הרובל צונח ב-3% ומשלים נפילה של 8% בשלושה ימים; האוליגרכים מפסידים מיליארדים

חברת ההנדסה והציוד התעשייתי סולזר תרכוש בחזרה מרנובה הולדינגס, מחזיקת נתח המניות הגדולה בחברה, חמישה מיליון ממניותיה, כדי להימנע מהסנקציות שהוטלו על רנובה והיו"ר ויקטור וקסלברג, שנכללו ברשימה החדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויקטור וקסלברג
ויקטור וקסלברגצילום: SERGEI KARPUKHIN/רויטרס

הבורסה במוסקבה נפלה ביותר מ-5% במהלך 3 ימי מסחר בעקבות הטלת סנקציות על עשירי רוסיה, והבוקר היא נסחרת ביציבות במונחים מקומיים, אולם המדד RTS שמודד את ביצועיה בדולרים נופל ב-3.5%. ביום שני קרס מדד MOEX הנקוב ברובלים ב-8.6% במהלך המסחר – הצניחה התוך יומית החדה ביותר מאז מארס 2014, בעיצומו של הסכסוך עם אוקראינה.

הרובל הרוסי נופל ב-3% מול הדולר ונסחר ברמה של 62.38 רובל לדולר. הפעם האחרונה שהרובל חצה את רף 60 הרובל לדולר היתה בנובמבר. ביומיים וחצי נפל המטבע הרוסי ב-8.1%.

לפי הערכות, הפסידו עשירי רוסיה 16 מיליארד דולר בעקבות הנפילות. מיליארדר האלומיניום, אולג דריפסקה, הפסיד 2 מיליארד דולר מיום שישי עד יום שני; איל המכרות, ולדימיר פוטנין, הפסיד 2.25 מיליארד דולר; מנכ"ל לוקאויל ואגיט אלגפרוב הפסיד 1.37 מיליארד דולר; ויקטור וקסלברג הפסיד 1.28 מיליארד דולר.

ארה"ב הטילה ביום שישי סנקציות על אנשי עסקים, חברות ואנשי ממשל רוסיים, תוך התמקדות במקורביו של הנשיא ולדימיר פוטין, במסגרת אחד מצעדי הענישה החריפים ביותר של וושינגטון נגד מוסקבה - שבא בתגובה לשורה של פעילויות רוסיות, בהן ההתערבות בבחירות בארה"ב ב-2016.

המהלך, שבוצע בעקבות לחץ מצד הקונגרס האמריקאי, הקפיא נכסים בארה"ב של אוליגרכים כמו המיליארדר ואיל האלומיניום, אולג דריפסקה, והמיליארדר וחבר הסנאט הרוסי, סולימן קרימוב, שמשפחתו מחזיקה בשליטה בפוליוס, חברת הזהב הגדולה ברוסיה.

בין האישים שנגדם הוטלו סנקציות נימנה גם איש העסקים קיריל שמלוב, בן זוגה של בתו של פוטין, קטרינה טיכונובה, ובנו של חברו הוותיק של פוטין, ניקולאי שמלוב.

הסנקציות שהטיל משרד האוצר האמריקאי, חלות בסך הכל על שבעה אוליגרכים רוסיים ו-12 חברות שבבעלותם או בשליטתם, כמו גם 17 בכירי ממשל רוסים.

חברת ההנדסה והציוד התעשייתי סולזר תרכוש בחזרה מרנובה הולדינגס, מחזיקת נתח המניות הגדולה בחברה, חמש מיליון ממניותיה של החברה השווייצית. מטרת המהלך למנוע את הכנסתה של סולזר לרשימת החברות והאישים הרוסים שארה"ב הטילה עליהם סנקציות חדשות. רנובה הולדינגס, והיו"ר שלה, ויקטור וקסלברג, נכללו ברשימה החדשה של הסנקציות האמריקאיות.

סולזר, שמשרדיה ממוקמים בעיר השווייצית וינטרטור, אמרה כי הרשויות האמריקאיות לא ניסו עד כה ליצור עמה קשר, אך לאחר התייעצות משפטית החליטה החברה לצמצם את האחזקות של רנובה, שלה 63% בחברה השווייצית, כדי למנוע בעיות שעלולות לצוץ בעתיד.

עם תום התכנסות חירום של הדירקטוריון שלה, חתמה סולזר עם רנובה על הסכם מחייב להעברת הבעלות של חמש מיליון מניות של סולזר – 15% מההון העומד שלה - בחזרה אליה. מחיר הסגירה של מניית סולזר ביום שישי (126.3 פרנק שווייצי) משקף לעסקה שווי של 631.5 מיליון פרנק שווייצי (658 מיליון דולר).

דובר של סולזר אמר שהחברה תשלם על המניות רק לאחר שהסנקציות האמריקאיות יבוטלו. החברה עדיין לא החליטה כיצד תגייס את הסכום המבוקש לרכישת מניותיה. לטענת אנליסטים, לא אמורה להיות לה בעיה לממן את העסקה. סולזר גם לא החליטה כיצד תשתמש במניות שתרכוש. לאחר השלמת העסקה, רנובה תיוותר עם נתח של 48.83% בסולזר.

מניית סולזר נפלה ב-11.5% במהלך המסחר היום (ב). אך היא לא היתה המניה היחידה שרשמה ירידות רק בשל קשריה לרוסיה.

ראש הממשלה הרוסי, דמיטרי מדוודב, הורה לקבינט להמציא דרכים לסייע לחברות המושפעות ולגבש צעדי נגד. דובר של הקרמלין אמר כי "הקרמלין זקוק לזמן כדי להעריך את היקף הנזק האמיתי מהסנצקיות החדשות. הסנקציות האלה הן תופעה די חדשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו