התזמון המופלא של חמשת מייסדי Plus500 במכירת מניות החברה

המניה צנחה ב-31% בבורסת לונדון עקב אזהרת רווח - המייסדים הישראלים מכרו מניות של החברה בכמיליארד שקל ■ הסיבה לנפילה: באירופה מגבירים את הצעדים למניעת מכירת חוזי הפרשים, כדי להגן על המשקיעים מהימורים גבוהים מדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל Plus500, אסף אלימלך
מנכ"ל Plus500, אסף אלימלךצילום: תום ברטוב

מניית Plus500 צנחה ב-31% בבורסה בלונדון, לאחר שפירסמה אזהרת רווח. Plus500 הזהירה כי רווחיה ב-2019 יהיו נמוכים באופן משמעותי מהתחזיות הקודמות. אזהרת הרווח נבעה מכך שהרגולטורים האירופיים מגבירים את הצעדים למניעת מכירת חוזי הפרשים במטרה להגן על המשקיעים מפני הימורים גבוהים מדי. תקנות אלה, שבאו לידי ביטוי בדו"חות, גרמו לאזהרת הרווח.

הרווח של Plus500 ב-2018 זינק ב-90% לעומת 2017 ל-379 מיליון דולר - כתוצאה מעלייה במכירות ובשולי הרווח בשל היקפי עסקות גבוהים יותר. ההכנסות בשנה שעברה עלו ב-65% ל-720.4 מיליון דולר, והדיווידנד השנתי היה כ-2 דולרים למניה. סך העסקות ב-2018 עלה ב-6% לעומת 2017, והרווח התפעולי ב-2018 זינק ב-70.2% בהשוואה ל-2017; לעומת עלייה של 59.3% ב-2017 בהשוואה ל-2016.

הצניחה במניית Plus500 התרחשה לאחר שחמשת המייסדים הישראלים של החברה מכרו בתחילת ספטמבר מניות בשווי של כמיליארד שקל. החמישה - אלון גונן, גל הבר, עומר אלעזרי, שלומי ויצמן ואלעד בן יצחק - ירדו מאחזקה של 16% ממניות החברה ל-7.5%. גונן מכר מניות בסכום הגבוה ביותר - 500 מיליון שקל - ונותר עם אחזקה של 1% בחברה. הגוף שתיווך במכירה הוא הבנק השווייצי ליברום.

בחברה ציינו כי "רגולציות חדשות יגרמו לירידה בהכנסות. הכוונה שלנו להותיר את ההוצאות על שיווק ללא שינו צפוי לגרום לרווח נמוך משמעותית. העבודה על הרחבת הנוכחות הגלובלית שלנו נמשכת. אנו ממשיכים לגוון את ההכנסות באמצעות צמיחה בתחומים קיימים והוספה של רישיונות פעילות חדשים".

שינוי מעמד הלקוחות

הרגולטורים האירופיים מגבירים את הצעדים למניעה של מכירת חוזי הפרשים במטרה להגן על המשקיעים מפני הימורים גבוהים מדי. על פי תקנות שנקבעו כבר ב-2018, חברות מסחר, כמו IG גרופ הולדינג, CMC מרקטס ו-Plus500, מוגבלות באופן שבו הן יכולות למכור ולשווק את הנגזרים, בעוד על המשקיעים מוטלות מגבלות על היקף המינוף שהם יכולים לקבל ולהשתמש בו. תקנות אלו ממשיכות את הקו הרגולטורי של רשות הפיקוח הפיננסית בבריטניה, שמתכננת מגבלות חמורות על מסחר ממונף בכל המכשירים הפיננסיים, והיא תאפשר מסחר ממונף רק למי שמוגדר מקצוען. בדיווח של החברה היא ציינה כי היא המירה את המעמד של 7,229 לקוחות למעמד של מקצוענים ב-2018 - 44% מהלקוחות שנרשמו ב-2018.

אין זו הפעם הראשונה שבה מייסדי החברה מימשו מניות, ואין זו גם הפעם הראשונה שבה הם ניסו למכור את החברה. ביוני 2015 תיכננו החמישה למכור את Plus500 לחברת פלייטק של טדי שגיא. באותו זמן תיכנן שגיא לרכוש את החברה לפי שווי של 460 מיליון ליש"ט, כך שעל פי תנאי העסקה שנרקמה אז, בעלי המניות של Plus500 היו זכאים ל-4 ליש"ט במזומן לכל מניה - פרמיה של 11% לעומת מחיר המניה בשוק. בשיחות עם בכירים בחברה הם ציינו כי "המכירה של המייסדים אינה רומזת שהחברה מיצתה את כל הפוטנציאל הכלכלי שלה. עובדה שהם נותרו עם 7.5% מהחברה. אבל כשכל כספך מושקע בחברה, אז זה נכון מבחינת ניהול סיכונים 'להיפגש עם כסף', ובכך למעשה לפזר את הסיכונים שלך גם כמייסד".

ואולם, לנוכח הצהרות של הרגולטורים האירופים על הקשחת הרגולציה בתחום עוד מ-2018, קשה שלא לתמוה על תזמון המכירה של מניות המייסדים. לאחר המכירה נותרו הבר ובן יצחק עם אחזקה של 1.5%, גונן עם אחזקה של 1%, ואלעזרי וויצמן נותרו עם אחזקה של 0.5%. "שים לב שכל פעם שהם מכרו מניות - החברה רק עלתה", ציין מקור בחברה בדצמבר 2018. כיום המייסדים כבר לא מעורבים כמעט בניהול השוטף של החברה. מי שמנהל את החברה הוא המנכ"ל אסף אלימלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים