מקורות באיחוד: "אירופה מפנה גב לטראמפ - תרכוש נפט מאיראן ביורו במקום בדולרים"

מקור דיפלומטי אמר כי צעדי האיחוד האירופי הם בתגובה לחידוש הסנקציות של ארה"ב נגד איראן

נמרוד הלפרן
דגל איראן על רקע להבת גז בשדה נפט במפרץ הפרסי
דגל איראן על רקע להבת גז בשדה נפט במפרץ הפרסי
נמרוד הלפרן

בתגובה לסנקציות המתוכננות של ארה"ב על איראן, האיחוד האירופי מתכנן לזנוח את התמחור בדולרים של נפט שירכוש מאיראן, ולהמיר אותו בתמחור חוזי נפט ביורו. כך אמור מקור דיפלומטי לסוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RIA נובוסטי.

"הובא לידיעתי מידע חסוי לפיו האיחוד האירופי מתכוון לעבור מדולר ליורו בתשלומים עבור נפט גולמי מאיראן", אמר המקור.

מוקדם יותר השבוע אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני כי שרי החוץ של בריטניה, צרפת, גרמניה ואיראן הסכימו לגבש פתרונות מעשיים כדי להתגבר על הסנקציות החדשות שתטיל ארה"ב על איראן בשבועות הקרובים.

לדבריה, האיחוד האירופי מתכוון להעמיק את קשריו הכלכליים עם איראן, וינקוט בצעדים כדי להבטיח את המשך מכירתם של נפט וגז טבעי מאיראן. האיחוד גם יערוב להעברות בנקאיות לאיראן וממנה, ויעניק הלוואות יצוא לחברות אירופיות שמבקשות להשקיע באיראן או לסחור עמה, ויספק להן הגנה משפטית מפני העיצומים של ארה"ב.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני במסיבת עיתונאיםצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

ארה"ב הודיעה מוקדם יותר החודש על פרישה חד צדדית מהסכם הגרעין בין המעצמות העולמיות לאיראן שנחתם לפני שלוש שנים. בעקבות ההסכם הוסרו סנקציות בינלאומיות נגד איראן, והמדינה נהנתה מגישה לשווקים העולמיים לראשונה זה כמעט ארבעה עשורים.

ביטול העיצומים גם איפשר לאיראן להגדיל משמעותית את יצוא הנפט הגולמי. עם זאת, העובדה שהמסחר בשתי בורסות הנפט הגדולות בעולם - בורסת הסחורות של ניו יורק ובורסת הנפט הבינלאומית של לונדון - מתבצע בחוזים שמחיריהם נקובים בדולרים, הקשתה על ביצוע עסקות בין איראן ולקוחותיה.

יתר על כן, לאור מעמדו הדומיננטי של הדולר בשווקים הפיננסים הבינלאומיים, חידוש הסנקציות האמריקאיות נגד איראן תשוב ותחסום את גישתה למערכת הפיננסית העולמית.

סוף הפטרו דולר?

במשך שנים, אחד המכשולים הטכניים הגדולים ביותר בדרך ליישום של מסחר נפט המבוסס על כל מטבע אחר מלבד הדולר, היה היעדרן של אמות מידה אמינות לתמחור חוזי נפט במטבעות אחרים.

מעבר של שוקי הנפט העולמיים ממחירים הנקובים בדולר למחירים ביורו, עשוי ליצור דינמיקה חדשה בשוק הנפט הגלובלי - המגלגל למעלה מ-1.5 טריליון דולר בשנה - שיתכן כי תשפיע גם על שוקי המט"ח העולמיים, שכן נפילה בביקוש לפטרו דולרים עשויה להביא לאורך זמן לשחיקה בערך המטבע האמריקאי.

המהלך האירופי, אם אמנם ייצא לפועל, יצטרף להתפתחויות נוספות בשוקי הנפט הגלובליים שמצביעים על סוף שליטתו הבלתי מעורערת של הדולר.

כך למשל, סין - יבואנית הנפט הגדולה בעולם - השיקה לפני חודשיים מסחר בחוזים עתידיים על נפט גולמי שמחיריהם נקובים במטבע הסיני, היואן - ולא בדולרים.

צילום: דרימסטיים

סין מקווה כי אימוץ חוזי הנפט הנקובים ביואן על ידי משקיעים זרים והפיכתם לאמת מידה לעסקות נפט בעולם, תאפשר לשים קץ למונופול של הדולר בשוקי הנפט.

המהלך עורר עניין רב מצד המשקיעים, ומחזורי המסחר בחוזי הנפט ביום המסחר הראשון בשנחאי במארס אף עקפו לשעות ספורות את מחזורי המסחר בחוזים המתחרים על הנפט מסוג ברנט הנסחרים בלונדון, ואשר על פי פיהם בדרך כלל מתומחר נפט גולמי מאירופה, אפריקה והמזרח התיכון.

עם זאת, בהמשך שבו וירדו המחזורים בחוזים הסיניים אל מתחת להיקפי המסחר בברנט.

האיחוד האירופי: נגן על חברות מפני עיצומי ארה"ב

בה בעת, יפעיל האיחוד האירופי החל ממחר תקנות שנועדו להגן על חברות מהיבשת מפני השלכות העיצומים של ארה"ב נגד חברות עם קשרים עסקיים לאיראן.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, אמר היום כי החל ממחר יחל האיחוד בהפעלת תקנה האירופית, "blocking statute", שחוקקה בשנות ה-90 ואוסרת על חברות אירופיות לציית לסנקציות של ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות