הורים, צאו מהפאניקה: המסכים לא יהרסו את החיים של הילדים שלכם

מספר גדל של חוקרים שולל את ההנחה הרווחת שהסמארטפונים אחראים לבעיות חברתיות ונפשיות בקרב בני נוער ■ במרבית המקרים, אומרים החוקרים, הטלפון הוא רק ראי שחושף את הבעיות שהילד כבר סובל מהן - וההתמקדות בו מסיטה את תשומת הלב מהדיון בבעיות האמיתיות

ניו יורק טיימס
נתניאל פופר
משפחה מול מסכים
"24 שעות ללא מסכים זה המון זמן בעידן המידע"צילום: ROZETTE RAGO / NYT
ניו יורק טיימס
נתניאל פופר

חוכמה מקובלת היא שבילוי זמן רב מדי מול מסך הסמארטפון ובמדיה החברתית הוא האשם בזינוק שחל בשנים האחרונות בחרדה, דיכאון ובעיות בריאות הנפש אחרות, בעיקר בקרב בני נוער. אך מספר גדל של חוקרים ערכו מחקרים שלפיהם תפישה זו שגויה.

המחקר האחרון, שפורסם ב-17 בינואר על ידי שני פרופסורים לפסיכולוגיה, בדק 40 מחקרים שבחנו את הקשר בין שימוש במדיה חברתית לדיכאון וחרדה בקרב בני נוער. הקשר הזה, על פי הפרופסורים, הוא קטן ולא עקבי. "נראה שאין בסיס ראייתי שיסביר את הרמה של פאניקה וחרדה מפני הסוגיות האלה", אמרה פרופ' קנדיס אוג'רס מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין, והמחברת הראשית של המאמר שפורסם ב"ג'ורנל אוף צ'יילד פסייקולוג'י אנד פסייכאטרי".

הדיון לגבי הנזק שאנחנו - ובעיקר ילדינו - גורמים לעצמנו על ידי צפייה במסכים מבוסס בדרך כלל על ההנחה שהמכונות שאנו נושאים בכיסינו מזיקות משמעותית לבריאות הנפשית שלנו. הדאגה לגבי השפעות השימוש בטלפונים הניידים הובילה את הקונגרס לחוקק חקיקה כדי לבדוק את ההשפעה של שימוש כבד בסמארטפונים, ודחפה משקיעים ללחוץ על חברות טכנולוגיה לשנות את הדרך שהן פונות ללקוחות צעירים.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) אמר בשנה שעברה כי תינוקות מתחת לגיל שנה אינם צריכים להיחשף למסכים אלקטרוניים, וכי ילדים בגיל 4-2 יכולים לקבל לא יותר משעה של זמן מסך ביום. אפילו בעמק הסיליקון, מנהלי טכנולוגיה משקיעים מאמצים בהרחקת ילדיהם ממסכים.

כמה חוקרים תוהים אם הפחדים האלה אכן מוצדקים. הם אינם טוענים ששימוש רב בטלפונים אינו בעל השפעה - ילדים שמבלים זמן רב מדי בטלפונים שלהם יכולים להחמיץ פעילויות יקרות ערך, כמו ספורט. המחקר גם מראה כי שימוש רב מדי יכול להחריף בעיות של קבוצות רגישות יותר, כמו ילדים עם בעיות נפשיות. עם זאת, החוקרים האלה מאתגרים את האמונה הרווחת שמסכים גורמים לבעיות חברתיות נרחבות כמו עלייה בשיעור החרדה וחוסר שינה בקרב בני נוער. במרבית המקרים, אומרים החוקרים, הטלפון משקף בעיות שהילדים כבר סובלים מהן, גם ללא הטלפון.

החוקרים חוששים שהרחקת ילדים מהמסכים כפתרון לבעיה מקשה על עריכת דיונים פוריים יותר לגבי נושאים כמו הפיכת הטלפונים לשימושיים יותר בעבור בעלי הכנסות נמוכות, שמשתמשים בהם יותר, או הגנה על הפרטיות של בני נוער שחולקים את חייהם ברשת. "אנשים רבים שמעוררים פחדים קשים לגבי השימוש במסכים מצאו אוזן קשבת - אבל זה מזיק לחברה", אמר אנדרו פרייבילסקי, מנהל המחקר במכון אוקספורד אינטרנט, שפירסם כמה מחקרים בעניין.

המחקר החדש של אוג'רס ומישלין ינסן מאוניברסיטת צפון קרוליינה בגרינסבורו, מגיע כמה שבועות לאחר פרסום ניתוח של איימי אורבן, חוקרת מאוניברסיטת קיימברידג', ולפני פרסום מתוכנן של עבודה דומה של ג'ף הנקוק, מייסד סטנפורד סושיאל מדיה לאב. שניהם הגיעו למסקנות דומות. "השיח השולט כיום בנוגע לטלפונים ורווחה בריאותית ונפשית הוא מנופח ומלא פחד", אומר הנקוק, "אך אם משווים את ההשפעות של הטלפונים לאכילה נכונה או לשינה או לעישון, זה לא קרוב אפילו". הנקוק ניתח 226 מחקרים על איכות חיים ושימוש בטלפונים, והסיק כי "כשאתה בוחן את כל הסוגים השונים של איכות חיים, ההשפעה נטו היא אפסית".

ילדים עם סמארטפונים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

הבעיה אינה במדיה החברתית, אלא בחברה

הדיון על זמן מסך ובריאות נפשית התחיל עוד בימיו המוקדמים של האייפון. ב-2011, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים פירסמה מחקר שצוטט רבות לאחר מכן והזהיר רופאים מפני "דיכאון פייסבוק". הדאגה לגבי הקשר בין הסמארטפונים לבריאות נפש הוזנה גם על ידי עבודות מסוקרות ביותר כמו המאמר מ-2017 בכתב העת "אטלנטיק" - והספר שפורסם בעקבותיו - של הפסיכולוגית ג'ין טוונג'.

במאמרה "האם הסמארטפונים הרסו דור?", טוונג' טענה שהעלייה הפתאומית בדיווחים על חרדה, דיכאון והתאבדויות בקרב בני נוער לאחר 2012 קשורה להתפשטות הסמארטפונים והמדיה החברתית. מבקריה טענו כי המחקר מצא מתאם בין הופעת הסמארטפונים לעלייה ריאלית בדיווחים על נושאי בריאות נפש, אך לא ביסס שהטלפונים הם הסיבה. יכול להיות, המבקרים טוענים, שהעלייה בדיכאון הובילה את בני הנוער לשימוש עודף בטלפונים בתקופה שבה קיימים הסברים אפשריים רבים לדיכאון וחרדה. יתרה מכך, חרדה ושיעורי התאבדויות לא צמחו בחלקים גדולים של אירופה, שבה הטלפונים חדרו יותר לחברה.

"אילו סיבות אחרות יש לילדים אמריקאים להיות חרדים, למעט הטלפונים?", תהה הנקוק. "מה לגבי משבר האקלים? מה עם אי-שוויון בשכר? מה לגבי חובות הסטודנטים? יש כל כך הרבה נושאים מבניים גדולים שלהם השפעה עצומה עלינו ואינם נראים לעין, לכן איננו בודקים אותם".

טוונג' מחויבת לעמדתה ומציינת כמה מחקרים אחרים ומעודכנים יותר של אקדמאים אחרים שמצאו קשר ספציפי בין שימוש במדיה חברתית לבריאות נפשית מעורערת. מחקר אחד, למשל, מצא שכשקבוצה של תלמידי אוניברסיטה ויתרו על המדיה החברתית במשך שלושה שבועות, תחושת הבדידות והדיכאון שלהם ירדה.

אוג'רס, הנקוק ופרייבילסקי אמרו כי לא קיבלו מימון מתעשיית הטכנולוגיה, וכי הם מבקרים ותיקים של התעשייה בנושאים אחרים שלא קשורים לבריאות נפש, כגון פרטיות וחוסר שקיפות של החברות. אוג'רס הוסיפה כי לא הופתעה שאנשים התקשו לקבל את הממצאים שלה - אמה הטילה ספק בממצאי המחקר לאחר שאחד מנכדיה הפסיק לדבר אתה במהלך הנסיעות הארוכות שמהן נהנו בעבר.

אך ילדים שאינם מדברים עם מבוגרים בגיל ההתבגרות היא אינה מגמה חדשה, אמרה אוג'רס. היא גם הזכירה לאמה כי השיחה שלהן נערכת בצ'אט וידאו עם בנה של אוג'רס - קשר בין-דורי שלא היה אפשרי לפני הסמארטפונים.

היא הודתה כי לא שמחה לתת לשני ילדיה לבלות זמן רב יותר באייפדים שלהם. אך באחרונה ניסתה לשחק את משחק הווידאו "פורטנייט" עם בנה ומצאה שזאת היתה חוויה חיובית במפתיע. "זאת עבודה קשה משום שזאת אינה האווירה שבה אנו גדלנו", היא אמרה. "זה יכול להיות מפחיד לעתים. גם אני חוששת לפעמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?