הבנק העולמי ממליץ לוותר על שכר מינימום - "לטובת העובדים"

על פי איגודי עובדים, החזון של הבנק לגבי עולם העבודה העתידי יגרום לכך שחברות ישוחררו מהנטל של תרומה לביטחון החברתי משום שיוכלו לשלם שכר נמוך ככל שירצו, ולפטר כשירצו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה בעד העלאת שכר המינימום, ניו יורק
הפגנה בעד העלאת שכר המינימום, ניו יורקצילום: Reuters

הבנק העולמי מציע לקצץ בשכר המינימום ולהעניק למעסיקים סמכות גדולה יותר לגייס ולפטר עובדים, וזאת כחלק מתהליך מקיף של דה רגולציה של שוקי העבודה.

בטיוטה של דו"ח הפיתוח העולמי (WDR) של הבנק, שצפוי להתפרסם בסתיו, נכתב כי יש צורך בפחות רגולציות "שמהוות נטל" כדי שחברות יוכלו לגייס עובדים בעלות נמוכה יותר. על פי טיוטת הדו"ח, "שכר מינימום גבוה, הגבלות על גיוס ופיטורי עובדים, חוזים נוקשים – כל אלה הופכים את העובדים ליקרים יותר".

ההמלצות השנויות במחלוקת, שמכוונות בעיקר למדינות המפותחות, גרמו לקבוצות שמייצגות עובדים להשמיע קול צעקה. פיטר בקוויס, הנציג בוושינגטון של ITUC, איגוד הגג של ארגוני העובדים בעולם, אמר כי ההצעות מזיקות ואינן מתואמות עם האג'נדה של הבנק לגבי שגשוג אוניברסלי, שאותה הציג נשיא הבנק ג'ים יונג קים.

בקוויס הוסיף כי החזון של WDR לגבי עולם העבודה העתידי יגרום לכך שהחברות ישוחררו מהנטל של תרומה לביטחון החברתי משום שיוכלו לשלם שכר נמוך ככל שירצו, ולפטר כשירצו. לאיגודי העובדים יהיה תפקיד שולי בהסדר החדש. הטיוטה "מתעלמת כמעט לחלוטין מזכויות העובדים, מהכוח הא-סימטרי בשוק העבודה ומתופעות כמו ירידה של נתח של העובדים מההכנסה הלאומית". אמר בקוויס.

ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) הביע את חששותיו לגבי ההצעות החדשות, שכוללות את זכות המעסיקים לא לשלם שכר מינימום אם הם מיישמים במקום תוכנית חלוקת רווחים עם העובדים.

לפני חמש שנים דו"ח הפיתוח העולמי ל-2013 הסיק כי לרגולציות בשוק העבודה אין כמעט השפעה על רמת התעסוקה, אך בטיוטה החדשה ל-2019 נכתב כי אם העובדים יקרים מדי מכדי לפטר, פחות עובדים יגויסו. "הרגולציות המעיקות מייקרות עבור המעסיקים את תהליכי הארגון מחדש של כוח העבודה בחברות, שמתבצע כדי ליישם טכנולוגיות חדשות", נכתב בדו"ח.

הדו"ח הוכן לאור ספקולציות מתחזקות לגבי ההשפעה של הבינה המלאכותית והאוטומציה על התעסוקה ועל השכר בעשורים הקרובים. "שינויים מהירים בצורת העבודה מדגישים את הצורך בגמישות של חברות שצריכות לארגן מחדש את כוח העבודה שלהן, אך גם בגמישות של העובדים שייהנו משוקי עבוד הדינמיים יותר", נכתב בדו"ח.

לדברי בקוויס, הטיוטה "מציגה תוכנית מדיניות של דה רגולציה נרחבת בשוק העבודה, כולל הורדת שכר המינימום, גמישות בתהליך הפיטורים וחוזי עבודה אישיים. הירידה בשכר העובדים תפוצה בחלקה על ידי רמה בסיסית של ביטוח לאומי שימומן על ידי מס ערך מוסף רגרסיבי".

על פי הדו"ח, הרגולציות בשוק העבודה "מגנות על הבודדים שמחזיקים במשרה רשמית אך מותירה בחוץ את מרבית העובדים", וכי ההגנה החברתית שהחלה עם קנצלר גרמניה אוטו פון ביסמארק בשלהי המאה ה-19 אינה מתאימה יותר משום שהיא כיסתה רק שליש מהאוכלוסיות של המדינות המפותחות.

בקוויס אמר כי הטיוטה אינה "בוחנת חלופות שיתמרצו את הממשלות במדינות המפותחות להסדיר באופן רשמי את זכויות העובדים, לרבות זכותם לביטחון תעסוקתי וגישה לביטוח לאומי.

"במקום זאת, הטיוטה מתייחסת לחוסר רשמיות כמצב הנתון ואף גרוע מכך, רומזת לכך שצריך לקדם מצב כזה. היא גם לא בוחנת כיצד אפשר להילחם בחתרנות תחת מוסדות שוק העבודה באמצעות אסטרטגיות מכוונות של תאגידים כדוגמת מיקור חוץ והסתרה של יחסי העבודה (למשל, הצגה של נהגי אובר כעצמאים). כלי אחד שאפשר להשתמש בו הוא אספקה של הגנה משפטית לעובדים בקטגוריות דומות. העובדים שהיו מעורבים בקמפיינים להכרה בזכויות שלהם נתקלו בהתנגדות חריפה של החברות".

בקוויס הוסיף כי הדו"ח למעשה תומך בחברות כמו אובר בכך שהוא מסכים עם ההסבר שלהן שהעובדים שלהם אינם מועסקים באופן מסורתי, אלא יוצרים "קטגוריית עבודה נפרדת לגמרי".

דובר של הבנק העולמי אמר: "כדי לעורר דיון ולהסיט את תשומת הלב לנושאים הרי גורל, הדו"ח יציג מגוון רעיונות שבעזרתם ממשלות יוכלו לייצר את התנאים לעובדים כך שייהנו מהשינויים הטכנולוגיים הגדולים, השינויים הדמוגרפיים, העיור וגורמים אחרים. כדי להילחם בעוני ולהגדיל את השגשוג האוניברסלי, חשוב שנשקול יוזמות חדשות להתמודדות עם השיבושים שיגיעו בעקבות השינויים המבניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים