מקרון בנאום מארמון ורסאי: "צריך שתהיה עוגה לפני שמחלקים אותה"

נשיא צרפת, שמבקריו מכנים אותו "הנשיא של העשירים", מתמודד באחרונה עם צניחה בתמיכה על רקע רפורמה כלכלית המיטיבה עם עסקים: "מדיניות כלכלית התומכת בעסקים אינה מדיניות בעד העשירים" ■ כמה ממתנגדיו השמאלנים החרימו את הנאום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בארמון ורסאי, אתמול
נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בארמון ורסאי, אתמולצילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, כינס אתמול (ב') את שני בתי הפרלמנט - האסיפה הלאומית והסנאט - כדי להגן על צעדיו הבשנה הראשונה שלו בתפקיד. מקרון, שמבקריו מכנים אותו "הנשיא של העשירים", התחייב שוב לשנות את צרפת באמצעות הרפורמה הכלכלית השאפתנית שלו.

הנשיא הצרפתי מתמודד עם צניחה בשיעור התמיכה בו בקרב הבוחרים ממעמד הפועלים. הוא התייחס להחלטתו לקצץ את מס החברות, ואמר כי "מדיניות כלכלית שתומכת בעסקים אינה מדיניות בעד העשירים".

לא מרוצים ממקרון

מקרון התייחס גם לאי-שוויון בהכנסה המתרחב במדינות המערב, וציין כי צרפת הצליחה למנוע את התרחבות הפער בין העניים לעשירים, אך נכשלה ביצירת חברה שמעריכה ניידות חברתית והתקדמות על בסיס כישורים אישיים.

"בצרפת יש אי-שוויון של גורל. הדבר החשוב ביותר שיש לעשות בשנה הבאה הוא פשוט: לבנות את מדינת הרווחה של המאה ה-21", אמר הנשיא, והדגיש את חשיבות החינוך וההדרכות המקצועיות כדי להכין את העובדים הצרפתים לשינויים הטכנולוגיים בשוק העבודה. מקרון הוסיף כי הוא מתכונן ליישם רפורמה בדמי האבטלה כדי לעודד מובטלים לקבל עבודות חדשות.

חשיבותה של צניעות

במהלך נאומו בן השעה וחצי הודה מקרון כי מבחינות מסוימות זנח מאחור כמה קבוצות מקרב ציבור בוחריו כשהתמקד ברפורמות במגזר העסקים, אך הצביע על הגידול בהשקעות הזרות בצרפת מאז כניסתו לתפקיד. חברות טכנולוגיה החלו להקים באחרונה מרכזי מחקר חדשים במדינה, בנקים מעבירים עובדים לפריז ואוניברסיטאות צרפתיות מפתות סטודנטים זרים כחלק ממה שמכונה "אפקט מקרון".

חבר הפרלמנט הצרפתי השמאלני ז'אן לוק מלנשון מותח ביקורת על עמנואל מקרון קרדיט: טוויטר

מקרון הדגיש את חשיבותה של הצניעות בתפקיד, כדי להגן על עצמו מפני אלה שסבורים כי הוא גאוותן ומנותק. "איני יכול לעשות הכל, ואיני יכול להצליח בכל דבר. זהו תפקיד שדורש ממך צניעות אישית, לא צניעות לאומית".

סקרים אחרונים מראים כי שיעור התמיכה בנשיא הצרפתי מדשדש מתחת ל-40%. על פי סקר, של חברת הייעוץ Elabe מתחילת יולי, שיעור התמיכה במקרון הוא 34%, צניחה של 6% לעומת יוני. על פי עורכי הסקרים, הסיבות לירידה בפופולריות של מקרון הן בין השאר התפישה הציבורית כי הוא מתנשא, עצבני וחסר סבלנות כלפי מדיניות כלכלית שאמורה להיטיב עם האוכלוסייה הפחות עשירה במדינה.

משיב את ארמון ורסאי לגדולתו

אמירותיו של מקרון בנוגע לצניעות אישית עמדו בסתירה אירונית למקום שבו בחר הנשיא לשאת את נאומו – ארמון ורסאי המפואר בקצה פריז, שממנו נהגו מלכי צרפת לפני המהפכה הצרפתית לנהל את המדינה.

מוקף בתפאורה מרשימה של פסלים, נברשות נוצצות ואוצרות אמנות, מקרון אמר: "איני אוהב אליטות, הכנסה שלא עובדים בשבילה וזכויות יתר, אך השגשוג של האומה הוא הבסיס של כל תוכנית שמטרתה צדק ושוויון. אם אנחנו רוצים חלק את העוגה, צריכה להיות לנו עוגה".

על פי האגדה, בוורסאי הפריחה לאוויר המלכה מארי אנטואנט את פנינת החוכמה "אם אין לחם - שיאכלו עוגות", לאחר ששמעה שלאזרחי צרפת אין אפילו לחם לאכול – וחרצה בכך את גורלה המר. נשיאי צרפת בעבר התרחקו דווקא מוורסאי – סמל לעוצמה מלכותית - והשתמשו בארמון רק במקרי חירום, כמו המשבר הפיננסי ב-2008 או מתקפת הטרור בפריז ב-2015.

מארין לה פן מאזינה לנאום של מעמנואל מקרון בארמון ורסאי, אתמול צילום: Thibault Camus/אי־פי

נאומו של מקרון הוא השני שנשא בפני הפרלמנט מאז נכנס לתפקידו לפני קצת יותר משנה. הוא השיב את ורסאי לגדולתו כמקום שאליו חייבים הפוליטיקאים לעלות לרגל לפחות פעם בשנה.

כמה ממתנגדיו השמאלנים, שכבר הספיקו לכנות אותו בלעג "מקרון הראשון", החרימו את הנאום בשל האתר שבו נערך. כדי לפייסם, אמר מקרון כי הוא שוקל להוסיף תיקון לחוקה שיאפשר לחברי הפרלמנט לערוך דיון עם הנשיא במהלך התכנסויות של שני הבתים. מקרון הוסיף כי ממשלתו מתכוננת לחשוף תוכניות לקצץ בהוצאה הציבורית בשבועות הקרובים – אך לא הוסיף פרטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר