החיים בזבל: האויבים הגדולים ביותר של שלטון פוטין

הפופולריות של נשיא רוסיה, שנראתה חסינה לחלוטין, נמצאת בשפל של עשור ■ אל חוסר שביעות הרצון של הרוסים מעליית גיל הפרישה, מהקיצוץ בשירותי הבריאות ומתנאי המחיה המידרדרים, מצטרף כעת זעם ציבורי גדל והולך על הטיפול הכושל של רוסיה בפסולת ובמיחזור

לוגו בלומברג
בלומברג
מאהל המחאה בקרבת אתר הפסולת
מאהל המחאה בקרבת אתר הפסולתצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

נטליה סירובייטקינה מעידה על עצמה כי מעולם לא השתתפה במחאה כלשהי. אך כעת, 100 ק"מ מזרחית למוסקבה, במעבה היער, היא מוכנה להילחם עד המוות. "אנו מחכים להם", אומרת האחות בת ה-41, אם לשני ילדים. "אעשה הכל. נראה אותם הורגים אותי".

סירובייטקינה היא אחת מ-7,000 תושבים מקומיים שמנסים לעצור את הבנייה של מתקן ענקי לעיבוד פסולת של עיר הבירה הגדולה אירופה. המפגינים האדוקים ביותר שוהים באתר מאז מארס — 24 שעות ושבעה ימים בשבוע. תחילה הם ישנו במכוניות, אך באחרונה הם החלו להקים אוהלים בין העצים.

עבור נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבעיה היא שמה שנראה עניין שבשגרה זכה לתהודה נרחבת בהרבה, והפסולת נהפכה למעין כליא ברק של חוסר שביעות רצון מהשלטון, ולמבחן לא צפוי למנהיגותו של פוטין.

הזעם הציבורי על הזיהום התווסף לאי־הנחת של אזרחי רוסיה מעליית גיל הפרישה, מהקיצוץ בשירותי הבריאות ומתנאי המחיה המידרדרים בשל ההכנסה הנופלת. הפופולריות של פוטין, שנראתה חסינה לחלוטין, צנחה השנה לשפל של יותר מעשור.

"בעבור אנשים רבים, הסביבה חשובה יותר מאשר הזכויות הדמוקרטיות", אומרת טטיאנה סטאנובייה, אנליסטית פוליטית ומרצה שלא מן המניין במרכז קרנגי במוסקבה. "איכות החיים היא העדיפות הראשונה במעלה כעת. אם האוכלוסייה תראה שפקידי הממשלה לא מקשיבים, האי־נחת החברתית תגיע לנקודת רתיחה, תזלוג לפוליטיקה ותאיים על המערכת".

החודשים האחרונים לא האירו פנים לקרמלין. הפגנות פרצו לאחר שמועמדי אופוזיציה לא הורשו להשתתף בבחירות העירוניות ב-8 בספטמבר, ובשיאן יצאו לרחובות 60 אלף איש. בעקבות זעם ציבורי על כך ששחקן שנעצר במהלך הפגנה בחודש שעבר נידון למאסר, נאלצה התביעה לשנות כיוון ולבקש את המתקת עונשו.

בתוך כך, המחאה על הטיפול באשפה הולכת וגוברת בהדרגה, והיא צפויה להימשך. ביוני, בעת שידור תוכנית הטלוויזיה השנתית "הקו הישיר עם ולדימיר פוטין", אשפה היתה אחד הנושאים המרכזיים.

הממשלה הרוסית מנסה לפוגג את המתיחות בעזרת תוכנית חומש שאפתנית לטיפול בפסולת ולמיחזור עד 2024 — השנה שבה ינסה פוטין להאריך את כהונתו. כיום, רוסיה ממחזרת 1% מהפסולת, נתון עלוב ביחס לממוצע האיחוד האירופי (55%). השאר קבור עמוק במדמנות. היעד הארצי הוא להגיע למיחזור של 36% מהפסולת עד 2024. אם תעמוד רוסיה ביעד השאפתני, היא תשלים תוך חמש שנים מה שלקח לאירופה כמה עשורים.

"גם אם הממשלה תשיג את יעדה, עדיין נישאר עם 64% מהפסולת", אומר אלכסנדר איבניקוב, מומחה ניהול פסולת לשעבר בגרינפיס רוסיה. "לאן הפסולת תלך? ככל הנראה, היא תישרף. המשמעות של שריפה היא זיהום אוויר ומתיחות חברתית".

מפגינים כמו סירובייטקינה הם חלק מקמפיין ארצי נגד המדיניות לטיפול בהררי האשפה. אקטיביסטים אלה אינם בוטחים בממשלה שתבנה מתקנים ידידותיים לסביבה, ובשם המטרה הם מוכנים להיעצר ולספוג מכות.

הרשויות, שצופות כי המחאות יחריפו, מקימות 220 מתקני אשפה ברוסיה, על פי מקור המקורב לנושא בקרמלין. כ–290 מיליארד רובל (4.5 מיליארד דולר) — במימון ממשלתי ופרטי — יידרשו לבניית המתקנים, אומר דניס בוסטאייב, מנהל Russian Environmental Operator, חברה בבעלות המדינה שאחראית על תוכנית הפסולת. בוסטאייב דוחה את ההאשמות בנוגע לחלקה של החברה בתרומה לזיהום. "חוקי הסניטציה שלנו הם מהנוקשים ביותר בעולם", הוא מכריז ממשרדו בגורד שחקים במוסקבה.

RT–אינווסט, חברה שנמצאת בבעלות חלקית של החברה הממשלתית רוסטק, בונה חמישה מתקנים לשריפת אשפה, מרביתם סמוך למוסקבה, ושישה מתקנים לטיפול באשפה, כחלק מתוכנית נפרדת לייצר חשמל מזבל. לדברי המנכ"ל, אנדריי שיפלוב, מתקני השריפה, בתכנון הקבוצה היפנית היטאצ'י זוסן אינובה, תואמים באיכות לאלה שנבנים בבריטניה ובאיחוד האמירויות.

אתרים לאחסון פסולת ברוסיה כבר השתלטו על שטח עצום השווה לשטחה של שווייץ — 40 אלף קמ"ר, וההיקף השנתי של אשפה הוכפל בשני העשורים האחרונים.

מוסקבה, שאוכלוסייתה מונה כ–13 מיליון איש, היא האחראית העיקרית לכך. הבירה והמחוזות הסובבים אותה מייצרים 17% מכל הפסולת שנוצרת ברוסיה. על פי סקר של גרינפיס, המיחזור נגיש רק ל–11% מתושבי העיר, אם כי החל ב–1 בינואר 2020 תתקין עיריית מוסקבה פחי מיחזור לזכוכית, פלסטיק, נייר ומתכת לכל בניין דירות.

השלכת האשפה המוסקבאית מחוץ לשטח הבירה עוררה התנגדות גם במחוזות רחוקים כמו ארכנגלסק שבצפון, שבה פקידי ציבור מתכננים לבנות מתקן לעבד את האשפה של תושבי מוסקבה. המקומיים אומרים שאינם רוצים את האשפה של מוסקבה, ואלפי איש הפגינו בשבת בצפון רוסיה, בהם 2,000 מתושבי ארכנגלסק.

בוסאטייב, שהתפאר בתקן הרוסי המחמיר, הביא כדוגמה את המתקן לטיפול באשפה ברושאל, באזור מוסקבה, שנבנה בעלות של 38 מיליון דולר. עם זאת, בביקור במתחם המודרני למראה אפשר להריח את הצחנה של הזבל באוויר, ואילו למימי הנחל הסמוך יש צבע חום עכור.

ואכן, תושבים רבים זועמים על המתקן, שיהיה בעל יכולת עיבוד של 350 אלף טונה פסולת בשנה. רושאל, שבה גרים 20 אלף איש, מייצרת לבדה 10,000 טונה של פסולת בשנה.

אתר הפסולת המיועד, סמוך למוסקבהצילום: בלומברג

יבגני חרומשין, השר לדיור ותשתיות באזור מוסקבה, אומר כי הרשויות שמו קץ למה שהיה בפועל "מזבלה עצומה באוויר הפתוח". אף שבכל אתר של מתקן עיבוד פסולת חדש נערכות כעת הפגנות על ידי האוכלוסייה המקומית, חרומשין טוען כי במקומות שבהם המתקנים פועלים, המחאות מתפוגגות משום שנוצרות משרות חדשות.

היער שבו שוהים סירובייטקינה וחבריה — האתר שנבחר להקמת מתקן עיבוד פסולת — הוא אזור הסמוך לשמורת טבע ומקורם של כמה נהרות, ועל פי המפגינים, היער הוא ביתם של זאבים רבים.

על פי מסמכים שהגיעו לידי בלומברג, מוקדם יותר השנה סירבו המשרד למשאבי טבע והסוכנות הממלכתית לניהול יערות לתמוך בתוכנית הפיתוח של המחוז המקומי, שהקמת המתקן מהווה חלק ממנה. המשרד אישר את אמיתות המסמכים, אולם סוכנות היערות לא הגיבה לפניית בלומברג.

בעלה של סירובייטקינה הוא שוטר לשעבר, והיא עצמה נהגה להצביע בעד מפלגת השלטון. אולם כעת, היא חלק מקבוצת המתנדבים שנמצאים 24 שעות ביממה במחנה אוהלים קטן בקרבת אתר הבנייה המתוכנן, והמשימה שלהם היא לזהות את תחילת הפעילות באתר ולהחיש את חבריהם למקום.

במהלך הקיץ היו באתר כמה עימותים, לרבות תקרית שבה העובדים, שלוו על ידי שוטרים, הגיעו עם ציוד כבד כדי לסלול שביל דרך היער. לדברי סירובייטקינה, היא עצמה אושפזה בבית חולים בעקבות עימות נוסף, שבו הוכתה בפניה בידי עובד באתר, והיא נאלצה לקחת חופשת מחלה בת 21 יום. היא מרוויחה משכורת חודשית בסיסית בסך 20 אלף רובל (310 דולר) בעבודה בבית חולים ממלכתי.

"מדוע המדינה שאני אוהבת זנחה אותי ואת משפחתי?", היא שואלת. "זה מפחיד כשלילדים שלך אין עתיד. נמאס לנו לחיות בזבל כמו חזירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"