טראמפ פתח את שערי הגיהינום - והמשקיעים המערביים מריחים גן עדן

הפסגה ההיסטורית השבוע בין נשיא ארה״ב לשליט צפון קוריאה עשויה להתברר כאקורד הפתיחה לעידן חדש עבור הדיקטטורה של קים ג׳ונג און - שתוכל להפוך מאחת המדינות הנחשלות בעולם לאחת ההזדמנויות העסקיות המסחררות ביותר של הקפיטליזם העולמי

קים, אשתו וחברים בכירים במפלגתו נהנים מקונצרט ביום העצמאות של צפון קוריאה
קים, אשתו וחברים בכירים במפלגתו נהנים מקונצרט ביום העצמאות של צפון קוריאהצילום: KCNA/רויטרס
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

"תחשבו על זה מנקודת מבט של נדל"ן. אמרתי לקים: 'אתה לא רוצה לחשוב פה בקטן'".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחר פגישתו השבוע עם שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

דונלד טראמפ, איש עסקים בן 72, איל מלונאות ונשיא המעצמה החזקה בעולם, חונך לזהות הזדמנויות עסקיות הרבה לפני שקים ג׳ונג און נולד, ב-1984 (או 1983, אפילו הנתון הזה לוט בערפל הצפון קוריאני). וכשהשבוע נפגשו שני המנהיגים בפסגה היסטורית שאיש לא חזה - ודאי לא לנוכח ההתכתשות ההדדית שהיתה ביניהם רק לפני חצי שנה, שכללה איומי גרעין בתיבול עלבונות אישיים - טראמפ זיהה הזדמנות עסקית במדינה המבודדת והטוטליטרית ביותר בעולם. ״יש לצפון קוריאנים חופים נפלאים. זה לא מקום נהדר לאתרי נופש? יכולים להיות להם המלונות הכי טובים בעולם״, אמר.

אחרי שהביע נכונות לבקר בצפון קוריאה, לא מן הנמנע שטראמפ מפנטז כעת על ביקור נשיאותי בפיונגיאנג, שיכלול לינה בסוויטה הנשיאותית במגדל טראמפ עתידי. השאלה היא אם עד שזה יקרה, צפון קוריאה תוכל להפוך מאחת המדינות הנחשלות בכלכלה העולמית לאחת ההזדמנויות העסקיות הגדולות. אם זה נשמע תלוש מהמציאות - תלוש כמעט כמו הפסגה שנערכה השבוע - כדאי לזכור שהשכנה של צפון קוריאה כבר הוכיחה לעולם שמדינה טוטליטרית, שבמשך עשורים הפנתה עורף למערב ועברה מסע טיהור מהרצחניים בהיסטוריה, יכולה לשנות עורה ולהפוך בתוך דור למפלצת קפיטליזם חסרת רסן. זוהי סין כמובן, שבנוסף להיותה שותפת הסחר הכמעט בלעדית של צפון קוריאה, מתפקדת בשנים האחרונות כמשגיחה קרובה ומרסנת של משטר האימים שירש קים ב–2011 לאחר מות אביו, קים ג׳ונג איל.

ד"ר אלון לבקוביץ'

עצרת תמיכה במשטר, פיונגיאנגצילום: KIM WON-JIN/אי־אף־פי

״כמה גדולה כלכלת צפון קוריאה? בחרו מספר. כל מספר״

השלב הראשון בפתיחתה של צפון קוריאה לשווקים העולמיים יהיה הסרת הסנקציות, שהורחבו מאז החלתן ב-1993, כשקים ג׳ונג איל החליט לסגת מהאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני והנחה את משטרו לפתח יכולות שיגור של טילים בעלי ראש נפץ גרעיני. כיום רשימת הסנקציות מקיפה ומגוונת - מהגבלות קשות על יצוא ויבוא סחורות קריטיות לשינוע קטר כלכלי כמו נפט, פחם ומוצרי תעשייה, דרך איסור כמעט גורף על פעילות פיננסית בחו״ל ועד חסימת משלוחים של מוצרי יוקרה כמו תכשיטים ושעונים.

הסנקציות ב-25 השנים האחרונות הכבידו על כלכלת צפון קוריאה, שממילא היתה נחשלת וענייה. עם זאת, איש אינו יודע מה מצבה האמיתי של כלכלתה, משום שהמדינה הפסיקה לפרסם מידע סטטיסטי מפורט בשנות ה-60. בתחילת שנות ה-2000 המשטר גם חדל לדווח על נתונים במספרים מוחלטים, ומאז מספק מדי שנה מספר קטן של אינדיקטורים כלליים באחוזים. חלקם ברורים ומוכרים כמו צמיחה, השקעה במדע וטכנולוגיה והוצאות ממשלתיות על בריאות וחינוך, חלקם מוזרים כמו "תוכנית לשחזור יערות", או סתם מעורפלים כמו גידול בעצמאות כלכלית.

״כמה גדולה כלכלת צפון קוריאה? בחרו מספר. כל מספר״, היתה הכותרת של ניתוח שפורסם באחרונה בבלומברג, שמטרתו להסביר עד כמה ספקולטיביים החישובים - לא רק אלה שמפרסמת צפון קוריאה עצמה, שממילא אינם נתפשים כאמינים, אלא גם של גופים חיצוניים רציניים. דוגמה מצוינת לכך היא התמ״ג לנפש. ארבעה גופים אמינים מפרסמים את הנתון הזה מדי שנה: האו״ם, משרד החוץ של ארה״ב, הבנק המרכזי של דרום קוריאה ופרויקט מדיסון (Maddison Project) של אוניברסיטת חרונינגן בהולנד, שמטרתו לאסוף נתוני צמיחה ותעסוקה מהעולם. כל גוף מפרסם נתון שונה בתכלית, כשהפער בין ההערכה של האו״ם לבין זו של פרויקט מדיסון הוא בן מאות אחוזים. הפערים האלה מתבטאים גם בתמ״ג הכולל: הבנק המרכזי של דרום קוריאה מעריך את גודל כלכלת צפון קוריאה פי 1.8 יותר מאשר האו״ם, שעה שמחלקת המחקר של ה–CIA מודה כי ההערכה שלה אינה מדויקת.

שוטרות בצפון קוריאהצילום: Wong Maye-E/אי־פי

במשך שנות המלחמה הקרה צפון קוריאה היתה יכולה להתנחם בעובדה ששתי מעצמות הקומוניזם, רוסיה וסין, מספקות לה גב אידיאולוגי וכלכלי. ואולם כיום המצב שונה בתכלית. בעוד רוסיה השתחררה מעול הקומוניזם לטובת קפיטליזם של אוליגרכים, וסין הפנתה לו עורף לטובת קפיטליזם חסר רסן, צפון קוריאה הקצינה את דרכיה ונותרה מדינה מבודדת, מסוגרת ובעלת קלף מיקוח אחד בלבד - פיתוח הנשק הגרעיני.

״בטווח הארוך אני סבור שקים יהיה מוכן להתפרק מנשקו הגרעיני. נכון לעכשיו הוא מוכן להעניק למערב ויתורים טקטיים במטרה לבטל את הסנקציות ולמקסם את הרווחים מהפסגה״, אומר ד״ר אלון לבקוביץ׳, מומחה לחצי האי הקוריאני באוניברסיטת בר־אילן. ״עם זאת, גם אם יבוטלו הסנקציות, קים צריך לבחון איך הוא יכול לפתח את כלכלת ארצו בלי ליצור מצב שבו מעמד ביניים חדש וגדל עלול לדרוש רפורמות פוליטיות וחברתיות שיביאו לנפילת משטרו. שיתוף הפעולה עם המערב צריך לבוא לידי ביטוי בצורה שתאפשר לשלטון לפקח על האינטראקציות, ולא לאפשר לגורמים זרים גישה חופשית אל האזרחים״.

לטענת לבקוביץ׳, הבעיה שקים ניצב מולה בפתיחת השווקים היא ״היעדר מעורבות של חברות זרות במשק הצפון קוריאני. כל עוד אין יציבות, חברות זרות לא יהיו מוכנות להיכנס לשם. עם זאת, יש כמה חברות בינלאומיות שפעילות בצפון קוריאה תחת פיקוח ממשלתי, כמו חברת הסלולר המצרית אורסקום״.

קים ג׳ונג און עם נשיא דרום קוריאה, מון ג'יאה אין, החודש. מעוניין להפוך את צפון קוריאה למדינה לגיטימית בעיני העולםצילום: /אי־פי

"הנשק הגרעיני הוא הקלף היחידי"

״קים יכול להביא להסרה של סנקציות כלכליות ולשדרג את המעמד של ארצו בזירה הבינלאומית, והוא יכול לעשות את כל זה בלי לוותר על נשק גרעיני ובלי לגעת בנקודות של זכויות אדם״, אומר ד״ר גיא פודולר מאוניברסיטת חיפה, מומחה להיסטוריה של קוריאה וללאומנות קוריאנית. ״הוא מביט סביב ורואה משטרים טוטליטריים אחרים שמדכאים זכויות אדם ולא נוגעים בהן, כמו סעודיה״.

פודולר סבור כי שליט צפון קוריאה יעשה כל שביכולתו כדי לא לוותר על תוכנית הגרעין. ״נשק גרעיני זה הקלף היחיד שלו, שהביא אותו לפסגה עם טראמפ. גם אם הוא יוותר עליו, זה יכול לקחת כמה שנים טובות, ובינתיים הוא יוכל להשיג אופק מדיני ושיפור יחסים. איום גדול יותר על שלטונו מפירוק של נשק גרעיני הוא כניסה ויציאה חופשית של אנשים מהמדינה״.

פודולר מזכיר בהקשר זה את ביקורו בצפון קוריאה ב–2015. ״אין אפשרות להיות בקשר עם צפון קוריאנים גם כשאתה נמצא שם כתייר, אתה לא ממש יכול לדבר עם אנשים. אחד הדברים המעניינים ביותר בביקור שלי בקבוצה מאורגנת היה המדריכים - הצמידו לנו שלושה מדריכים שמפקחים על כל צעד. מצד שני, הם היו אנשים מקסימים, דוברי אנגלית שוטפת, סקרנים, הכשירו אותם להיות מקבלי פנים״.

ואולם מאחורי החיוכים, אותנטיים ככל שיהיו, פודולר מזכיר את הזוועות שמבצע המשטר באזרחיו: מעשים שיטתיים מחרידים, ששיאם בהוצאות להורג ובעינויים אכזריים במיוחד שעוברים המוני אזרחים במחנות כפייה ברחבי המדינה.

לפי הערכות של דרום קוריאה, האו"ם וארגוני זכויות אדם, בצפון קוריאה פועלים שישה מחנות עבודה שבהם כלואים כ-200 אלף אסירים. המחנה הגדול ביותר מתפרש על שטח גדול יותר מהעיר לוס אנג'לס. ב-2014 פירסמה ועדת חקירה מטעם האו"ם דו"ח מקיף על המתרחש בצפון קוריאה. מהעדויות עולה כי המחנות כוללים אזורי חינוך מחדש, הוצאות פומביות להורג, עינויים, מעשי אונס אכזריים ועבודות פרך. ברוב המקרים אסירים מגיעים למחנות ללא הליך משפטי, לאחר שנחטפו מבתיהם באישון לילה.

ד"ר גיא פודולר

כרזה שבה נראית אזרחית צפון קוריאה קורעת את דגל ארה"ב. ימים אחרים?צילום: KCNA

כדי להמחיש את גודל הזוועות ואת עומק שטיפת המוח, מספיק להיזכר בסיפורו של שין אין גאון, שנולד באחד ממחנות העינויים הגדולים במדינה, וב-2005 היה לאסיר הראשון שהצליח לברוח ממנו. בהתחלה ברח שין אל הדמוקרטיה הדרום קוריאנית, ולאחר מכן לארה״ב, שם פירסם את ספרו ״הבריחה ממחנה 14״, שהיה לרב מכר בינלאומי. בספר מגולל שין את סיפור חייו במחנה, שכלל, מעבר לעבודת פרך ומצב של רעב תמידי, חובת הלשנה על הוריו. כששין גילה במחנה שאמו ואחיו הבכור מתכוונים לנסות ולברוח, הוא הלשין עליהם והביא להסגרתם - בתקווה שיזכה במנה גדולה יותר של מזון. הפרס שקיבל: על שין נכפה לצפות בהוצאתם להורג. בספרו הסביר כי לא ידע מה פירושם של רגשות אנושיים בסיסיים כמו צער או עצב, וכי עד היום הוא מנסה לבכות או לצחוק, אך אינו מצליח. ״לחומרת המעשים שמתרחשים בצפון קוריאה ולהיקף שלהם אין אח ורע בעולם המודרני״, סיכם הדו״ח שפורסם ב-2014.

בקצה השני של החברה הצפון קוריאנית נמצאת האליטה השלטונית. חייה רחוקים שנות אור מתיאוריו של שין את המתרחש במחנות. האליטה השלטונית, המורכבת מבני משפחת השליט, שרים, גנרלים בכירים ומקורבים אחרים, נהנית ממנעמי החיים האסורים באיסור חמור על 25 מיליון אזרחי המדינה. אלה כוללים רכישת מוצרי יוקרה מהעולם, מכוניות פאר, וילות, צריכת תכנים של מדיה מערבית וגישה חופשית לאינטרנט - שעה שאזרחי המדינה גולשים ברשת אינטרנט פנימית עתירת צנזורה (אינטרה־נט).

״לחלק מהאליטה הצפון קוריאנית יש גישה למערב״, אומר לבקוביץ׳. ״דודו של קים, שחוסל על ידו ב–2014 מחשש להפיכה, חי על קו סין־צפון קוריאה וקידם את הסחר והקשרים בין שתי המדינות. אחת הסנקציות שהוטלו על צפון קוריאה היתה על מוצרי יוקרה, משום שההנחה היתה שקים מחלק מוצרי יוקרה לאליטה כדי לדאוג לנאמנותם. אבל הסנקציות האלה לא הועילו מכיוון שכמות ההברחות רק גדלה״.

תיירות, סקי ודניס רודמן

ייתכן שבשובו חזרה מהפסגה בסינגפור הצטייד קים במזוודה עתירת שוקולדים בלגיים, בשמים צרפתיים וגאדג׳טים אמריקאיים - הפעם כנראה בלי צורך להבריח אותם. בשנים האחרונות נוקט השליט הצעיר, שהיה בן פחות מ–30 כשקיבל לידיו את מושכות הדיקטטורה, שורה של צעדים לפיתוח כלכלי ופתיחת שערי צפון קוריאה לעולם, גם אם הדבר נעשה באטיות ובחשדנות.

״קים הוא מנהיג פרגמטיסט, ובמידה רבה הלגיטימציה שלו מבוססת על מה שעשו אביו וסבו״, אומר פודולר. ״הוא פתח את צפון קוריאה לתיירים - כיום הרבה יותר קל להגיע אליה. הוא מנגיש את המדינה לעולם, משתף פעולה באופן הדוק עם ארגוני תיירות בינלאומיים, מיזמים ושיתופי פעולה, הקים אתרי נופש ואתר סקי, מעודד תיירות מסין ומרוסיה, שהן בנות ברית. הוא הופך את העניין לשיטתי ומסודר ושם דגש על תיירות מהמערב. הוא עשה שינוי מהותי בתעשיית התיירות. הוא משקיע בה המון כסף - בנה טרמינל חדש בנמל התעופה הבינלאומי, פתח שדה תעופה בינלאומי חדש במזרח המדינה ועודד ביקורים של אנשים כמו כוכב הכדורסל לשעבר דניס רודמן, שבהחלט מושכים תשומת לב ומעוררים עניין במדינה. זה ניסיון שלו להפוך את צפון קוריאה למדינה לגיטימית בזירה הבינלאומית״.

ואולם מאמציה של צפון קוריאה להפוך למדינה לגיטימית בעיני העולם יעלו חרס כל עוד היא לא תזכה לברכתה ולשיתוף הפעולה של שכנתה העשירה מדרום, שנמצאת עמה בנתק כמעט מלא מאז סיום מלחמת קוריאה ב–1953, שגבתה 2.5 מיליון קורבנות וחילקה את שתי הקוריאות.

אישה צפון קוריאנית מתעדכנת בפגישת טראמפ-קיםצילום: Dita Alangkara/אי־פי

ביחסה לצפון קוריאה, החברה הדרום קוריאנית מחולקת לשני מחנות לעומתיים - המחנה השמרני, שתומך בגישה קשוחה כלפי השכנה, והמחנה הפרוגרסיבי, שתומך בפיוס והושטת יד לשלום. אחרי עשור של שליטת השמרנים נבחר לפני שנה נשיא דרום קוריאה הפרוגרסיבי מון ג'יאה־אין, שהיה מהכוחות המניעים לפסגת טראמפ־קים. "מון היה בין השושבינים המרכזיים של הפסגה״, אומר לבקוביץ׳. ״מטרתו להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי עם הצפון ולקדם פרויקטים כלכליים דרום קוריאניים בצפון, כפי שהיה בפרויקט פארק התעשייה קאסונג שבגבול בין המדינות״.

בה בעת, רוב הציבור מביע תמיכה בהפשרת היחסים עם השכנה מצפון ועם גישה פייסנית. בסקר של מכון RealClearPolitics השמרני, שתוצאותיו פורסמו ערב הפסגה, 81% מהדרום קוריאנים תמכו בקיום המפגש בין טראמפ לקים, ו-46% מהם הביעו אופטימיות שטראמפ יצליח לשכנע את קים לוותר על תוכנית הגרעין. בסקר אחר של מכון גאלופ קוריאה, הביעו 49% מהדרום קוריאנים תמיכה בפסגה, ושיעורי התמיכה בנשיא מון זינקו לכ-70%. עם זאת, ״יש מחנה שמרני לא קטן, שהוא גרעין קשה״, מציין פודולר. ״אנשי המחנה הזה מתנגדים למדיניות של הפשרה והתקרבות. הם טוענים שאסור להושיט יד לצפון קוריאה ואסור להתקרב אליה, כי אי־אפשר להאמין למשטר״.

על רקע ציוצי השלום, חלק מהמחנה השמרני תומך בתרחיש הקיצוני ביותר: הדחת משטר האימים של שושלת קים, סילוקה מהמדינה - ואיחוד היסטורי בין שתי הקוריאות. כשמביאים בחשבון את שורת הדיקטטורים שהודחו מהשלטון בעשור האחרון במדינות העולם השלישי, לרוב בהתערבות אמריקאית - ממועמר קדאפי בלוב, דרך סדאם חוסיין בעיראק ועד חוסני מובארק במצרים - התרחיש הזה בהחלט בא בחשבון.

נשיא ארה"ב דולנלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג׳ונג און צילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

ואולם האתגרים לאיחוד בין שתי הקוריאות רבים, ומהלך כזה יהיה כרוך בעלויות אדירות. לפי חישוב שערך החוקר הרוסי ליאוניד פטרוב מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה, העלות של איחוד המדינות תסתכם בכ-3 טריליון דולר, וייקח כעשר שנים עד השלמתו. ״דרום קוריאה אינה זקוקה לאחיה העניים, התוקפנים והלא משכילים״, טען פטרוב ב״אינדיפנדנט״ הבריטי. ״שתי המדינות האלה מבודדות זו מזו, מבינות את העולם בצורה שונה ומדברות דיאלקטים אחרים״.

כל עוד הדבר תלוי בטראמפ, נדמה שיש רק שפה אחת בעולם שבאמת מזיזה דברים - שפת העסקים. השבוע הוא הוכיח שאת השפה הזאת מבינים גם בדיאלקט הצפון קוריאני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"