מלחמת הסחר מחריפה |

טראמפ הטיל מכס של 25% על מוצרי יבוא מסין ב-50 מיליארד דולר

סין: "ארה"ב פתחה במלחמת סחר - נטיל מיידית מכסי יבוא באותו היקף" ■ טראמפ כבר מכין עוד סבב של מכסים על יבוא מסין - ב-100 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ ונשיא סין שי בבייג'ינג, בנובמבר. "זה כמו מרוץ חימוש, אבל לאיסוף של טכנולוגיה"
טראמפ ונשיא סין שי בבייג'ינג, בנובמברצילום: Andy Wong/אי־פי

הממשל של הנשיא דונלד טראמפ הודיע היום על הטלת מכסים על מוצרי יבוא בהיקף של 50 מיליארד דולר מסין - שותפת הסחר הגדולה ביותר ארה"ב שכבר הודיעה כי תטיל מכסי תגמול בהיקף דומה על יבוא מארה"ב.

מכסים ראשונים בהיקף של 34 מיליארד דולר על 818 מוצרי יבוא מסין ייכנסו לתוקף בשישי ביולי, ומכסים על מוצרים בהיקף של 16 מיליארד דולר נוספים עדיין נבחנים, מסר נציג הסחר של ארה"ב בהודעה נפרדת. רשימת המוצרים הסיניים שעליהם תטיל ארה"ב מכסים כוללת 1,102 קווי מוצרים, בהם רובוטיקה, תעופה-חלל, ציוד תעשייתי ורכב. הרשימה אינה כוללת מוצרי צריכה כמו סמארטפונים ומכשירי טלוויזיה.

בהודעה שפירסם ביום שישי, טראמפ התחייב להטיל מכסים נוספים על סין אם זו תממש את האיום להטיל מכסי יבוא נגדיים. "ארה"ב אינה יכולה עוד להמשיך לסבול אובדן טכנולוגיות וקניין רוחני עקב התנהלות כלכלית בלתי הוגנת", אמר טראמפ בהודעה.

"מכסים אלו חיוניים כדי למנוע העברות לא הוגנות נוספות של טכנולוגיה וקניין רוחני אמריקאי לסין, כדי להגן על משרות אמריקאיות", אמר טראמפ בהודעה. "בנוסף, הם ישמשו כצעד ראשוני בדרך לאיזון יחסי הסחר בין ארה"ב לסין".

הביקורת מצד המגזר העסקי בארה"ב על הודעת טראמפ לא איחרה לבוא. "הטלת מכסים מגלגלת את עלות התנהלות הסחר הבלתי הוגנת של סין לצרכנים, יצרנים, חקלאים וחוואים אמריקאים. זאת אינה הגישה הנכונה", נאמר בהודעה שפירסמה לשכת המסחר של ארה"ב.

המכסים שעל הטלתם הודיעה היום ארה"ב כוללים "מוצרים הקשורים לתוכנית האסטרטגית של סין - 'תוצרת סין 2025' - שמטרתה לשלוט במגזרי היי-טק מתעוררים אשר יניעו צמיחה כלכלית עתידית בסין, אך יפגעו בצמיחה הכלכלית בארה"ב ומדינות רבות אחרות", נאמר בהודעת הבית הלבן.

הנשיא טראמפ הדגיש בהודעה את "ידידותו הגדולה" עם נשיא סין שי ג'ינפינג, אולם הוסיף כי המסחר בין שתי המדינות "היה מאוד לא הוגן, מזה זמן רב מאוד".

ארה"ב מעוניינת שסין תשים קץ למרכיבים במדיניותה שלדברי ממשל טראמפ מעודדים העברה של קניין רוחני לידי חברות סיניות, כמו למשל חיוב חברות זרות להיכנס לשותפויות עם חברות מקומיות כתנאי לכניסה לשוק הסיני.

זמן קצר לאחר ההודעה על הטלת המכסים האמריקאים, פורסמה באתר האינטרנט של משרד המסחר של סין הודעה בה נאמר כי סין תטיל בתגובה מכסים בהיקף זהה על יבוא מארה"ב, וכי כל ההסכמות שאליהן הגיעו שני הצדדים קודם לכן בטלות.

"ארה"ב המשיכה לשנות את דעתה ועכשיו פתחה במלחמת סחר", נאמר בהודעת משרד המסחר הסיני. "סין אינה מעוניינת במלחמת סחר", המשיכה ההודעה, אולם "תשיב מלחמה שערה" כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלה, על הגלובליזציה ועל מערכת הסחר העולמית.

"ננקוט באופן מיידי בצעדי מיסוי באותו היקף ובאותה עוצמה", נכתב בהודעה הסינית. "כל ההישגים בתחום הכלכלי ובתחום הסחר שאליהם הגיעו שני הצדדים לפני כן אינם תקפים עוד".

משרד המסחר של סין גם קרא למדינות נוספות "לנקוט בפעולה משותפות" נגד "ההתנהגות המיושנת שמחזירה אותנו אחורנית" בה נוקטת ארה"ב.

"סין בהחלט אינה מעוניינת במלחמת סחר, אבל לנוכח ההתנהגות הזדונית, המזיקה וקצרת-הרואי של ארה"ב, סין צריכה לנקוט בצעדי נגד עוצמתיים ולהגן בנחרצות על האינטרס הלאומי ועל האינטרס של העם", הוסיף המשרד.

בהודעה נפרדת שפירסמה רשות המכס של סין נאמר כי המדינה תגדיל ב-25% את המכסים על יבוא של 659 מוצרים שונים בשווי כולל 50 מיליארד דולר מארה"ב. מכסים על יבוא בהיקף של 34 מיליארד דולר יוטלו החל מהשישי ביולי, ויכללו מוצרים חקלאיים בהם פולי סויה, תירס, חיטה, אורז, דורה, בשר בקר, בשר חזיר, בשר עוף, דגים, מוצרי חלב, אגוזים וירקות.

ההתמקדות של סין בהטלת מכסים על יבוא סחורות חקלאיות צפויה לפגוע במיוחד בתומכיו של טראמפ באזורים החקלאיים של ארה"ב.

היבוא החקלאי של סין מארה"ב הסתכם בשנה שעברה ב-24.1 מיליארד דולר, לפי נתוני המכס הסיני, דיווח בחודש שעבר העיתון "פיפלס דיילי". סכום זה היווה כ-19% מסך היבוא החקלאי של סין ב-2017, אשר הסתכם ב-125.9 מיליארד דולר, לפי נתוני משרד החקלאות של סין.

ארה"ב ייבאה מסין בשנה שעברה סחורות בשווי של 505 מיליארד דולר, וייצאה לסין כ-130 מיליארד דולר, ועקב כך רשמה ב-2017 גירעון סחר של 376 מיליארד דולר מול סין, לפי נתוני הממשל בארה"ב.

סכסוכי סחר גם מול האיחוד האירופי וקנדה

עוד לפני שממשל טראמפ פירסם את רשימת המוצרים המלאה בשווי 50 מיליארד דולר שעל ייבואם מסין הוא יטיל מכס, הוא כבר הכין סבב שני של מכסים על סחורות סיניות נוספות, בשווי 100 מיליארד דולר - כך דיווחה מוקדם יותר היום סוכנות הידיעות רויטרס, לפי מקורבים לממשל האמריקאי.

לדברי המקורות, הממשל יצטרך לקבל את תגובות הציבור ולערוך דיון בקונגרס בנוגע לרשימה השנייה, ולכן יעברו 60 יום לפחות עד שתיכנס לתוקף. מתוך רצון למזער את הנזק לעסקים ולצרכנים בארה"ב, נבחרו לרשימה רק מוצרים שמהווים חלופה למוצרים המיובאים ממדינות אחרות. "אין ספק שכדי להגיע ל-100 מיליארד דולר צריך יהיה לפגוע במוצרי צריכה שמגיעים מסין", אמר לרויטרס אדם שתודרך על ידי שר המסחר האמריקאי וילבור רוס. הוא הוסיף כי רוס אמר שהרשימה תכוון למוצרים שבהם לסין יש נתח של 33% או פחות מהייבוא לארה"ב.

לאחר חודשים של איומים ומשא ומתן במטרה להימנע מהמכסים, שתי הכלכלות הגדולות בעולם ניצבות כעת על סף מלחמת סחר שעלולה לפגוע בצמיחה העולמית. מלבד סין, טראמפ נכנס לסכסוכי סחר מול כמה מבעלות בריתה הגדולות ביותר של ארה"ב, בהן האיחוד האירופי וקנדה, והביע את התנגדותו למערכת הסחר הקיימת עם חזון "America First" שלו.

לפני כשבועיים הודיע טראמפ כי בכוונתו להתחיל להוציא לפועל את התוכנית להטלת מכסים על יבוא מוצרים מסין - בהיקף של 50 מיליארד דולר, ולהגביל את השקעותיה של סין בטכנולוגיות רגישות בארה"ב. זאת למרות הבנות שאליהן הגיעו שתי המדינות מוקדם יותר, לפיהן הושעתה הטלת המכסים.

בכירים בממשל האמריקאי ניהלו בשבועות האחרונים דיונים פנימיים לגבי האופן שבו יש להתקדם במשא ומתן מול סין. שר האוצר סטיבן מנוצ'ין והיועץ הכלכלי הבכיר לארי קודלו ניסו לקדם הסכם מתון שישביע את רצונו של טראמפ לצמצם את גירעון הסחר. פיטר נווארו, יועץ הסחר של טראמפ, ורוברט לייטהייזר, נציב הסחר של ארה"ב, קרא לרפורמות מבניות עמוקות יותר במדיניות התעשייתית של סין.

ואולם את המשא ומתן מול סין סיבכו המגעים של טראמפ עם צפון קוריאה, בהתחשב במעורבות של נשיא סין שי ג'ינפינג במגעים. יש שטענו כי העובדה שהשיחות עם צפון קוריאה התנהלו בצורה טובה מאפשרת כעת לטראמפ להעניש יותר את סין. "לפי דיווחים, בכירים בממשל הגיעו להסכמה כי ענישה מסוימת תהיה כעת מוצדקת, בהתחשב בהיעדר התקדמות במשא ומתן, ובכך שסין לא צפויה לדרדר כעת את התהליך עם צפון קוריאה כי הוא חשוב לאינטרסים הביטחוניים שלה", אמר ל"ניו יורק טיימס" סקוט קנדי, מומחה לסין במרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?