פרשנות |

מופע חייו של צוקרברג: מייסד פייסבוק שיכנע והפתיע - אך גם התחמק

פייסבוק טובה לאושר. אני אשם. נשתדל יותר. אנחנו לא מאזינים לשיחות הטלפון שלכם ■ מארק צוקרברג הגיע מוכן מאוד לשימוע בקונגרס - אבל היו בכל זאת כמה שאלות שהכניסו אותו להלם

איתן אבריאל
איתן אבריאל
צוקרברג לפני עדותו בקונגרס
צוקרברג לפני עדותו בקונגרסצילום: Tom Brenner/The New York Times
איתן אבריאל
איתן אבריאל

חברי הפרלמנט האמריקאי לא הותירו מקום לספק: השימוע שהתקיים הלילה במשך כ-5 שעות עם מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, הוא האירוע המשפטי המשמעותי ביותר שיצא לדרך ב-20 השנים האחרונות בענף הטכנולוגיה – לכל הפחות מאז השימועים למיקרוסופט בשנות ה-90 של המאה הקודמת. המחוקקים שהשתתפו בשימוע הבהירו: תוצאותיו, ושימועים אחרים שיגיעו אחריו, ישפיעו על הרגולציה העתידית על פייסבוק – ולא רק עליה אלא על כל ענף ההיי-טק, ובמיוחד על חברות האינטרנט הגדולות.

בשלוש השעות הראשונות של השימוע (הוא יימשך גם היום, רביעי אחר הצהריים, החל מהשעה 17:00 שעון ישראל) המחוקקים תישאלו, ולעיתים תקפו, את צוקרברג מכל זווית אפשרית. צוקרברג, מצדו, הצליח לענות ברוב המקרים לשאלות בדרך רגועה, מנומקת ולמען האמת – משכנעת למדי.

הוא הגיע מוכן מאוד - והראה כי אין זה מקרה שהוא הקים את אחת החברות המדהימות שנבנו מעולם עם יותר מ-2 מיליארד משתמשים. נראה שהעלייה במחיר המניה הלילה בבורסה, בשיעור של כ-4.5%, היא ראיה אחת לאמון של המשקיעים ביכולתו של צוקרברג להשתלט על המשבר שעמו מתמודדת החברה מאז שהתברר כי המידע על יותר מ-80 מיליון משתמשים נלקח ממנה.

הנה כמה מהנקודות המעניינות שעלו מהשימוע.

1. אני אתקן. בדברי הפתיחה שלו, צוקרברג הביע חרטה ולקח אחריות על כל הכשלונות והתקלות שנחשפו עד עתה בכל הקשור להבטחת המידע של המשתמשים – אבל גם הבהיר שהוא מבצע שינויים במערכות, ושהוא זה שיתקן את הדרוש תיקון.

2. אני לא בטוח. מספר פעמים, על ידי כמה מחוקקים ובניסוחים שונים, נשאל צוקרברג האם פייסבוק אוספת מידע על משתמשים שלה גם כאשר הם אינם מחוברים לאתר או לאפליקציה – ולכך צוקרברג בחר לענות שהוא אינו בטוח ויבדוק את הדברים עם אנשיו. זו התחמקות מצדו: פייסבוק, כמו אלפי אתרים אחרים, שותלת תוכנות – קוקיז – שאוספים מידע על המשתמשים, בדרך כלל לצורך מיקוד הפרסום, גם ללא קשר לגלישה באתר. קשה להאמין שמהנדס כמו צוקרברג לא יכול היה לתת תשובה מדויקת ומחייבת ובחר להתחמק.

3. אני מתפרנס מפרסום. לאחר שמנהלת העסקים הראשית של פייסבוק, שריל סנדברג, אמרה בטלוויזיה שמי שירצה לקבל שירות ללא פרסומות בכלל יצטרך לשלם עבורו, אחד המחוקקים בחר להציג את הסוגיה בדרך מתריסה: "האם אתה מתווכן להצהיר שאתה תגבה ממני כסף כדי לא להשתמש במידע שיש לך עלי?".

צוקרברג, בנימוס, ענה בפשטות: "זה המודל העסקי", אבל "אנחנו לא מציעים כרגע חלופה כזו".

4. אני גדול מדי? תראו את הסינים. מחוקק אחר שאל את צוקרברג שאלה ישירה ופשוטה: האם פייסבוק נהפכה לגדולה מדי, חזקה מדי – ואתה ודאי מודע לכך שכאשר חברות מגיעות לחוזק וגודל כזה - הדבר גורם לממשל להפעיל רגולציה או אפילו לפרק חברות. התשובה שלו: רוב המשתמשים של פייסבוק הם מחוץ לארצות הברית, ויש, למשל בסין, חברות גדולות שהן מתחרות אסטרטגיות ולאומיות.

5. אני חברה טכנולוגית – ולא חברת מדיה. צוקרברג נשאל: מאחר ש-140 מיליון אמריקאים משתמשים בפייסבוק ככלי המרכזי שלהם לקריאת חדשות, האם אתה עומד בראש חברת היי-טק – או שאתה מוציא לאור (מו"ל)? התשובה של צוקרברג: אני רואה עצמי כחברת היי-טק. אני אמנם מסנן מידע פוגעני, אבל לא מייצר שום סוג של מידע – ואני לא חושב ששתי הפעולות הללו לא יכולות להתקיים יחדיו.

אני רואה עצמי כחברת היי-טק. צוקרברגצילום: AP

6. לא אנסה לנצל רגולציה לטובתי. בשאלת המשך לטענה שפייסבוק היא חברה חזקה מדי בשוק שלה, נשאל צוקרברג באופן ממוקד האם בעת הטלת רגולציה – וצוקרברג הצהיר שהוא אינו נגדה – פייסבוק תנצל אותה כדי להקשות על מתחרים, ולמעשה לשריין את השליטה שלה בשוק.

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

צוקרברג לא בדיוק ידע כיצד להתחמק מהשאלה. הוא חזר על תמיכתו ברגולציה "טובה" מבלי לפרט בדיוק איך היא צריכה להיראות, אבל גם הסכים כי רגולציה שתחייב חברות בהוצאות גדולות, למשל העסקת עובדים רבים, עשויה להכביד על חברות קטנות יותר. "אני רוצה שליזמים חדשים, כמו שאתה היית באוניברסיטה, יהיה סיכוי", אמר המחוקק, אבל מאחר שזו לא הייתה שאלה – צוקרברג לא הגיב להערה.

7. אני דווקא כן מבקש את אישורם של המשתמשים. רבות משאלותיהם של המחוקקים נעו סביב סוגיית תנאי השימוש של פייסבוק מול המשתמשים והשקיפות של החברה בנוגע למה שנעשה במידע עליהם. לצוקרברג היו תשובות שעשויות להישמע מעט מפתיעות למשתמש המצוי: 1. השימוש שלנו במידע מפורט במסמך תנאי השימוש (שאותו צוקרברג מודה שמעטים קוראים). 2. המערכת שואלת משתמשים כיצד לעשות שימוש במידע (למי להציג אותו ולמי לא). 3. כל משתמש יכול להוריד קובץ עם כל המידע שקיים עליו.

התשובות נכונות אך מעט מיתממות: הרוב המוחלט של ציבור המשתמשים לא קרא ואינו יכול להפנים את מסמכי תנאי השימוש המשפטיים (וצוקרברג הכיר בכך). בנוסף, רוב הגולשים אינם בודקים את האפשרויות האחרות או את הקובץ המפלצתי והבלתי ידידותי של המידע שניתן לקבל מפייסבוק. צוקרברג יכול היה לענות שאין זה אשמתו שציבור המשתמשים שלו אדיש ומטומטם, אך הוא כמובן לא עשה זאת.

מארק צוקרברג מגיע להעיד בפני הקונגרס, וושינגטון הערבצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־פי

8. לא, אנחנו לא מאזינים לכם או לשיחות הטלפון שלכם. צוקרברג נשאל על האפשרות שהאפליקציה שלו מאזינה לשיחות של בעלי המכשירים הסלולריים, שכן רבים מאוד מרגישים שזמן קצר לאחר שהם מדברים על דבר מה – מופיעות בפייסבוק פרסומות בדיוק באותו הקשר. התשובה שלו, עם מעט גיחוך: "שמעתי על תיאוריית הקונספירציה הזו, אבל לא – אנחנו לא משתמשים ברמקול של הטלפונים למען שירותי הפרסום".

9. פייסבוק טובה לאושר. בתשובה לשאלה: האם היית רוצה שהילד שלך ישתמש בפייסבוק, ענה צוקרברג כך - לאחר שהבהיר שהוא ומשפחתו וילדיו אכן משתמשים בשירות: "כמו בכל טכנולוגיה, יש לה צדדים טובים וצדדים טובים פחות. אם אדם משתמש בפייסבוק כדי לתקשר עם אחרים ועם הקהילה, זה מגדיל את האושר שלו (Wellbeing). לעומת זאת, אם אדם עושה בפייסבוק שימוש רק כדי לצרוך חדשות, זה יכול לפגוע באיכות החיים שלו".

10. עירום, שנאה, פגיעה עצמית וגזענות. אלה הם, על פי צוקרברג, המקומות שבהם פייסבוק מתערבת בתוכן ומסננת אותו, או סוגרת ("מורידה") חשבונות ועמודים שעוסקים בדברים הללו. כמה מחוקקים ניסוי לחלץ מצוקרברג אישור להתערבות נוספת, למשל לטובת נושאים "ליברליים" הקרובים ללבם של עובדי החברה, כמו תמיכה בהפלות או התנגדות להפלות. צוקרברג הודה שזו שאלה קשה, אך הבטיח שפייסבוק נחושה להעניק קול שווה לכל משתמשיה - תוך גילוי אחריות כלפי התוכן בנושאים שאינם נתונים במחלוקת, כמו הרשימה לעיל.

11. אני מאפשר לעשות הכל. מיד לאחר הפסקה, בתום 4 שעות של שימוע, פתח אחד המחוקקים במתקפה: "אתה בחור ממש מבריק, ולכן בוא אגיד לך מה יקרה עכשיו - יוגשו על ידי הבית הזה הרבה מאוד הצעות חוק לרגולציה, ואתה זה שיכול להחליט אם הן יעברו. אתה יכול לשפוך 10 מיליארד דולר על לוביסטים כדי לעצור את החוקים, או שאתה יכול ללכת הבית ולעשות את העבודה. הסכם השימוש של פייסבוק דפוק, כל המטרה שלו היא כיסוי הישבן, ואת זה אני יודע ואתה יודע. תנחה את עורכי הדין היקרים שלך לכתוב מסמך חדש. האם אתה מוכן לתת לי לראות את כל המידע? להחליט מה עובר למי? להגביל מעבר של מידע? צוקרברג נראה די בהלם מקו השאלות, אך ענה: "אדוני, אנחנו כבר עתה מאפשרים את כל הדברים הללו".

מייסד פייסבוק מארק צוקרברגצילום: Paul Sakuma / ASSOCIATED PRESS

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?