תבוסה משפטית לרוסיה: תיאלץ לפצות ב-50 מיליארד דולר בעלי חברת נפט, ובהם ישראלים

בית משפט הולנדי לערעורים נתן מחדש תוקף לצו של פאנל בוררות בינלאומי שקבע כי רוסיה צריכה לשלם פיצוי לבעלי מניות בחברת הנפט הענקית לשעבר יוקוס, ובהם גם אזרחים ישראלים ■ רוסיה: נערער לבית המשפט העליון

טלי גולדשטין
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה לשחרור מיכאיל חודורקובסקי בניו יורק
הפגנה בניו יורק לשחרור מיכאיל חודורקובסקי צילום: Bloomberg
טלי גולדשטין
אי-פי

הממשלה הרוסית נחלה תבוסה משפטית גדולה היום (ג'): בית משפט הולנדי לערעורים נתן מחדש תוקף לצו של פאנל בוררות בינלאומי, שקבע כי רוסיה צריכה לשלם פיצוי בסך 50 מיליארד דולר לבעלי מניות בחברת הנפט הענקית לשעבר יוקוס.

הצו בוטל במסגרת החלטה מ-2016 של בית המשפט לבוררות בהאג. הטענה היתה שהפאנל פעל ללא סמכות משפטית, משום שהתיק היה מבוסס על הסכם אנרגיה שרוסיה חתמה עליו אך לא אישרה. בית המשפט לערעורים בהאג פסק כעת כי ההחלטה מ-2016 "לא היתה נכונה".

לדברי טים אוסבורן, מנכ"ל GML, חברה המורכבת מבעלי מניות של יוקוס, "זה ניצחון של שלטון החוק. בתי המשפט העצמאיים של הדמוקרטיה ההולנדית הוכיחו את היושרה שלהם ועשו צדק. קלפטוקרטיה (מדינה עם שלטון מושחת) אכזרית נאלצה לתת דין וחשבון".

מה קרה ליוקוס?

ממשלתו של הנשיא ולדימיר פוטין הלאימה ופירקה את יוקוס ב-2007 לאחר שהחברה הואשמה בהעלמות מס של 27 מיליארד דולר. רוב הנכסים של יוקוס נרכשו על ידי חברת רוזנפט הממשלתית.

ב-2014 בעלי מניות לשעבר של יוקוס יישבו את כל המחלוקות המשפטיות שהיו בשורה של מדינות ברחבי העולם בין החברה לבין חברת הנפט הממשלתית הרוסית רוסנפט. בעלי מניות יוקוס הגישו מספר תביעות משפטיות נגד רוסנפט, בדרישה לקבל פיצויים בסכום של עד ארבעה מיליארד דולר.

הזווית הישראלית

בין בעלי המניות של יוקוס, שפסק הדין הנוכחי מתייחס אליהם, נמצאים ליאוניד נבזלין, שהיה אחד מבעלי המניות העיקריים בתאגיד הנפט הרוסי. נבזלין ברח לישראל ב-2003, לאחר מעצרו של שותפו הבכיר ביוקוס, המנכ"ל מיכאיל חודורקובסקי, וקיבל בה אזרחות.

בהמשך, הורשע נבזלין שלא בפניו על ידי בית משפט ברוסיה בקשירת קשר לרציחתם של ארבעה אנשי עסקים ובכירי ממשל, ובהם ראש עיר, ברוסיה ב-2002-1998 - תקופה בה שימש סגן יו"ר יוקוס.

בית המשפט גזר על נבזלין עונש של מאסר עולם. ב-2005 הגישה ממשלת רוסיה בקשה להסגרתו, אבל במאי 2008 פסק בית המשפט העליון בישראל כי נבזלין לא יוסגר לרוסיה.

ישראלי נוסף הוא ולדימיר דובוב הוא איש עסקים, פוליטיקאי ואוליגרך רוסי, שהיה מבעלי חברת יוקוס, ומתגורר כיום בישראל. בינואר 2004 הוצא נגדו דובוב מעצר לאחר שהואשם בהעלמת מס ברוסיה בהקשר לחברת יוקוס, ובעקבות כך נמלט לישראל. הוא מתגורר בכפר שמריהו.

מיכאיל ברודנו היה גם כן מבעלי המניות הגדולים של יוקוס שנמלט לישראל בעקבות החקירות שהתנהלו ברוסיה נגד החברה. דובוב וברודנו היו חשודים לטענת האינטרפול במעשי הונאה וגניבת כספים מחברות שונות בסך מיליוני דולרים.

חודרוקובסקי עצמו נעצר כשעמד לעלות על מטוס בסיביר ב-2003, ושהה בכלא יותר מעשור בעוד הנכסים העיקריים שיוקוס נמכרו לחברה בבעלות הממשלה. חודרוקובסקי ויתר החשודים בפרשה הכחישו בתוקף את כל ההאשמות נגדם, וטענו כי החקירה היתה פוליטית, בהנחייתו של פוטין, כנקמה על תמיכתם במפלגות אופוזיציה המתנגדות לשלטונו.

פסיקת הבוררות שחודשה

פאנל הבוררות מ-2014 קבע בזמנו כי מוסקבה השתלטה על יוקוס ב-2003 באמצעות שורה של תביעות מס. המהלך נראה אז כניסיון להשתיק את חודרוקובסקי, מבקר קולני של הנשיא ולדימיר פוטין.

על פי הפסיקה, רוסיה לא פעלה בתום לב כשהפילה את תביעות המס העצומות על יוקוס, אף שהתנהלות המסים בחברה היתה ככל הנראה מפוקפקת.

משרד המשפטים הרוסי מסר היום בתגובה שרוסיה תערער. הוא טען כי בית המשפט לערעורים בהאג "נכשל בכך שלא לקח בחשבון את השימוש הלא חוקי של בעלי מניות לשעבר ביוקוס באמנת האנרגיה שלא אושרה על ידי הפדרציה הרוסית. בית המשפט התעלם מהעובדה שבעלי המניות לשעבר של יוקוס לא היו משקיעים אמיתיים.

"הם זכו בשליטה על נכסי החברה באמצעות פעולות לא חוקיות, כולל קשירת קשר ושוחד. הפדרציה הרוסית תמשיך להגן על האינטרסים הלגיטימיים של ותערער על פסק הדין בבית המשפט העליון בהולנד".

גילוי נאות: ליאוניד נבזלין הוא מבעלי קבוצת "הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"