העבר הנאצי של משפחת גורו העסקים הגרמני שב לרדוף אותו

רולנד ברגר הקים את אחת מחברות הייעוץ הגדולות באירופה ותרם לקידום סובלנות וזכויות אדם ■ הוא אמר שאביו שימש לו השראה, אך מסמכים חדשים חושפים שהוא היה בכיר נאצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רולנד ברגר
רולנד ברגרצילום: Felix Hoerhager / dpa Picture-Al

בימי השיא שלו, היה רולנד ברגר אחד מהאנשים הכי מקושרים בגרמניה. הוא ייעץ לקנצלרים ולמנכ"לים, הקים את אחת מחברות הייעוץ המובילות באירופה ורכב על ההתאוששות של גרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה ונהפך לאחד מעשירי המדינה שעשו את הונם במו ידיהם. הוא כיכב על השערים של מגזינים כלכליים.

אבל תדמיתו של ברגר בסמל של כלכלת גרמניה בסכנה. חשיפה של העיתון הגרמני "הנדלסבלאט" טוענת שאביו של ברגר היה בכיר נאצי, ולא מתנגד למשטר כפי שטען שוב ושוב.

לחשיפה של "הנדלסבלאט" יש השלכות עמוקות על המוניטין של ברגר בן ה-82 ועל הקרן שהקים עם 50 מיליון יורו מכספו. קרן רולנד ברגר נאלצה לבטל בחודש שעבר את טקס חולקת או היושרה האנושית השנתי אחרי ששניים מתוך שלושת מקבלי הפרס סירבו לקבלו. הטקס היה אמור להיערך במוזיאון היהודי בברלין.

ברגר התייחס פעמים רבות לאביו, ג'ורג' ברגר, כהשראה לחלוקת הפרס.

"הגסטפו הגיעו לביתנו בכל שישה שבועות", סיפר ברגר לקהל באירוע שנערך במינכן ב-2017. "אבי נכלא בשלב מסוים". לפי ברגר, זו הסיבה "שאני מעניק את פרס היושרה האנושית לאנשים שתורמים לחופש ולסובלנות, זכויות אדם וערכים בכל העולם".

חלוקת הפרס נחשבה לאירוע גדול: מיליון יורו שחולקו בין הזוכים. במשך שנים רבות היה מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי ענאן, יו"ר הוועדה שבחרה את הזוכים.

מסמכים היסטוריים שנחשפו על ידי "הנדלסבלאט" והגיעו לידי "ניו יורק טיימס", מציגים תמונה הירואית פחות של ג'ורג' ברגר שמת ב-1977. הם מראים שהאב היה מהחברים הראשונים במפלגה הנאצית ובשל מאוחר יותר היה מנהל החשבונות של תנועת הנוער ההיטלראי. רודולף הס, סגנו של אדולף היטלר, כתב לו פעם מכתב המלצה.

בתחילת שנות ה-40, כשרולנד היה ילד קטן, משפחת ברגר התגוררה בווילה נאה בווינה. לפי המסמכים, הווילה הוחרמה ממשפחה יהודית.

כל זאת היה משנה פחות אם רולנד ברגר לא היה הופך את ג'ורג' ברגר לחלק מהפיכתו לאגדה.

ברגר סירב לראיון עמו. הוא שכר את שירותם של שני מומחים לחקר השואה ומלחמת העולם השנייה, מיכאל וולפסון וסונקה נייצל כדי שיבחנו את המסמכים. "אם החקירה הזו תוביל לתובנות חדשות על חלקו של אביו ואחריותו, ברור שרולנד ברגר מוכן לשנות את תדמיתו של אביו", נכתב בהודעה מטעם הקרן.

וולפסון אמר בהודעת מייל כי הוא ונייצל לא מעוניינים להגיב עד השלמת הבדיקה שלהם בתחילת השנה הבאה.

ברגר לא אמר הרבה על אביו עד 2003 כשהוא ויתר על הניהול השוטף של החברה שהקים ב-1967 לייעוץ אסטרטגי. החברה שהקים שנושאת את שמו היא אחת ממספר מצומצם של חברות ייעוץ אירופאיות שיכולות להתחרות עם הענקיות האמריקאיות כמו מקינזי. ברגר שימש כיועץ לקנצרים כמו הולמוט קוהל. אחרי שמפלגתו השמרנית של קוהל הפסידה בבחירות ב-1998, ברגר נהפך ליועץ לקנצלר הסוציאליסט החדש, גרהרד שרדר.

חברות ייעוץ נוהגות לפעול בצללים, ברגר טיפח את החברה שלו כמותג אישי. הוא הרבה בראיונות והזמין מאנדי וורהול דיוקן אישי שלו.

ג'ורג' ברגר לחם במלחמת העולם הראשונה והצטרף ב-1921 לקבוצה עסקית שהיתה קרובה להיטלר. ב-1931, שנתיים לפני שהיטלר עלה לשלטון, ג'ורג' ברגר הצטרף למפלגה הנאצית. אז הוא עבד כרואה חשבון עצמאי.

ב-1936 נשבע ג'ורג' ברגר אמונים להיטלר במינכן באותו אולם שבה החל בניסיון הפוטש הכושל ב-1923. השבועה היתה תנאי למיניו לרואה החשבון הראשי של הנוער ההיטלראי.

המסמכים חושפים כי ברגר התפטר מתפקידו מסיבות בריאותיות שלא פורטו בספטמבר 1939. הוא התפטר כמעט שנה אחרי ליל הבדולח. בניגוד לגרסה של רולנד ברגר, ג'ורג' ברגר המשיך להיות פעיל במפלגה הנאצית עד 1944.

ב-1940 מונה ברגר למנכ"ל אנקרברוט, המאפייה הגדולה באוסטריה, הודות לעזרה של גורמים נאצים רשמיים. העסק הווינאי נגזל מבעליו היהודיים שנאלצו לברוח. הסימן הראשון לכך שחנו של ברגר בעיני הנאצים ירד היה ב-1942. מידע שהגיע לגסטפו הוביל אותו לפשוט פעמיים על הווילה בווינה שבה התגוררה משפחת ברגר. המשטרה החשאית מצאה ראיות שלפיהן ג'ורג' ברגר אגר באופן לא חוקי חמאה, ביצים, סבון ומוצרים נוספים שהיו אז במחסור חמור, לפי מסמכים של הגסטפו.

ברגר האב גם הואשם בכך שלקח עובדים מהמאפייה כדי שיבצעו בביתו עבודות פרטיות. המסמכים לא מצביעים אם הוא קיבל עונש.

קרן רולנד ברגר רמזה שייתכן שיש מניע פוליטי לטענות נגד ג'ורג' ברגר. "המסמכים של הגסטפו והנאצים נושאים לעתים אופי תיעודי ולפעמים משקפים מאבקי כוח במוסדות הנאצים", נכתב בהודעה מטעם הקרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"