המחשב שלכם ממוחזר – והתאילנדים משלמים את המחיר

מדינות דרום-מזרח אסיה תפסו את מקומה של סין, שהפסיקה לקבל פסולת אלקטרונית ממדינות המערב ב-2018 ■ תאילנד הודיעה בשנה שעברה על איסור יבוא פסולת אלקטרונית – אך מאז נפתחו 28 מפעלי מיחזור חדשים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
פועלים במפעל המיחזור ניו סקיי מטאל ממיינים פסולת אלקטרונית
פועלים במפעל המיחזור ניו סקיי מטאל ממיינים פסולת אלקטרוניתצילום: NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשים כפופות מעל רצפת המפעל ומחפשות בערימות של פסולת מהעולם המערבי בטריות, מעגלים חשמליים וחוטי חשמל. הן שוברות את הפסולת, הידועה בכינוי פסולת אלקטרונית, עם פטישים ובידיים חשופות. גברים, שחלקם מכסים את הפנים בבד, כדי להגן על עצמם מהאדים הרעילים, מפנים פסולת למכונה לחילוץ מתכות יקרות.

העשן מהמפעל עולה ומתפשט ברחבי הכפרים והשדות הקרובים. התושבים לא יודעים מה מכיל העשן – פלסטיק, מתכת, מי יודע? הם רק יודעים שזה מסריח וגורם להם להרגיש חולים.

המפעל, ניו סקיי מטאל, הוא חלק מתעשייה משגשגת של מיחזור פסולת אלקטרונית ברחבי דרום-מזרח אסיה, שנולדה בעקבות החלטת סין להפסיק לקבל פסולת אלקטרונית שהרעילה את האדמות ואת האנשים. תאילנד בפרט נהפכה למרכז התעשייה – אף על פי שפעילים סביבתיים מנסים להגביל את פעילות המיחזור, והממשלה מנסה לאזן בין אינטרסים של בטיחות הציבור לרווחים שניתן לעשות מהמסחר בפסולת אלקטרונית.

מטה מהאלה, בעלת מטע ליד מפעל ניו סקיי מטאל טוענת כי חומרים מהמפעל זורמים לנהר המקומי ומזהמים את האדמהצילום: ניו יורק טיימס

בשנה שעברה אסרה תאילנד על יבוא פסולת אלקטרונית זרה. עם זאת, מפעלים חדשים נפתחים ברחבי המדינה ומעובדות טונות של פסולת אלקטרונית, כך אמרו פעילים סביבתיים ומומחים לתעשייה.

"פסולת אלקטרונית צריכה ללכת לאנשהו", אמר ג'ים פאקט, מנכ"ל באזל אקשין נטוורק, ארגון הפועל נגד העברת פסולת למדינות העניות בעולם. "הסינים פשוט מעבירים את הפעילות שלהם לדרום-מזרח אסיה. הדרך היחידה לעשות כסף בעסק הזה היא להעסיק כוח עבודה זול, לא חוקי ולזהם את הסביבה", הוא אמר.

10 דולרים ליום עבודה

כל שנה מיוצרים 50 מיליון טונה של פסולת אלקטרונית, לפי נתוני האו"ם, מפני שהצרכנים התרגלו לזרוק את המודל הישן, משנה שעברה, של הטלפון או מכשירים אחרים כדי לקנות חדשים. מיחזור המכשירים נשמע כמו רעיון אצילי – מעגל אינסופי של חומרים טכנולוגיים. ואולם הוצאת החלקיקים הזעירים של מתכות יקרות – כמו זהב, כסף ונחושת – מתוך טלפונים, טלוויזיות ומחשבים, היא עבודה מלוכלכת ומסוכנת.

במשך שנים לקחה סין את רוב הפסולת האלקטרונית בעולם. ב-2018 החליט הממשל הסיני לסגור את השערים בפני פסולת אלקטרונית זרה. תאילנד ומדינות אחרות בדרום-מזרח אסיה זיהו את ההזדמנות. במדינות אלו האכיפה של חוקי איכות הסביבה חלשה יותר ולחברות יש קשרים עם הממשלות.

פועלת ממחזרת נחושת מכבלים במפעל ליד בנגקוקצילום: NYT

ביוני 2018 הודיעה ממשלת תאילנד כי היא אוסרת על יבוא פסולת אלקטרונית. המשטרה פשטה על לפחות 10 מפעלים כולל ניו סקיי מטאל. "סקיי מטאל סגור כעת, לחלוטין", אמר יוטנה פולפיפאט, ראש לשכת המכס בנמל לים צ'באנג, בספטמבר. "לא נכנסת שום פסולת אלקטרונית לתאילנד".

עם זאת, ביקרות שנערכה באחרונה במפעל הוכיחה כי הוא פועל כהרגלו, וכך גם מפעלים אחרים במדינה – מה שמשקף את הרגולציה החלשה והשחיתות בתאילנד. למרות הכותרות על פשיטה משטרתית, ניו סקיי מטאל נקנס רק ב-650 דולר בגין כל הפרה של תנאי הרישיון שלו. מאז הכריזה ממשלת תאילנד על החרם, קמו 28 מפעלי מיחזור במדינה, רובם ממחזרים פסולת אלקטרונית.

בתאילנד, מיליוני עובדים זרים ללא תעודות מגיעים ממדינות עניות יותר כמו מיאנמר וקמבודיה ופגיעים יותר בפני התעללות, אמרו רגולטורים בתחום איכות הסביבה בתאילנד. עובדים העידו כי הם מרוויחים 10 דולרים ליום כדי למיין מתכות.

לכתבה המלאה של האנה ביץ' ורן ג'רנוואט בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"