משטרת שווייץ נגד אזרחות לרומן אברמוביץ': "מהווה סיכון לציבור"

המיליארדר שעלה באחרונה לישראל ניהל מאבק נגד פרסום דו"ח בשווייץ - שבו נכתב כי הוא נחשד בהלבנת כספים וקשרים לכאורה עם ארגוני פשע ■ נציגו של אברמוביץ' דרש ממשטרת שווייץ תיקון עובדות ואמר כי יגיש תלונה פלילית נגד מי שמפיץ את המידע

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רומן אברומוביץ'
רומן אברמוביץ'צילום: REUTERS
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חוות דעת שנתנה המשטרה הפדרלית של שווייץ קבעה כי המיליארדר יליד רוסיה רומן אברמוביץ' מהווה "סיכון לביטחון הציבור ולמוניטין" של המדינה אם יקבל מעמד תושבות. כך התברר ביום שלישי לאחר שאברמוביץ' הפסיד במאבק משפטי בן שבעה חודשים נגד מו"ל עיתונות שווייצי בניסיון למנוע פרסום מידע על הסיבות לכך שלא קיבל מעמד תושבות בשווייץ.

הקרב בין אברמוביץ' למו"ל טמדיה (Tamedia) מציריך החל בפברואר לאחר שהגיעו לידי מו"ל העיתונות פרטים על מכתב ששיגרה המשטרה, שהתבקשה על ידי משרד ההגירה לתת חוות דעת האם יש להיענות לבקשת איש העסקים הרוסי להתגורר בקנטון ואלה שבדרום-מערב שווייץ.

אברמוביץ' הגיש בקשה לאישור תושבות בשווייץ ביולי 2016, בתקווה להפוך את עיירת הסקי ורבייר לביתו הרשמי. ואולם לאחר בדיקה מדוקדקת של כמה תיקים הקשורים אליו, העלתה המשטרה מספר חששות. לפי דיווח טמדיה, המשטרה מסרה כי אברמוביץ' "נחשד בהלבנת כספים וקשרים לכאורה עם ארגוני פשע". עוד נכתב בחוות הדעת המשטרתית כי יש סיבות להניח כי "נכסיו של מגיש הבקשה לפחות בחלקם היא ממקור בלתי חוקי".

קאנטון ואלה בשווייץצילום: רויטרס

עורך דינו של אברמוביץ', דניאל גלאזל, הגיב לטענות בהגשת בקשה למשטרה הפדרלית לתיקון העובדות. לדבריו, בכוונתו להגיש תלונה פלילית נגד מי שמפיץ את המידע. "כל רמיזה כי אברמוביץ' היה מעורב בהלבנת כספים או שיש לו קשרים עם ארגוני פשע היא שקרית לחלוטין. אברמוביץ' מעולם לא הואשם במעורבות בהלבנת כספים ואין לו תיק פלילי. מעולם לא היו לו קשרים עם ארגוני פשע, ומעולם לא נטען כי היו לו כאלה".

הטענות שפורסמו אינן מבוססות על פסיקות בית משפט כלשהן, ומעולם לא הוגשו אישומים כלשהם נגד המיליארדר בשווייץ. הן מבוססות על מידע משטרתי שלא קל לאמת אותו, ואברמוביץ' זכאי לחזקת החפות מפשע.

בפברואר הצליח אברמוביץ' להשיג צו בית משפט שאסר כל אזכור של חששות המשטרה באמצעי התקשורת. בהליך שהסתיים ביום שישי התהפכה הפסיקה, כאשר בית המשפט הפדרלי העליון של שווייץ דחה ערעור שהגיש אברמוביץ'. טמדיה פירסמה את הסיפור ביום שלישי בבוקר.

קנטון ואלה הסכים תחילה לקבל את בקשת התושבות של אברמוביץ', על סמך הפרופיל הפיננסי שלו אשר יהפוך אותו ל"משלם מסים מעניין" עבור האזור. עם זאת, נראה כי הרשויות ברמה הפדרלית גרסו אחרת. ביוני 2017 ביטל אברמוביץ' את בקשת התושבות שהגיש לשווייץ.

בהודעה בכתב, הוסיף עורך דינו: "אברמוביץ' עבר מספר רב של בדיקות רקע קפדניות על ידי ממשלות ושותפים עסקיים במהלך השנים, וטענות חסרות בסיס מסוג זה מעולם לא עלו".

באחרונה פורסם כי אברמוביץ' עלה לישראל, ואף קיבל בה אזרחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים