אחרי שהמנכ"לית עוזבת, החברה מתקינה מחדש את תקרת הזכוכית

בהיסטוריה התאגידית של ארה"ב, היו רק שלושה מקרים שבהם אשה החליפה אשה בתפקיד המנכ"לית - וגם בחברות המנוהלות על ידי נשים קשה לעמיתות למקצוע להתקדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית GM, מרי בארה
מנכ"לית GM, מרי בארהצילום: אי־פי

הן רק 24. אחרי שנודע אתמול (ב') על פרישתה של אינדרה נואי מתפקיד מנכ"לית פפסיקו, נשארו רק 24 נשים בתפקידי מנכ"ליות, מתוך החברות המובילות בארה"ב שמרכיבות את מדד S&P 500 – כלומר רק 4.8% מהמנהלים.

במקום לעלות, הנתון הזה רק יורד. שתי מנכ"ליות בכירות אחרות פרשו באחרונה – דניס מ. מוריסון מחברת קמפבל סופ ואיירין רוזנפלד מיצרנית החטיפים מונדלז אינטרנשיונל – ורק אשה אחת מונתה למנכ"לית – קתי וורדן מנורתרופ גרומן. פרישתן צריכה להעלות כמה שאלות עמוקות בנוגע למה שקורה באמריקה התאגידית – בעיקר בתקופה שבה כל כך הרבה תשומת לב ציבורית ומאמצים מופנים לגיוון מגדרי.

אחת מהשאלות הרבות האלה היא: גם בחברות שמנוהלות על ידי נשים בולטות – שבהן חושבים שנופצה תקרת הזכוכית – למה לעתים כל כך נדירות המחליפים שלהן הן נשים?

אינדרה נואיצילום: Bloomberg

רק שלוש פעמים בהיסטוריה אשה החליפה אשה בתפקיד מנכ"לית בחברה ציבורית, כך לפי נתונים של ארגון הייעוץ והמחקר בנושא קידום נשים קטליסט. נואי תוחלף באוקטובר על ידי רמון לגוארטה שעובד בפפסיקו 22 שנה.

נשים לא מקדמות נשים כדי לא להיראות משוחדות

יש כל כך הרבה הסברים לאי-קידום נשים למנכ"ליות. בדירקטוריונים יש עדיין פחות נשים (21% מהחברות במדד S&P 500), קיימים עדיין פערי שכר מגדריים מוחשיים, נשים בכירות עדיין לא מקבלות הזדמנויות שוות לקידום ופשוט יש פחות נשים בהנהלה הבכירה ברוב החברות כדי שאפשר יהיה לקדם אותן.

אחד מההסברים לכך הוא כל כך אנטי-אינטואיטיבי ורגיש, שאף אשה מנכ"לית לא תדבר עליו לפרוטוקול. כמה מנהלות סיפרו לי בפרטיות כי הן מהססות לקדם נשים לעמדות בכירות, מפני שהן חוששות שיאשימו אותן בכך שהן משוחדות. לדעתן, לגברים לא תהיה בעיה לעשות זאת, בעוד שתמיד יפקפקו במניעים של נשים.

שריל סנדברגצילום: בלומברג

שווה להתעכב על זה לרגע. אם כמה מנכ"ליות מרגישות קושי בקידום נשים אחרות, בגלל הפחד שיפקפקו במעשים שלהן, אז צריך לחשוב מחדש על כל השיטה ליצירת שוויון מגדרי.

אליין לאנג, מנכ"לית ונשיאה זמנית של קטליסט, גיחכה למשמע הרעיון שנשים מנהלות צריכות להיות אחראיות ליצירת הזדמנויות לנשים יותר מגברים. "למה מצפים מנשים לקדם נשים?" היא שואלת. "למה בודקים בדקדוק יתר נשים ולא גברים? זה העניין. לא הוגן לחשוב שנשים צריכות לפעול בנושא הזה יותר מגברים".

הסבר משמעותי נוסף לכך שנשים לא מחליפות נשים בתפקידי מנכ"ליות הוא שמתוך 71 מקרים שבהם מונו נשים לתפקידי מנכ"ליות, רק 15 היו מועמדות חיצוניות, לפי נתוני קטליסט. במלים אחרות, הסבירות שתמונה אשה מבחוץ היא נמוכה מאוד, וזה אומר שחשוב יותר לפתח יציע מועמדים מגוון יותר.

נואי אמרה בראיון שכשפפסיקו חשבה מי יחליף אותה, התגלה שבריכת הכישרונות של נשים עם הכישורים המתאימים היא רדודה. "הייתי שמחה מאוד אם לדירקטוריון היו נשים שהם היו יכולים לבחור מתוכן. אבל בסופו של יום, הדירקטוריון בוחר את המנכ"ל ופשוט לא היו לנו בכלל נשים בשלות לתפקיד", היא אמרה. "מה שקורה כיום הוא שכולם מנסים להביא נשים בכירות, ומה שקורה הוא שאנחנו מצמיחים אותן ואז אחרים גונבים אותן".

לדברי נואי, "חברות קטנות מבקשות מהן להיות מנכ"ליות של חברות קטנות לפני שהן מוכנות לתפקיד". היא אומרת שהיא חשבה על מנכ"לית אפשרית שתחליף אותה, אבל היא עזבה את החברה לפני כמה שנים.

"קידום של נשים זה לא העניין", אמרה נואי, שדווקא מינתה לתפקידים בכירים בחברה. מתוך 27 חברים בהנהלה הבכירה של פפסיקו, 8 הן נשים. לדבריה, "חשוב יותר ליצור סביבה שבה גם אם נשים לא יכולות לנהל עסק חובק עולם, הן יכולות להתקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?