מגפת מחיקות: 6 טריליון דולר התאדו ב–6 ימים, הקורונה גורר את העולם למשבר חמור בייצור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וירוס הקורונה קירקע 280 מיליון תלמידים לבתיהם
וירוס הקורונה קירקע 280 מיליון תלמידים לבתיהםצילום: Andy Wong/אי־פי
עדכונים

היום שאחרי הקורונה

חיטוי תחנת רכבת במחוז חונאן, סיןצילום: STRINGER/רויטרס

סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, תתאושש ממשבר התפרצות נגיף קורונה ותצא ממנו חזקה יותר מאי-פעם, העריך ביום חמישי הכלכלן הגלובלי של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס, ג'וזף לפטון.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של סין צפוי להתכווץ ברבעון הנוכחי ב-4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, לאחר שהתפרצות הנגיף החדש השביתה את מרבית הפעילות הכלכלית במדינה, אמר לפטון בראיון לערוץ CNBC. עם זאת, הכלכלה צפויה להתאושש בחדות ברבעון השני של 2020 והתוצר יזנק ב-15% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, העריך לפטון.

"אם מתרחשת התאוששות - אפילו אם הרמה עדיין נמוכה ב-30% מהמקור, אם קודם לכן כבר נפלה ב-50% - אז זו התאוששות של 20% שמתחילה להשפיע על הצמיחה לא רק ברבעון השני אלא אפילו בשלהי הרבעון הראשון", הסביר הכלכלן. "העניין הוא לא רק להתמקד בדברים שעדיין חלשים, אלא לראות איפה נמצאת התחתית ואם אנחנו מתחילים לעשות את דרכנו מעלה שוב", אמר לפטון. הכלכלן העריך גם כי תמריצים מוגברים של הבנק המרכזי של סין יסייעו אף הם להתאוששות הכלכלית.

במקביל, הירידות החדות בשווקים בשבוע שעבר, מעודדות יועצי השקעות לחפש הזדמנויות קנייה של מניות זולות יחסית. "איננו מנסים לחזות שפל, אך חוויות עבר מרמזות כי זה זמן טוב להשקיע במניות אמריקאיות למשך כמה חודשים או יותר", אמר מארק הייפל, סמנכ"ל השקעות ראשי ב-UBS גלובל וולת' מנג'מנט.

אנסטסיה אמורוסו, מומחית השקעות גלובליות בג'יי.פי. מורגן פרייבט בנק, מייעצת ללקוחות לבדוק את שוק האופציות בציפייה ל"חזרה לשגרה" הודות למלות הרגעה מצד הממשל או הבנק המרכזי. לדבריה, בעבור מי שמביט מעבר לשישה חודשים, כדאי להוסיף באופן סלקטיבי מניות טכנולוגיה, בריאות ומוצרי חשמל אמריקאיות וסיניות.

טוני רות מווילמינגטון טרסט, גם מזהה הזדמנות בטווח הארוך: "השקעה בשווקים פרטיים, בהזדמנויות שמנצלות את החברות המתקשות ואת פשיטות הרגל היא מאוד אטרקטיבית כעת. נמשיך לראות הרבה חברות מתקשות עומדות למכירה ב-12 החודשים הבאים". על פי הייפל, ספקיות תכנים דיגיטליים ושירותי סטרימינג, כמו גם קמעוניות מקוונות, "צפויות להיות המרוויחות ככל שאנשים יבלו יותר זמן בבית", הוא אמר.

השבוע הגרוע בוול סטריט מאז 2008 הסתיים ב"מרחץ דמים"

וול סטריט בזמן המשבר של 2008צילום: AP

בורסות וול סטריט סגרו ביום שישי את השבוע הגרוע מאז 2008 - אז פרץ בשיא עוצמתו המשבר הכלכלי שגרר את ארה"ב למשבר החמור מאז השפל הגדול בשנות ה-30 של המאה ה-20 והכניס את כלכלת העולם לסחרור שכמה מדינות עוד לא התאוששו ממנו לחלוטין. הירידות בשבוע שעבר נגרמו בשל בהלת התפשטות נגיף קורונה והפגיעה שלו בתעשיות רבות.

מדד S&P 500, שכולל את 500 החברות הגדולות בארה"ב, צנח בשבוע שעבר ב-11.5%; מדד דאו ג'ונס, שכולל את 30 החברות הגדולות, נפל ב-12.4% בשבוע שעבר; נאסד"ק, שהגיע לשיא לפני כשבוע וחצי, ירד בשבוע שעבר ב-10.5% ועתה הוא רחוק מהשיא ב-13%. שלושת המדדים נכנסו שלשום ל"תיקון" לאחר שהשלימו נפילות של יותר מ–10% מהשיאים שאליהם טיפסו החודש.

נכון להיום, התגלו בעולם יותר מ-85 אלף מקרים של קורונה, והחשש המרכזי הוא מפני התפשטות נרחבת של המגפה מחוץ לסין. בדרום קוריאה התגלו יותר מ-3,000 מקרים, ובאיטליה מתקרב מספר החולים בנגיף ל-1,000. הנגיף התגלה ביותר מ-60 מדינות בעולם והגיע גם לאפריקה ולדרום אמריקה. במדינות רבות באירופה, כמו גרמניה, צרפת וספרד נרשמה עלייה חדה במספר החולים בנגיף.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח לעשר שנים נפלה ב-0.1% לרמה של 1.16%, לאחר שבמהלך המסחר כבר צנחה מתחת ל-1.1% לרמתה הנמוכה מעולם.

התשואה על האג"ח לשנתיים צללה ב-0.22% לרמה של 0.88% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2008. בסיכום שבועי, התשואה על האג"ח לשנתיים צנחה ב-0.47% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז השבוע של מתקפות ה-11 בספטמבר 2001.

הנפילות לא הוגבלו רק לארה"ב, ובכל שוקי העולם - מאסיה ועד לאירופה - נרשמו בשבוע שעבר ירידות חדות. מדד המניות הכלל עולמי של MSCI צנח שלשום ב-2.4% בדרכו לנפילה שבועית של 11% - השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר של 2008.

בעקבות הנפילות בשבוע שעבר, שווי שוק המניות העולמי נחתך ביותר מ-5 טריליון דולר - סכום שווה ערך לתוצר המקומי הגולמי (GDP) של יפן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם.

גם שוק הסחורות לא נשאר אדיש למשבר הכלכלי שמביא עמו הנגיף, והירידות בשוקי הנפט מאיימות על מדינות שעיקר הכנסתן מהזהב השחור, כמו מדינות המפרץ הפרסי ורוסיה. ביום שישי, מחיר הנפט צלל ב-5%, בדרכו לירידה השבועית החדה ביותר מאז 2008 ולחודש שני של ירידות, בצל חששות כי התפרצות הנגיף תפגע בביקוש האנרגיה העולמי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל, נסגרו במחיר של 44.76 דולר לחבית. בסיכום שבועי, מחיר הנפט צלל ביותר מ-16% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר 2008 - ובפברואר כולו נפל ביותר מ-13%.

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה כשבע שנים, למרות המשך הירידות בשווקים העולמיים בצל הנגיף, שבדרך כלל דווקא מגבירות את הביקוש למתכת היקרה, שנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בבורסת הסחורות של ניו יורק במחיר של 1,566.7 דולר לאונקייה - נפילה של 4.6%. קרסטן פריש, אנליסט בקומרצבנק, כינה את הירידה בזהב ביום שישי "מרחץ דמים".

היצרניות אובדות עצות

מפעל פז'ו בעיר ווהאןצילום: Bloomberg

ביום שני היתה אמורה להיפתח תערוכת ז'נווה - תערוכת הרכב החשובה בעולם שצפויה היתה להיות גדולה במיוחד לרגל חגיגות ה-90 להיווסדה. ביום שישי, שלושה ימים בלבד לפני פתיחת השערים לעיתונאים ושישה ימים לפני הפתיחה לקהל הרחב, הודיעו מארגני התערוכה על ביטולה בגלל נגיף קורונה. "זה קורה בגלל צו מניעה שהוציאה המועצה הפדרלית (של שווייץ) שאוסר על קיום אירועים עם יותר מ-1,000 משתתפים עד 15 במארס", נכתב בהודעה.

מלבד תערוכת ז'נווה, משבר הקורונה משפיע באופן אנוש על תעשיית הרכב. בסין, שוק הרכב הגדול בעולם, שבו נמכרו ב-2019 כ-21.5 מיליון כלי רכב, נרשמה בינואר צניחה של 18% במכירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בעקבות הסגר על מחוזות רבים בסין, שהוביל להשבתת מפעלים ופעילות מסחרית, אנליסטים חוששים משיתוק כמעט מוחלט במכירות כלי רכב חדשים במדינה בפברואר - שבמחציתו הראשונה נרשמה צניחה של 92% במכירות שלהם. בשל הירידה במכירות בסין, מניית טסלה צנחה בשבוע שעבר בכ–26%. בנוסף, גם תערוכת הרכב הבינלאומית שהיתה אמורה להיערך בבייג'ין באפריל - בוטלה.

במקומות נוספים בעולם נרשמת האטה במכירות ובייצור של כלי רכב. כמה יצרניות רכב נאלצות לסגור לסירוגין מפעלים במדינות שונות מכיוון שאין במפעלים רכיבים המיוצרים בסין ודרושים לייצור, וזאת בנוסף להשבתה של מפעלי הרכב בסין עצמה של יצרניות כמו רנו, ניסאן, פולקסווגן והונדה. בנוסף, האי-ודאות סביב התפרצות הנגיף גורמת לרבים לעכב הוצאות גדולות כמו רכישת כלי רכב חדשים.

חברת דירוג האשראי והייעוץ מודי'ס הורידה בשבוע שעבר את תחזית מכירת כלי הרכב ל-2020 בגלל השפעת הנגיף. החברה צופה כי מכירות כלי הרכב החדשים בעולם יירדו השנה ב-2.5% ל-88 מיליון כלי רכב. בתחזית הקודמת צפתה החברה ירידה של 0.9% בלבד במכירות בעולם. לפי מוד'יס, הירידה תתבטא בשלושת שוקי הרכב הגדולים בעולם. בסין צפויה להירשם ירידה שנתית של 2.9%, במערב אירופה צפויה ירידה של 4% ובארה"ב ירידה של 1.2% במכירות של כלי רכב חדשים.

ואולם תיתכן ירידה חדה יותר אם מדינות העולם לא יצליחו להשתלט על התפרצות הנגיף ולהחזיר את הפעילות לסדרה. ההנחה במודי'ס היא כי השיבושים יימשכו עד לסוף הרבעון הראשון של 2020, וזה "יאפשר את המשך הפעילות הכלכלית הסדירה ברבעון השני".

יצרניות הרכב מנסות להתגבר על המשבר, וחלקן הגבירו את מאמצי השיווק והמכירה של כלי רכב חדשים בסין באינטרנט. כמה יצרניות רכב בסין שבות בהדרגה לפעילות, ומדווחות על חיטוי יסודי של המפעלים ועל חלוקת מסכות ואמצעי מיגון לעובדים.

הפעילות בסין התכווצה בקצב החד בהיסטוריה - וגוררת עמה את ארה"ב ויפן

חולים שנדבקו בקורונה בבית חולים בעיר ווהאן, פברואר 2020צילום: Xiao Yijiu/אי־פי

פעילות מגזר הייצור בסין התכווצה בחדות בפברואר, כך לפי מדד מנהלי הרכש שמעיד כי הייצור במדינה ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז החל התיעוד, ומדגיש את השפעות וירוס קורונה על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. בכך, עולה הסיכון לנפילה נוספת של שוק המניות הגלובלי.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין צלל ל–35.7 נקודות בפברואר, לעומת 50 נקודות בינואר, כך לפי נתונים שפירסמה אתמול לשכת הסטטיסטיקה הלאומית של סין. מדד מנהלי הרכש למגזרים שאינם ייצור ירד גם הוא לרמה הנמוכה ביותר אי־פעם - 29.6 נקודות. שתי התוצאות נמוכות בהרבה מ-50 נקודות -נקודה שמסמלת התרחבות או התכווצות בפעילות.

בשלב זה, ההשפעה של צניחת הייצור בסין על אירופה מוגבלת, אך אנליסטים חוששים כי בקרוב יתפרסמו נתונים שמעידים על ירידה חדה בייצור גם ביבשת הקלאסית. ב-21 בפברואר פורסם מדד מנהלי הרכש של מרקיט באירופה, שהצביע אמנם על התכווצות הייצור ביבשת, אך בקצב אטי יותר מבינואר. מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור באירופה הגיע בפברואר ל-49.1 נקודות, לעומת 47.9 נקודות בינואר. המדד היה גם גבוה מהערכות האנליסטים.

נתונים של מרקיט בנוגע לפעילות הכלכלית במדינות אחרות מחמיאים פחות. מדד מנהלי הרכש המשולב בארה"ב, שכולל את מגזר הייצור והשירותים, ירד בפברואר ל-49.6 נקודות - הרמה הנמוכה מאז אוקטובר 2013, שמסמלת גם ירידה משמעותית לעומת נתוני המדד בינואר שהגיעו ל–53.3 נקודות. בשבוע שעבר פורסמו נתונים שמצביעים על האטה חדה בפעילות הייצור ביפן, שגרמה לבנק המרכזי להכריז על הזרמת תמריצים לשוק.

"הירידה החדה במדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין בפברואר מחזקת את ההערכה שלנו, שלפיה החזרה לפעילות נורמלית של הכלכלה תיקח זמן רב", אמר שינג זאופנג, כלכלן בבנק אוסטרליה אנד ניו זילנד. "יש סיכוי קלוש להתאוששות V (ירידה חדה והתאוששות מהירה של הכלכלה), מאחר שהרשויות הסיניות משתמשות בחבילות חילוץ ממוקדות לסיוע לכלכלה יותר מאשר בתמריצים כלכליים לייצוב כלל הכלכלה - כך שההתאוששות תהיה הדרגתית".

איריס פאנג מבנק ING בהונג גונג אמרה כי התוצאות יזעזעו את השווקים מחר, כאשר לדבריה היואן עשוי לרדת מתחת ל-7 יואן לדולר. מדד CSI 300, המדד המוביל בבורסת שנחאי, ירד ב-5% בשבוע האחרון - הירידה החדה ביותר מאז אפריל האחרון.

התמוטטות פעילות הייצור נובעת בעיקר מהפעולות שנקט השלטון הסיני למלחמה בנגיף קורונה, שהקשו על חזרתם של עובדים לביתם לאחר חופשת ראש השנה הסיני והותירו את בעלי המפעלים עם כמות מוגבלת של חומרי גלם, שלא איפשרה להם לחדש את פעילות הייצור. הממשל הסיני צריך כעת לאזן בין ריסון התפשטות המגפה לבין הצורך לחזור לפעילות ייצור נורמלית.

לפי הערכת כלכלני בלומברג, המפעלים בסין חזרו בשבועות האחרונים ליכולת ייצור של 60%–70% מהקיבולת הרגילה שלהם. לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של סין נכון ל-25 בפברואר, כ-78% מהחברות הבינוניות־גדולות במדינה חזרו לפעילות, וההערכה היא שעד סוף מארס יחזרו לפעילות 90.8% מתוכן. לפי הלשכה, 85.6% ממפעלי הייצור חזרו לפעילות, ועד סוף החודש יחזרו לפעילות 94.7% מתוכם. עם זאת, גם אם המפעלים חזרו לפעול, אין זה אומר שהם יכולים לפעול בקיבולת מלאה, זאת על רקע הגבלות הנסיעות בסין שמונעות מעובדים להגיע ממקום למקום, ופוגעות בתפקוד של החברות.

"אנשים רבים השוו את זה למגפת הסארס, אך אני חושב שזה דומה יותר למשבר הכלכלי ב-2008", אמר לארי הו, ראש צוות המחקר לכלכלת סין בחברת ההשקעות מאקוורי בסידני. "וירוס קורונה זיעזע את הכלכלה והמצב נראה ממש רע בטווח הקצר, אף שלדעתי תהיה התאוששות במארס והתאוששות משמעותית ברבעון השני של 2020".

תרופות: בארה"ב מדווחים על מחסור, באירופה מרגיעים

מדפים ריקים בסופר באיטליהצילום: Flavio Lo Scalzo/רויטרס

גורמים רפואיים אמריקאיים דיווחו על מקרה ראשון של מחסור בתרופות בארה"ב עקב התפרצות הנגיף, אולם סירבו לחשוף את שם התרופה או החברה שמייצרת אותה. בהודו דרשו סוכנויות ממשלתיות מחברות המייצרות תרופות במדינה להעריך אם המשבר בסין עלול להוביל לשיבושים בשרשרת האספקה שלהן ולפגיעה בייצור במדינה - שתוביל למחסור בתרופות.

ארגון התרופות של האיחוד האירופי (EMA) פירסם ביום רביעי הודעה מיוחדת על הפעלת תוכנית להערכת הסיכונים הבריאותיים כתוצאה ממשבר הקורונה. במסגרת התוכנית, יבחן הארגון את כלל שוק התרופות ביבשת וינסה לאתר תרופות שבהן עשוי להיווצר מחסור, כדי לנהל את הביקוש.

פדרציית יצרניות התרופות באירופה פירסמה ביום שלישי הודעה שבה נכתב כי "היצרניות לא דיווחו בשלב זה על כל מחסור או עיכובים בייצור. עוד צוין כי החברות "פועלות למנוע כל מחסור אפשרי, באמצעות שיתוף פעולה הדוק עם EMA וגופים אחרים בעולם".

ואולם למרות ההודעה המרגיעה של היצרניות באירופה, מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) דיווח ביום חמישי כי יצרנית תרופות יצרה באחרונה קשר עם אנשים במינהל לגבי מחסור בתרופה מסוימת, שנובע משיבושים בייצור של רכיב מפתח בתרופה.

המינהל מסר מוקדם יותר כי יצר קשר עם 180 יצרניות תרופות כדי לבדוק את שרשראות האספקה שלהן ולדווח על שיבושים פוטנציאליים. ה-FDA מסר כי זיהה 20 תרופות המיוצרות באופן בלעדי בסין, אך סירב לחשוף באילו תרופות מדובר.

"ל-FDA יש סיבות טובות לא לפרסם את שמות התרופות שעלול להתעורר בהן מחסור", אמרה רוזמרי גיבסון, מחברת הספר "China Rx", שעוסק בחלקה של סין במערכת הבריאות האמריקאית. "אנשים עלולים לרוץ לקנות אותן וזה רק יחמיר את המצב", היא אמרה.

זה עשרות שנים שמגזר התרופות האמריקאי מעתיק את הייצור לסין, הודו ומדינות נוספות כדי לנצל את מחירי העבודה וחומרי הגלם הזולים. כיום, כ-80% מהמרכיבים המשמשים בתרופות אמריקאיות מיוצרים בחו"ל, לפי נתונים פדרליים. לפי נתוני FDA, סין היא יצואנית התרופות והביוטכנולוגיה השנייה בגודלה לארה"ב. היא גם היצואנית המובילה של ציוד ומכשור רפואי לארה"ב.

לפי חוק מ–2012, יצרניות תרופות נדרשות לדווח ל–FDA על בעיות ייצור שעלולות לגרור מחסור בתרופות. עם זאת, המינהל ציין השבוע כי יצרניות מכשור רפואי אינן כפופות לחוק ולא נדרשות לדווח על שיבושים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?