שבוע עבודה מקוצר – המדינות שבהן עובדים פחות מ-40 שעות בשבוע

בשנים האחרונות מתקצר שבוע העבודה במרבית מדינות OECD ■ בבריטניה, למשל, מספר שעות העבודה השנתי הממוצע לעובד ירד מ–1,700 בשנת 2000 ל–1,676

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צרפת פריז בית קפה
בית קפה בפריזצילום: דרק קיי
טלי גולדשטין

הדיון בקיצור שבוע העבודה מעסיק כלכלנים ופילוסופים זה זמן רב. החברה הראשונה שקיצצה את שבוע העבודה משישה ימים לחמישה היתה יצרנית המכוניות האמריקאית פורד, שב–1926 אימצה שבוע עבודה בן 40 שעות. בשנים האחרונות מתקצר שבוע העבודה במרבית מדינות OECD. בבריטניה, למשל, מספר שעות העבודה השנתי הממוצע לעובד ירד מ–1,700 בשנת 2000 ל–1,676. ירידות חדות יותר נרשמו במדינות אחרות, כמו הונגריה. תושבי המדינה עבדו 2,033 שעות בשנה בשנת 2000, לעומת 1,761 ב–2017.

בצרפת, הידועה בחוקי עבודה המיטיבים עם העובדים, הנשיא לשעבר פרנסואה הולנד קבע בשנת 2000 כי בשבוע העבודה יהיו 35 שעות בלבד. חברות התלוננו כי מודל זה פוגע בתחרויות וכרוך בעלויות עצומות. האיגודים הגנו על החוק כדי למנוע מהמעסיקים לנסות לחזור לשבוע עבודה ארוך. כיום עובדים בצרפת כ–40 שעות בממוצע בשבוע, בדומה לממוצע באיחוד האירופי.

שוודיה היא מעבדת ניסויים ליוזמות שונות לשיפור האיזון בין עבודה לחיים האישיים. ב–2016 הופעלה במדינה תוכנית ניסיונית שקיצצה את שבוע העבודה מ–40 ל–30 שעות. גם גרמניה מתנסה בשבוע עבודה מקוצר: כמיליון פועלי תעשייה בדרום־מערב המדינה, במדינת באדן־וירטמברג, יכולים ליהנות החל מפברואר משבוע עבודה שקוצץ מ–35 ל–28 שעות. לפי ההסכם שנחתם עמם, הפועלים יעבדו שבוע עבודה מקוצר בשכר מלא במשך שנתיים, אם הם צריכים לטפל בילדים, במבוגרים או בקרובי משפחה חולים. לאחר שנתיים, עליהם לחזור לעבוד שבוע עבודה מלא. ייתכן שההסכם יורחב ל–3.9 מיליון עובדי התעשייה בגרמניה.

ב–2017 העלתה מפלגת הירוקים באוסטרליה את הסוגייה של קיצור שבוע העבודה לארבעה ימים לדיון ציבורי. "אנו רוצים לפתוח בדיון לגבי העתיד של העבודה ולהתחיל בהטלת ספק בקונצנזוס הפוליטי שמקשר בין חיים טובים לעבודה רבה", אמר מנהיג המפלגה ריצ'רד די נטלה.

"שבוע עבודה בן ארבעה ימים או יום עבודה בן שש שעות יכול להפוך אותנו למאושרים יותר ולצמצם את העלויות של טיפול בילדים במשרה מלאה. כמה חברות כבר יישמו שלושה ימי עבודה בשבוע", הוא אמר. לדעתו, הדיון חייב להיות מלווה בהתייחסות לשאלת השכר הראוי לשבוע עבודה מקוצר.

המועצה הלאומית של קוריאה הדרומית העבירה בחודש שעבר חוק מתוקן לצמצום שבוע העבודה ממקסימום של 68 שעות ל–52 שעות (40 שעות רגילות ועוד 12 שעות נוספות). החוק עבר לאחר חמש שנים של דיונים בפרלמנט הדרום קוריאני. הפחתת מספר שעות העבודה היתה התחייבות מרכזית במסע הבחירות של הנשיא מון ג'יי־אין. עם זאת, יש חברות גדולות החוששות כי קיצור שעות העבודה יפגע בפעילותן, במיוחד על רקע העלאת שכר המינימום במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?