"כולם גברים לבנים": ראשי הבנקים בארה"ב הזיעו בשימוע בקונגרס

מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב התייצבו לשימוע בבית הנבחרים האמריקאי בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי - וספגו ביקורת נוקבת

רויטרס
בלומברג
ראשי הבנקים בשימוע בוועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים בארה"ב
ראשי הבנקים בשימוע בוועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים בארה"בצילום: בלומברג
רויטרס
בלומברג

מנכ"לים של כמה מהבנקים הגדולים בארה"ב התמודדו היום (ד') עם חקירה נוקבת מצד מחוקקים בקונגרס האמריקאי, שקיבלו הזדמנות ראשונה להציג שאלות לבכירי המגזר הבנקאי מאז המשבר הפיננסי ב-2009.

המחוקקים הדמוקרטים שניהלו את השימוע, שנערך בוועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, מיקדו רבות משאלותיהם בזהות הגופים שעמם יש לבנקים עסקים, וביקשו תשובות לגבי חשבונות רוסיים ומימון יצרניות נשק. נימת הדיבור, טיב השאלות והמשתתפים בשימוע היו שונים בצורה בולטת מזה שנערך לפני עשור, בו התמקדו המחוקקים ביכולתם של הבנקים להבטיח את יציבות המערכת הפיננסית ולהימנע מהצורך בחילוצים בעתיד. בין המנכ"לים שהשתתפו בשימוע היום, רק מנכ"ל ג'י.פי מורגן צ'ייס , ג'יימי דיימון, עמד בראש הבנק שלו גם לפני המשבר הפיננסי.

מלבד דיימון, השתתפו בשימוע היום מנכ"ל בנק אוף אמריקה , בריאן מויניהן; מנכ"ל סיטי מייק קורבט; מנכ"ל גולדמן סאקס , דיוויד סולומון; מנכ"ל מורגן סטנלי , ג'יימס גורמן; מנכ"ל בנק אוף ניו יורק מלון, צ'רלס שארף; ומנכ"ל סטייט סטריט, רונלד אוהיינלי. מנכ"ל בנק ולס פרגו לא השתתף בשימוע, לאחר שהמנכ"ל לשעבר, טים סלואן, התפטר במפתיע בחודש שעבר.

מקסין ווטרס, יו"ר ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים, ניהלה את השימוע, שבו השתתפו כמה חברי בית נבחרים דמוקרטים טריים - בהם המחוקקת הצעירה והבולטת אלכסנדריה אוקסיו-קורטז.

השאלה הראשונה שהציגה ווטרס, והופנתה לשלושה ממנכ"לי הבנקים, היתה האם הם איתרו פעילות חשודה בתוך הבנקים שלהם הקשורה לחשבונות רוסיים. מנכ"ל סיטי סירב להתייחס לעניין בטענה כי החקירה בעניין עודנה מתנהלת. מנכ"לי בנק אוף אמריקה ומורגן סטנלי אמרו כי בדיקות פנימיות שערכו לא העלו פעילות חשודה כלשהי.

השאלות בשימוע היום התמקדו פחות בסיכונים מערכתיים, ויותר בנושאים חברתיים - כמו מה עושים הבנקים לנוכח התרחבות אי-השוויון בעושר והאם הם מעניקים הלוואות לעסקים שזקוקים להן - ובתחומים כמו הריביות שהם גובים מלקוחות שנמצאים במינוס.

אף אחד לא הרים את היד

חבר בית הנבחרים מטקסס, אל גרין הדמוקרטי, ציין בשימוע את הדמיון בהופעתם החיצונית של ראשי הבנקים הגדולים בארה"ב, ושאל אותם האם לדעתם מחליפיהם בבוא העת יהיו בעלי מראה שונה מהם. אף לא אחד מהם הרים את ידו. "כולם גברים לבנים", אמר גרין בשימוע.

בהמשך הרחיב גרין את שאלתו: "האם סביר שבראש הבנק שלך יעמדו אשה או אדם שאינו לבן בעשור הקרוב?". חמישה מנכ"לים, בהם מנכ"לי גולדמן סאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה, הרימו את ידם. מנכ"ל ג'י.פי מורגן צ'ייס הניד בראשו, פרש את זרועותיו והביט לעבר מנכ"ל מורגן סטנלי ג'יימס גורמן, המנכ"ל היחיד הנוסף שלא הרים את ידו.

זה שנים שהבנקים הגדולים בארה"ב סופגים ביקורת על היעדר גיוון בצמרת הנהלותיהם. רבים מהבנקים התחייבו פומבית להוסיף נשים ובני מיעוטים לשורותיהם. עם זאת, המנכ"לים שהשתתפו היום בשימוע דווקא חיזקו את הדימוי של שליטתם של גברים לבנים בוול סטריט.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר