דרמה בעולם התכנות |

גוגל השתמשה בג'אווה ליצירת אנדרואיד – ותשלם לאורקל מיליארדים

ביהמ"ש לערעורים הפך החלטת מושבעים וקבע כי גוגל הפרה זכויות יוצרים וכללי שימוש הוגן בשילוב של פקודות ג'אווה בתוכנות לניידים

לוגו בלומברג
בלומברג
הר געש עם סמלים של ג'אווה אנדרואיד
צילום: עיבוד תמונה TheMarker
לוגו בלומברג
בלומברג

גוגל עלולה למצוא עצמה חייבת לאורקל מיליארדי דולרים על שהשתמשה בג'אווה, שפת התכנות והטכנולוגיה שבבעלות אורקל, במערכת ההפעלה שלה למכשירים ניידים, אנדרואיד. קרב משפטי שהתנהל בשנים האחרונות בין החברות הגיע לפרשת דרכים, עם החלטה זו שקיבל בית משפט לערעורים לקראת החלטה סופית.

השימוש של גוגל בקיצורי דרך באמצעות ג'אווה כדי לפתח את אנדרואיד הרחיק לכת והיווה הפרה של זכויות היוצרים של אורקל, פסק בית המשפט ביום שלישי. התביעה, שהוגשה ב-2010, הועברה לטיפול בית המשפט בקליפורניה כדי לקבוע כמה צריכה גוגל לשלם. אורקל ביקשה פיצויים של 8.8 מיליארד דולר, אם כי המספר הסופי עלול לעלות על זה.

גוגל הביעה את אכזבתה מההחלטה ואמרה כי תשקול צעדיה. הסכסוך, שעשוי להיות בעל השלכות מרחיקות לכת על תעשיית התוכנה כולה, פיצל את עמק הסיליקון במשך שנים – בין מי שמפתח את קוד ג'אווה, שעליו מתבססות תוכנות רבות, לבין מי שמפתח את התוכנות וטוען כי השימוש ההוגן בקוד אינו מפר זכויות יוצרים.

"זהו רגע מכריע בנושא שימוש הוגן", אמר עורך הדין מרק שונפלד מפירמת ברנס אנד לוינסון בבוסטון, שאינה מעורבת בתביעה. "התביעה חשובה ביותר עבור תעשיית התוכנה ועשויה להגיע לבית המשפט העליון, שכן החלטתו של בית המשפט הפדרלי שנויה במחלוקת".

המחלוקת טמונה בשימוש בפקודות תוכנה מן המוכן, המכונות API (ממשקי תוכנות אפליקציה) שיכולות לעבוד במגוון של מכשירים ומספקות את הוראות ההפעלה למגוון פעולות, מחיבור לאינטרנט או גישה לקבצים. מתכנתים שמשתמשים ב-API של ג'אווה לא צריכים לכתוב את הקוד מאפס כדי ליישם כל פונקציה נחוצה בתוכנה, או לשנות אותה בין מכשירים.

"בית המשפט הפדרלי קובע כי גוגל הפרה את החוק המגן על זכויות יוצרים", אמר דוריאן דיילי, היועץ המשפטי הראשי של אורקל. "ההחלטה הזו מגנה על יוצרים וצרכנים מפגיעה בזכויותיהם".

גוגל ותומכיה טוענים כי הפסיקה, אם תיושם סופית, תפגע בפיתוח תוכנות חדשות ותייקר את העלויות לצרכנים. "אנחנו מאוכזבים שבית המשפט הפך את החלטת חבר המושבעים שקבעה כי ג'אווה פתוחה וחינמית עבור כולם", אמרה גוגל בהודעה. "פסיקה כזו תהפוך את האפליקציות והשירותים המקוונים ליקרים יותר למשתמשים".

חירות מוגבלת

אורקל אמרה כי ה-API שלה זמינים בחינם לכל מי שרוצה לפתח יישומים למחשבים ומכשירים ניידים, אבל מותחת את הגבול במי שמשתמש בהם להקמת פלטפורמה מתחרה או לשלב אותה במכשירים אלקטרוניים.

"העובדה שאנדרואיד היא חינמית לא הופכת את השימוש של גוגל בחבילות ה-API של ג'אווה לבלתי מסחרי", קבע פאנל של שלושה שופטים. הם ציינו כי אנדרואיד הכניסה יותר מ-42 מיליארד דולר בפרסום. הם אמרו גם כי גוגל לא שינתה שום דבר בפקודות המוגנות על ידי זכויות יוצרים.

סכום הפיצויים יהיה גם הוא נתון לקרב קשה. אורקל רוצה עתה פיצויים של יותר מ-8.8 מיליארד דולר שביקשה בתחילת התביעה וגוגל טוענת שערכן של ה-API מינימלי, לדברי פינג הו, ראש קבוצת הקניין הרוחני במשרד מיריק אוקונל בבוסטון. ההתדיינות עשויה לחשוף בפומבי יותר מידע על הדרך שבה גוגל גורפת רווחים ממערכת ההפעלה שהיא מחלקת בחינם. "ההחלטה היא ניצחון גדול עבור אורקל, אבל לא סוף המלחמה".

אורקל טוענת כי גוגל נחפזה כל כך באמצע העשור הקודם ליצור מערכת הפעלה למכשירים ניידים, שהחברה השתמשה בחלקי מפתח מטכנולוגיית ג'אווה בלי לשלם תמלוגים. אורקל מסבירה זאת בכך שגוגל - שרוב רווחיה מגיעים ממכירת פרסומות המופיעות בתוצאות חיפושים במנוע החיפוש שלה - עמדה בפני איום קיומי מכיוון שהחיפוש לא היה מותאם היטב למכשירים ניידים.

גוגל הגיבה באומרה כי אורקל קנאה בהצלחתה בפיתוח מערכת הפעלה למכשירים ניידים, שהיתה חינמית ופופולרית להפליא. גוגל אמרה שהשתמשה בחלק זעיר מהקוד של אורקל, רק מספיק כדי לאפשר למתכנתים כתיבת אפליקציות בשפת ג'אווה.

חבר מושבעים בבית משפט פדרלי בקליפורניה פסק ב-2016 לטובת גוגל ואמר כי פעולותיה היו "שימוש הוגן" שפטור מחוק קניין רוחני. ביום שלישי הפך בית המשפט הפדרלי את ההחלטה הזו. "אין שום דבר הוגן בשימוש ביצירה מוגנת זכויות יוצרים כמו שהיא למטרה שהיא נוצרה עבורה, אבל בפלטפורמה מתחרה", פסק בית המשפט לערעורים. גוגל צפויה לבקש שהפאנל של שלושת השופטים ישקול מחדש את החלטתו, או לדרוש דיון בקרב כל השופטים בבית המשפט. כמו כן תוכל לערער בפני בית המשפט העליון, כפי שמציעים תומכי גוגל.

בית המשפט העליון סירב לדון בעבר בהחלטה מ-2014 של בית המשפט הפדרלי, לפיה API זכאים להגנת זכויות יוצרים. הפסיקה, ביחד עם ההחלטה ביום שלישי, "מנוגדת לנוהג של עשרות שנים בעולם התוכנה", לדברי מרדית רוז, יועצת מדיניות בעמותת פבליק נולדג' המתמחה בתחום הקניין הרוחני. "להחלטה עלולות להיות השפעות הרסניות על התחרותיות, הפתיחות וההתפתחות של תעשיית הטכנולוגיה. זה עלול להוביל למחירים גבוהים יותר, מגוון מצומצם יותר ומוצרים גרועים יותר עבור הצרכנים", אמרה רוז.

ג'אווה נוצרה על ידי סאן מיקרוסיסטמס בשנות ה-90. אורקל רכשה את סאן בינואר 2010 תמורת 7.4 מיליארד דולר ותבעה את גוגל 8 חודשים לאחר מכן. היו שהאשימו את אורקל בהפרת הבטחתה של סאן לשמור על ג'אווה חופשית ופתוחה לכל.

הגנתה של גוגל נסמכה גם על הרעיון שג'אווה פותחה עבור מחשבים שולחניים (דסקטופ), בעוד אנדרואיד נועד לטלפונים ומכשירים ניידים אחרים. אורקל רצתה שהתביעה תורחב גם למחשבים שולחניים, שכיום יכולים להשתמש באנדרואיד, אולם השופט פסק כי התביעה תתמקד בעניין מצומצם ככל האפשר.

לקריאת ההחלטה, תיק אורקל אמריקה נגד גוגל בע"מ 17-1118 ביהמ"ש הפדרלי לערעורים, וושינגטון

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"