ג'יי. פי מורגן ומקינזי מנתקות קשרים עם יצרנית התרופות המואשמת במגפת האופיואידים

בנק ההשקעות וחברת הייעוץ החליטו לנתק את הקשרים עם פרדיו פארמה בעקבות אלפי התביעות המוגשות נגד החברה - המואשמת באחריות למגפת משככי הכאבים הממכרים בארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוקסיקונטין
אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

בנק השקעות ג'יי.פי מורגן וחברת הייעוץ מקינזי ניתקו את הקשרים עם פרדיו פארמה, יצרנית אוקסיקונטין, שמואשמת באחריות למגפת האויפיואידים בארה"ב, כך לדברי גורמים שמכירים את הנושא.

ג'יי.פי מורגן, הבנק הגדול ביותר בארה"ב במונחי נכסים, הוא הגוף העסקי הגדול ביותר שמנתק קשרים עם פרדיו, שבשליטת משפחת סאקלר, על רקע אלפי התביעות המוגשות נגד החברה בטענה כי היא מכרה משככי כאבים ממכרים מבלי לדווח כראוי על הסיכונים הכרוכים בכך.

במארס הודיע ג'יי.פי מורגן לפרדיו כי לחברה יש שישה חודשים למצוא גוף אחר לניהול עסקיה. פרדיו יצרה קשר עם בנקים אזוריים בארה"ב כמו קומרסיה לניהול חשבונותיה ועסקות פיננסיות, מסר הגורם. ג'יי.פי מורגן מסר לפרדיו כי הסיכונים הקשורים למוניטין של החברה הובילו להחלטת הבנק על ניתוק הקשרים. ג'יי.פי מורגן לא הלווה כספים לפרדיו, אך ניהל את תשלומי החברה ותזרים המזומנים שלה.

במקביל, חברת הייעוץ מקינזי מסרה כי תפסיק לספק שירותים לפרדיו ולחברות אחרות הקשורות למכירת משככי כאבים ממכרים. היחסים בין מקינזי לפרדיו החלו לפני כ-10 שנים, כך לפי התביעה שהוגשה נגד חברת התרופות בתחילת השנה על ידי התובע הכללי של מסוצ'סטס. לפי התביעה מנהלי פרדיו עבדו יחד עם יועצי מקינזי להגדלת מכירות התרופה אוקסיקונטין.

אוקסיקונטין הניבה לחברת פרדיו ולמשפחת סאקלר הכנסות של 35 מיליארד דולר מאז הושקה ב-1996. בשני העשורים האחרונים, יותר מ-200 אלף איש מתו בארה"ב כתוצאה ממנת יתר של אופיואידים במרשם. כ-200 אלף נוספים מתו ממנת יתר שכללה אופיואידים לא חוקיים, כמו הרואין. חברת פרדיו מתמודדת כיום עם אלפי תביעות נגדה, ביניהן תביעות שהגישו מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב.

בסוף מארס דווח כי פרדיו הגיעה להסכם פשרה עם מדינת אוקלהומה. על פי ההסכם, החברה תשלם 270 מיליון דולר שישמשו למימון מרכז חדש למחקר, חינוך וטיפול בהתמכרות באוניברסיטת אוקלהומה שבטולסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"