ההסתבכות של לויד בלנקפיין בפרשת השחיתות שמסעירה את מלזיה

מנכ"ל גולדמן סאקס לשעבר נפגש ב-2009 עם ראש ממשלת מלזיה ושני חשודים בפרשת הלבנת ההון בקרן 1MDB ■ הפגישה הובילה להקמת פעילות גולדמן סאקס במלזיה ■ ראש ממשלת מלזיה לשעבר הודח בעקבות פרשת השחיתות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לויד בלנקפיין, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקס
לויד בלנקפיין, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

כמה שנים לפני שגולדמן סאקס אירגן גיוסי אג"ח שכעת נמצאים בלב ליבה של פרשת השחיתות שמסעירה את מלזיה, לויד בלנקפיין, מנכ"ל הבנק לשעבר, סייע באופן אישי ליצירת הקשרים עם מלזיה וקרן ההשקעות הממשלתית שלה - 1MDB, כך לפי גורמים שמכירים את הנושא.

בלנקפיין הוא הבכיר בבנק ההשקעות האמריקאי, שצוין ללא שם במסמכי בית המשפט בארה"ב, שהשתתף בפגישה ב-2009 עם ראש הממשלה לשעבר של מלזיה. לפי מסמכי בית המשפט בארה"ב שנחשפו בשבוע שעבר, הפגישה אורגנה על ידי אנשים שחשודים כיום בהונאת ענק בקרן ההשקעות הממשלתית. הפגישה נערכה במלון ארבע העונות בניו יורק ואורגנה על ידי שתי דמויות מפתח בפרשת 1MDB, איש העסקים המלזי ג'ו לו וטים לייסנר, שותף לשעבר בגולדמן סאקס.

הפגישה ביססה את היחסים בין בנק ההשקעות למלזיה. 6.5 מיליארד דולר שגולדמן סאקס גייס לקרן ההשקעות הממשלתית של מלזיה הובילו לפתיחת חקירות בכמה מדינות בעולם וסיבך את הבנק. הבנק מסר כי האמין שהכספים שגייס לקרן נועדו לפרויקטים לפיתוח במלזיה וכי לייסנר הסתיר מידע מגולדמן סאקס.

השתתפותו של לו בפגישה עם לויד בלנקפיין, אחד המנהלים הבכירים בעולם הפיננסים, מעידה על העלייה המטאורית של איש העסקים האנונימי שהצליח לטפח מערכות יחסים עם בכירים בממשל המלזי, כולל נאג'יב רזאק, ראש ממשלת מלזיה לשעבר.

עד לפגישה, לו התפרסם בצהובונים בניו יורק בזכות הוצאותיו הראוותניות בעיר. כחודשיים לפני הפגישה החלו לייסנר ובנקאי אחר בגודלמן סאקס בניסיונות לגייס את לו כלקוח של הבנק, ניסיונות שלהם התנגדו בעקביות רגולטורים פנימיים בבנק.

אין שום סימנים המעידים כי בלנקפיין היה מודע להערכות הפנימיות בבנק ללו או שהוא ידע את זהות כל המשתתפים בפגישה. לויד בלקנפיין זכה בפגישה זו בהזדמנות לדבר עם נאג'יב רזאק בשנתו הראשונה לכהונתו כראש ממשלת מלזיה. חודש לאחר הפגישה הודיעה מלזיה כי גולדמן סאקס יקים פעילות לניהול קרנות וייעוץ תאגידי במדינה.

לו היה מעורב בעסקי גולדמן סאקס במלזיה גם כאשר לייסנר ובנקאים אחרים בבנק ניסו להסתיר את מעורבותו מהרגולטורים בבנק כדי להימנע מבדיקות נוספות של קרן ההשקעות המלזית. גולדמן סאקס קיבל עמלות בסך 600 מיליון דולר עבור הסכומים שגייס ל-1MDB.

משרד המשפטים האמריקאי האשים את לו ובנקאים בגודלמן סאקס בגניבה מהקרן. לייסנר כבר הודה בקנונייה להלבנת כספים והפרת חוקי הלבנת הון. מגולדמן סאקס נמסר בחודש שעבר כי הוא לא יכול לחזות את תוצאות חקירת משרד המשפטים האמריקאי אך עשוי לשלם קנסות גבוהים. בלקנפיין פרש מתפקיד מנכ"ל גולדמן סאקס בחודש שעבר, אך ממשיך לכהן כיו"ר הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם