יצאה בזול: גוגל תשלם קנס סמלי על ביצוע "האזנת הסתר הגדולה בהיסטוריה"

אף שב-2010 נחשף כי מכוניות של גוגל אספו נתונים אישיים מרשתות אינטרנט אלחוטי פתוחות - ענקית הטכנולוגיה צפויה לשלם רק קנס זעום - מאחר שהתובעים טענו כי בלתי אפשרי למצוא את כל מיליוני הנפגעים

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו של גוגל
לוגו של גוגלצילום: רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

גוגל צפויה לשלם קנס נמוך של 13 מיליון דולר כדי לסיים את התביעה נגדה בנוגע להפרת פרטיות בתיק שהחל כבר ב-2010 וכונה פעם "תיק ההאזנות הסתר הגדול בהיסטוריה של ארה"ב". בתחילה חשבו כי במסגרת הפרשה יוטל על גוגל קנס של מיליארדי דולרים.

ההסדר יחתום את הפרשה בנוגע לשימוש של גוגל במכוניות שצילמו רחובות בפרויקט המיפוי גוגל סטריט ויו. מכוניות של החברה אספו אז כתובות מייל, סיסמאות ומידע אישי אחר מרשתות אינטרנט אלחוטי (Wi-Fi) ביתיות שלא הוצפנו. האיסוף פגע בעשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם. הפרשה עוררה עם התפוצצותה כעס ציבורי שמזכיר את הכעס שהחל עם התפוצצות שערוריית קיימברידג' אנליטיקה שפגעה בפייסבוק.

ההסכם דורש עדיין אישור של שופט בית המשפט בסן פרנסיסקו. במסגרת ההסכם, שהוגש ביום שישי בלילה מבלי שזכה לתשומת לב ציבורית, המשתמשים שפרטיהם נאספו לא יקבלו פיצויים אישיים, חוץ מ-20 תובעים שהגישו תביעה ייצוגית.

עורכי הדין של התובעים אמרו כי יהיה קשה למצוא את ההמונים שהושפעו - כעשור לאחר שנחשפה הפרשה - מתוך מאגר הנתונים העצום שהחברה אספה בזמן שכלי הרכב שלה נסעו בסמוך לבתי התושבים.

המכונית של גוגל סטריט ויו מצלמת את ירושלים

הסכום שיישאר מתוך הקנס של 13 מיליון הדולרים אחרי הוצאות אדמיניסטרטיביות ועמלה בשיעור של עד 25% שיקבלו עורכי הדין - יחולק בין מספר מצומצם של ארגונים לקידום פרטיות, כך עולה מהמסמכים שהוגשו לבית המשפט שבהם מפורטים פרטי ההסכם. בנוסף, גוגל תשמיד את כל המידע שנאסף ותתחייב להסביר לציבור איך ניתן להגן על המידע באינטרנט.

סכום הפיצויים שמציעה גוגל הוא פחות משישית מהרווח הנקי שאלפבית, החברה האם של גוגל, רושמת בכל יום. ההסכם הזה מצטרף לכמה הסכמים שבהם שילמו גוגל, פייסבוק וחברות אחרות סכומים נמוכים במהלך העשור האחרון כדי להביא לסיומן של תביעות בנוגע להפרות פרטיות שביצעו לכאורה.

אחד האתגרים שעומדים בפני תובעים במקרים דומים הוא להוכיח שהם נפגעו כתוצאה מהפרת הפרטיות לכאורה. ואולם התביעה בפרשת גוגל סטריט ויו היא בין הבודדות שבהן ידם של הצרכנים היתה על העליונה, אחרי שב-2013 דחה בית המשפט לערעורים בסן פרנסיסקו את הטענה של גוגל שלפיה היא פעלה באופן חוקי כשאיתרה רשתות אינטרנט אלחוטי פתוחות מאחר שהיא פעלה באמצעות תדרי רדיו.

אחרי הפסיקה הזאת, שמשמעותה היתה שגוגל תוכל לעמוד לדין בגין הפרת חוקי הפרטיות, הועלו סברות כי החברה תיאלץ לשלם 10,000 דולר בגין כל מקרה שבו אספה מידע.

אבל במסמכים שהוגשו לבית המשפט ביום שישי, טענו עורכי הדין של התובעים כי ההסכם מוצדק, גם מכיוון שקיים סיכון שהם היו מפסידים בתיק ומסיימים את הפרשה ללא פיצוי כלל. הם גם טענו שההסכם ישמש גורם מרתיע וכי העברת סכום הפיצויים לארגונים שמקדמים פרטיות יסייע לחנך את הציבור בעתיד בנוגע לשימוש ברשת.

גוגל סירבה להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?