לאחר עשור של מדיניות צנע: יוון ונושיה הסכימו על הקלות בתשלום החובות

הנושים הסכימו לדחות את מועד הפירעון של חלק מחובות יוון ב-10 שנים ■ יוון היא המדינה בעלת החובות הגבוהים ביותר בגוש היורו, עם שיעור חוב לתוצר של 180%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת יוון, אלקסיס ציפראס.
ראש ממשלת יוון, אלקסיס ציפראס. יבקש הקלותצילום: COSTAS BALTAS/רויטרס

יוון ונושיה בגוש היורו סיכמו על הקלות בתנאי תשלום חובותיה של המדינה, ובכך סללו את הדרך לסיום תוכנית החילוץ הפיננסית

שרי האוצר של גוש היורו התכנסו אתמול (ה') בלוקסמבורג כדי להתכונן לסיומה של תוכנית החילוץ הפיננסית השלישית במספר שקיבלה יוון, שצפויה להסתיים ב-20 באוגוסט. זאת לאחר שנים של מדיניות צנע ותוכניות סיוע פיננסי.

ההסכם להקלות בתנאי תשלום החובות של יוון הוא גורם מרכזי בסיוע להתאוששות הכלכלה היוונית וחזרתה של המדינה לשווקים הפיננסים. ההסכם נחתם בשעות הבוקר המוקדמות לאחר כשלונות רבים של ניסיונות לפשרה. גרמניה עיכבה את ההסכם מכיוון שהתנגדה להעביר ליוון כספים נוספים. בפשרה הסופית הסכימה גרמניה להאריך את תקופת פירעון החוב, אך הצליחה להגביל את סכומי החילוץ שתקבל יוון.

האג"ח היווניות עלו לאחר ההחלטה על ההסכם. התשואה על אג"ח יוון ל-10 שנים ירדה ל-4.01%. המרווח בין תשואת אג"ח גרמניה לתשואת אג"ח יוון הצטמצם ל-3.75%.

במסגרת ההסכם מועד הפירעון של ההלוואה בסך 96.6 מיליארד יורו שקיבלה יוון בחבילת החילוץ השנייה יידחה ב-10 שנים. בנוסף, הנושים הסכימו על תשלום סופי של 15 מיליארד יורו ליוון, שנועד לסייע לה בתשלום חובות שמועד פדיונם הגיע וכן ביצירת יתרת מזומנים של 24.1 מיליארד יורו שיסייעו למדינה לחזור לשווקים הפיננסים.

"אנו מאמינים כי החוב כעת הוא בר קיימא, וכי כעת נוכל לחזור לשווקים הפיננסים. את כל זה נוכל לעשות על ידי המשך יישום הרפורמות במדינה", אמר אוקלידס צקאלוטוס

השיחות התמקדו באמצעים לטווח הבינוני-ארוך. אלה יהיו תלויים בביצועים של הכלכלה היוונית בעתיד. לדוגמה, אם כלכלת יוון תצמח בשנה מסוימת בקצב מהיר מהמצופה, ההקלות על תשלומי החוב יהיו מוגבלות יותר באותה שנה, ונהפוך הוא."אנו מאמינים כי הצעדים שעליהם הסכימו הצדדים יסייעו בייצוב החוב בטווח הבינוני", אמר נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי.

יוון היא המדינה בעלת החובות הגבוהים ביותר בגוש היורו, עם שיעור חוב לתוצר של 180%. ב-2015, כשתוכנית הסיוע השלישית עמדה לצאת לדרך, ראש ממשלת יוון, אלקסיס ציפראס, הבטיח כי ישיג אישור לשמיטת חובות מצד שותפותיה של המדינה בגוש היורו. המדינות בגוש סירבו למחוק חובות של יוון, אך הבטיחו להקל על התשלומים שלה בעתיד.

כתוצאה מכך, ב-2016 גובש הסכם שהעניק הקלות מסוימות לטווח הקצר ליוון. בנוסף, התקבלה ההחלטה שיוון לא תצטרך להחזיר חובות או לשלם ריביות על הסכום שקיבלה במסגרת תוכנית החילוץ השנייה עד 2023.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר