הסכם הסחר דחף את וול סטריט לשיא; האג"ח האמריקאיות זינקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

הסכם הסחר דחף את וול סטריט לשיא; האג"ח האמריקאיות זינקו

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא על רקע הסכם הסחר החלקי שאליו הגיעו וסין.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הערב (ו') כי שתי הכלכלות הגדולות בעולם הסכימו על השלב הראשון בהסכם הסחר, שכולל דחייה של סבב המכסים על יבוא סיני בהיקף של 156 מיליארד דולר שתוכנן להיכנס לתוקף מחרתיים, וכן צמצום מכסים קיימים על יבוא מסין. בתמורה, הוסיף טראמפ, הסכימה סין להגדיל את היבוא מארה"ב ככלל, ואת היבוא החקלאי בפרט, וכן לבצע מספר שינויים מבניים בכלכלתה.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא בדרכו לעלייה שבועית של 0.9%. מדד S&P 500 רשם עליות קלות ביותר ונסגר אף הוא בשיא, ועלה בסיכום שבועי ב-0.7%. מדד דאו ג'ונס נסגר בעליות קלות ובמרחק נגיעה משיא, והוסיף 0.4% השבוע. מניית אפל טיפסה ב-1.4% למחיר שיא המשקף לענקית מוצרי האלקטרוניקה שווי שוק של 1.2 טריליון דולר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות לאחר שההודעה על הסכם הסחר לא סייעה להפחית את תחושת חוסר הוודאות אצחל המשקיעים. התשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.07% לרמה של 1.82%, אחרי שזינקה אתמול לשיא של חודש.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

בראשונה זה 3 חודשים: הנפט נסגר מעל 60 דולר

מחיר הנפט נסגר מעל לרמה של 60 דולר לחבית, בפעם הראשונה זה קרוב לשלושה חודשים, על רקע ציפיות לשיפור בביקוש הגלובלי לנפט בעקבות השגתו של הסכם סחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 60.07 דולר לחבית, עלייה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זו הפעם הראשונה מאז ה-17 בספטמבר שמחיר הנפט נסגר מעל לרמה של 60 דולר לחבית. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-1.5%.

סגירה חיובית באירופה לאחר הבחירות בבריטניה; הליש"ט מתחזקת

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שבמהלך המסחר טיפסו לשיא בעקבות ניצחון סוחף למפלגת השמרנים בבחירות בבריטניה. מגמת המסחר החיובית נרשמה גם על רקע הודעות ארה"ב וסין כי הגיעו להסכם סחר חלקי.

בורסת לונדון עלתה ב-1.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1% לאחר שבמהלך יום המסחר טיפס לשיא במונחי סגירה.

הליש"ט מזנקת ב-1.3% לשער של 1.3339 דולר לליש"ט, ואילו היורו נחלש ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1124 דולר ליורו.

התאוששות במחירי היבוא בארה"ב

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו בנובמבר ב-0.2% לעומת החודש הקודם, בעקבות התייקרות מחירי מוצרי הנפט, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. זאת לאחר ירידה של 0.5% באוקטובר. העלייה בנובמבר תאמה את תחזיות הכלכלנים.

עם זאת, לעומת נובמבר 2018, ירדו מחירי היבוא ב-1.3%, לאחר נפילה של 3% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר.

מחירי היבוא בניכוי מוצרי דלק ומזון, נסוגו בחודש שעבר ב-0.1% לאחר ירידה של 0.2% באוקטובר. לעומת נובמבר 2018 ירדו ב-1.3%.

גידול מתון מהצפוי במכירות הקמעוניות בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב גדלו בנובמבר ב-0.2%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 0.5%. עם זאת, נתוני אוקטובר תוקנו כלפי מעלה לגידול של 0.4% לעומת צמיחה של 0.3% שעליה דווח במקור.

לעומת נובמבר 2018, צמחו המכירות הקמעוניות ב-3.3%.

המכירות הקמעוניות בניכוי מכירות כלי רכב, דלק, חומרי בנייה ושירותי מזון, צמחו בנובמבר ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.3% באוקטובר.

אסיה ננעלה בעליות חדות

המסחר באסיה ננעל בעליות חדות לאחר שדונלד טראמפ נשיא ארה"ב אמר כי ממשלתו קרובה להסכם סחר עם סין ועל רקע זכיית השמרנים בבחירות בבריטניה. בורסת טוקיו סגורה היום; הוגנ קונג עלתה ב-2.6%; שנחאי עלתה ב-1.8%; סינגפור הוסיפה 0.6%; סיאול התחזקה ב-1.5% וסידני עלתה ב-0.4%.

הין נחלש מול הדולר ב-0.3% ל-109.69 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.89%.

הנפט נסחר בעליות קלות בעקבות צפייה של המשקיעים לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.2% ל-59.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.5% ל-65.1 דולר לחבית.

הליש"ט מזנקת ב-2.3% בעקבות נצחונם של ג'ונסון והשמרנים

הליש"ט מזנקת ב-2.3% ל-1.3475 דולר, בעקבות מה שמסתמן כנצחון סוחף למפלגת השמרנים בבריטניה. ספירת הקולות עד כה מראה כי לבוריס ג'ונסון יהיה רוב בפרלמנט, לאחר שהנחיל תבוסה צורבת למפלגת הלייבור בראשותו של ג'רמי קורבין.

לשמרנים יש רוב בפרלמנט בשלב זה של הספירה, עם יותר מ-326 מושבים, וקורבין הודיע כי לא יתמודד שוב בבחירות הבאות. הוא יפרוש בעקבות התוצאות המאכזבות.

ג'ונסון אמר כי התוצאה מעידה שיש לו מנדט חזק לביצוע הברקזיט - יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

ציוץ של טראמפ מקפיץ את וול סטריט לשיא; האג"ח האמריקאיות צללו

בורסות וול סטריט ושוק המניות העולמי שברו שיאים לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כתב בציוץ בחשבונו בטוויטר כי ארה"ב וסין קרובות מאוד להשגת הסכם סחר ביניהן - שלושה ימים בלבד לפני שצפויים להיכנס לתוקף בארה"ב מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של כ-156 מיליארד דולר.

זמן קצר לאחר פרסום הציוץ של טראמפ היום, דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל כי וושינגטון הציעה לבייג'ין לצמצם במחצית את המכסים שכבר הוטלו על יבוא מסין בהיקף של כ-360 מיליארד דולר, ולבטל את סבב המכסים החדש שאמור להיכנס לתוקף ביום ראשון. זאת, בתמונה לכך שסין תתחייב לרכוש כמויות גדולות של סחורות חקלאיות ומוצרים אחרים מארה"ב, להגביר את ההגנה על זכויות קניין רוחני של ארה"ב, ולאפשר גישה רבה יותר למגזר השירותים הפיננסים של סין.

בה בעת, סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי נציגי ארה"ב וסין למשא ומתן הגיעו להסכם חלקי וזמני, אולם ההסכם עדיין כפוף לאישור הבית הלבן.

מדד S&P 500 טיפס ב-0.9% ונסגר בשיא. מדד נאסד"ק עלה ב-0.7% ונסגר אף הוא ברמתו הגבוהה מעולם. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.8% ונסגר במרחק של נגיעה מהשיא שאליו טיפס ב-27 בנובמבר. מדד המניות הכלל עולמי של MSCI טיפס ב-0.8% לשיא, בפעם הראשונה מאז ינואר 2018.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.1% לרמה של 1.9% - שיא של חודש.

הדולר המשיך להיחלש בעולם לאחר שהבנק הפדרלי הותיר אמש ללא שינוי את הריבית בארה"ב ואותת כי זו תישאר ברמתה הנוכחית לפחות עד סוף השנה הבאה. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

הפלדיום פרץ מעל 1,900 ד'; קפץ ב-60% מתחילת השנה

מחיר הפלדיום ממשיך לשבור שיאים ונסגר היום בראשונה בתולדותיו מעל לרמה של 1,900 דולר לאונקייה.

החוזים על הפלדיום למסירה במארס נסגרו במחיר שיא של 1,914.2 דולר לאונקייה, עלייה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הפלדיום שבר שיאים מדי יום מאז הרביעי בדצמבר, הן במונחי סגירה והן במונחים תוך-יומיים, וגבוה כעת בכ-60% מרמתו בתחילת השנה. מחיר הפלדיום זינק כמעט פי חמישה תוך עשור על רקע ביקוש למתכת לצרכי מערכות ניקוי פליטות במכוניות.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,472.3 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, לאחר שעליות בשוקי המניות הקטינו את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה.

סגירה חיובית באירופה; הליש"ט נחלשת על רקע הבחירות בבריטניה

בורסות אירופה נסגרו בעליות זה היום השני ברציפות, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום ללא שינוי את תמריציו המוניטריים ואמר כי יתמיד בהם עד שיתקרב להשגת יעד האינפלציה. ישיבת המדיניות של הבנק האירופי היתה הראשונה תחת הנהגתה של הנשיאה החדשה כריסטין לגארד, שהחליפה בתפקיד את מריו דראגי.

הבנק האירופי הותיר את ריבית הפיקדונות ברמה של מינוס 0.5% ואת היקף רכישות האג"ח החודשיות ברמה של 20 מיליארד יורו (22 מיליארד דולר).

מגזרי הרכב, חומרי הגלם והבנקאות הובילו את העליות היום באירופה לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז כי ארצו וסין קרובות מאוד להשגת הסכם סחר ביניהן.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.6%; פריז טיפסה ב-0.4%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.3%. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.8% על רקע ציפיות לניצחון מפלגת השמרנים בראשות בוריס ג'ונסון בבחירות הכלליות שנערכות היום בבריטניה.

הליש"ט נחלשת ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.313 דולר לליש"ט; היורו נסוג ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1116 דולר ליורו.

המחירים הסיטונאים בארה"ב בעלייה המתונה מ-2016

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב נותר בנובמבר ללא שינוי לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%.

לעומת החודש נובמבר 2018 טיפס המדד ב-1.1% בלבד, העלייה השנתית המתונה ביותר מאז 2016. קצב עליית המדד נמצא בהאטה משיא שטיפס ל-3.4%, שיא של שבע שנים, לפני כשנה וחצי.

מדד הליבה, שאינו כולל אמ מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, נותר אף הוא ללא שינוי לעומת החודש הקודם, וטיפס ב-1.3% ב-12 החודשים האחרונים - העלייה המתונה ביותר מזה שלוש שנים.

תביעות האבטלה בארה"ב קפצו לשיא של יותר משנתיים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב שזינק בשבוע הראשון של דצמבר לשיא של יותר משנתיים, אולם אנליסטים העריכו כי הזינוק נבע בעיקרו מכך שחג ההודיה צוין מאוחר מהרגיל השנה ולא מעלייה בהיקף הפיטורים בשוק התעסוקה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות קפץ בשבוע שעבר ל-252 אלף - המספר הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2017 - לעומת 203 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 220 אלף.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-6,250 לרמה של 224 אלף.

בה בעת, מספר תביעות האבטלה המתמשכות התכווץ ב-31 אלף ל-1.67 מיליון.

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת, על רקע החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב אמש (רביעי) להשאיר את הריבית ברמה של 1.75%. הבנק הוסיף כי הוא לא צפוי לערוך שינויים גם במהלך 2020. טוקיו עולה ב-0.1%; הונג קונג מוסיפה לערכה 1.3%; שנחאי יורדת ב-0.3%; סיאול מטפסת ב-1.5%; סידני יורדת ב-0.6%.

הין היפני עולה במקצת ל-108.57 ין לדולר. מדד הדולר ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות – יורד ב-0.4%.

המסחר באסיה מתנהל גם על רקע הדחייה המסתמנת של העלאת המכסים על סין מצד ארה"ב, מהלך שהיה אמור לצאת לפועל כבר ב-15 בדצמבר.

שוק הרכב בסין צפוי להשלים ירידה של 8% במכירות עד סוף 2019, לפי תחזית של התאחדות יצרני הרכב בסין. זו צפויה להיות הירידה השנתית השנייה ברציפות (3% ב-2018) בשוק הרכבים הגדול בעולם.

הבנק המרכזי של אוסטרליה חוזה כי הצמיחה בסין תדעך ל-3% עד 2030 - לאור הירידה בילודה, הניסיון לצמצם את החוב התאגידי והירידה בייצור. "העידן של הצמיחה הגבוהה מהרגיל בסין עומד להסתיים", נכתב במסמך מטעם הבנק.

ארמקו זינקה - והגיעה לשווי של 2 טריליון דולר

ענקית הנפט הסעודית ארמקו ממשיכה לעלות ביום השני למסחר שלה בבורסה - והצליחה לעבור את היעד לשווי שוק של 2 טריליון דולר, שהציב יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. מניות החברה עולות ב-5.4% במסחר בבורסת ריאד.

כבר אתמול, ביום הראשון למסחר של החברה בבורסה, עקפה ארמקו את אפל ואמזון והפכה לחברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק, עם שווי של 1.88 טריליון דולר.

בהנפקה אתמול, גם היא הגדולה ביותר בהיסטוריה, הצליחה החברה לגייס 25.6 מיליארד דולר - בצעד שמעיד על היערכותה של סעודיה ומנהיגיה לעידן שאחרי הנפט, שמממן אותם במשך עשורים.

החלטת הריבית דחפה את וול סטריט לסגירה חיובית ראשונה השבוע

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בראשונה השבוע, לאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ואותת כי הריבית תישאר ברמתה הנוכחית לפחות עד סוף 2020. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה מתחת ל-1.8%. הדולר נחלש.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.3%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1%. המדדים טיפסו בראשונה מזה שלושה ימים, לאחר שבשני ימי המסחר הראשונים של השבוע נסוגו בצל חוסר ודאות סביב התקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואות על האג"ח ל-10 שנים נסוגות ב-0.05% לרמה של 1.79%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

הנפט נסוג משיא של שלושה חודשים

מחיר הנפט נסוג משיא של כמעט שלושה חודשים בעקבות גידול מפתיע במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 58.76 דולר לחבית, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-17 בספטמבר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 63.72 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת ICE בלונדון.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-800 אלף חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.8 מיליון חביות.

סגירה חיובית באירופה לקראת הבחירות בבריטניה מחר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שלושה ימים, לקראת החלטות הריבית בארה"ב ובגוש היורו, היום ומחר בהתאמה, ועל רקע המשך שיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

בורסת לונדון נסגרה בעליות קלות על רקע סקר עדכני של YouGov שהצביע על ירידה בתמיכה במפלגה השמרנית בראשות בוריס ג'ונסון, לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו מחר בבריטניה. עם זאת, סקר אחר שפורסם היום הראה כי המפלגה השמרנית שומרת על כוחה.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.6%; פריז הוסיפה 0.2%, וכך גם מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600.

הליש"ט מתחזקת ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.3176 דולר לליש"ט. היורו נסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.1094 דולר ליורו.

האינפלציה בארה"ב טיפסה לשיא של שנה

האינפלציה בארה"ב טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר זה שנה על רקע התייקרות המחירים לצרכן של אנרגיה, שירותי בריאות ודמי שכירות.

מדד המחירים לצרכן (CPI) טיפס בנובמבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי, יותר מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.2%.

לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת טיפס המדד ב-2.1%, העלייה השנתית החדה ביותר מאז נובמבר 2018, ולעומת עלייה של 1.8% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, טיפס ב-0.2% זה החודש השני ברציפות. לעומת נובמבר 2018 עלה המדד ב-2.3% - ללא שינוי לעומת החודש הקודם.

מדד המחירים לצרכן נמצא במגמת האטה מאז אמצע 2018, אז טיפס לשיא של שש שנים של 2.9%.

מניית ארמקו מזנקת ב-10% ביומה הראשון במסחר

בית הזיקוק של ארמקו בסעודיהצילום: Ahmed Jadallah / Reuters

מניית ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, מזנקת ב-10% בפתיחת המסחר בבורסת ריאד, ל-35.2 ריאל סעודי (9.39 דולר), לעומת מחיר ההנפקה שנקבע על 32 ריאל למניה. שוויה שוק של החברה מתקרב ל-2 טריליון דולר.

ארמקו השלימה ביום חמישי האחרון גיוס של 25.6 מיליארד דולר במכירת 1.5% ממניות החברה הלאומית שהעניק לה שווי של 1.7 טריליון דולר. כבר לאחר ההנפקה נהפכה ארמקו לחברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם - הרבה מעבר לשוויה של אפל, שמסתכם בכ-1.2 טריליון דולר. ההנפקה נועדה לסייע לסעודיה לצמצם את התלות הכלכלית שלה בנפט.

עליות קלות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות קלות על רקע דיווחים כי ארה"ב תדחה הטלת סבב נוסף של מכסים על תוצרת סינית. טוקיו יורדת ב-0.1%; הונג קונג מטפסת ב-0.3%; שנחאי עולה ב-0.1%; סינגפור מוסיפה 0.3%; סיאול מתחזקת ב-0.3% וסידני עולה ב-0.6%.

"וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול (שלישי) כי ארה"ב מתכוונת לדחות את הטלתם של מכסי היבוא על תוצרת סינית בשווי 156 מיליארד דולר, שאמורים להיכנס לתוקף בתחילת השבוע הבא. פיטר נבארו, יועץ הסחר של הבית הלבן, אמר כי טראמפ לא הגיע להחלטה בנוגע להסכם הסחר או להטלת המכסים.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובלים לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם הערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הין יורד ב-0.05% ל-108.74 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.84%.

הנפט נסחר בירידות קלות, כאשר היום אמורה מניית ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, להתחיל להיסחר בבורסת ריאד. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.5% ל-58.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנו יורד ב-0.6% ל-63.9 דולר לחבית.

"ארה"ב תדחה הטלת המכסים על סין"; יום שני של ירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות בצל חוסר ודאות סביב התקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - חמישה ימים בלבד לפני שוושינגטון צפויה להטיל מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 156 מיליארד דולר.

העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח היום כי ארה"ב מתכוונת לדחות את הטלתם של מכסי היבוא הנוספים, שאמורים להיכנס לתוקף בתחילת השבוע הבא. תשומת לב המשקיעים נתונה גם להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי מחר.

מדדי נאסד"ק, S&P 500 ודאו ג'ונס נסגרו בירידות של 0.1% - יום שני ברציפות של ירידות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.84% - שיא של כמעט ארבעה שבועות. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

בצל חששות סחר: בורסות אירופה נסוגו פעם 7 ב-9 ימים

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זו הפעם השביעית בתשעה ימי המסחר האחרונים, בצל חוסר ודאות סביב שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. עם זאת, הירידות בשוקי אירופה התמתנו בעקבות דיווח של העיתון וול סטריט ג'ורנל לפיו וושינגטון מתכוונת לדחות את הטלתם של מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 156 מיליארד דולר, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השבוע הבא.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידות של 0.3%; פריז טיפסה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.3% לאחר שכבר נפל ביותר מ-1% במהלך יום המסחר.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי להודיע ביום חמישי כי יותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, ובדומה לו גם הבנק הפדרלי בארה"ב בהודעתו מחר. המשקיעים באירופה גם מתכוננים לבחירות הכלליות שיתקיימו בבריטניה ביום חמישי, ואשר בהן צפויה לנצח מפלגת השמרנים ובראשה ראש הממשלה בוריס ג'ונסון.

הפלדיום שובר שיאים - על סף 1,900 ד'; הזהב מטפס

מחיר הזהב מטפס בצל חוסר ודאות סביב התקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - חמישה ימים בלבד לפני שוושינגטון צפויה להטיל מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 156 מיליארד דולר. מחיר הפלדיום שובר שיאים ומתקרב ל-1,900 דולר לאונקייה.

החוזים על הזה למסירה בפברואר נסחרים במחיר של 1,471.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הפלדיום נסחרים במחיר של 1,895.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, ונמצאים בדרכם ליום חיובי 13 ברציפות - רצף העליות היומיות הארוך ביותר מאז שנת 2014. מחיר הפלדיום זינק כמעט פי חמישה תוך עשור על רקע ביקוש למתכת לצרכי מערכות ניקוי פליטות במכוניות.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת על רקע סוגיית הסחר

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת על רקע סוגיית הסחר והחלטות הריבית בהמשך השבוע. טוקיו נחלשה ב-0.1%. הונג קונג ירדה 0.1%. שנחאי עלתה ב-0.1%. הנפט הגולמי נחלש כעת ב-0.2% למחיר של 58.89 דולר לחבית.

וושינגטון צפויה להעלות ביום ראשון את שיעור המכסים על סחורה סינית בשווי 160 מיליארד דולר. הבנק הפדרלי בארה"ב צפוי להודיע ביום רביעי כי יותיר את הריבית ללא שינוי, ובדומה לו גם הבנק המרכזי של אירופה בפגישתו ביום חמישי.

עוד ביום חמישי - בבריטניה נערכות שוב בחירות כלליות, כשמפלגת השמרנים ובראשה ראש הממשלה בוריס ג'ונסון צפויה לנצח.

האינפלציה בסין בשיא של שמונה שנים

מדד המחירים לצרכן בסין האיץ בנובמבר לרמה הגבוהה ביותר מזה שמונה שנים, בשל עלייה במחירי החזיר ומוצרי מזון אחרים.

האינפלציה צמחה בקצב של 4.5% בנובמבר השנה לעומת נובמבר 2018, רמה זהה לזאת שנרשמה בינואר 2012, כך על פי הסוכנות הארצית לסטטיסטיקה בסין. באוקטובר צמחה האינפלציה בקצב של 3.8%.

מחיר החזיר עלה ב-3.8% בנובמבר, לעומת 16.3% באוקטובר. מחירי הבשר שאינו חזיר עלו ב-11.8%-25.7%. מחיר החזיר זינק ב-110.2% לעומת נובמבר 2018, ושבר את השיא שנקבע באוקטובר, אז השתוללה קדחת החזירים באפריקה.

מדד המחירים ליצרן ירד בנובמבר ב-1.4% לעומת נובמבר 2018, וב-0.1% לעומת אוקטובר.

אפל ירדה ב-1.4% בעקבות תחזית מדאיגה

מניית אפל ירדה במסחר ביום שני ב-1.4%, לאחר שאנליסטים מטעם Wedbush פירסמו היום תחזית שמדאיגה את המשקיעים. לפי התחזית, אפל עלולה להיות החברה שתפסיד הכי הרבה אם ארה"ב אכן תטיל מכסים בגובה 15% על סחורות סיניות בשבוע הבא.

נכון לעכשיו, המכסים צפויים להיכנס לתוקף ב-15 בדצמבר, והם יכללו סמראטפונים, מחשבים ניידים ומוצרי אלקטרוניקה נוספים.

האנליסטים חוזים כי המהלך הצפוי של ארה"ב יוריד את הרווחים הצפויים של אפל בשנת הכספים 2020 בכ-4%, או ב-50 סנט למניה. החברה תצטרך להחליט האם לספוג את העלאת המכסים, או להעביר את העלויות לצרכנים, ובכך לפגוע בביקוש.

האנליסטים הוסיפו כי חברות הטכנולוגיה בארה"ב הושפעו רק במעט מהעלאות המכסים שכבר נכנסו לתוקף, אבל המהלך הקרוב צפוי להיות בבחינת "בעיטה בבטן" בשבילן.

וול סטריט ננעלה בירידות

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות. דאו ג'ונס ירד ב-0.4%; S&P 500 נחלש ב-0.2% ונאסד"ק איבד 0.4% מערכו. מדד הדולר של ICE - שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש הכלכלות המובילות - יורד ב-0.1%. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-0.01% ל-1.834%.

מניית טבע ירדה בכ-1% במסחר.

המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי, שתפורסם ביום רביעי בשעה 21:00 שעון ישראל. התחזיות הן כי הבנק יותיר את הריבית ללא שינוי בעקבות דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי בארה"ב.

בנוסף, המשקיעים ממתינים לחדשות בנוגע לשיחות הסחר בין ארה"ב לסין, כאשר ארה"ב אמורה להטיל מכסים נוספים על תוצרת סינית עד ה-15 בדצמבר.

חששות ממלחמת הסחר מורידים את מחירי הנפט

מחירי הנפט יורדים בשל החשש שארה"ב וסין לא יחתמו על השלב הראשון בהסכם הסחר ביניהן עד 15 בדצמבר, ומכסים שארה"ב מאיימת להטיל על יצוא סיני ייכנסו לתוקפם. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר יורד ב-0.6% ל-58.85 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בפברואר יורד ב-0.4% ל-64.1 דולר לחבית.

מחירי הנפט זינקו בסוף השבוע והגיעו לשיא מאז ספטמבר אחרי שהחברות בארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) בהובלת סעודיה הסכימו על קיצוץ חד מהצפוי במכסות התפוקה של הנפט בניסיון להביא לירידה בהיצע ולעליית מחירים. ואולם החשש מהסלמה במלחמת הסחר מאפיל על קיצוץ המכסות בגלל שהוא עשוי להוביל לירידה בביקוש לנפט.

אירופה נסגרה בירידות; פריז ירדה ב-0.6%

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות שערים, על רקע ציפייה של המשקיעים לחדשות נוספות בנוגע למלחמת הסחר. לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט נחלשה ב-0.5%; פריז ירדה ב-0.6% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 0.2%.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. היורו עולה ב-0.03%, ל-1.106 דולר; הליש"ט עולה ב-0.1%, ל-1.315 דולר.

המשקיעים ממתינים לבחירות בבירטניה, שייערכו ב-12 בדצמבר, ולישיבת המדיניות המוניטרית האחרונה ל-2019 של הבנק המרכזי של אירופה, שתיערך ביום חמישי.

מניית טולו, יצרנית נפט בריטית ששווי השוק שלה הוא כ-2 מיליארד דולר, צללה היום ביותר מ-70%. פול מקדייד, מנכ"ל החברה, הודיע היום על התפטרותו, לאחר שהחברה הורידה את תחזיות הרווח והייצור לשנה הבאה.

גרמניה: הייצוא עלה ב-1.2% באוקטובר - בניגוד לתחזיות

לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה הגרמני, הייצוא במדינה עלה ב-1.2% באוקטובר בהשוואה לספטמבר - למרות תחזיות לירידה של 0.3%. נתוני הייבוא לא השתנו.

עודף היבוא בגרמניה עמד על 20.6 מיליארד יורו (22.8 מיליארד דולר) באוקטובר, גם הוא מנצח את התחזית של הוול סטריט ג'ורנל, ששיער כי העודפים יגיעו ל-18.9 מיליארד יורו.

סך כל היצוא הסתכם ב-119.5 מיליארד יורו, והייבוא ב-98 מיליארד יורו. מתוך הייצוא – סחורות בשווי 70 מיליארד יורו נשלחו למדינות החברות באיחוד האירופי, והשאר למדינות אחרות.

בשבוע שעבר התפרסמו נתונים המעידים על ירידה בפעילות התעשייתית במדינה: דווח כי התפוקה התעשייתית צנחה באוקטובר ב-5.3% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - הנפילה החדה ביותר מאז שנת 2009 - וכי ההזמנות למפעלי ייצור ירדו בכ-0.4% לעומת ספטמבר.

אסיה ננעלה במגמה מעורבות; טוקיו עלתה ב-0.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת בתחילתו של שבוע עמוס באירועים בשווקים. טוקיו עלתה ב-0.3%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי ניכר; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.3% וסידני עלתה ב-0.4%.

המשקיעים ממתינים לחדשות בנוגע לסבב הבא של המכסים שארה"ב אמורה להטיל על תוצרת סינית, כאשר המועד האחרון להטלת המכסים הוא 15 בדצמבר. בסוף השבוע דיווחה סין על ירידה של 1.1% ביצוא בנובמבר, כשהיצוא לארה"ב נפל ב-23% על רקע מלחמת הסחר.

ביום רביעי יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית האחרונה ל-2019, כאשר התחזיות הן כי הבנק יותיר את הריבית ללא שינוי, על רקע דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי האחרון. המשקיעים יתרכזו בתחזיות הבנק ל-2020.

הין עולה ב-0.1% ל-108.48 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.82%.

הנפט נסחר בירידות, על אף שסעודיה הבטיחה בסוף השבוע כי תגדיל את הקיצוץ בתפוקה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1% ל-58.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% ל-63.8 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"