס האמריקאי על אישור חבילת תמריצים למשק.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-10% ואיבד יותר מ-2,300 נקודות - הירידה היומית בנקודות החדה בהיסטוריה והירידה החדה ביותר באחוזים מאז יום שני השחור ב-1987; S&P 500 נפל ב-9.5%; נאסד"ק איבד מערכו 9.4%. מדד נאסד"ק ו-S&P 500 נכנסו לשוק דובי. בורסות אירופה רשמו היום את הירידות החדות בהיסטוריה במסחר ביבשת. מניית בואינג נפלה ב-18%. הבורסה בברזיל צנחה ביותר מ-15%.

המסחר הופסק בפתיחתו באופן אוטומטי אחרי שירד ב-7%. אחרי 15 דקות הוא חודש - והירידות התגברו.

בהמשך התחייב הבנק הפדרלי להרחיב את התוכנית לרכישת אג"ח והוא מזרים למעשה מיליארדי דולרים לשוק. בנוסף, מתגברות ההערכות שהבנק הפדרלי יוריד ב-18 במארס את הריבית במשק ל-0%. לפי הודעת הבנק הפדרלי, הוא יזרים 500 מיליארד דולר בהלוואות קצרות טווח לשוק. ואולם אחרי כמה דקות חזרו המדדים המובילים לרשום ירידות חדות.

טראמפ הודיע אמש על שורה של צעדים למאבק בהתפשטות מגפת הקורונה, הראשון איסור על כניסת זרים מאירופה לארה"ב במשך חודש. בנוסף הנשיא הכריז על מתן הלוואות בריבית נמוכה לעסקים שנפגעו מהמגפה וקרא לקונגרס לאשר חקיקה להטבות מס למעסיקים. ואולם בית הנבחרים שנמצא בשליטה דמוקרטית הגיש הצעה משלו - וטראמפ אמר שהוא מתנגד לה.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל ירד ב-4.5% ל-31.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי יורד ב-8.6% ל-32.7 דולר לחבית.

הליש"ט נחלשת ב-1.6% מול הדולר. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער המטבע מול מטבעות שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, ביניהם הין, דולר ויורו, עולה ב-0.85%. היורו יורד מול הדולר ב-0.7% ל-1.1172 דולר ליורו.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה אחרי הודעת הבנק הפדרלי ל-0.886%, אחרי שמוקדם יותר ירדה התשואה בשיעור חד.

התרסקות באירופה; לונדון ביום הגרוע מ-1987

המסחר באירופה ננעל בירידות חדות בהמשך לירידות באסיה לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע על איסור כניסת זרים מאירופה לארה"ב, במסגרת תוכנית למאבק בהתפשטות וירוס קורונה. בנוסף, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע היום על הרחבת תוכנית התמריצים לבנקים, אך לא על הורדת ריבית, ואכזב את השווקים.

לונדון נפלה ב-10.9%; פרנקפורט איבדה 12.2%; פריז צללה ב-12.3%; מילאנו קרסה ב-16.9%; ומדריד נפלה ב-14%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-11.4% - היום הגרוע בהיסטוריה של המדד האירופי. זה היום הגרוע ביותר בבורסת לונדון מאז יום שני השחור ב-1987, אז צנח מדד פוטסי 100 ב-10.9% ויום אחר כך ב-12.2%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. היורו צונח ב-1.3% ל-1.112 דולר. הליש"ט נופלת ב-2% ל-1.2563 דולר. הדולר האוסטרלי יורד מול הדולר האמריקאי ב-3.1%.

מניות חברות התעופה נפלו לאחר שטראמפ הודיע כי ארה"ב תאסור כניסת זרים מאירופה במשך חודש. אייר פראנס-KLM יורדת ב-12.7%; לופטהנזה נפלה ב-14%; ריינאייר מאבדת 7.5%; איזיג'ט יורדת ב-13.6%; IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז, מאבדת 16.6%. מניית רולס רויס, יצרנית המנועים למטוסים, יורדת ב-16% ומניית יצרנית המטוסים איירבוס יורדת ב-16.7%.

אלה המניות שרושמות את הירידות החדות ביותר

הירידות החדות בוול סטריט פוגעות במיוחד במניות של חברות תעופה ותיירות, בשל האיסור של נשיא ארה"ב על כניסת תיירים מאירופה החל מיום שישי. בנוסף, תעשיית הקרוזים סובלת ממשבר קשה, וחברות האנרגיה מתקשות להתמודד עם הירידה החדה במחירי הנפט השבוע.

יצרנית המטוסים בואינג, שגם ככה שרויה במשבר קשה בגלל פרשיית 737 מקס, צוללת היום בכ-12% בשל החשש שההוראה של טראמפ תוריד את הביקוש למטוסים חדשים. מתחילת השנה קרסה מניית בואינג ב-49.3%.

כל החברות במדד דאו ג'ונס רושמות היום ירידות חדות ואלה הבולטות שבהן: מניית יבמ צונחת ב-11%; מניית יצרנית הטרקטורים קטרפילר צונחת ב-11%; בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס נופל ביותר מ-9%; חברת האנרגיה שברון נחלשת ביותר מ-9%.

חברת שיט התענוגות נורוויג'אן קרוז ליין צונחת בכ-30%; רויאל קריביאן צונחת ב-25%. מתוך 500 החברות במדד S&P 500 – 498 חברות רושמות היום ירידות.

מניית חברת התעופה יונייטד, שנסחרת בנאסד"ק, נופלת ביותר מ-14%; חברת הזמנת החופשות המקוונת אקספדיה מאבדת 12%.

הבורסה בברזיל צונחת ב-12%

הירידות החדות לא עוצרות רק בוול סטריט ומתפשטות לכל הבורסות בצפון אמריקה ובדרומה. המסחר בברזיל הופסק, אחרי שמדד בווספה צנח ב-12%. מתחילת השנה ירדה הבורסה המקומית ביותר מ-46%, במונחי דולר, על רקע היחלשות הריאל המקומי. בטורונטו קורסת הבורסה המקומית ב-9.5%; במקסיקו נופלת הבורסה ב-7%; בארגנטינה נרשמות ירידות של 7%; ובצ'ילה צונחים המדדים ב-7%.

אף שמספר החולים בקורונה בדרום אמריקה אינו גבוה ביחס למדינות אחרות בעולם, הירידה במחירי הנפט פוגעת באופן אנוש בכלכלות רבות באזור. זו הפעם השלישית השבוע שבה הופסק המסחר בברזיל בשל הנפילה במחירי הנפט. הריאל הברזילאי צונח מול הדולר בכ-2%, ומשלים נפילה של כמעט 4% מתחילת השבוע.

קרניבל משעה הפלגות של פרינסס קרוזס

חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבבעלות מיקי אריסון, קרניבל, הודיעה היום (ה) כי היא משעה את ההפלגות של 18 ספינות של פרינסס קרוזס ל-60 יום. המניה צונחת ב-22% במסחר שלפני הפתיחה בוול סטריט.

הנוסעים שכעת נמצאים על שיט שאמור להסתיים בעוד חמישה ימים יפליגו עד סוף המסלול המתוכנן. פרינסס קרוזס מתכננת לחזור לפעילות ב-11 במאי. מניית קרניבל איבדה יותר ממחצית משוויה בחודש האחרון, ומתחילת השנה צנחה ב-60%.

מדד המחירים ליצרן בארה"ב רשם את הירידה החדה ביותר בפברואר מזה חמש שנים

מדד המחירים ליצרן בארה"ב רשם את הירידה החדה ביותר בפברואר מזה חמש שנים, הודות לנפילה במחירי הנפט.

המדד (PPI ) צנח ב-0.6% בפברואר, כך עולה מנתונים ממשלתיים שפורסמו היום. המדד עלה ב-1.3% ב-12 החודשים האחרונים והאינפלציה צפויה להתמתן עוד יותר על רקע התפרצות וירוס הקורונה.

מדד הליבה של מדד המחירים ליצרן, שאינו כולל מחירי מזון ואנרגיה, ירד ב-0.1% בפברואר. ב-12 החודשים האחרונים הוא ירד ל-1.4%.

מספר האמריקאים שהגישו בקשה לדמי אבטלה בשבוע הראשון שמארס נפל במקצת ונותר קרוב לשפל של 50 שנה, מה שמרמז על כך שהתפרצות וירוס הקורונה עדיין לא גרמה לפיטורים מסיביים. מספר תביעות האבטלה הראשונות נפל ב-4,000 ל-211 אלף בשבעת הימים עד ה-7 במארס, דיווחה הממשלה.

סינוורלד של האחים גרדינגר קורסת ב-47%

מניית סינוורלד (Cineworld), חברת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם שבבעלות משפחת גרדינגר הישראלית קורסת ב-47%, על רקע ציפייה לנפילה במספר המבקרים בבתי הקולנוע. המניה איבדה יותר מ-80% מערכה ב-12 החודשים האחרונים.

סינוורולד הכריזה בדצמבר 2019 על רכישתה של חברת סינפלקס (Cineplex), מפעילת בתי הקולנוע הגדולה בקנדה עם נתח שוק של 75%, תמורת 34 סנט קנדי למניה במזומן. המחיר שיקף פרמיה של 40% על מחיר השוק של החברה הקנדית, שווי שוק של 2.15 מיליארד דולר קנדי (1.65 מיליארד דולר אמריקאי) ושווי פעילות של 2.1 מיליארד דולר - בהתחשב בחוב הפיננסי נטו של סינפלקס. סינוורלד היתה אמורה לממן את העסקה בהלוואות בנקאיות של 2.3 מיליארד דולר.

המשקיעים ממתינים להחלטת הבנק המרכזי של אירופה

המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה בראשות הנשיאה כריסטין לגארד. הבנק יקיים מסיבת עיתונאים ב-15:30 שעון ישראל, ויודע על צעדיו למאבק בהשפעות מגפת הקורונה על כלכלת אירופה.

לבנק המרכזי של אירופה איו הרבה מרחב תמרון, כאשר הריבית הנוכחית עומדת ברמה אפסית. הריבית על הפיקדונוצ עומדת בשיעור של מינוס 0.5%. הבנק המרכזי עשוי להגדיל את תוכנית ההרחבה הכמותית. הבנק רוכש מדי חודש נכסים בשיעור של 20 מיליארד יורו.

אתמול פורסם כי לגארד אמרה למנהיגי האיחוד האירופי בשיחת ועידה כי בכירי הבנק המרכזי מתמקדים בכלים שיספקו מימון זול במיוחד - ויבטיחו כי הנזילות והאשראי בשוק לא ייעלמו.

לגארד הוסיפה כי צעדים שינקוט הבנק המרכזי ישפיעו לטובה רק אם ממשלות אירופה יתמכו בהם, ויבטיחו כי הבנקים ימשיכו להלוות כסף לעסקים באזורים שנפגעו מהקורונה.

טראמפ הפיל את אסיה

המפולת נמשכת באסיה: טוקיו ננעלה בירידות של 4.4%; הונג קונג איבדה 3.6% מכרה; סידני נפלה ב-7.3%; שנחאי ירדה ב-1.5%; סיאול ב-3.8%; מומבאי ב-7.2% וסינגפור ב-3.6%.

הפאניקה בשווקים עולה מדרגה לנוכח התפשטותו של וירוס קורונה באירופה ובארה"ב. תוכנית שהציג נשיא ארה"ב לבלימת המגפה זעזעה את המשקיעים, שכן טראמפ הכריז על השעיית כניסת נוסעים מאירופה ל-30 יום, למעט אזרחים אמריקאים ולמעט מבריטניה, וקרא למחלה "וירוס זר", בזמן שהיא מתפשטת בתוך ארה"ב.

בשוק הסחורות נמשכות הנפילות, כשהנפט מאבד 4.1% ל-31.6 דולר לחבית במסחר בחוזים על טקסס מתוק. הברנט נופל ב-4.2% ל-34.3 דולר לחבית.

הין עולה ב-0.8% ל-103.76 ין לדולר. הדולר האוסטרלי נופל ב-0.7% ל-0.643 דולר אמריקאי. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.755%. הזהב יורד ב-0.5% ל-1,634 דולר לאונקייה.

מכירות המכוניות בסין בפברואר ירדו ב-79%

מכירות המכוניות בסין, שוק המכוניות הגדול בעולם, ירדו ל-310 אלף מכוניות לעומת פברואר 2019' – ירידה של 79%. מדובר ברצף ירידות של 20 חודשים, כך לפי נתוני איגוד יצרני המכוניות בסין.

מחוז חוביי, שבו התפרץ ויררוס קורונה, אחראי ל-10% מייצור המכוניות בסין, כאשר החברות הונדה, רנו, פז'ו דיווחו על עיכובים בחזרה לפעילות הייצור לאחר שהושבתה לפני כחודש.

מכירות כלל תעשיית הרכב ירדו ב-8.2% בשנה שעברה על רקע הגבלות פליטות מזהמים חדשות ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

הזהב ננעל בירידות במחיר הנמוך ביותר זה שבוע

הזהב המשיך לרדת היום, וננעל ברמה הנמוכה ביותר זה שבוע, בשעה שהמשקיעים מחכים למוצא פיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנוגע לתמריצים כלכליים לעידוד הכלכלה הפגועה ממשבר הקורונה.

החוזים על הזהב ננעלו בירידה של 1.2% למחיר של 1,464.71 דולר לאונקיה; מחיר הכסף ירד ב-1.3%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 עלתה ל-0.833%.

הנפט ננעל בירידות בעקבות הודעת סעודיה על הגדלת התפוקה

מחירי הנפט המשיכו לרדת היום, לאחר שסעודיה הודיעה כי תגדיל את תפוקת הנפט ל-13 מיליון חביות ביום, בראשונה זה עשור, ובעקבות חיתוך התחזית לצמיחה בביקוש העולמי לנפט מצד אופ"ק על רקע וירוס קורונה.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל ירדו ב-3.9% למחיר של 33.01 דולר לחבית; החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה במאי נפלו ב-3.9% ל-35.77 דולר לחבית.

אתמול ננעלו החוזים העתידיים על הנפט בעלייה של יותר מ-10%.

אירופה ננעלה בירידות; לונדון איבדה 1.6%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות, לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה הוריד את הריבית ב-0.5% ל- 0.25% והודיע על תמריצים לסיוע לחברות בהתמודדות עם מגפת הקורונה.

לונדון ירדה ב-1.4%; פרנקפורט איבדה 0.3%; פריז נחלשה ב-0.6%; מילאנו עלתה ב-0.3% ומדריד איבדה 0.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.7%.

מניות הבנקים באירופה עלו. בנק אוף אירלנד עולה ב-1.2%; סוסייטה ג'נרל ב-3.4%; קומרצבנק עולה ב-5.6%.

מניית אדידס יורדת בפרנקפורט ב-13.1% לאחר שיצרנית ביגוד הספורט הזהירה כי תחזיות הרווח ל-2020 עשויות להיות מושפעות מווירוס קורונה. החברה דיווחה על עלייה של 54% ברווח הנקי ברבעון האחרון ל-189.5 מיליון דולר.

מנוצ'ין: תומך בחבילת סיוע מצומצמת

שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, אמר היום כי חבילת תמריצים כלכלית משמעותית לא תעבור בקונגרס במהירות, וכי לכן הוא תומך בתוכנית מצומצמת יותר שמטרתה לעזור לעסקים קטנים ולעובדים שמתמודדים עם וירוס הקורונה.

"הנשיא רוצה מאוד לשקול חוק תמריצים, בין אם באמצעות מס מעסיקים או משהו אחר. הבנו שלא נגרום לזה לקרות השבוע, אז אנחנו רוצים להשלים השבוע את מה שאנחנו כן יכולים ואז נחזור לשקול תוכנית גדולה יותר", אמר מנוצ'ין בשימוע בקונגרס.

לדבריו, התוכנית המצומצמת יותר מזכירה חבילת סיוע שניתנת במקרים של אסונות טבע. התוכנית תבטיח שהסיוע יגיע לעסקים קטני ובינוניים. מנוצ'ין אמר גם כי זאת חקיקה דו מפלגתית שיכולה לעבור במהירות. הקונגרס צפוי לצאת לפגרה בשבוע הבא.

על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", הדמוקרטים בבית הנבחרים מתכננים לחשוף פרטים של החקיקה המוצעת מאוחר יותר היום. ההצבעה עליהם בבית הנבחרים מתוכננת מחר.

"זה כמו הוריקן ואנחנו צריכים לפצות על העלויות יוצאות הדופן האלה", אמר שר האוצר, כולל את העלויות שנובעות מהצורך לבודד עובדים. התוכנית כוללת גם סמכות להרחיב את ההלוואות שניתנות לעסקים קטנים.

מנוצ'ין גם אישר את הדיווחים כי הממשל מתכנן להאריך את מועד תשלום המסים – 15 באפריל – בעבור כמה עסקים קטנים ומשלמי מסים. הצעד הזה אינו דורש אישור של הקונגרס. לדבריו, דחייה של התשלומים תוסיף לכלכלה 200 מיליארד דולר.

הוא אמר למחוקקים כי הבית הלבן בודק אפשרויות לעזור לחברות התעופה, מגזר המלונאות וספינות שיט התענוגות שנפגעו קשה מהתפשטות הווירוס. מגזרים אחרים "אולי יכללו גם כן", אמר מנוצ'ין.

קנדה הודיעה על מימון בסך מיליארד דולר לסיוע לעובדי מערכת הבריאות

קנדה הודיעה על מימון בסך מיליארד דולר לסיוע לעובדי מערכת הבריאות בהתמודדות עם המספר העולה של מקרים חדשים של נדבקים בווירוס הקורונה, וכדי לעזור לעובדים קנדים שנאלצים לבודד את עצמם.

הכסף ישמש לרכישת מסכות וציוד אחר לעובדי מערכת הבירות, כמו גם למימון מחקר למציאת חיסון לווירוס הקורונה.

"המציאות היא שמספר האנשים שמושפעים מהווירוס ברחבי העולם ממשיך לעלות. אני יודע שאנשים ברחבי המדינה מודאגים", אמר ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה, במסיבת עיתונאים באוטווה.

"אנחנו בוטחים בקנדים. אנחנו יודעים שמה שחשוב כעת הוא שכל קנדי ימלא את חלקו במניעת ההתפשטות. אנחנו צריכים להבטיח שלכל אחד יש את הכלים שלהם הוא זקוק", הוא הוסיף.

טרודו גם אמר כי קנדה היא בת מזל. עד כה, נרשמו בה 93 מקרים מאושרים של נדבקים בווירוס ומקרה מוות אחד.

בעקבות הקורונה ומלחמת המחירים: אופ"ק חתך את תחזית הביקוש לנפט

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק חתך היום את תחזית צמיחת ביקוש הנפט העולמי לאור ההשפעות של התפרצות וירוס קורונה, ואמר כי ייתכנו ירידות נוספות בתחזית.

הארגון מצפה כי הביקוש יעלה רק ב-60 אלף חביות נפט ביום ב-2020 - ירידה של 920 אלף חביות ביום לעומת התחזית הקודמת.

עדכון התחזית מגיע מספר ימים לאחר שסעודיה החליטה לפתוח במלחמת מחירים מול רוסיה - ע"י הגדלת התפוקה והורדת מחירי הנפט - בתגובה לקריסת ברית אופק פלוס עם רוסיה. היום פורסם כי סעודיה תגדיל את תפוקת הנפט ל-13 מיליון חביות ביום.

"הסיכונים לירידה בביקוש עולים כעת על כל אינדיקציה חיובית, ומצביעים על אפשרות לירידות נוספות בתחזית לביקוש הנפט אם המצב הנוכחי יימשך באותו הקו", נמסר מהארגון.

בריטניה: חבילת תמריצים של 39 מיליארד דולר למלחמה בהשפעות הקורונה

שר האוצר של בריטניה, רישי סונאק, הכריז על חבילת תמריצים כלכליים בשווי 30 מיליארד יורו (39 מיליארד דולר) להתמודדות עם משבר הקורונה - ואמר כי מדובר באחת התגובות המשמעותיות ביותר מצד ממשלתות העולם למשבר.

החבילה, שפורסמה במסגרת נאום התקציב השנתי של השר, כוללת הורדות מסים ממוקדות ומתן הלוואות לעסקים קטנים. סונאק אמר שהתמריצים מתואמים עם הבנק המרכזי במדינה, שמוקדם יותר היום חתך את הריבית במדינה ב-0.5% לרמה של 0.25%. התשואה על אג"ח ממשלתית ל-10 שנים של בריטניה עולה ל-0.284%.

בנוסף, שר האוצר חשף תוכנית לעידוד הצמיחה במדינה, שכוללת השקעה של 170 מיליארד יורו על פני חמש השנים הבאות. התוכנית צפויה לטענתו להעלות את התמ"ג במדינה ב-0.5%.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.1%

עליה במחירי השכירות ובמחירי המצרכים בארה"ב דחפו את מדד המחירים לצרכן מעט מעלה בפברואר. עם זאת, מדובר בעליה מתונה, ועד כה אין סימן להשפעות מצד וירוס קורונה.

המדד עלה בפברואר ב-0.1% לעומת ינואר, לפי דיווח של ממשלת ארה"ב. המדד עלה ב-2.3% לעומת פברואר 2019.

מדד הליבה למדד המחירים לצרכן, המנטרל את השפעות מחירי האנרגיה והמזון התנודתיים, עלה בפברואר ב-0.2% לעומת החודש הקודם, וב-2.4% לעומת אותו החודש בשנה שעברה - קצב העליה המהיר ביותר מאז ספטמבר 2008.

האינפלציה במדינה עדיין נמוכה במונחים היסטוריים, ונראה כי ישנה אפשרות שאפילו לחץ מתון יחסית להעלאת מחירים ישכח בקרוב, לאור השיבושים בחלקים מרכזיים של הכלכלה עולמית כתוצאה מהקורונה, ומחירי הנפט הנמוכים - שירדו בעקבות מלחמת הנפט בין רוסיה לסעודיה.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 2.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שדונלד טראמפ נשיא ארה"ב לא הציג אמש תוכנית תמריצים לכלכלה האמריקאית במסגרת המאבק בהשפעות מגפת הקורונה, כפי שהבטיח יום קודם לכן.

טוקיו איבדה 2.3%; הונג קונג ירדה ב-0.6%; שנחאי ירדה ב-0.9%; סינגפור נחלשה ב-1.5%; סיאול וסידני איבדו 2.8% ו-3.6%, בהתאמה.

הנפט נסחר כעת בירידות קלות לאחר שסעודיה הודיעה על הגברת התפוקה ל-13 מיליון חביו. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1% ל-34 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.7% ל-36.9 דולר לחבית.

הין מתחזק ב-0.5% ל-105.14 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.3% ל-0.652 דולר אמריקאי.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות של עד 1.5%. הזהב יורד ב-0.1% ל-1,659 דולר לאונקייה.

הבנק המרכזי של בריטניה מוריד את הריבית ב-0.5%

הבנק המרכזי של בריטניה הוריד את הריבית ב-0.5% ל-0.25% במהלך חירום כדי לסייע לכלכלת בריטניה במאבק בהשפעות מגפת הקורונה. המהלך מגיע שבוע לאחר שהבנק הפדרלי הוריד את הריבית ב-0.5% וכמה שעות לפני שממשלת בריטניה תפרסם את תוכנית התקציב שלה. הבנק המרכזי של אירופה צפוי מחר (ה') להצטרף למגמה העולמית ולהוריד ריבית.

תשעת חברי ועדת הריבית של הבנק המרכזי של בריטניה הצביעו פה אחד בעד הורדת הריבית. הם מסרו כי יציגו תוכניות שיבטיחו גישה קלה ומהירה של חברות לאשראי.

דונלד טראמפ הציע לחתוך את מס השכר של המעסיקים ל-0%

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציע לחתוך את מס השכר שמשלמים המעסיקים ל-0% עד סוף 2020, בפגישה שערך עם מחוקקים רפובליקאים, כך על פי דיווח של גורמים בבית הלבן. המשמעות: טראמפ מעוניין להעניק פטור לעובדים ולמעסיקים מתשלומי ביטוח לאומי עד אחרי הבחירות בנובמבר - כדי לעזור לסיכוייו להיבחר שוב. בעקבות ההצעה של טראמפ, שלא ברורים סיכוייה להתממש (הדמוקרטים לא מתלהבים, והיא אינה צפויה לעבור בבית הנבחרים בקלות אם בכלל) - קפצו המדדים בוול סטריט. מדד דאו ג'ונס זינק ב-4.9%, נאסד"ק קפץ ב-5%.

על פי הדיווחים הסנאטורים הרפובליקאים מטילים ספק בקיצוץ מס כזה, שאותו דוחף פיטר נבארו, אחד מיועציו הבכירים של הנשיא בנושא מדיניות הסחר. הבית הלבן שוקל גם סיוע לתעשיית הפצלים על רקע הצניחה במחירי הנפט בימים האחרונים בשל מלחמת הנפט בין רוסיה לסעודיה.

פנס לאמריקאים: אל תפחדו מחשבונות רפואיים מפתיעים בקשר לקורונה

אנשים שעוברים בדיקה לזיהוי וירוס הקורונה לא צריכים לחשוש מפני חשבון רפואי מפתיע, אמר היום סגן נשיא ארה"ב מייק פנס.

"אנחנו רוצים שאנשים ייבדקו", אמר פנס בפגישה בבית הלבן עם הנשיא דונלד טראמפ ומנהיגים מחברות ביטוח בריאות פרטיות. מנכ"לי החברות התחייבו שהחולים לא יקבלו חשבונות מפתיעים לאחר שייבדקו והסכימו לוותר על תשלומי השתתפות עצמית של אנשים שמכוסים בביטוח בריאות, אמר פנס.

פנס אמר כי הוא מדבר בשמן של חברות ביטוח שמבטחות כ-240 מיליון אמריקאים, באמצעות ביטוח פרטי או מדיקייר ומדיקייד. בין חברות הביטוח נמצאות אטנה, סיגנה, בלו קרוס בלו שילד, יונייטד הלת ועוד.

אנליסטים מעריכים כעת כי חברות הביטוח ייאלצו להעלות את הפוליסות שלהן בשנה הבאה כדי לכסות על העלויות הלא צפויות כתוצאה מהווירוס.

הנפט ננעל בזינוק של יותר מ-10%

החוזים העתידיים על מחיר הנפט ננעלו בעלייה של יותר מ-10%, לאחר שאתמול רשמו את הירידה החדה ביותר מאז 1991.

החוזים העתידיים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עלו ב-10.4% למחיר של 34.36 דולר לחבית. אתמול צנחו החוזים ב-25%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט עלו ב-9.55% למחיר של 37.64 דולר לחבית.

הזהב ננעל בירידה לראשונה מזה ארבעה ימים

החוזים העתידיים על מחיר הזהב ננעלו היום לראשונה מזה ארבעה ימים בירידות, לאחר שהמניות בוול סטריט התאוששו מהקריסה אתמול. גם התשואה על האג"ח הממשלתיות עלו משפל היסטורי בשל וירוס הקורונה ומשבר הנפט.

מחיר הנפט נסגר בירידה של 0.9% ל-1,6660.30 דולר לאונקיה, לאחר שעלה ביום שני ב-0.2%. מחיר הכסף ירד ב-0.6% לאחר שביום שני צנח ב-1.2%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים התאוששה היום גם כן ועלתה ל-0.67% מ-0.5% ביום שני.

טראמפ ייפגש עם מחוקקים לגבי חבילת תמריצים כלכלית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי ייפגש מאוחר יותר עם המחוקקים בגבעת הקפיטול לגבי חבילת תמריצים להתמודדות עם וירוס הקורונה. הנשיא התייחס לחבילת התמריצים הכלכליים אתמול ואמר כי יערוך מסיבת עיתונאים היום שבה יפרט את פרטי התוכנית. גורמים בממשל הופתעו בההכרזה אתמול, ואמרו כי לא קיימת עדיין תוכנית כזאת, מה שמטיל בספק את קיומה של מסיבת העיתונאים.

נאומו של טראמפ לגבי חבילת תמריצים כלכלית אולי לא יתקיים

מסיבת העיתונאים שהבטיח הנשיא דונלד טראמפ אתמול (ב'), אשר הובילה את בורסות וול סטריט לפתיחה חיובית של 3%, אולי לא תתקיים כלל.

רשת CNBC דיווחה הבוקר כי "הבית הלבן אינו מוכן להציג הצעות כלכליות ספציפיות כתגובה להשפעה הנרחבת של התפרצות הקורונה, אמרו גורמים בממשל ל-… CNBC בתוך הממשל, היו שהופתעו לגמרי מהטענה של טראמפ ביום שני כי יערוך מסיבת עיתונאים ביום שלישי כדי להכריז על תוכנית כלכלית".

במסיבת עיתונאים אתמול בבית הלבן אמר טראמפ כי הוא מתכנן לפרסם הודעה דרמטית היום על חבילת תמריצים לכלכלת ארה"ב לאור ההשפעה השלילית של וירוס הקורונה. "אהיה כאן מחר אחרי הצהריים כדי להודיע לכם מה הצעדים הכלכליים. הם יהיו גדולים ומשמעותיים", אמר טראמפ.

התוכנית צפויה לכלול הטבת מס למעסיקים, סיוע לתעשיית האירוח והרחבה זמנית של ימי מחלה בתשלום. טראמפ גם אמר כי הוא רוצה לעזור לשכירים שמרוויחים שכר שעתי שעשויים להפסיד הרבה מהאילוץ להישאר בבית. "הם לא צריכים להיענש בגלל משהו שאינו באשמתם", אמר טראמפ. הנשיא אמר גם כי הממשל רוצה לסייע לחברות התעופה ולמגזר התיירות, אך לפי גורמים שמכירים את הנושא, התוכנית הכלכלית לא תכלול סיוע כזה כרגע בשל אי-הסכמות.

אחד הגורמים אמר ל-CNBC כ "אלה היו חדשות לכולם". גורם אחר אמר כי פרטים מדויקים לגבי תוכנית כלכלית כלשהי עדיין אינם מגובשים. "זה עוד לא קיים", הוא אמר. "צריך עוד להחליט על פרטים רבים".

וול סטריט ננעלה בעליות חדות

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרו בעליות של יותר מ-4 % לאחר שדונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, הציע לבטל את מס המעסיקים כליל עד אחרי הבחירות בנובמבר.

דאו ג'ונס עלה ב-4.8%; S&P 500 עלה ב-4.8% וה נאסד"ק עלה ב-5%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער המטבע מול מטבעות של שש שותפות הסבר של ארה"ב, בהם הין, הליש"ט והיורו, מזנק ב-;1.65%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלתה ל-0.743% - העלייה היומית החדה ביותר מאז יוני 2009.

ראש ממשלת איטליה הטיל הגבלות תנועה בכל המדינה

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע על החמרת ההגבלות על האוכלוסייה באיטליה כולה בניסיון להשתלט על התפשטות הקורונה. בין השאר, קונטה הודיע כי כל ההתכנסויות הציבוריות, בכל איטליה, אסורות, וכי על אזרחי המדינה לצמצם כל תנועות בציבור "מלבד למקומות העבודה ובמקרי חירום".

תשואת האג"ח של ארה"ב בשפל; כל עקום התשואות מתחת ל-1%

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסחר בעליות חדות, והתשואות נפלו לרמתן הנמוכה מעולם.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.18% לרמה של 0.58%, לאחר שבתחילת היום כבר צללה לשפל של 0.38%. התשואה על האג"ח ל-30 שנה נפלה במהלך המסחר, בראשונה בתולדותיה, מתחת לרמה של 0.7%.

במהלך יום המסחר, בפעם הראשונה מעולם, כל עקום תשואות האג"ח האמריקאיות נסחר בתשואות הנמוכות ב-1%. החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, צופים כעת הורדת ריבית של 0.75% בישיבתו הקרובה של הבנק הפדרלי בשבוע הבא.

הנפט קרס ב-25% - היום הגרוע מאז 1991

מחיר הנפט רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991, לאחר שסעודיה פתחה במלחמת מחירים נגד רוסיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 31.13 דולר לחבית, נפילה של 24.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר צללו ב-35% למחיר של 27.34 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 34.36 דולר לחבית, נפילה של 24.1%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שבמהלך המסחר כבר צנחו ביותר מ-30% למחיר של 31.02 דולר לחבית.

הן עבור הברנט והן עבור הטקסס מתוק, היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-17 בינואר 1991, שביום שבו ארה"ב ובעלות בריתה פתחו במבצע סופה במדבר נגד עיראק.

הקריסה היום הגיעה לאחר נפילה של 10% במחירי הנפט ביום שישי בעקבות החלטתה של סעודיה, בראשות הנסיך מוחמד בן סלמאן, להגדיל את התפוקה בחודש הבא ב-12-10 מיליון חביות ביום, בתגובה לקריסת ברית אופק פלוס עם רוסיה.

סעודיה החלה במלחמה זו בהורדת מחירי הנפט הגולמי שהיא מוכרת לשווקים זרים בשיעור החד זה 20 שנה. היא מציעה הנחות משמעותיות ללקוחות באירופה, במזרח הרחוק ובארה"ב כדי לתמרץ בתי זיקוק לקנות את הנפט הסעודי על חשבון ספקיות אחרות.

בורסות אירופה ביום הגרוע מאז המשבר הפיננסי; נכנסו לשוק דובי

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי, ונכנסו לשוק דובי לאחר שהשלימו נפילה של יותר מ-20% מהשיא.

המפולת נרשמה על רקע התגברות החששות מפני התפשטות נגיף הקורונה בעולם, ולאחר שמחירי הנפט קרסו ביותר מ-30% - היום הגרוע ביותר מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991 - אחרי שסעודיה פתחה במלחמת מחירים נגד רוסיה.

בורסת לונדון צנחה ב-7.7%; פרנקפורט נפלה ב-7.9%; פריז צללה ב-8.4%. בורסת מילאנו צללה ביותר מ-11%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-7.4%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2008, ונכנס ל"שוק דובי" - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של יותר מ-20% מהשיא.

מגזר האנרגיה הוביל את הירידות ביבשת בעקבות נפילת מחירי הנפט. מניית ענקית הנפט הבריטית BP צללה בכ-20% במסחר בלונדון. רויאל דאץ'-של נפלה ב-18%.

עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון באג"ח קונצרניות באירופה - הגבוהה מ-2013

עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון באג"ח של חברות באירופה שאינן בדרגת השקעה טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2013, לפי נתוני חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד Markit iTraxx Europe crossover קפץ לרמה של 489 נקודות לעומת רמה של 378 נקודות ביום שישי, ורמה של 287 נקודות לפני פחות משבוע.

מדד Markit iTraxx Europe המרכזי של עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח של חברות אירופיות בדרגת השקעה, זינק לרמה של 110 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מאז 2016, לעומת רמה של 79 נקודות ביום שישי.

"מדד הפחד" VIX קפץ לרמתו הגבוהה מ-2008

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסק היום לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2008.

זאת, על רקע התגברות החששות מפני התפשטות נגיף הקורונה בעולם, ולאחר שמחירי הנפט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991.

מדד VIX קופץ כעת ב-35% לרמה של 56.5 נקודות, לאחר שמוקדם יותר כבר זינק לרמה של 62 נקודות, רמתו התוך-יומית הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2008.

נפילות גם בקריפטו: ביטקוין צונח ב-4%

הירידות בשווקים הגיעו גם למטבעות הקריפטו, שנחשבים בדרך כלל למקלט בטוח בעת משבר. ביטקוין, המטבע הווירטואלי הגדול בעולם, יורד ב-4.5% ל-7,917 דולר ונסחר ברמות שפל של חודש. מוקדם יותר נחלש ביטקוין בכ-8%. אתריום יורד ב-2.4% ל-204 דולר ולייטקוין יורד ב-5.3% ל-50.3 דולר. מדד גלקסי קריפטו של בלומברג שעוגף אחרי שורה של מטבעות יורד ביותר מ-15%.

"אבני הדומינו המקרו כלכליות נופלות בזו אחר זו ויוצרות אווירה שלילית שמובילה למכירות בשוק הקריפטו", אמר לבלומברג ג'יהאן צ'ו, מנהל שותף בחברת הייעוץ בבלוקצ'יין קינטיק קפיטל. "ביטקוין היה תמיד נתון לשינויים קצרי טווי שהיו לעתים אלימים, אבל הירידה היום היא לא משהו שלא ראינו בעבר", אמר. לדבריו, הביטקוין עשוי להמשיך עוד לרדת.

קריסה במטבעות השווקים המתעוררים: הרובל צונח

הזעזוע בשווקים מרעיד את שוק המט"ח העולמי, כשמשקיעים נוהרים אל עבר מטבעות שנחשבים בטוחים כמו הין והפרנק השווייצי. מטבעות השווקים המתעוררים, אולם בעיקר של מדינות מייצרות נפט, צונחים.

הרובל הרוסי נופל ב-8.5% ל-74.91 רובל לדולר, לאחר שירד כבר ב-9%, בעקבות קריסת מחירי הנפט בכ-30% היום. הפסו המקסיקאי נופל ב-6.9% ל-21.62 פסו לדולר. הקרונה הנורווגית צונחת ב-3.25% מול הדולר ל-9.5537 קרונות לדולר.

היורו מזנק מול הדולר ב-1.3% ל-1.1432 דולר; הפרנק השווייצי קופץ ב-1% ל-1.07 דולרים; הדולר נופל מול הין ב-2.8% ל-102.41 ין לדולר; השקל, שנחשב בתקופה האחרונה למטבע חזק, יורד ב-0.5% מול הדולר ל-3.5012 שקלים לדולר.

הצניחה ברובל נרשמת אחרי שביום שישי פורסמו ברוסיה נתונים המעידים על ירידה באינפלציה בפברואר לקצב שנתי של 2.3%, אך הצניחה בשערו של המטבע הרוסי צפויה להוביל לזינוק חד במחירים במדינה.

מפולת באסיה ובנפט; תשואת האג"ח של ארה"ב נופלת

בורסות אסיה במפולת, ומחיר הנפט הגולמי נחתך בשיעור הגדול ביותר מאז 1991. תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נופלת ל-0.42%. מגפת וירוס קורונה הובילה את שוקי ההון בעולם לנפילות הגדולות ביותר שנראו ביותר מעשור, במפולת חובקת עולם.

בורסת טוקיו נפלה ב-5.1%; הונג קונג יורדת ב-3.5%; שנחאי יורדת ב-2.7%; מומבאי נופלת ב-4.2%; סינגפור מאבדת 5%; סיאול ירדה ב-4.2%; סידני נפלה ב-7.3%.

במסחר באג"ח מזנקות אג"ח של ממשלת ארה"ב והתשואה עליהן נופלת לשפל היסטורי של 0.42%, באיתות מובהק למשבר.

בשוק הסחורות, מחיר הנפט עובר את הנפילה החדה ביותר מאז מלחמת המפרץ הראשונה. יום לאחר שסעודיה הכריזה על מלחמת מחירים מול רוסיה. הנפט כבר צנח בכמעט שליש ממחירו, וכרגע מאבד 28% ל-29.7 דולר לחבית - המחיר הנמוך ביותר מאז פברואר 2016, במסחר בחוזים על נפט מסוג טקסס מתוק.מוקדם יותר ירד הנפט ב-32%. נפט מסוג ברנט צונח ב-26% ל-33.5 דולר לחבית. הזהב נסחר ללא שינוי 1,672.5 דולר לאונקיה.

החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על פתיחה שלילית קשה, עם נפילות של 5% במדדים.

כלכלת יפן התכווצה ב-7% ברבעון הרביעי של 2019

ביפן פורסמו היום (ב') נתוני הצמיחה המתוקנים לרבעון הרביעי של 2019 שמצביעים על התכווצות הכלכלה בשיעור חד מהצפוי. הנתונים שפורסמו היום לא כוללים את ההאטה הכלכלית בעקבות בהלת הקורונה, השבתת הייצור בסין, צניחת מחירי הנפט והיחלשות הסחר של והתיירות ביפן.

כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 7.1%, כך לפי נתוני הממשלה. התכווצות הכלכלה נרשמה בעקבות העלאת מס הרכישה במדינה שגרמה לצרכנים רבים להימנע מרכישות ולעסקים לצמצם בהשקעות שלהם. כדי להילחם בהאטה הכלכלית במדינה, שוקלת הממשלה, בראשותו של שינזו אבה, להזרים תמריצים של 13.2 טריליון ין (129 מיליארד דולר). בנוסף, התחזקות הין מול הדול מחלישה את התחרותיות של היצואניות היפניות ועשויה לפגוע בהכנסות שלהן בעולם.

תחזית גולדמן סאקס: "מחיר הנפט יירד ל-30 דולר לחבית"

ברקע בהלת הקורונה, ירידת מחירי הנפט ומלחמת המחירים בין סעודיה לרוסיה, גולדמן סאקס מוריד את תחזית מחירי הנפט שלו לרבעון השני והשלישי ל-30 דולר לחבית. היום נרשמת הירידה החדה ביותר במחירי הנפט מאז מלחמת המפרץ ב-1991 בשל המדיניות הסעודית שכוללת הורדת מחירי נפט - שנועדה להעניש את רוסיה על כך שלא הסכימה לקצץ בתפוקת הנפט כדי להעלות את מחירו.

"הורדת המחיר האגרסיווית של מחירי הנפט הסעודי והסירוב הרוסי להיכנס להסכם להורדת התפוקה ביום שישי מצביעים על סבירות נמוכה להסכם של אופ"ק פלוס", נכתב על ידי גולדמן סאקס.

"אנחנו לא יכולים לשלול הסכם של אופ"ק פלוס בחודשים הקרובים, אנחנו גם מאמינים שההסכם הזה היה לא מאוזן באופן מובנה והורדות התפוקה שנכללות בו לא מבוססות מבחינה כלכלית".

נפילות במזרח התיכון

בהלת הקורונה והתפוצצות המגעים בין אופ"ק (ארגון המדינות המייצרות נפט) לרוסיה מובילות לנפילות בבורסות המזרח התיכון. סעודיה צללה ב-8.2%; מדד 20 המניות המובילות בדובאי צונח ב-7%; הבורסה בקטאר ירדה ב-2.9%; עומאן צנחה ב-2.8%; מדד פרימייר בכוויית נפל ב-9.4%.

הנפילות בבורסות המזרח התיכון נרשמו אחרי שביום שישי צנחו מחירי הנפט ביותר מ-10%. מדינות אופ"ק בהובלת סעודיה הגיעו ביום חמישי להסכם על קיצוץ תפוקת הנפט כדי לשמור על מחירו, אבל רוסיה, יצואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם שאינה חברה באופ"ק סירבה לקצץ בתפוקה, אף ששיתפה פעולה עם אופ"ק בשנתיים האחרונות כדי להעלות את מחיר הנפט.

בתגובה לסירוב הרוסי, מתכוונת סעודיה דווקא להגדיל את תפוקת הנפט כדי להוריד את מחירו, וכך להוריד את ההכנסות של רוסיה ממכירת נפט ולהפעיל לחץ על הנשיא ולדימיר פוטין.

ארמקו, החברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק, צנחה ביותר מ-9% בסעודיה לכ-31 ריאל למניה – זו הפעם הראשונה שבה יורדת ארמקו אל מתחת למחיר ההנפקה שלה בדצמבר תמורת 32 ריאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש