הצדדים האפלים של הבינה המלאכותית

בינה מלאכותית צפוייה ליצור שירותים יעילים, תרופות חדשות ושיפור החיים באופן כללי - אך מצד שני קיים הסיכון לאובדן משרות, פגיעה בפרטיות ולריכוזיות ■ האם היתרונות שלה יתעלו על החסרונות? כתבה שנייה בסדרה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך סדרת הטלוויזיה ווסטוורלד"
מתוך סדרת הטלוויזיה ווסטוורלד. "לבינה מלאכותית יש את הכוח לארגן מחדש את סולם התחרותיות"צילום: John P. Johnson / yes באדיבות
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

אזכור של בינה מלאכותית גורם לרוב האנשים לחשוב על רובוטים, אבל למעשה דימוי מתאים יותר יהיה יאנוס, האל הרומאי של ההתחלות, המעברים והסופים, שלו שני פנים שכל אחד פונה לכיוון אחר.

מצד אחד ישנם השינויים החיוביים שהבינה המלאכותית מביאה עמה המאפשרים לאנשים לשפר את המיומנויות הקיימות שלהם, במהירות רבה יותר, על ידי שימוש בטכנולוגיה. אנשי כוח אדם יוכלו להצביע על המועמדים הטובים ביותר בקלות יחסית, ואנשי שירות לקוחות יוכלו לטפל בבעיות במהירות. ייתכן שייווצרו משרות שלא היו קיימות בעבר. מכונות יוכלו לבצע מטלות סיזיפיות ויהפכו את החיים המקצועיים למספקים יותר.

גם הצרכנים ייהנו משירותים הנסמכים על בינה מלאכותית כמו המלצות אישיות ומשלוחים מהירים ויעילים, וגם משינויים בתעשיות כמו בריאות ותחבורה, שיכולים להביא ליצירת תרופות חדשות או דרכים בטוחות יותר לנוע ממקום למקום.

מנגד, יש הרבה מלכודות פוטנציאליות. שינוי טכנולוגי תמיד גורם שיבוש, אבל לבינה מלאכותית צפויה להיות ההשפעה הגדולה ביותר מאז הופעת המחשב, והתוצאות עשויות להיות הרבה יותר בעייתיות. משום שהיא גם עוצמתית וגם זולה יחסית, היא תתפשט מהר יותר מכפי שהמחשבים התפשטו ותגיע במהירות לכל תעשייה.

שלוש השאלות: משרות, פרטיות ותחרות

בשנים הבאות, בינה מלאכותית תעלה שלוש שאלות גדולות בפני מנהלים וממשלות. הראשונה היא ההשפעה שלה על משרות. אף שבאופן פומבי מנכ"לים מהללים את יתרונות הבינה המלאכותית, האינטרס העיקרי שלהם בטכנולוגיה הזו הוא קיצוץ בהוצאות.

אחד הבנקים האירופיים ביקש מחברת הייעוץ אינפוסיס המתמחה ב–IT (טכנלוגיות אינפורמציה) למצוא דרך להפחית את מספר העובדים במחלקת התפעול שלה מ–50 אלף ל–500 בלבד. הדו"ח המיוחד הזה הראה שכלים מבוססי בינה מלאכותית יכולים לסייע בהקטנת כוח האדם במחלקות כמו שירות לקוחות ומשאבי אנוש. המכון הגלובלי של חברת הייעוץ מקינזי מעריך כי עד 2030 עד 375 מיליון איש — 14% מכוח העבודה הגלובלי — עלולים לאבד את עבודתם לטובת אוטומציה.

שיעור השימוש בשירותים עם בינה מלאכותיתצילום: .

מנהלים יצטרכו להחליט אם הם מוכנים להציע תשלום עבור הכשרה מחדש, ואם הם ייתנו לעובדים את הזמן הדרוש לכך. הרבה חברות טוענות כי הן תומכות בכך שעובדים יפתחו מיומנויות חדשות — אבל לא על חשבון המעביד.

שאלה חשובה שנייה היא כיצד להגן על פרטיות כשהבינה המלאכותית תיהפך לנפוצה. האינטרנט כבר מאפשר לעקוב אחרי ההתנהגות הדיגיטלית של הגולשים בפירוט לפי דקה. הבינה המלאכותית תיתן לעסקים כלים טובים יותר לניטור צרכנים ועובדים — באופן מקוון ובעולם הפיזי.

הצרכנים לעתים שמחים לשתף פעולה אם התוצאה היא שירות מותאם אישית או פרסום מתאים, אבל הבינה המלאכותית עלולה להביא גם להפרות פרטיות שערורייתיות. למשל, טכנולוגיית זיהוי פנים היא כבר כל כך מתקדמת, שהיא עשויה לזהות נטיות מיניות של אנשים. אם תגיע לידיים הלא נכונות, טכנולוגיה כזו עלולה לפעול נגד יחס הוגן ושוויוני.

מדינות עם רקורד של פיקוח על אזרחים והפרות זכויות אדם, כמו סין, כבר משתמשות בבינה מלאכותית כדי לנטר פעילות פוליטית ולפעול נגד מתנגדיהן. גורמי אכיפת חוק ברחבי העולם ישתמשו בבינה מלאכותית כדי לזהות פושעים, אבל אולי גם יבלשו אחר אזרחים מן השורה. חוקים חדשים יידרשו כדי להגיע להסכמה מהי דרגת הפיקוח הסבירה.

השאלה השלישית היא על ההשפעה של בינה מלאכותית על התחרות העסקית. כיום חברות רבות מתחרות על אספקת כלים מבוססי בינה מלאכותית לחברות. אבל חברת טכנולוגיה שמצליחה להגיע לפריצת דרך בתחום יכולה לעקוף את כל היריבות, לגרום להם לצאת מהמרוץ ולפגוע בתחרות. לא סביר כי זה יקרה בעתיד הקרוב, אבל אם זה יקרה, תהיה סיבה אמיתית לדאגה.

סביר יותר להניח כי בשנים הקרובות הבינה המלאכותית תתרום לעליית המונופולים בתעשיות שמחוץ למגזר הטכנולוגיה, שבהן השוק הוא בדרך כלל דינמי, ולבסוף תפגע בחדשנות ובבחירות שהצרכנים יוכלו לעשות. חברות גדולות שמאמצות בינה מלאכותית בשלב מוקדם יהיו אפילו יותר גדולות, ימשכו יותר לקוחות, יחסכו עלויות ויציעו מחירים נמוכים יותר. חברות כאלה אולי גם ישקיעו את הכסף שהצליחו לחסוך, כדי להישאר מובילות שוק. חברות קטנות יותר עלולות להישאר מאחור.

מנהלים שיתקעו מאחור - ישלמו את המחיר

תחום הקמעונות מדגים היטב כיצד בינה מלאכותית יכולה לעזור לחברות גדולות לזכות בנתח שוק. אמזון, שמשתמשת בבינה מלאכותית בצורה נרחבת, שולטת בכ–40% ממכירות האון־ליין בארה"ב. נתח השוק הזה עוזר לה לבנות חומות שמקשות על החברות היריבות להתחרות בה.

אבל הבינה המלאכותית תגדיל את הריכוזיות גם בתעשיות אחרות. אם, נניח, חברת נפט תוכל להשתמש בבינה מלאכותית כדי לשאוב ברמת יעילות גבוהה ב–3%, היא תוכל להוריד את המחירים ב–3% לעומת המתחרות. זה עלול לגרום לחברה היריבה לסגור את הפעילות, אומר הית' טרי מגולדמן סאקס. לדעתו, "לבינה מלאכותית יש את הכוח לארגן מחדש את סולם התחרותיות".

דיילת וירטואלית ביפןצילום: בלומברג

מוקדם מדי לומר אם השינויים החיוביים שמביאה עמה הבינה המלאכותית יתעלו על הסכנות שבה. בכל מקרה, ניהול של חברה בשנים הקרובות יהיה ללא ספק מאתגר יותר מבכל תקופה זכורה אחרת. הבינה המלאכותית תדרוש ממנהלים חשיבה מחודשת על מבנה החברה, אם לבנות טכנולוגיות אסטרטגיות בתוך החברה — או לסמוך על חברות חיצוניות שיספקו אותן; אם הן יכולות להשיג את הכישרונות הטכנולוגיים שלהם הן זקוקות, מה הן חייבות לעובדים שלהן, וכיצד לאזן בין האינטרסים האסטרטגיים שלהן לפרטיות העובדים.

כפי שהאינטרנט שלח הביתה כמה מהמנהלים הגדולים, אלה שלא ישקיעו בבינה מלאכותית בשלב מוקדם כדי לוודא שהחברה שומרת על יתרון תחרותי — ישלמו על כך מחיר.

יאנוס, האל הרומאי, מכיל בתוכו סופים והתחלות. הדואליות הזו מאפיינת גם את הבינה המלאכותית. היא תביא סוף לדרכים המסורתיות שבהן עושים דברים, ותתחיל עידן חדש לעסקים, ולעולם בכלל. זה הולך להיות נרחב, ממריץ והרסני בו־זמנית. יש למה לצפות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות