ניו יורק טיימס חושף |

גוגל ניסתה להסתיר: בכירים שהטרידו מינית קיבלו עשרות מיליוני דולרים

ענקית האינטרנט שילמה 90 מיליון דולר לאנדי רובין, "האבא של אנדרואיד", והרעיפה עליו שבחים - בזמן ששתקה לגבי טענות בדבר התנהגות מינית בלתי הולמת שהובילו לעזיבתו את גוגל ■ רובין לא היה הבכיר היחיד שעליו הגנה גוגל בעשור החולף

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לארי פייג'ׁ (מימין) וסרגיי ברין
לארי פייג'ׁ (מימין) וסרגיי בריןצילום: AP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כאשר אנדי רובין, מפתח מערכת ההפעלה למובייל אנדרואיד, עזב את גוגל באוקטובר 2014 החברה ערכה לכבודו פרידה של גיבור.

"אני רוצה לאחל לאנדי כל טוב לקראת מה שיבוא בהמשך", אמר אז מנכ"ל גוגל, לארי פייג', בהודעה. "עם אנדרואיד הוא יצר משהו באמת יוצא דופן - עם יותר ממיליארד משתמשים מאושרים".

מה שגוגל לא פירסמה זה שעובדת האשימה את רובין בהתנהגות מינית בלתי הולמת. האישה, שעמה ניהל רובין מערכת יחסים מחוץ לנישואים, טענה כי הוא כפה עליה לבצע בו מין אוראלי בחדר מלון בשנת 2013, לדברי שני מנהלים בחברה המכירים את המקרה. חקירה שניהלה גוגל קבעה כי יש ממש בתלונתה, אמרו האנשים, אשר ביקשו לשמור על עילום שם, בשל הסכמי סודיות שעליהם חתמו. לדבריהם, רובין עודכן בעניין, ופייג' ביקש ממנו להגיש את התפטרותו.

גוגל היתה יכולה לפטר את רובין ולא לשלם לו פיצויים. במקום זאת, החברה העניקה לו חבילת פרישה בסך 90 מיליון דולר, ששולמה לו בתשלומים חודשיים בני שני מיליון דולר כל אחד במשך ארבע שנים, אמרו שני אנשים המעורים בתנאים. התשלום האחרון יועבר לו בחודש הבא.

אנדי רובין. הטריד מינית - וקיבל פיצויים של מיליוני דולריםצילום: בלומברג

רובין הוא אחד משלושה מנהלים בכירים שעליהם הגנה גוגל במהלך העשור החולף לאחר שהואשמו בהתנהלות מינית בלתי הולמת. בשני מקרים, החברה פיטרה את המנהלים הבכירים, אך ריככה עבורם את המהלומה בכך ששילמה להם מענקי פרישה של מיליוני דולרים, על אף שלא היתה מחויבת לעשות כן מבחינה משפטית. במקרה שלישי, המנהל נשאר במשרתו עתירת השכר בחברה. בכל המקרים גוגל לא פירסמה את דבר ההאשמות נגד הגברים.

לידי "ניו יורק טיימס" הגיעו מסמכים משפטיים ותאגידיים והעיתון שוחח עם יותר מ-36 מנהלים ועובדים בעבר ובהווה לגבי המקרים, כולל עם אנשים שהיו מעורבים ישירות בטיפול בהם. מרביתם ביקשו לשמור על עילום שם מכיוון שהם כבולים להסכמי סודיות או חוששים מפני צעדי תגמול אם יתבטאו בגלוי.

העבירות היו שונות בחומרתן. המקרה של רובין בלט לעומת האחרים לנוכח הסכום הגדול ששילמה לו גוגל ושתיקת החברה לגבי נסיבות עזיבתו. לאחר שרובין עזב, החברה השקיעה מיליונים במיזם הבא שלו.

סם סינגר, דובר מטעם רובין, חלק על הדברים וטען כי לא נאמר לרובין דבר על התנהגות בלתי הולמת כלשהי בגוגל, וכי רובין עצמו היה זה שהחליט לעזוב את החברה. לדברי סינגר, רובין לא היה מעורב בהתנהגות בלתי הולמת כלשהי וכי "כל קשר שניהל רובין בזמן שהיה בגוגל היה בהסכמה ולא היה עם מישהי שהיתה כפופה לו ישירות".

אף כי בעבר כבר דווח כי עזיבתו של רובין את גוגל התרחשה לאחר שניהל קשר לא ראוי, טבען של הטענות נגדו והתנאים הפיננסיים לא נחשפו עד כה.

חבילת הפרישה בסך 90 מיליון דולר שקיבל רובין מגוגל כללה גם סעיף שאסר על רובין לעבוד אצל מתחרים או לבקר את גוגל בפומבי, אמרו שני אנשים המעורים בתנאי ההסכם. גוגל יצאה מגדרה כדי להקל על רובין, ובכלל זה הודעת התודה הפומבית שפירסם פייג'.

לאחר מכן, גוגל השקיעה בפלייגראונד גלובל, חברת הון סיכון שהקים רובין שישה חודשים לאחר שעזב את החברה. פלייגראונד גייסה 800 מיליון דולר.

גוגל, שנוסדה בשנת 1998 על ידי פייג' וסרגיי ברין בזמן שעוד היו סטודנטים באוניברסיטת סטנפורד, טיפחה כבר מתחילתה תרבות מאוד מתירנית במקום העבודה.

בעמק הסיליקון זו עובדה ידועה כי פייג' ניהל קשר רומנטי עם מריסה מאייר, אחת המהנדסות הראשונות של החברה שהפכה בהמשך למנכ"לית יאהו (שניהם היו רווקים). אריק שמידט, מנכ"ל גוגל לשעבר, גייס פעם מאהבת שלו לעבוד בחברה בתור יועצת, לדברי ארבעה אנשים שידעו על הקשר. ברין, אשר יחד עם פייג' מחזיק ברוב מניות ההצבעה של החברה האם של גוגל, אלפבית, ניהל קשר מחוץ לנישואין עם עובדת ב-2014, אמרו שלושה עובדים שידעו על הקשר.

"מערכת יחסים פתוחה"

דיוויד ד. דראמונד, שגויס לגוגל ב-2002 כיועץ משפטי, ניהל מערכת יחסים מחוץ לנישואים עם ג'ניפר בלייקלי, מנהלת חוזים בכירה במחלקת המשפטים של גוגל. הם החלו להתראות ב-2004 והביאו תינוק לעולם ב-2007. דראמונד חשף את דבר מערכת היחסים ביניהם לאחר מכן, לדברי בלייקלי.

דיוויד דרמונדצילום: Daniel Rosenbaum for The New York Times

או אז החלה גוגל לנקוט בצעדים. "היה ברור שאחד מאיתנו צריך לעזוב את המחלקה המשפטית, והיה ברור שזה אינו דיוויד", אמרה בלייקלי.

מאז הפרשייה, הקריירה של דראמונד שיגשגה. כיום הוא יועץ משפטי ראשי ויו"ר של קפיטל ג'י, קרן ההון סיכון של גוגל. בלייקלי הועברה לתפקיד במחלקת מכירות ב-2007, ועזבה את גוגל שנה לאחר מכן. החברה ביקשה ממנה לחתום על מסמכים שלפיהם היא פרשה מרצונה. ב-2008, דראמונד עזב אותה והשניים ניהלו מאבק משמורת, שבו היא ניצחה.

היחס שקיבל דראמונד, 55, מהחברה "מדגיש את המסר שיש כמה עובדים נבחרים שלמעשיהם אין השלכות. גוגל חשה שאני היא זאת שמהווה נטל", אמרה בלייקלי.

ב-2013, ריצ'רד דובל, מנהל בגוגל X, חטיבת המחקר והפיתוח של החברה, ריאיין את סטאר סימפסון, מהנדסת חומרה, לתפקיד בגוגל. במהלך ראיון העבודה, לדבריה, דובל יידע את סימפסון כי הוא ואשתו מנהלים מערכת יחסים פוליאמורית, ובמלים אחרות, פתוחה. הוא הזמין אותה לפסטיבל "ברנינג מן" בנבאדה. סימפסון, שהגיעה לפסטיבל עם אמה, אמרה כי ראתה בהזמנה הזמנות לשוחח על המשרה, אך דובל הציעה לה לפשוט את חולצתה כדי שיעסה את צווארה. סימפסון, 24, הסכימה לאחר שהתעקש.

ריצ'ארד דובאלצילום: Jason Henry for The New York Times

לאחר כמה שבועות, גוגל הודיעה לה שלא התקבלה לעבודה ללא הסבר נוסף.
סימפסון דיווחה על התקרית לגוגל לאחר שנתיים. לדבריה, אחד ממנהלי מחלקת כוח אדם אמר לה כי "המקרה טופל". הוא ביקש ממנה לא לומר דבר והיא הסכימה. עד שהחלו להופיע כתבות על דובל ב"ניו יורק טיימס" וב"אטלנטיק".

"לעולם לא נגיד למתלונן להישאר בשקט", אמרה צ'לסי ביילי, מנהלת כוח אדם ב-X. לדבריה, ננקטה הפעולה הראויה במקרה, אך היא סירבה לפרט מה בדיוק נעשה. דובל התנצל על "טעות בשיפוט". לדבריו, גוגל החליטה לא לגייס את סימפסון עוד לפני התקרית, והוא לא ידע שסימפסון לא יודעה לגבי הדחייה.

במקרה אחר של הטרדה מינית, גוגל שילמה לאמיט סינגהל, סגן נשיא בכיר, מיליוני דולרים כדי לפרוש. ב-2015, עובדת בחברה אמרה שסינגהל מישש אותה באירוע שבו נכחו עשרות עובדי החברה. גוגל חקרה את התלונה ומצאה כי סינגהל היה שיכור וכי לא היו עדים לתקרית. על פי מקורות, גוגל מצאה את התלונה אמינה, אך לא פיטרה את סינגהל, אלא קיבלה את התפטרותו והעניקה לו פיצויים בסך מיליוני דולרים כדי שלא יעבוד אצל אחת ממתחרותיה.

אמיט סינגהלצילום: Jason Henry for The New York Times

סינגהל מצדו כתב בפברואר 2016 בבלוג כי הוא רוצה להתמקד בפילנתרופיה ובמשפחתו. פחות משנה לאחר מכן סינגהל מונה למנהל ההנדסה באובר. לאחר כמה שבועות אתר "ריקוד" דיווח על הפרשייה, ואובר פיטרו אותו.

>> לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?