אפל תשלם עד חצי מיליארד דולר לצרכני אייפון בארה"ב - האם יהיה הסדר דומה בישראל?

ענקית מוצרי האלקטרוניקה הגיעה להסדר ליישוב תביעה ייצוגית שהוגשה נגדה בארה"ב על האטה מכוונת של דגמי אייפון ישנים ■ הזכאים לפיצוי הם בעלי מכשירי אייפון מדגמי 6, 6 פלוס, 6s, 6s פלוס, 7, 7 פלוס ו-SE ■ גם בישראל מתנהלת באותו עניין תביעה ייצוגית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל אפל, טים קוק
מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל הסכימה לשלם עד 500 מיליון דולר כדי ליישב תביעה ייצוגית בארה"ב שלפיה האטה במכוון את מהירות המעבדים בדגמי אייפון ישנים בעת שהשיקה דגמים חדשים, כדי לגרום לבעלי מכשירים לקנות סוללות או טלפונים חדשים.

הצעה ראשונית ליישוב התביעה נחשפה ביום שישי בלילה, והיא עדיין כפופה לאישור שופט בית המשפט המחוזי בסן חוזה, אדוארד דווילה. לפי ההסדר המוצע תשלם אפל 25 דולר על כל מכשיר אייפון, סכום שיתכן כי ייגדל או ייפחת לפי מספר בעלי אייפון שיהיו חלק מההסדר. כלומר, החברה תשלם סכום מינימלי של 310 מיליון דולר סך הכל.

לפי מסמכים שהוגשו לבית משפט, אפל הכחישה את העבירה המיוחסת לה והסכימה ליישוב התביעה הייצוגית כדי להימנע מהעלויות המשפטיות. ההסדר שהושג ביום שישי חל על אמריקאים שבבעלותם דגמי אייפון 6, 6 פלוס, 6s, 6s פלוס, 7, 7 פלוס או SE - שפעלו על מערכות הפעלה iOS 10.2.1 או מערכות הפעלה חדשות יותר. ההסדר חל גם על בעלי מכשירי אייפון 7 ו-7 פלוס שפעלו על מערכת הפעלה iOS 11.2 או מערכת חדשה יותר, ונקנו לפני ה-21 בדצמבר 2017.

צרכנים טענו כי ביצועי המכשירים שלהם נפגעו לאחר שהתקינו עדכוני תוכנה של אפל. לטענתם, החברה הטעתה אותם לחשוב כי המכשירים שלהם מתקרבים לסוף מחזור חייהם. אפל ייחסה את הבעיות לשינויים בטמפרטורה, שימוש מוגבר וסוגיות אחרות, וטענה כי מהנדסיה פעלו במהירות ובהצלחה כדי לספק מענה לבעיות.

בשלהי 2017, כאשר אפל אישרה בראשונה את הטענות בדבר ההאטה של הדגמים הישנים, היא הסבירה כי מטרתה להגן על הסלולה של המכשיר. לטענתה, הביצועים של סוללות הליתיום-יון במכשירי אייפון נשחקים עם הזמן, מה שעלול לגרום לכיבוי פתאומי שמטרתו כדי להגן על הרכיבים. עדכונים שמוציאה אפל לדגמים ישנים נועדו לטפל בבעיה זו, אך גם גורמים להאטה במהירות המעבד.

אייפון 7 של אפלצילום: Kiichiro Sato/אי־פי

עורכי דין שמייצגים את הלקוחות הכתירו את ההסדר כ"הוגן, הגיוני ומספק". לדבריהם, פיצוי של 25 דולר לכל מכשיר אייפון "הוא ניכר לפי כל אמות מידה", והוסיפו כי מומחה פיצויים העריך כי סכום הפיצויים המרבי שניתן לקבל למכשיר הוא 46 דולר. עורכי הדין מתכוונים לגבות דמי טרחה של עד 93 מיליון דולר, או 30% מסכום של 310 מיליון דולר, והחזר הוצאות של עד 1.5 מיליון דולר. בעקבות הזעם הציבורי שהתעורר תחילה עקב האטת מכשירי אייפון, אפל התנצלה והוזילה את המחיר עבור החלפת סוללות מ-79 דולר ל-29 דולר.

גם בישראל הוגשו באותו עניין של האטת המכשירים של אפל חמש תביעות ייצוגיות שאוחדו. התביעה המאוחדת מתנהלת בפני השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב, ומובילים אותה עו"ד שאול ציוני ממשרד ציוני פילרסדורף פיליפ, ועו"ד (רו"ח) סימון אלישקוב ממשרד אלישקוב ושות'. הם מסרו כי "ההסדר שהוגש לבית המשפט בארה"ב, שלפיו אפל תשלם סכום של כחצי מיליארד דולר בארה"ב, מוכיח כי התביעה הייצוגית שהוגשה נגד אפל באותו עניין בישראל היא מוצדקת ומבוססת היטב. בהתאם, על אפל ונציגותיה ליטול עתה אחריות גם לגבי הצרכנים הישראלים ולפצות אותם".

הכתבה של ג'ונתן סטמפל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה