ראשי הבנק הפדרלי לשעבר נגד טראמפ: "הבנק הפדרלי צריך להיות עצמאי"

ג'נט ילן, בן ברננקי, אלן גרינספאן ופול וולקר כותבים במאמר ל"וול סטריט ג'ורנל": הבנק צריך לפעול לטובת האינטרס הלאומי, לא זה של הפוליטיקאים, ברמזם ללחץ שהפעיל טראמפ בחודשים האחרונים על הבנק להוריד את הריבית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראשי הפד לשעבר
ראשי הפד לשעברצילום: עופר וקנין, רויטרס ואיפי
דפנה מאור
דפנה מאור

"כנגידים לשעבר של הבנק הפדרלי, אנחנו מאוחדים באמונתנו כי הבנק הפדרלי והיו"ר שלו צריכים לקבל את האפשרות לפעול באופן עצמאי ולטובת האינטרסים של הקהילה, חופשיים מלחץ פוליטי, וללא האיום של פיטורי ראשי הבנק מסיבות פוליטיות".

מסר נוקב זה נכתב על ידי ארבעה נגידי הבנק המרכזי של ארה"ב הקודמים: ג'נט ילן, בן ברננקי, אלן גרינספאן ופול וולקר. הארבעה הנהיגו את הבנק מאז סוף שנות ה-70, ומכתבם פורסם היום בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", כקריאה לא מוסווית לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

טראמפ מנהל זה חודשים קמפיין חסר תקדים בחריפותו ובגסותו נגד הבנק הפדרלי ונגד היו"ר שלו, ג'יי פאואל, שאותו טראמפ מינה בעצמו. הוא השתמש במילים חריפות כמו "חוסר כשרון" ו"ירד מהפסים" כדי לתאר את פעולות הבנק הפדרלי, במאמץ ללחוץ על מנהיגי הבנק להוריד את הריבית, ואף דווח כי הוא שקל לפטר את פאואל.

טראמפ בניו ג'רזי, בסוף השבועצילום: AFP

"במשותף, שירתנו את האומה כמעט 40 שנים, והתמנינו מחדש על ידי שישה נשיאים, רפובליקאים ודמוקרטים", כתבו מחברי המאמר, ברמזם לכך שעבודתם איננה פוליטית. "כל אחד מאיתנו קיבל החלטות קשות כדי לנווט את הכלכלה ליעדי הבנק הפדרלי - מקסימום תעסוקה ויציבות מחירים. במבט לאחור, לא כל ההחלטות היו מושלמות, אבל הן היו טובות יותר בזכות היותן תוצר של הערכות לא פוליטיות ולא מפלגתיות..."

הנגידים המשיכו וכתבו כי הבנק חייב לשאת באחריות ובחובת דיווח. הקונגרס, הם ציינו, העניק את הסמכויות לבנק הפדרלי וקבע את יעדיו. "ההיסטוריה, בארה"ב ובעולם, מראה שוב ושוב כי כלכלות נהנות משיא עוצמתן ומתפקוד מיטבי כשהבנק המרכזי פועל באופן עצמאי המשוחרר מלחצים פוליטיים, ומסתמך רק על עקרנות כלכליים ומידע מבוססים".

במאמר ציינו דוגמאות של מנהיגים שפעלו במטרה להשפיע על הבנק המרכזי, ובכך רמזו אולי לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ולמדינות אחרות, בהן הודו, וארגנטינה, שחלקן סבלו ממשברי מטבע בעקבות ההתערבות, ולו הקלה, בענייני הבנק המרכזי. "אפילו התפיסות שהחלטות על המדיניות המונטרית מונעות פוליטית, או מושפעות מאיומים בפיטורים, עלולות לחתור תחת אמון הציבור... הדבר עלול להוביל לאי-יציבות בשווקים הפיננסיים ולתוצאות כלכליות גרועות יותר".

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואןצילום: AFP

המאמר מזכיר כי חברי מועצת הבנק אמורים לכהן 14 שנה והנגידים וסגניהם 4 שנים, במטרה לשמור על יציבות ועצמאות. "כשהיו"ר הנוכחי יסיים את כהונתו בת ארבע השנים, לנשיא תהיה ההזדמנות למנות אותו מחדש או לבחור במישהו חדש, והסנאט יצטרך לאשר זאת. אנחנו מקווים כי קבלת החלטה זו תתבסס על הכישרון והיושרה של המועמד, ולא על נאמנות פוליטית או אקטיביזם. קריטי שהבנק הפדרלי יקבל החלטות לטובת האינטרס של האומה, ולא לפי האינטרס של קבוצה קטנה של פוליטיקאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב