כמו נכד שמסביר לסבא על האינטרנט: כך הביס מארק צוקרברג את המחוקקים

מייסד ומנכ"ל פייסבוק התכונן היטב לשימועים שנערכו לו בקונגרס — ואילו המחוקקים העלו שאלות שטחיות שחשפו כי אינם מבינים בטכנולוגיה ■ המשמעויות והתוצאות של השימועים הפומביים ב-12 נקודות

דפנה מאור
איתן אבריאל
נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאה נגד פייסבוק ליד בית הקונגרס בוושינגטון
מחאה נגד פייסבוק ליד בית הקונגרס בוושינגטוןצילום: בלומברג
דפנה מאור
איתן אבריאל
נמרוד הלפרן

שלשום ואתמול התייצב המייסד והמנכ"ל של פייסבוק, מארק צוקרברג, בפני ועדות של מחוקקים אמריקאים. הוא ענה על שאלות בעניין פייסבוק, פרטיות מידע, מה התרחש בפרשה שבה נמסר לקיימברידג' אנליטיקה מידע על 87 מיליון משתמשים, ומה פייסבוק מתכננת לעשות בנדון. לעתים הוא ענה בכנות ולעתים התחמק — אך מה שברור זה שצוקרברג הגיע מוכן.

1. המשקיעים זיכו את צוקרברג - המניה זינקה

אם השימוע בסנאט ביום ב' היה טיעון במשפט נגד פייסבוק, שוק המניות הראה כי חבר המושבעים — המשקיעים — מצאו את הנאשם זכאי. מניית פייסבוק קפצה ב–4.5% בסיום המסחר, עוד לפני שהעדות הסתיימה. אתמול הוסיפה פייסבוק 0.8%.

פייסבוק איבדה 15% משווייה מאז 16 במארס, ומסוף ינואר עד סוף מארס היא נפלה ב–21%. סך הכל 120 מיליארד דולר נגרעו משווי השוק של מניית החברה.

2. צוקרברג יודע להתמודד לבד עם שאלות מלחיצות

עד להופעתו של צוקרברג בקונגרס, מנגנון יחסי הציבור המשומן היטב של פייסבוק הצליח בדרך כלל לגונן על המנכ"ל ולסנן עבורו שאלות קשות. לכן, רבים העריכו כי צוקרברג בן ה–33 לא יצליח להתמודד עם הקרקס התקשורתי סביב עדותו בקונגרס.

אבל הוא הוכיח אחרת. כשהוא עוטה חליפה וסבר פנים חמור הוא ענה בסבלנות על השאלות שהציגו לו מחוקקים, תוך שהוא מקפיד לפתוח את כל תשובותיו עם תואר הכבוד של השואל (למשל הסנאטור).

הוא גם לא הפגין מצוקה מול אמירות מתריסות כלפיו, כמו קביעתו של הסנאטור הרפובליקאי ג'ון קנדי כי הסכם השימוש של פייסבוק "גרוע" (sucks), וכי מטרתו היחידה היא "לכסות את התחת של פייסבוק".

בהתלהטות חילופי דברים בינו לבין בין לינדזי גרהאם, דחק הסנאטור הרפובליקאי שוב ושוב במנכ"ל פייסבוק לנקוב בשמות המתחרות, עד שלבסוף הטיח בו: "האם אינך חושב שיש לך מונופול?" צוקרברג ענה: "זה בהחלט לא מרגיש לי כך", לקול צחוק הקהל באולם.

3. צוקרברג יצא בזול כי המחוקקים לא מבינים בטכנולוגיה

פרשנים רבים קבעו כי המייסד והמנכ"ל של פייסבוק יצא מהשימוע הראשון (שנערך בסנאט) באור חיובי, והעלייה במניה היתה ראיה לכך. הסיבה להצלחה, לדעת הפרשנים, היא שהמחוקקים העלו שאלות שטחיות ולקו באי־הבנה של הטכנולוגיה.

"זה כמו לראות את סבא שלכם מנסה להבין איך הכניסו את האינטרנט למקבוק פרו החדש שלו", כתב כריס סיליזה, עורך באתר CNN. סיליזה הדגים באמצעות שאלה מטופשת במיוחד מפי אורין האץ', סנאטור רפובליקאי מיוטה, ששאל איך אפשר לקיים מודל עסקי שבו המשתמשים אינם משלמים על השירות. צוקרברג ענה בקצרה: "סנאטור, אנחנו מפרסמים מודעות"

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

4. פייסבוק אינה חושפת איך היא עוקבת אחר הגולשים

"היו דיווחים שפייסבוק יכולה לעקוב אחר פעילות הגלישה של משתמשים, אפילו אחרי שהם התנתקו מפייסבוק", אמר הסנאטור רוג'ר ויקר, רפובליקאי ממיסיסיפי. "האם תוכל לאשר אם זה נכון?" שאל את צוקרברג. הוא השיב כי הצוות שלו יצטרך לבדוק ולתת תשובה מאוחר יותר. הסנאטור נדהם שצוקרברג אינו יודע.

הסנאטור רוי בלאנט שאל אם החברה עוקבת אחר מכשירים של המשתמשים גם כשאינם מחוברים לפייסבוק. צוקרברג טען שאינו יודע: "יש נתונים שחיוניים כדי לספק את השירות שלנו, אבל אין לי אותם כאן עכשיו, אז אצטרך לחזור אליך". כשנשאל אם פייסבוק מאזינה למשתמשים דרך הטלפון הסלולרי, ענה צוקרברג בתקיפות: "זו תיאוריית קשר".

5. עשרות אלפי יישומים חשודים בפגיעה בפרטיות

גניבת המידע של 87 מיליון ממשתמשי פייסבוק על ידי קיימברידג' אנליטיקה היתה הטריגר המשמעותי לזימונו של צוקרברג לשימועים. הפריצה למידע של משתמשים נעשית בעזרת יישומים של צדדים שלישיים, חיצוניים לפייסבוק. הסנאטור צ'רלס גראסלי, רפובליקאי מאייווה, שאל את צוקרברג אם היו פריצות דומות מצד חברות אחרות.

"אנחנו הולכים לחקור אפליקציות רבות — עשרות אלפי אפליקציות", השיב צוקרברג. "אם נמצא פעילות חשודה, נבצע בדיקה מלאה של האפליקציות האלה כדי להבין כיצד הן משתמשות במידע, ואם הן עושות משהו לא תקין. אם נמצא שמשהו לא תקין, נחסום אותן ונדווח לכל מי שהושפע", הוסיף. המסקנה הסבירה מהתשובה היא שייתכן כי יש עוד פריצות מידע.

6. פייסבוק מבקשת אישורים מכל משתמשיה

עיקרי העדות - ב-10 דקות

רבות משאלותיהם של המחוקקים נגעו בסוגיית תנאי השימוש של פייסבוק מול המשתמשים והשקיפות של החברה בנוגע למה שנעשה במידע עליהם. לצוקרברג היו תשובות שעשויות להישמע מעט מפתיעות למשתמשים רבים: השימוש של פייסבוק במידע מפורט במסמך תנאי השימוש.

עם זאת, מנכ"ל פייסבוק הודה כי מעטים קוראים אותו. לדבריו, המערכת שואלת משתמשים כיצד לעשות שימוש במידע, כמו למי להציג אותו ולמי לא, וכל משתמש יכול להוריד קובץ עם כל המידע שקיים עליו.

7. עד כמה רע הדימוי הציבורי של פייסבוק?

צוקרברג נאלץ לשמוע מחוקקים משתמשים בשלל דימויים שהמחישו עד כמה תדמיתה של פייסבוק שלילית בעיניהם ובעיני הציבור. כך למשל, חבר בית הנבחרים הדמוקרטי הוותיק בובי ראש השווה בין צוקרברג לבין ראש הבולשת הפדרלית לשעבר הידוע לשמצה, אדגר הובר — השוואה שעליה הגיב צוקרברג בטענה שההבדל בין פייסבוק ל–FBI הוא ש"אצלנו אפשר למחוק מידע".

במקרה אחר, הטיחה בצוקרברג חברת בית הנבחרים הרפובליקאית מרשה בלקבורן כי "הקהילה החמימה שלכם מתחילה להיראות כמו הסרט 'המופע של טרומן'", אבל קטעה את דבריו לפני שהספיק לענות על דבריה.

8. הרגולציה יכולה לעזור לפייסבוק

בהמשך לטענה שפייסבוק חזקה מדי בשוק שלה, נשאל צוקרברג אם בעת הטלת רגולציה — וצוקרברג הצהיר כי אינו נגדה — פייסבוק תנצל אותה כדי להקשות על מתחרים, ולמעשה לשריין את השליטה שלה בשוק. הוא ענה: "אני בעד הסכמה אקטיבית של הצרכנים". המשמעות היא שכדי שפייסבוק תוכל להשתמש במידע, המשתמשים יצטרכו לאשר זאת באופן פעיל, במקום שזו תהיה ברירת מחדל.

צוקרברג לא בדיוק ידע כיצד להתחמק מהשאלה. הוא חזר על תמיכתו ברגולציה "טובה" — בלי לפרט בדיוק כיצד היא צריכה להיראות. הוא הסכים כי רגולציה שתחייב חברות בהוצאות גדולות, למשל העסקת עובדים רבים, עשויה להכביד על חברות קטנות יותר. אחד המחוקקים אמר למנכ"ל פייסבוק: "אני רוצה שליזמים חדשים, כמו שאתה היית באוניברסיטה, יהיה סיכוי". מאחר שזו לא היתה שאלה, צוקרברג פשוט לא הגיב.

צוקרברג בקונגרס, היום צילום: Andrew Harnik/אי־פי

מייסד פייסבוק אמר כי הוא תומך בהצעה הנקראת חוק הפרסום הישר, המחייבת חברות כמו פייסבוק לשמור קובץ ציבורי שבו יירשמו כל הפרסומות הנקנות בפלטפורמה על ידי גופים המוציאים יותר מ–500 דולר, לעקוב אחר פרסום המודעות ולבדוק כמה אנשים ראו אותן. כמו כן, יידרשו פלטפורמות מקוונות "לעשות מאמצים סבירים" כדי להבטיח שאנשים אינם רוכשים מודעות כדי להשפיע על בחירות במדינות אחרות. "הדבר הגדול ביותר שנוכל לעשות הוא ליישם את זה", אמר צוקרברג.

9. פייסבוק משתפת פעולה עם היועץ המיוחד רוברט מולר

צוקרברג השיב בחיוב לשאלה אם פייסבוק קיבלה צווי זימון מהיועץ המיוחד רוברט מולר, החוקר את הקשרים בין מקורבי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לרוסיה. את השאלה העלה פטריק ליהי, סנאטור דמוקרטי מוורמונט. לאחר מכן סייג את דבריו ואמר כי ייתכן שיש צו זימון, ואז הוסיף כי החברה משתפת פעולה עם צוותו של מולר.

"אני רוצה להיות זהיר, מפני שעבודתנו עם היועץ המיוחד מסווגת. אני רוצה להיות בטוח שאני לא מפרסם משהו סודי בדיון פתוח", אמר צוקרברג.

מולר חוקר את פייסבוק בגלל השימוש שעשו גופים רוסיים, שנטען כי הם מקורבים לקרמלין, בפלטפורמה של החברה כדי להפיץ תעמולת בחירות, הכוללת חדשות מזויפות, במהלך הבחירות לנשיאות בארה"ב. מולר הגיש בפברואר אישומים נגד 13 רוסים שהואשמו בהתערבות בבחירות, ובכתבי האישום הוזכר תפקידה של פייסבוק.

10. הקשר בין קיימברידג' אנליטיקה לרוסיה

"תיאוריית קשר". צוקרברג במהלך עדותוצילום: Andrew Harnik/אי־פי

מייסד פייסבוק נשאל אם משתמשי החברה, שנחשפו לחדשות מזויפות שמקורן בסוכנות מחקר האינטרנט הרוסית שהתערבה בבחירות בארה"ב, היו אלה שהמידע שלהם נגנב על ידי קיימברידג' אנליטיקה. הוא אמר כי ייתכן שיש קשר. "יהיו לנו יותר תשובות אחרי שנסיים את הבדיקה", הוסיף. פייסבוק נמצאת במרוץ חימוש נגד רוסיה, אמר צוקרברג לחברי הוועדה. "אנחנו כל הזמן נאבקים עם אנשים ברוסיה שעבודתם לנצל לרעה את המערכת שלנו", הוא טען.

בתשובה לשאלה אם פייסבוק תוכל להגן על משתמשיה מחדשות מזויפות ענה צוקרברג: "אני לא חושב שזו ציפייה ריאלית שהעניין יירד לאפס או שתהיה דרך אפקטיבית ב–100%".

11. צוקרברג הגיע עם דף תשובות לשאלות אפשריות

מנכ"ל פייסבוק התכונן לדיון ואף רשם לעצמו תשובות לשאלות אפשריות בנקודות. צלם של סוכנות הידיעות אי־פי הצליח ללכוד בעדשתו את הדפים שהביא עמו לדיון, ובהם נכתבה השאלה, "האם בכוונתך להתפטר?" השאלה היתה חלק מסעיף "לקיחת אחריות". בתשובה נכתב: "עשיתי טעויות. אתגר גדול, אבל פתרנו בעיות בעבר, ונפתור גם את הבעיה הזאת".

12. לא רק פייסבוק — גם גוגל וטוויטר על הכוונת

ועדת האנרגיה והסחר של בית הנבחרים (הבית התחתון של הקונגרס, לעומת הסנאט, שהוא הבית העליון שבו נחקר צוקרברג שלשום) מורכבת מ–55 חברים, מתוכם 31 רפובליקאים. יו"ר הוועדה, גרג וולדן, אמר כי עניינה של החקירה רחב יותר מפייסבוק בלבד — "העדשה רחבה יותר", כלשונו. הוא לא פסל אפשרות שיזמן חברות אחרות, כמו טוויטר וגוגל, להעיד במועד מאוחר יותר.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד