מחוקקים לצוקרברג: "עשינו עסקה עם השטן - תפסיקו לרגל אחרינו"

מנכ"ל פייסבוק בעדותו בבית הנבחרים בארה"ב: "ההבדל בין פייסבוק ל-FBI? אצלנו אפשר למחוק מידע" ■ מחוקקים לצוקרברג בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה: "הקהילה החמימה שלך נראית כמו המופע של טרומן"

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוקרברג בקונגרס, היום
צוקרברג בקונגרס, היום צילום: Andrew Harnik/אי־פי
נמרוד הלפרן

מנכ"ל פייסבוק , מארק צוקרברג, השלים את המחצית השנייה של עדותו בת היומיים בקונגרס האמריקאי בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה והשימוש במידע על פרופילים בפייסבוק של מיליוני אזרחי ארה"ב כדי להטות את תוצאות הבחירות האחרונות.

צוקרברג פתח את הופעתו בפני ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים בהקראת הודעה שהנוסח שלה כבר פורסם מוקדם יותר השבוע, ואחר כך ענה על שאלות נוקבות מצד מחוקקים.

צפו בעדותו של צוקרברג

במהלך השימוע, שנמשך כחמש שעות, היה צוקרברג נתון למבול שאלות ועקיצות. כך למשל, חברת בית הנבחרים הרפובליקאית מרשה בלקבורן הטיחה בו במהלך הדיון: "הקהילה החמימה שלכם מתחילה להיראות כמו הסרט 'המופע של טרומן'. בבעלות מי נמצא 'האתה הוירטואלי'? מי הבעלים של הנוכחות המקוונת שלך? האם זה אתה או הם?".

"אני מאמין שכל אחד הוא הבעלים של התוכן המקוון שלו", החל צוקרברג לענות בטרם בלקבורן קטעה את דבריו תוך שהיא אומרת לו "לא אתן לך לעשות לי פיליבסטר".

"עסקה עם השטן"

חילופי דברים חריפים היו גם בין צוקרברג לחברת בית הנבחרים הדמוקרטית קתי קסטור, שפתחה את דבריה בהאשמות קשות. "אני חושבת שעשינו עסקה עם השטן. אמריקאים לא אוהבים שעושים להם מניפולציות. אנחנו לא אוהבים שמרגלים אחרינו... פייסבוק הפכה כיום למקום שבו אתם עוקבים אחרי כולם".

"האם אתם אוספים מידע אישי על אנשים שאין להם חשבונות, כן או לא?", שאלה קסטור. צוקרברג מלמל בתגובה תשובה לא ברורה וקסטור קטע אותו ואמרה: "אתם עושים זאת. אתם אוספים מידע על מה שאנשים קונים, כן?".

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

"אם הם משתפים אותנו בו", השיב צוקרברג. קסטור לא הרפתה: "רשמתם פטנטים על אפליקציות שיכולות לעשות את זה". צוקרברג שוב הגיב במלמול לא ברור. "אתם אוספים מידע רפואי, כן?", המשיכה קסטור. "כן, מעט", השיב מנכ"ל פייסבוק.

"מה לגבי איסוף מידע על המיקום הפיסי של המשתמשים?", המשיכה קסטור. "אנשים בוחרים לשתף אותנו במידע", ענה צוקרברג. "אולי זאת הדרך שהעיקרית שאתם משיגים מידע, אבל לא הדרך היחידה. אתם גם רוכשים מידע נכון?", קסטור לא הרפתה. "הודענו לפני שבועיים על סיום הקשר הזה".

"אני לא מאמינה שהבקרה שיש לכם היא תחליף להגנות פרטיות בסיסיות", סיכמה קסטור.

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי פיטר וולש שאל את צוקרברג במהלך הדיון "האם אתה מאמין שלצרכנים יש זכות לתקן או למחוק מידע אישי שנמצא בידי חברות?". התשובה של מנכ"ל פייסבוק: "זה יכול להיות דיון מעניין".

וולש גם הוסיף כי פרשת שיתוף המידע בפייסבוק היתה צפויה ובלתי נמנעת "ואנחנו, הקונגרס, לא עשינו דבר בעניין".

"ההבדל בין פייסבוק ל-FBI? אצלנו אפשר למחוק מידע"

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי הוותיק בובי ראש האשים את צוקרברג בכך שפייסבוק פוגעת בזכויות הבסיסיות של האמריקאים באמצעות "פלישה סיטונאית ומניפולציה של זכותם לפרטיות. מה ההבדל בין המתודולוגיה של פייסבוק לבין המתודולוגיה של (ראש הבולשת הפדרלית לשעבר) אדגר הובר?", שאל ראש את צוקרברג.

צוקרברג לפני עדותו בקונגרסצילום: Tom Brenner/The New York Times

תשובתו של מנכ"ל הרשת החברתית: "בפייסבוק, יש לך שליטה על המידע שלך. התוכן שאתה משתף, אתה מפרסם אותו שם", צוקרברג הוסיף כי אין אף גוף ביון שנותן לאנשים אפשרות למחוק את המידע עליהם.

חבר בית הנבחרים ג'ון שימקוס ביקש מצוקרברג הבהרות על האופן שבו פייסבוק עוקבת אחרי פעילות משתמשים בזמן שהם אינם מחוברים לרשת החברתית, והמעקב שלה דרך מכשירים שונים. "אנחנו עוקבים אחרי מידע מסוים מסיבות אבטחה ועבור פרסומות", אמר צוקרברג, אשר הודה כי רשת הפרסומות אוספת מידע על משתמשים גם באתרי אינטרנט אחרים, אך ציין כי גם גוגל עושה זאת.

צוקרברג ענה בתגובה כי הוא אינו יכול לספק תשובה בת מילה אחת לשאלה זו.

צנזורה והבלוגריות דיימונד וסילק

חבר בית הנבחרים הרפובליקאי ריצ'רד הדסון התייחס בדיון לשאלה כיצד פייסבוק קובעת איזה תוכן למחוק. "מה הבדל בין דברי שטנה (hate speech) לבין דברים שאתה לא אוהב?", שאל הדסון את צוקרברג, אשר השיב: "זה מסובך. זהו תחום שבו יש שינויים בחברה".

במהלך הדיון כמה מחוקקים גם תקפו את החלטת פייסבוק לסגור את הדף של דיימונד וסילק, צמד בלוגריות שהתפרסמו בזכות תמיכתן בטראמפ.

חבר בית הנבחרים הרפובליקאי ג'ו ברטון שאל את צוקרברג מדוע דיימונד וסילק צונזרו בפייסבוק, ומנכ"ל הרשת החברתית השיב כי זו היתה טעות.

"האם האנשים שביצעו את הטעות עם דיימונד וסילק יענשו?", שאל בשלב אחר מצליף הרוב הרפובליקני סטיב סקאליס את צוקרברג, וזה הבטיח לחזור אליו עם תשובה.

חברת בית הנבחרים בלקבורן אף היא העלתה את הפרשה. "האם אתה משנים באופן סובייקטיבי את האלגוריתמים שלכם כדי לתת עדיפות או כדי לצנזר התבטאויות?", שאלה בלקבורן את צוקרברג. "אנחנו לא רואים בכך צנזורה. אנחנו מסירים תוכן טרוריסטי", ענה מנכ"ל פייסבוק. "דיימונד וסילק אינן טרוריסטיות", הטיחה בתגובה בלקבורן.

התפטר מנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי טוני קרדנס עידכן את הנוכחים במהלך הדיון כי מנכ"ל חברת קיימברידג' אנליטיקה התפטר היום מתפקידו. "האם זה פותר את הבעיה?", שאל קרדנס את צוקרברג. "לא", השיב מייסד פייסבוק. "האם קניתם נתונים?", המשיך קרדנס לחקור. "הפסקנו", השיב צוקרברג. "אבל עשית זאת כדי לבנות את החברה שלך", הקשה קרדנס. צוקרברג: "זה היה הסטנדרד בענף". קרדנס: "אבל עשית את זה". צוקרברג: "כן".

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ג'ן שקובסקי, שאף היא התעמקה בפרטי פרשת קיימברידג' אנליטיקה, פתחה את דבריה בכך שהקריאה בפני צוקרברג רשימה של כל התנצלויותיו של מנכ"ל פייסבוק לאורך השנים, החל מימיו באוניברסיטת הרווארד ועד ימינו.

בהמשך שאלה שקובסקי מה מספר החברות שלהן מכר מרצה אוניברסיטת קיימברידג' אלכסנדר קוגן מידע על משתמשי פייסבוק, ומה שמות החברות. צוקרברג הבטיח לחזור אליה עם תשובה, אך הוסיף כי רק קומץ חברות קיבלו את המידע.

חילופי דברים מעניינים בנושא זה היו גם בין צוקרברג לחברת בית הנבחרים הדמוקרטית איווט קלארק. "כאשר קוגן מכר נתונים של פייסבוק, האם הוא הפר את מדיניות פייסבוק?", שאלה קלארק. "כן", ענה צוקרברג.

"כאשר האפליקציה של (נשיא ארה"ב לשעבר) אובמה אספה נתונים, האם היא הפרה את מדיניות פייסבוק?", המשיכה ושאלה קלארק. "לא", השיב צוקרברג.

פייסבוק פיקסל

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית דבי דינגל היתה הראשונה שהעלתה בדיון את הכלי למפרסמים פייסבוק פיקסל, אחת הדרכים שבהן פייסבוק עוקבת אחרי דפדפנים ברחבי הרשת.

דינגל שאלה את צוקרברג כמה כפתורי "לייק" קיימים ברחבי האינטרנט, ומנכ"ל פייסבוק הודה כי הוא אינו יודע. דינגל המשיכה וחקרה, ותהתה כמה חתיכות קוד של פיקסל קיימות ברשת, וגם על שאלה זו לא ידע צוקרברג להשיב. דינגל ביקשה לקבל תשובה על כך בתוך 72 שעות.

במהלך השימוע, צוקרברג שב והצהיר כי הוא תומך ברגולציה לאחר שנשאל על ידי חבר בית הנבחרים הרפובליקאי פרד אפטון האם ניתן לגבש רגולציה מבלי לפגוע ביזמות ובסטארט-אפים. "אני חושב שזה בלתי נמנע שיהיה צורך ברגולציה כלשהי, אבל צריך להיזהר במה היא תהיה", ענה.

עם סיום השימוע, עולה מניית פייסבוק ב-1.5% בוול סטריט, לאחר שאתמול רשמה את הזינוק החד ביותר זה שנתיים לאחר שמנכ"ל פייסבוק יצא בשלום מהיום הראשון של עדותו בגבעת הקפיטול, בפני ועדת המשפט והמסחר של הסנאט.

עדותו של צוקרברג בקונגרס באה על רקע קריאות גוברות להידוק הרגולציה על ענקיות טכנולוגיה דוגמת פייסבוק כדי להגן על פרטיות הצרכנים ולהגביל את כוחן והשפעתן של החברות.

חשיפת המעורבות של רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016 והשימוש שעשתה בפלטפורמות כמו פייסבוק וטוויטר, חיזק את הקולות המצדדים בהגברת השקיפות על חברות שמפעילות רשתות חברתיות, והפיקוח עליהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה