מדען תובע את קרן הפנסיה שלו: לא מספיק ירוקה

מארק מקוויג' טוען כי קרן הפנסיה שלו באוסטרליה אינה מעריכה נכון את השפעת שינויי האקלים על הכלכלה ■ חברות הפנסיה האוסטרליות מחויבות לתשואות מינימליות וחוששות מפסק דין שייאלץ אותן לשנות את מבנה ההשקעות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כח בפולין
תחנת כוח בפוליןצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

מארק מקוויג', מדען בן 24 מאוסטרליה שעוסק במדעי הסביבה, לא יוכל לגבות את כספי הפנסיה שלו עד 2055. אולם, החשש ממצבו של העולם בעתיד גרם לו לעשות משהו כבר עכשיו. הוא תובע קרן פנסיה שמנהלת נכסים בשווי 57 מיליארד דולר אוסטרלי (39 מיליארד דולר) על כך שהיא לא חושפת או לא מעריכה נכון את ההשקעות שלה על שינויי האקלים.

המאבק, בבית משפט פדרלי, צפוי להיות מקרה מבחן ייחודי. האם קרנות פנסיה מפרות את חובת הנאמנות ללקוחות בכך שהן לא מעריכות את הנזק הכלכלי של ההתחממות גלובלית?

לפני הגשת התביעה המשפטית , מקווייג' פנה לקרן הפנסיה, Retail Employees Superannuation Trust – Rest, ושאל כיצד היא מבטיחה כי חסכונותיו מוגנים מפני התחממות גלובלית. התגובה של החברה לא סיפקה אותו והוא שכר מומחים לחוקי שינויי אקלים.

"שינויי אקלים הם סיכון ענק, שמגמד סיכונים אחרים. יש להם השפעה עצומה על כדור הארץ ועל הכלכלה", אמר מקוויג' בריאיון טלפוני מהעיר בריזביין, שם הוא עובד כאקולוג עבור הממשל המקומי. הוא אמר כי אנשים אחרים יצרו איתו קשר כששמעו על התביעה והם גם רצו לקבל מידע כזה מקרנות הפנסיה שלהם.

Rest מסרה כי שינויי אקלים הם רק משתנה אחד בשורה של גורמים שעליה לשקול כאשר היא משקיעה את כספי לקוחותיה, כ-2 מיליון איש. תעשיית הפנסיה של אוסטרליה, בה לחוסכים יש 2.9 טריליון דולר אוסטרלי, עוקבת אחר המקרה מקרוב, בייחוד כאשר קרנות הפנסיה צריכות לעמוד בתשואות מינימום לחוסכים על פי חוק. קרנות הפנסיה משקיעות בפרויקטים של אנרגיות מתחדשות ודורשות מחברות הכרייה לשפר את התנהלותן התאגידית, אך הן אינן יכולות להיפטר בקלות מכל ההשקעות בחברות שמשתמשות בדלק מזהם, בגלל הדרישות לתשואות מינימום.

"הדאגה לאינטרס הכלכלי הטוב ביותר של החוסכים מחייבת אותנו להיות מודעים לסיכונים, אך אנחנו לא יכולים להפסיק לחלוטין להשקיע במגזר מסוים של הכלכלה, שיישאר משמעותי מאד בעתיד הקרוב", אמר איאן פטריק, מנהל השקעות ראשי ב- Sunsuper Pty, שמנהלת חסכונות ב-70 מיליארד דולר אוסטרלי. "כרגע האינטרס של החוסכים, שהוא המטרה של החברה, הוא הגורם המנצח בוויכוח".

מערכת הפנסיה הלאומית של אוסטרליה נועדה להוריד את הלחץ מציבור החוסכים, בעוד אוכלוסיית אוסטרליה מזדקנת ותוחלת החיים עולה. רוב חברות הפנסיה צריכות להציג תשואה של 3.5% מעל לאינפלציה במשך עשור. חוסכים כמו מקוויג' מעוניינים לראות חסכונותיהם מחזיקים מעמד זמן רב ככל האפשר.

סקרים שנערכו מעידים כי שינויי האקלים מדאיגים את הציבור. החברות מתחילות לפעול, וחלקן מעסיקות צוותים שמשלבים גורמים של שמירה על איכות הסביבה בתיק ההשקעות. החברות הצטרפו ליוזמות בינלאומית, כמו יוזמת האו"ם להשקעות אחראיות, והן משתמשות בהשקעות המשמעותיות שלהן בחברות כרייה כמו BHP ביליטון וגלנקור כדי ליישם שינויים לשמירה על הסביבה.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?