מת ג'ק וולש, מהמנהלים הגדולים של המאה ה-20

המנכ"ל והיו"ר האגדי של ג'נרל אלקטריק הפך את הקונצרן לחברה הגדולה ביותר בעולם ■ וולש הצטרף לחברה ב-1960 ונהפך בגיל 45 למנכ"ל הצעיר ביותר בתולדותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ק וולש
"המנהל של המאה" - ג'ק וולשצילום: Bloomberg News

ג'ק וולש, המנכ"ל והיו"ר האגדי של ג'נרל אלקטריק, מת בגיל 84. וולש הפך את החברה לאחת הגדולות בעולם והשפיע על דורות של מנהלים עסקיים.

וולש, בנו של כרטיסן רכבת, עמד בראש הקונצרן האמריקאי במשך שני עשורים, ותחת הנהגתו גדל שווי השוק של ג'נרל אלקטריק מ-12 מיליארד דולר ל-410 מיליארד דולר. החברה הפכה ב-1999 לחברה בעלת השווי שוק הגדול ביותר בעולם, יותר מ-500 מיליארד דולר.

וולש הצטרף לג'נרל אלקטריק ב-1960 כמהנדס כימיה בחטיבת הפלסטיק של החברה, ומונה ב-1981 - בגיל 45 - לתפקידי היו"ר והמנכ"ל. בכך הפך למנכ"ל הצעיר ביותר בתולדות החברה. הוא כיהן כמנכ"ל ויו"ר במשך 20 שנה עד לפרישתו בספטמבר 2001, ארבעה ימים בלבד לפני מתקפות 11 בספטמבר.

בשיא הצלחתו, ב-1999, הוא הוכתר על ידי המגזין פורצ'ן בתור "המנהל של המאה". עם זאת, הוא גם זכור כמי שלא היסס לפטר עשרות אלפי עובדים, ובחמש שנותיו הראשונות כמנהל ג'נרל אלקטריק קיצץ את כוח העבודה מ-411 אלף עובדים ל-299 אלף עובדים.

תוך חמש שנים בשנות ה-80 הוא מכר למעלה מ-200 עסקים של ג'נרל אלקטריק, וסגר עשרות מפעלים של החברה. פיטורים כל שנה של 10% מהעובדים שנחשבו לבעלי הביצועים הגרועים ביותר - היו נוהג קבוע בתקופתו.

תחת ניהולו, ג'נרל אלקטריק הוציאה יותר מ-25 מיליארד דולר על רכישות. בנוסף, וולש הכניס את החברה לתחום השירותים הפיננסיים בתקופה שבה כלכלת ארה"ב התרחקה והלכה מתחום הייצור. הוא גם הרחיב את פעילות החברה מחוץ לארה"ב, והגדיל את הכנסותיה בחו"ל ביותר מ-50%.

וולש נהג להכריז כי כל חטיבותיה של החברה צריכות להיות המובילות בתחומן. "תשפרו אותן ותסגרו אותן או תמכרו אותן", הוא נהג לומר.

"הוא הפך לתקן זהב של גדולה, לסמל של דמיון תעשייתי", אמר ג'פרי סוננפלד, פרופ' לעסקים מאוניברסיטת ייל שהכיר את וולש מאז שנות ה-80. "קשה להעלות על הדעת מישהו שעלה על ההישגים שלו במהלך 20 שנותיו כמנכ"ל".

"מנהיג מצליח יכול לזעזע ארגון ולהוביל את התאוששותו. מנהיג לא מצליח יזעזע את הארגון וישתק אותו", אמר וולש בראיון לשבועון אינדסטרי וויק ב-1994. "ארגונים זקוקים להתחדשות בלתי פוסקת".

וולש נהג לעבוד שישה ימים בשבוע, והיה בחופש רק בימי ראשון, וציפה להתמסרות דומה מצד מי שביקשו להתקדם בחברה.לאחר פרישתו מג'נרל אלקטריק שימש יועץ ופרשן בתקשורת במשך יותר מעשור.

המוניטין של וולש ספג מהלומה לאחר פרישתו, אחרי שמניית GE איבדה שליש משווייה בתוך שנה. המניה לא תצליח לשוב לרמתה לפני מתקפות ה-11 בספטמבר במהלך כמעט כל 16 שנותיו של מחליפו ג'פרי אימלט בתפקיד המנכ"ל.

זמן קצר לאחר קריסת חברות אנרון בשלהי 2001, התמודדה ג'נרל אלקטריק עם טענות בדבר אי-סדרים חשבונאיים ושאלות אם וולש התבסס על מהלכים כמו מכירות נכסים חד-פעמיים כדי להבטיח שיפור עקבי ברווחי החברה. זרוע השירותים הפיננסיים ג'נרל אלקטריק קפיטל תפחה תחת הנהגתו של וולש לממדים גדולים, עד כדי כך שבזמן המשבר הפיננסי של 2009-2008 היה חשש כי תגרום לקריסת ג'נרל אלקטריק כולה. מאז, יצאה החברה כמעט לחלוטין מתחום השירותים הפיננסיים.

וולש היה תומך אדוק של המפלגה הרפובליקאית, וב-2012 - חודש לפני הבחירות לנשיאות - האשים את הצוות הכלכלי של הנשיא ברק אובמה בסילוף נתוני התעסוקה. זאת לאחר שמשרד העבודה האמריקאי דיווח כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד בספטמבר של אותה השנה מתחת ל-8%, בפעם הראשונה מאז השפל הכלכלי הגדול. "לא התלוצצתי", אמר וולש בהמשך של אותו היום לעיתון וול סטריט ג'ורנל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"