גרמניה תוציא 54 מיליארד יורו על מלחמה במשבר האקלים - אבל לא בטוח שזה מספיק

ממשלת גרמניה הכריזה על תוכנית מקיפה שתכלול העלאת מס על טיסות ועידוד נסיעה ברכבת, מיסוי מפעלים לפי פליטת המזהמים והקמת תחנות טעינה למכוניות חשמליות ■ מבקרי התוכנית טוענים שהממשלה לא הלכה רחוק מספיק, וכי הנפגעים העיקריים יהיו העניים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה בברלין על משבר האקלים, בספטמבר. שלט המפגינה שמחופשת למרקל: "אמא פיספסה את זה. הצעירים צריכים לעשות את זה עכשיו"
הפגנה בברלין על משבר האקלים, בספטמבר. שלט המפגינה שמחופשת למרקל: "אמא פיספסה את זה. הצעירים צריכים לעשות את זה עכשיו"צילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס
סוכנויות הידיעות

ממשלתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, חשפה אתמול (שישי) תוכנית בעלות של 54 מיליארד יורו לשינוי מדיניות האקלים של המדינה, במסגרת הניסיון לעמוד ביעדי צמצום פליטת גזי החממה עד 2030. ואולם פוליטיקאים מהאופוזיציה ומדעני אקלים תקפו את התוכנית, וטענו שהיא לא שאפתנית מספיק כדי שתוכל להפוך את גרמניה למובילה עולמית של המאבק במשבר האקלים.

גרמניה היתה בעבר נושאת הדגל של המלחמה במשבר, ומובילה עולמית לשינוי במקורות האנרגיה במטרה להפחית את השימוש בדלקים מזהמים. אולם בשנים האחרונות היא הפחיתה את מאמציה בתחום. באחרונה הודיעה הממשלה כי לא תצליח לעמוד ביעדים שקבעה לצמצום פליטת המזהמים ב-40% עד 2020, לעומת רמת פליטת המזהמים בשנות ה-90'.

החלטת הממשלה כוללת תוכנית מיסוי של מפעלים בהתאם לרמת פליטת הזיהום ותוכנית תמריצים להפחתת הזיהום. היא נדונה במשך שבועות בין מפלגתה השמרנית של מרקל לבין המפלגה הסוציאל דמוקרטית שחברה בקואליציה - ונדרשו יותר מ-18 שעות של דיונים כדי להגיע להסכם.

בזמן הדיונים נערכו בברלין וב-500 ערים בעולם הפגנות של עשרות אלפי תלמידי בתי ספר והוריהם במחאה על משבר האקלים. המפגינים בגרמניה דרשו ממרקל, שבתחילת כהונתה כונתה "קנצלרית האקלים", לנקוט בצעדים קונקרטיים ושאפתניים יותר כדי לצמצם את פליטת המזהמים של המדינה. במסגרת התוכנית החדשה, גרמניה מעוניינת לצמצם את פליטת המזהמים ב-55% עד 2030, לעומת הרמה ב-1990.

מיליון תחנות טעינה למכוניות חשמליות

חלק מרכזי בתוכנית עוסק במיסוי על זיהום מתחבורה ומחימום. חברות בתעשיית התחבורה יידרשו לרכוש רישיונות לפליטת מזהמים בסכום של 10 יורו על כל פליטה של טונה של פחמן דו חמצני. המחיר יעלה ל-35 יורו לטונה עד 2025, ובהמשך תיפתח זירת מסחר שתאפשר לחברות המזהמות לסחור ברישיונות שקיבלו. הצרכנים צפויים להתמודד עם עלייה במחירי הדלק והגז לחימום, אך הממשלה צפויה להקל עליהם באמצעות הענקת הקלות מס לתושבים - כך שהמיסוי יעבור מהצרכנים לחברות.

עד 2021 צפויים לעלות מחירי הבנזין בגרמניה ב-3 יורו סנט ועד 2026 צפויים לעלות המחירים ב-15-9 יורו סנט, ולא ברור אם הקלות המס שמבטיחה הממשלה יצליחו להפחית באופן משמעותי את העלייה במחירים. ואולם העלייה בפופולריות של מכוניות חשמליות עשויה לעודד נהגים להחליף את מנוע הבעירה הפנימית במכוניות יעילות יותר מבחינה אנרגטית ומזהמות פחות. במסגרת התוכנית, גרמניה מעוניינת להקים מיליון תחנות טעינה למכוניות חשמליות עד 2030.

חלק נוסף בתוכנית קשור לשינוי הרגלי הנסיעה של האזרחים. גרמניה מתכוונת לקצץ במע"מ על נסיעות רכבת בין ערי המדינה. במקביל, תעלה גרמניה את המסים שהיא גובה על טיסות פנימיות. כך מקווה הממשלה לעודד אזרחים להעדיף נסיעה ברכבת, שנחשבת למזהמת פחות לעומת טיסות. צעד מרכזי נוסף יכלול הקמת צוות בדיקה של ההתקדמות הממשלתית אל עבר יעדי צמצום הזיהום, כדי שניתן יהיה לעדכן את התוכנית במקרה הצורך.

כמה מהמבקרים של התוכנית טוענים כי היא לא שוויונית ותפגע בעניים - שיתקשו להחליף את המכוניות שלהם במכוניות חשמליות וייאלצו לספוג את העלייה במחירי הדלק. המבקרים מזכירים שבצרפת פרצה מחאת האפודים הזוהרים בשל כוונת הממשלה להעלות מסים על דלק.

ואולם לא סביר שבגרמניה יפרצו מחאות דומות. בסקר שפורסם במדינה ביום שישי השיבו 63% מהנשאלים כי טיפול במשבר האקלים חשוב יותר מהצמיחה הכלכלית של המדינה. בנוסף, הסקר בחן את דעתם של הנשאלים לגבי פעילות המפלגות בגרמניה בנושא, ומצא כי מפלגת הירוקים עשויה להתחזק משמעותית בבחירות הכלכליות שייערכו ב-2021 על חשבון המפלגה הנוצרית-דמוקרטית של מרקל.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט