לרגל ביקורו של הנשיא ריבלין באתיופיה: 11 דברים שלא ידעתם על הכלכלה המפתיעה באפריקה

אתיופיה היא אמנם עדיין מדינה ענייה - אבל צמחה בקצב המהיר ביותר מכל מדינות אפריקה בעשור האחרון, ונעזרת בסין כדי לתעש את עצמה ■ המבקרים טוענים שהכלכלה ריכוזית ותלויה בחקלאות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סכר ענק באתיופיה
סכר גרנד רנסנס. ממשלת אתיופיה הכריזה על כמה פרויקטי תשתית שאפתנייםצילום: Tiksa Negeri/רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

אתיופיה מוכרת לישראלים רבים בזכות העלייה ממנה, ולחלקם בשל אירועים טרגיים של בצורת ורעב. השבוע יוצאת משלחת כלכלית מישראל, בראשותו של הנשיא ראובן ריבלין, לביקור ראשון מסוגו במדינה האפריקאית. ריבלין ייפגש עם נשיא אתיופיה מולטו טשומה, במטרה לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי, הביטחוני והתרבותי בין המדינות. ריבלין מגיע בזמן מעניין עבור אתיופיה. לא רק שהיא אחת הכלכלות הדינמיות והמתפתחות באפריקה, היא גם עברה חילופי שלטון שעשויים לסייע לרכך את המתח האתני ששרר בה בשנים האחרונות.

1. אתיופיה היא שיאנית הצמיחה באפריקה השנה

אתיופיה תשיג השנה את גאנה ככלכלה מהירת הצמיחה ביותר באפריקה שמדרום לסהרה, לפי תחזית קרן המטבע הבינלאומית. תחזית הקרן מאפריל מראה כי אתיופיה תצמח השנה ב-8.5%, לעומת צמיחה של 10.9% ב-2017. היא מתבלטת במיוחד על רקע צמיחה ממוצעת של 3.4% באזור אפריקה שמדרום לסהרה, תחזית שהונמכה בשל ירידה במחירי הסחורות שמדינות רבות באזור מייצאות. לשם השוואה, ניגריה, המדינה הגדולה ביותר באפריקה מבחינת אוכלוסיה ויצואנית של נפט, חזויה לצמוח ב-2.1% בשנה.

אתיופיה – ת.ז. כלכלית

בירה: אדיס אבבה

אוכלוסיה: 94 מיליון

תמ"ג*: 85.6 מיליארד דולר

צמיחה: 8.5%

תמ"ג לנפש*: 2,360 דולר

אינפלציה: 11.2%

אבטלה: 18%**

חוב ממשלתי גולמי כאחוז מהתמ"ג: 55%

מאזן חשבון שוטף: 6.5%-

* לפי שווי כוח קנייה (ppp)

**נתון רשמי, הערכות אחרות מדברות על 50%

2. למרות הצמיחה – עדיין ענייה

לאתיופיה תוצר מקומי גולמי של כמעט 86 מיליארד דולר, אולם התמ"ג לנפש הוא 2,360 דולר - רק 25 מדינות בעולם עניות יותר ממנה, רובן אפריקאיות. אתיופיה סובלת מציון נמוך במדד ההתפתחות האנושית – HDI (מקום 174 מ-188 בעולם). תוחלת החיים בה אמנם זינקה בעשורים האחרונים אולם היא עדיין נמוכה יחסית - 62 שנה.

אדיס אבבה, אתיופיה. בבית היולדות שם התינוק והאם נחשבים לישות אחדצילום: Mulugeta Ayene/אי־פי

3. אוכלוסיה צעירה – ואבטלה בה רבה

כמדינה המאוכלסת השנייה בגודלה באפריקה, לאתיופיה יש אוכלוסיה צעירה להפליא, עם גיל חציוני של 18. לפי נתונים רשמיים האבטלה במדינה היא 18%, אולם נתונים לא רשמיים טוענים ל-50% אבטלה.

4. צמיחה של 10% בהשראת סין ובעזרתה

תנופת הצמיחה של אתיופיה אינה עניין טרי. במשך 10 השנים האחרונות צמחה כלכלתה בקצב ממוצע שנתי של 10.9%. הצמיחה המהירה משכה תאגידים בינלאומיים כמו ג'נרל אלקטריק וסטנדרד בנק, ומאות חברות סיניות. H&M הקימה מפעלי ייצור במדינה, וכך עשו גם חברות מטורקיה, הודו ומערב אירופה.

ההתפתחות הכלכלית המהירה של אתיופיה נזקפה בחלקה לאימוץ שיטות פיתוח ממשלתיות של הכלכלה, בדומה לאלו שנוקטת סין. במערכת הכלכלית אין זכויות קניין פרטיות על קרקעות, ולחברות ממשלתיות יש מונופולים בתחומן – בעיה שראש הממשלה החדש ואלו שאחריו יצטרכו להתמודד עמה אם ברצונם להמשיך בפיתוח ולהפחית את האבטלה.

אתיופיה מקבלת גם מימון מסין, והיא נחשבת לרכיב מפתח במיזם החגורה והדרך של סין, שמנסה להחיות נתיבי סחר קדומים שסין במרכזם.

5. השקעה בתעשיית ייצור

כדי לממש את חזון הפיתוח הסיני, ממשלת אתיופיה משקיעה בפיתוח תעשיות ייצור. היא הקימה פארקי תעשייה, ושמה לה ליעד להרחיב את מגזר התעשייה מ-8% כעת ל-25% מהכלכלה עד 2027. מי שעוזר לממן את הפארקים התעשייתיים היא סין. בזכות הפארקים גדלה ההשקעה הזרה הישירה באתיופיה ב-28% ב-2017, לפי נתוני חטיבת המודיעין של אקונומיסט.

לפי מחקר שפירסם הכלכלן ויג'איה רמצ'נדרן במכון המחקר האמריקאי CGD, אתיופיה תוכל ללכת בעקבותיה של סין ולהפוך ליעד לייצור זול, בשל השכר הנמוך בה.

6. פרויקטים שאפתניים

ממשלת אתיופיה הכריזה על כמה פרויקטי תשתית שאפתניים כדי לסייע בדרבון הצמיחה. אחד מהם הוא סכר גרנד רנסנס – סכר על הנילוס הכחול שנבנה מאז 2011, ונמצא 15 ק"מ מהגבול עם סודן. כשיושלם, יהיה זה המפעל ההידרו-אלקטרי הגדול באפריקה והשביעי בגודלו בעולם, עם הספק של 6,450 מגוואט.

פרויקט נוסף הוא קו רכבת של 750 ק"מ שמחבר בין אתיופיה לחופי הים האדום בג'יבוטי, שבנייתו נחנכה ב-2017. הקו נועד לקצר את זמן הנסיעה בין אדיס אבבה לנמל משלושה ימים בכבישים ל-12 שעות ברכבת. הקו הוא חלק מתוכנית להקמת רשת רכבות במזרח אפריקה, המנוהלת על ידי הקהילה המזרח אפריקאית (EAC) - ארגון בין ממשלתי שכולל את בורונדי, קניה, רואנדה, דרום סודן, טנזניה ואוגנדה. הפרויקט ממומן ברובו, איך לא, על ידי הלוואות מסין. היקפן הגיע ל-10 מיליארד דולר בשנים 2014-2004.

מטע דקלי שמן באתיופיה. החקלאות תורמת עדיין שליש מהתמ"ג צילום: Bloomberg

7. החקלאות עדיין מושלת בכלכלה

למרות צמיחתו של מגזר התעשייה, החקלאות תורמת עדיין שליש מהתמ"ג של אתיופיה. הענף העיקרי הוא גידול קפה, המשגשג בגבהים, קטניות, דגנים וקנה סוכר.

משקים רבים עוסקים בחקלאות לקיום עצמי, מגדלים בקר וצאן ומתמקדים בחקלאות בעל. 12 מיליון משקי בית חקלאיים קטנים מייצרים 95% מהתפוקה ו-85% מהתעסוקה במגזר.

8. מתח אתני – ומצב חירום

בתחילת אפריל הושבע לתפקידו ראש ממשלה חדש באתיופיה, אביי אחמד, שהכריז על כוונתו לטפל בפערים האתניים ולמנוע מהסכסוכים האזרחיים לפגוע בהתפתחות הכלכלית של המדינה. המדינה נמצאת במצב חירום מאז התעוררה מחאה נגד ממשלתו של היילמריאם דסלן, שנבחר שוב לתפקידו ב-2015 והתפטר לבסוף בפברואר השנה.

אביי שייך לקבוצה האתנית אורומו, מאזור אורומיה באתיופיה. זוהי הקבוצה האתנית הגדולה ביותר במדינה, שליש מכלל התושבים, שטענה כי מפלגת השלטון ששלטה במדינה מאז 1991 דחקה אותה לשוליים ודיכאה את זכויות האזרח שלה. אביי הוא האורומו הראשון שנבחר לראשות הממשלה.

9. תגליות גז טבעי מעוררות תקוות

גילוי גז טבעי באגן אוגדן הוביל את הממשלה להכריז על יעד הכנסות של מיליארד דולר מיצוא, כאשר באגן לפחות 4.5 טריליון רגל מעוקבת (כ-150 מיליון מ"ק). התגלית, שנעשתה על ידי החברה הסינית פולי-GCL, תתחיל לייצא כבר באמצע 2019 באמצעות צינור של 700 ק"מ לנמל בג'יבוטי. מימון הפרויקט נעשה על ידי צ'יינה דיוולופמנט בנק.

אביי אחמד במסיבת עיתונאים באדיס אבבה ב-2015צילום: STRINGER/רויטרס

10. הכלכלה זקוקה לליברליזציה – שתחכה כנראה

כניסתו של אביי אחמד לתפקיד ראש הממשלה, והבטחותיו ל"התחלה פוליטית חדשה" עוררו תקוות לליברליזציה בכלכלה הריכוזית של אתיופיה. אולם עד כה אותת אחמד כי ידבוק במדיניות המעורבות הממשלתית הגדולה בכלכלה.

אביי לא הבטיח לפתוח מגזרים חדשים להשקעות, ואמר כי המדינה תמשיך להשקיע בתשתיות. הוא הבטיח לטפל בשחיתות ולייעל את הבירוקרטיה. עם זאת, השאיר את מרבית 34 השרים של קודמו בתפקיד, כולל שר האוצר.

אתיופיה סובלת בין היתר מרמה נמוכה של יתרות מט"ח, 3.2 מיליארד דולר נכון לסוף שנת הכספים האחרונה. זהו סכום השקול להוצאה של חודשיים על יבוא.

נשיא אתיופיה, מולטו טשומה, אמר לפני שבוע כי המדינה איננה מוכנה עדיין להשקעות זרות ישירות בתחומי הטלקום והבנקים, אך היא מעוניינת בפיתוח תחום הייצור. דבריו נאמרו במפגש עם נשיא פולין, אנדז'יי דודה.

11. מישראל קונים ציוד חקלאי – ומוכרים לה שומשום

ישראל מייצאת לאתיופיה ציוד חקלאי ומכונות, זרעים ועוד מוצרים חקלאיים. ב-2017 הסתכם היצוא ב-24 מיליון דולר, עלייה של 26% לעומת 2016. בנוסף, מייצאת לשם ישראל ציוד רפואי וטלקום. ישראל מייבאת מאתיופיה בעיקר זרעי שומשום, בשווי של 69 מיליון דולר כמעט, וכן קפה ודגנים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט