צוקרברג עבר בשלום את המבחן הראשון בקונגרס: "אנו במרוץ חימוש עם הרוסים"

המחוקקים הטיחו במנכ"ל פייסבוק שאלות בשלל נושאים - החל מפרשת איסוף המידע וכלה בטענות כי החברה מאזינה לשיחות דרך המיקרופון בסמארטפון כדי להתאים להם פרסומות ■ צוקרברג נשאל איפה ישן הלילה, וסירב לענות מטעמי פרטיות

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק צוקרברג מעיד בפני הקונגרס, הערב
מארק צוקרברג מגיע להעיד בפני הקונגרס, וושינגטון הערבצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־פי
נמרוד הלפרן

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג יצא בשלום מהיום הראשון של עדותו בקונגרס האמריקאי בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה והשימוש במידע על פרופילים בפייסבוק של מיליוני אזרחי ארה"ב כדי להטות את תוצאות הבחירות האחרונות.

צוקרברג, אשר לכבוד עדותו ויתר על החולצת טי האפורה שהפכה לסימן ההיכר שלו והמיר אותה בחליפה כהה ועניבה כחולה, החל את עדותו בהקראת הודעה שנוסחה פורסם מראש, ובהמשך ענה על שאלות של המחוקקים. צפו בעדות של צוקרברג:

"הרשה לי לגשת ישר לעניין. אם אתה וחברות מדיה חברתית אחרות לא תיקחו את העניינים בידיים, לאף אחד מאיתנו לא תהיה יותר פרטיות", אמר הסנאטור ביל נלסון לצוקרברג בפתיחת השימוע - התבטאות ששיקפה את החומרה שמייחסים המחוקקים למשבר סביב פייסבוק.

במהלך הדיון, שנמשך כחמש שעות וכלל שתי הפסקות התרעננות, נדמה היה כי הסנאטורים אינם מסתפקים בהתנצלויות של צוקרברג ובהבטחותיו להימנע משגיאות בעתיד.

חלקם שאלו בפירוט כיצד קרה שצד שלישי, כמו חברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה, הצליח לשים את ידיו על מידע אישי של 87 מיליון משתמשי פייסבוק, בהם 71 מיליון אזרחי ארה"ב (וכן כ-50 אלף ישראלים).

סנאטורים אחרים פקפקו ביושרה של המודל העסקי של פייסבוק - אשר הכנסותיה מגיעות ממכירת פרסומות מקוונות על בסיס המידע שצברה על המשתמשים בפלטפורמה.

"באיזה מלון ישנת אתמול בלילה?"

בשלב השאלות והתשובות, ענה צוקרברג בפנים קפואות על סדרה שאלות נוקבות שהציגו לו סנאטורים, גם כאשר אלו התנצחו איתו. כך למשל, הסנאטור דיק דורבן הטיח בצוקרברג "האם היית מרגיש נוח לחלוק עמנו את שם המלון שבו שהית אתמול בלילה?".

"אהם", מילמל צוקרברג ולאחר שתיקה ארוכה ענה: "לא". הקהל וחברי הוועדה פרצו בצחוק לאור ההיסוס של צוקרברג לענות על שאלות הנוגעות לחייו הפרטיים. אולם דורבן ניצל את המצב כדי להמחיש את טענתו בדבר החשיבות של הגנת פרטיות המשתמשים, הנושא שעמד במוקד השימוע.

"לו שלחת הודעה למישהו השבוע, האם היית חולק עמנו את שמות האנשים שאליהם שלחת הודעות?, שאל דורבן.

"לא, כנראה שהייתי בוחר שלא לעשות זאת באופן פומבי כאן", השיב צוקרברג.

"אני חושב שאולי זה בדיוק העניין", אמר דורבן לצוקרברג. "הזכות שלך לפרטיות, הגבולות של הזכות שלך לפרטיות, ועל כמה ממנה היית מסכים לוותר באמריקה המודרנית".

במקרה אחר בשימוע דחק בצוקרברג אחד המחוקקים האם המידע של משתמשי פייסבוק נמצא למעשה בבעלות החברה, ענה מנכ"ל פייסבוק בנחרצות כי המידע הוא בבעלות המשתמשים.

בהמשך נשאל צוקרברג מדוע, לאחר יותר מעשור של התנצלויות על טעויות שעשתה החברה במגוון תחומים, עדיין צריך לסמוך על פייסבוק? "להקים חברה במעונות סטודנטים ולצמוח במהירות כזאת בתחום שעוסק במידע, בהכרח יגרור שגיאות", ענה המיליארדר בן ה-33.

בהמשך הדיון, דחק אחד המחוקקים בצוקרברג האם בכלל יש לפייסבוק מתחרות רציניות, והטיח בו "האם אתה לא חושב שאתם מונופול?"

"זה בהחלט לא מרגיש לי כך", ענה צוקרברג לקול צחוק הקהל באולם הוועדה.

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

מנכ"ל פייסבוק נשאל בדיון גם מדוע החברה לא עידכנה את נציבות הסחר הפדרלית (FTC) לאחר שנודע לה עוד בשנת 2015 על דליפת המידע על משתמשי פייסבוק דרך קיימברידג' אנליטיקה. "ראינו בכך פרשה סגורה", ענה צוקרברג. "במבט לאחור זו בבירור היתה שגיאה. לא היינו צריכים להאמין להם" כשהם טענו שמחקו את המידע.

"מרוץ חימוש מול הרוסים"

צוקרברג גם אמר למחוקקים כי החברה נמצאת במלחמה מתמדת נגד מפעילים רוסיים שמנסים לנצל לרעה את הרשת החברתית בארה"ב, ומתמודדת מול אתגרים דומים גם במדינות אחרות בעולם.

"ישנם אנשים ברוסיה שתפקידם הוא לנסות לנצל לרעה את המערכות שלנו ומערכות אינטרנט אחרות. אז זהו מרוץ חימוש", הסביר. "כלומר, הם הולכים להמשיך להשתפר בכך ואנחנו צריכים להשקיע בלהמשיך להשתפר גם בעצמנו בעניין הזה".

לדבריו, בכוונת פייסבוק להגדיל עד סוף השנה את מספר האנשים העוסקים ב"אבטחה ובבדיקת תוכן" ליותר מ-20 אלף.

הלוגו של פייסבוק על מסכי נאסד"ק בטיימס סקוור בניו-יורק, בחודש שעברצילום: AP Photo/Richard Drew

כמו כן חשף כי עובדים של פייסבוק רואיינו על ידי רוברט מולר, המופקד על חקירת הקשרים בין אנשי קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ לרוסיה. צוקרברג ציין כי הוא עצמו לא רואיין, והוסיף כי "העבודה שלנו עם החוקר המיוחד היא סודית ואני רוצה לוודא שלא אחשוף משהו סודי בדיון פומבי".

בכמה מקרים, השיב צוקרברג על שאלות מפורטות כי "הצוות שלו" יספק בהמשך תשובות מפורטות.

תומך ברגולציה מתאימה

צוקרברג נשאל בשימוע גם איזו חקיקה ורגולציה לדעתו ראוי לקדם בעקבות הפרשות שנחשפו בפייסבוק. "יש כמה תחומי חקיקה שיש היגיון לשקול. סביב תחום הפרטיות בפרט, יש כמה עקרונות שיכול להיות שימושי לדון בהם ואולי גם להכניס לחקיקה. למצוא דרכים פשוטות להציג מה עושים עם המידע", אמר.

"התחום השני הוא לתת לאנשים שליטה מלאה. כל פריט שאתה מפרסם בפייסבוק הוא בבעלותך. אתה יכול לבחור מי יראה אותו, ואם למחוק אותו", המשיך צוקרברג. "שליטה זו במידע חשובה וחייבת לחול על כל שירות".

"התחום השלישי הוא לאפשר חדשנות. צריך למצוא את האיזון. לקבל הסכמה מפורשת עבור שימוש במידע רגיש יותר, כמו למשל זיהוי פנים, אבל מבלי לבלום בכך את החדשנות של חברות אמריקאיות".

פייסבוק בתשלום?

בהתייחסו לשאלות על המודל העסקי של פייסבוק, אמר צוקרברג כי ההתבססות על הכנסות מפרסום מאפשרות לרשת החברתית להגיע אל מספר משתמשים רב הרבה יותר מכפי שהיה מתאפשר לולא כן.

"אנחנו רוצים להציע שירות חינם שכולם יכולים להרשות לעצמם. זו הדרך היחידה לקשר בין מיליארדי אנשים והיא הכי עולה בקנה אחד עם משימתנו לקשר בין כל האנשים בעולם", אמר.

אחד הסנאטורים שאל האם פייסבוק ממשיכה לדבוק במטרתה לספק את שירותיה בחינם, וצוקרברג ענה בחיוב. "תמיד תהיה גירסה של פייסבוק שתהיה בחינם", ענה צוקרברג באיתות אפשרי על כך שהרשת החברתית תציע בעתיד חשבונות בתשלום.

בשבוע שעבר, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק שריל סנדברג אמרה בראיון לרשת CNBC כי משתמשי פייסבוק יצטרכו לשלם כדי לחסום לחלוטין שימוש במידע שלהם לפרסומות ממוקדות.

בתגובה לשאלת NBC האם פייסבוק תפתח כלי שיאפשר למשתמשים להגביל את גישת הרשת החברתית למידע שלהם, כדי שישמש לפרסומות ממוקדות אמרה סנדברג כי "לחברה יש אמצעים שונים לביטול הצטרפות", אך אין כלי אחד שחוסם את הגישה לכלל המידע. "אין לנו כלי לביטול הגישה לכל המידע של המשתמש. מוצר שכזה יהיה מוצר בתשלום", אמרה סנדברג.

תיאוריות קונספירציה

השמועות - שלא לומר תיאוריות קונספירציה - לפיהן פייסבוק ואפליקציות הקשורות אליה דוגמת אינסטגרם, מאזינות לשיחות המשתמשים דרך המיקרופון בסמארטפון כדי להתאים להם פרסומות ברשת החברתית, הועלו אף הן בשימוע למרות שהרשת החברתית כבר הכחישה זאת בשנת 2016.

"כן או לא, האם פייסבוק משתמשת באודיו שהיא משיגה ממכשירי מובייל כדי להעשיר את המידע האישי על משתמשים?", שאל הסנאטור גארי פיטרס את צוקרברג.

"לא", ענה בנחישות מנכ"ל פייסבוק. "מדובר בתיאוריית קונספירציה".

צוקרברג לפני עדותו בקונגרסצילום: Tom Brenner/The New York Times

ככלל, נראה שהמשקיעים התרשמו כי צוקרברג צלח בהצלחה את עדותו. מניית פייסבוק נסגרה בזינוק של 4.5% במסחר בוול סטריט - היום הטוב ביותר זה שנתיים - בעוד עדותו של צוקרברג בעיצומה, ולאחר שטיפסה בכ-2% לפני תחילת העדות.

צוקרברג שב והכריז בעדותו היום, כפי שכבר עשה בשבוע שעבר, כי הוא תומך בהצעת החוק שזכתה לכינוי The Honest Ads Act ("חוק המודעות ההוגנות") ואשר תחיל רגולציה על מודעות פוליטיות המפורסמות באינטרנט. מתחרתה הקטנה של פייסבוק, טוויטר , הודיעה אף היא ביום שלישי על תמיכתה בחוק, ועקב הודעתה מניית טוויטר קפצה ב-5.5%.

בהודעת הפתיחה שהקריא צוקרברג בתחילת השימוע, הוא דבק בנוסח העדות שפורסם כבר ביום שני. בדברי הפתיחה העריך מייסד פייסבוק כי נבחרי הציבור יציגו לו שאלות נוקבות בנושאים כמו פרטיות, ביטחון ודמוקרטיה, וכי בעשותם כן "הצדק עמם".

"ברור לכל שלא עשינו מספיק כדי למנוע את השימוש לרעה בכלים (של פייסבוק), וזה כולל חדשות מזויפות, מעורבות זרה בבחירות והסתה", אמר צוקרברג. "לא נהגנו באחריות מלאה וזאת היתה טעות גדולה. זאת היתה הטעות שלי ואני מצטער על כך. אני הקמתי את פייסבוק, המשכתי קדימה ואני אחראי לכל מה שקורה כאן".

ביום רביעי יופיע צוקרברג בפני ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים, וגם שם יוקצה לכל משתתף זמן להציג שאלות.

עדותו של צוקרברג בקונגרס באה על רקע קריאות גוברות להידוק הרגולציה על ענקיות טכנולוגיה דוגמת פייסבוק כדי להגן על פרטיות הצרכנים ולהגביל את כוחן והשפעתן של החברות.

חשיפת המעורבות של רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016 והשימוש שעשתה בפלטפורמות כמו פייסבוק וטוויטר, חיזק את הקולות המצדדים בהגברת השקיפות על חברות שמפעילות רשתות חברתיות, והפיקוח עליהן.

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר