המיזוג בין פיאט לרנו הוא סימן ליאוש

ההוצאות של יצרניות הרכב גדלות והמכירות מאטות - ונראה כי אין ברירה אלא להתמזג וליצור חברת ענק ■ אבל לא בטוח בכלל שמיזוג כזה יכול להצליח

בלומברג
כריס בריאנט
מכונית של פיאט שמוחזקת על ידי EXOR
מכונית של פיאט שמוחזקת על ידי EXORצילום: אייל טואג
בלומברג
כריס בריאנט

כשתעשיית הרכב האמריקאית ניסתה להינצל מקריסה ב-2008, ג'נרל מוטורס (GM) עשתה דבר שנתפש לא הגיוני: היא הציעה בחשאיות למתחרתה העיקרית, פורד, להתמזג עמה. זה לא קרה. בסופו של דבר GM הגישה בקשה להליך הגנה מפני נושים ("Chapter 11") ופורד הצליחה להימנע מחילוץ. אבל העובדה שהן אפילו העלו את הנושא ממחישה באיזה לחץ הן היו נתונות.

כעת תעשיית הרכב האירופית היא זו שזקוקה לאוויר לנשימה. פיאט קרייזלר אמרה היום (ב') כי היא מעוניינת להתמזג עם רנו ולהקים את יצרנית הרכב השלישית בגודלה בעולם. החברה הממוזגת תהיה הגדולה בעולם אם היא תכלול גם את ניסאן, שותפתה של רנו בברית עסקית.

יש כמה יתרונות בשיתוף פעולה בתחום, אבל השיחות על מיזוג הן נרחבות הרבה יותר מברית רגילה או משיתוף פעולה עסקי. אז למה היו"ר המיליארדר של פיאט, ג'ון אלקן, רוצה ליטול על עצמו סיכון כזה?

רנו זואיצילום: Bloomberg

בניגוד למתחרות האמריקאית שלהן ב-2008, לא פיאט ולא רנו מפסידות כסף או עומדות בפני קריסה מיידית. אבל שתיהן מתמודדות עם שינויים עצומים בתעשיית הרכב. המכירות מאטות בדיוק בתקופה שבה ההוצאות על פיתוח מכוניות חשמליות צומחות והדרישות להפחתת הזיהום מחמירות. פיאט חושבת שכדי להתמודד על השינויים צריך לפעול בקנה מידה גדול, כך שניתן יהיה לחלוק בנטל הכלכלי.

בעוד רנו ידועה כמובילה בפיתוח מכוניות חשמליות, פיאט עדיין מזדחלת מאחוריה - בשל משאביה הפיננסיים המוגבלים. הודות למותגים כמו ג'יפ וראם, לפיאט יש חטיבת רכבי SUV וטנדרים רווחית מאוד בארה"ב, אך פעילותה באירופה רווחית בקושי. זה יכול להסביר למה פיאט בחרה להציע מיזוג דווקא לרנו ולא לפז'ו, שרוב פעילותה מכוונת לאירופה.

פיאט חושבת שניתן יהיה לחסוך 5 מיליארד יורו בהוצאות ובהשקעות אם המיזוג יצא לפועל, אך יש להתייחס למספר זה בספקנות. החברות לא מתכננות לסגור מפעלים, למשל, וזו בדרך כלל אחת הדרכים המהירות - והכואבות - לקצץ בהוצאות. החיסכון המתוכנן צפוי לנבוע מרכש משותף, שיתוף פלטפורמות לכלי רכב ומחקר ופיתוח משותפים. בהתחשב בכך שיידרש זמן רב כדי להגיע לחיסכון המתוכנן וההוצאות הכרוכות באינטגרציה, החיסכון לכל צד עשוי להגיע, לפי חישוב גס, ל-3.5 מיליארד יורו בלבד.

השווי של החברות היה גבוה רק פי ארבעה מהרווחים המוערכים שלהם, וזה עלוב אפילו ביחס לתעשיית הרכב. ספק גדול אם הישות הממוזגת תהנה מעלייה בשוק המניות שתגדיל את היתרונות הכלכליים לכל צד ל-5 מיליארד יורו. שווי השוק של רנו ופיאט עלה היום רק ב-2 מיליארד יורו, ונראה ששווי השוק לא משקף את הסיכון הכרוך באפשרות למיזוג. למשל, איחוד החברות ייצור סיכונים מורכבים בתחום הממשל התאגידי, ומספרם הגדול של חברי הדירקטוריון יקשה אף הוא על הניווט.

אף אחד מהצדדים לא רוצה להיות השותף הקטן בעסקה. מזל ששווי השוק של השתיים לא רחוק זה מזה, כך שייתכן מצב של מיזוג בין שוות – לפחות על הנייר. ניתן לגשר על הפער הקל בשווי השוק בתשלום במזומן לבעלי המניות של פיאט. ואולם מיזוג בין שוות פועל לעתים נדירות בלבד, ולמיזוגים בתחום הרכב יש מוניטין גרוע במיוחד. הרכישה של קרייזלר על ידי פיאט נחשבת להצלחה, אבל כשדיימלר רכשה את קרייזלר בעבר זה נחשב לאסון.

ניסאן ורסה נוטצילום: בלומברג

מוזר שפיאט הציעה מיזוג דווקא לרנו, שנמצאת בשיחות עם שותפתה ניסאן. יכול להיות שהיפנים יראו בכך צעד שיסיח את דעתם של מנהלי רנו, שמעוניינים להעמיק את הברית עמה. מיזוג עם פיאט גם ידלל את ההשפעתה של ממשלת צרפת, שמחזיקה כיום ב-15% ממניות רנו ובשיעור גדול אפילו יותר מזכויות ההצבעה.

כפי שמשתקף גם בברית של רנו וניסאן, הפוליטיקה העולמית צפויה להציב אתגרים רבים בפני המיזוג. צרפת ואיטליה פועלות כל אחת למשוך כל יורו של השקעה לכיוונן. אם יידרשו פיטורי עובדים, המתיחות עשויה להחריף אפילו יותר.

הפוליטיקה עשויה להסביר גם למה בכלל מדברים על העסקה הזו. אחרי שהשמיצו את מנועי הדיזל ולחצו על הפחתת הזיהום של מכוניות, הממשלות דחקו את יצרניות הרכב לפינה. כפי שקרה ב-2008 – זה מה שקורה כשהתעשייה מתייאשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר