מחקר קובע: גברים דוחים מעדיפים אאודי, ב.מ.וו ומרצדס, אבל מי עוד?

מחקר חדש שנערך בפינלנד מנסה להסביר למה סביר שבמושב הנהג של רכב היוקרה שנסע במהירות מופרזת, תמצאו גבר המרוכז בעצמו ■ גם גברים השומרים על הבריאות נוטים לרכוש מכוניות יוקרה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דגם התצוגה של ב.מ.וו IX3
דגם התצוגה של ב.מ.וו IX3צילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

מדובר במחזה מוכר: שורה של מכוניות משתרכת בתור ליציאה מכביש מהיר, כשלפתע מגיחה מכונית יוקרה וחותכת את התור - חוסכת לעצמה זמן יקר על חשבון הנהגים האחרים. מחקר חדש שנערך בפינלנד מצא קשר בין בעלות על רכב יוקרה, אגואיזם על הכביש והסבירות שנהג מסוים יפר את חוקי התנועה.

המחקר שנערך באוניברסיטת הלסינקי ופורסם בכתב העת "Journal of International Psychology", ביקש לבדוק "למה לעתים קרובות כל כך דווקא בעלי מכוניות יוקרה - כב.מ.וו ואאודי - נוהגים כמו אידיוטים?". החוקרים תהו אם זו המכונית אשר גורמת ליושבים מאחורי ההגה להתנהג באגרסיביות, או שמא דווקא סוג מסוים של אנשים הוא שנמשך למכוניות כאלה. כך גם ניתן להסביר מדוע בעלי מכוניות יוקרה נוטים להפר את חוקי התנועה יותר מאחרים.

"שמתי לב שיש סבירות גבוהה יותר לכך שהנהגים שעוברים באור אדום, לא נותנים זכות קדימה להולכי רגל ובאופן כללי נוהגים בפחות זהירות ובמהירות גבוהה יותר הם גם, לעיתים קרובות, בעלים של מכוניות גרמניות", אמר יאן-אריק לונקוויסט, פרופ' לפסיכולוגיה חברתית העומד בראש המחקר.

צילום: אוריאל כהן

לכסף יש אפקט משחית

במחקרים קודמים הועלתה ההשערה כי בעלי מכוניות יקרות עוברים על החוק בתכיפות רבה יותר, משום שלכסף אפקט משחית. ואולם, לונקוויסט רצה לבחון האם דווקא סוג מסוים של אנשים נמשך למכוניות יוקרה – גם בלא קשר למצבם הפיננסי, ולמה הם נוטים לעבור על החוק.

המחקר נערך בקרב 1,892 בעלי מכוניות שהשיבו על שאלון בנוגע למכוניות שלהם, להרגלי הצריכה שלהם ולמצבם הכלכלי. בנוסף, הם גם נשאלו לגבי מאפייני האישיות שלהם. התשובות נותחו על פי מודל חמש התכונות הגדולות - מודל פסיכולוגי הגורס שההתנהגות שלנו מושפעת מחמש תכונות מובילות: מוחצנות-מופנמות, נעימות, מצפוניות, יציבות רגשית-נוירוטיות ופתיחות מחשבתית.

החוקרים לא הופתעו: הגברים המרוכזים בעצמם - כאלה שנוטים לווכחנות, לעקשנות ולחוסר אמפתיה - היו אלה שהסבירות שירכשו מכונית יוקרה, כמו אאודי, ב.מ.וו ומרצדס, הייתה הגבוהה ביותר.

צילום: אייל טואגצילום: אייל טואג

"מאפייני האישיות האלה מסבירים את הרצון לרכוש מוצרים יוקרתיים, ואותן תכונות מסבירות גם למה הם עוברים על חוקי התנועה בתדירות גבוהה יותר מאחרים", אמר לונקוויסט. "האנשים האלה מרגישים נעלים, והם להוטים להראות זאת לאחרים", הסביר.

מכוניות יוקרה לא נתפסות כסמל סטטוס משמעותי בקרב נשים

לא רק גברים דוחים

עם זאת, לא רק גברים דוחים נמשכים למכוניות כאלה, אלא גם אנשים שאחד ממאפייני האישיות הבולטים שלהם הוא מצפוניות: כלומר אנשים אחראיים בעלי שאפתנות, אמינות ויכולת להתמקד במטרה. אלה נוהגים לשמור על הבריאות שלהם ולהיות טובים בעבודתם.

"ניתן להסביר את המתאם בעזרת החשיבות שהם מייחסים לאיכות גבוהה. לכל סוג מכוניות יש תדמית מסוימת, ובאמצעות נהיגה במכונית אמינה הם משדרים שהם בעצמם אמינים", אמר לונקוויסט.

למחקר גם זווית מגדרית. בעוד שהחוקרים מצאו קשר בין מצפוניות מפותחת למכוניות יוקרה גם בקרב נשים וגם בקרב גברים, המתאם שמצאו בין בעלי אישיות המרוכזת בעצמה למכוניות יוקרה תקף רק בקרב גברים. לונקוויסט לא ידע להסביר מדוע, אך הוא הוא העלה סברה לפיה הסיבה נעוצה בכך שמכוניות יוקרה לא נתפסות כסמל סטטוס משמעותי אצל נשים, לפחות לא כפי שהן נתפסות על ידי גברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט