הנגיד הוותיק ביותר בעולם פרש מתפקידו אחרי 15 שנה

ז'ו שיאוצ'ואן קידם בשנותיו כנגיד הבנק המרכזי של סין שורה של רפורמות אך הביע לפעמים תסכול ממגבלות כוחו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'ו שיאוצ'ואן, הנגיד היוצא של הבנק המרכזי של סין
ז'ו שיאוצ'ואן, הנגיד היוצא של הבנק המרכזי של סין צילום: Thomas Peter/רויטרס

נגיד הבנק המרכזי של סין, הנגיד הוותיק ביותר בעולם, פרש מתפקידו ביום שישי האחרון. בתדרוך הרשמי האחרון שלו נמנע ז'ו שיאוצ'ואן מחזרה על האזהרות שהשמיע בשנה שעברה לגבי תיקון חד שצפוי במחירי הנכסים, והרגיע כי בייג'ין תצליח לטפל ברמות החוב הגבוהות שלה וצפה הקלה בהגבלות ההון של הממשלה.

ב-15 שנותיו כנגיד קידם ז'ו באופן איטי אך עקבי שורה של רפורמות חשובות, לפעמים אל מול התנגדות עזה. כשמונה לנגיד בדצמבר 2002, סין היתה הכלכלה השישית בגודלה בעולם והיצואנית הרביעית בגודלה. כיום היא היצואנית הגדולה ביותר והכלכלה השניה בגודלה בעולם.

"הרפורמות שז'ו ניהל, למרות הקשיים הכלכליים והמגבלות הפוליטיות, מוסיפות למורשת שלו", אמר אסוור פרסד, לשעבר ראש חטיבת סין בקרן המטבע הבינלאומית ומרצה בקורנל. "הוא הצליח לעשות זאת באמצעות שילוב של קידום עוצמתי ועקבי, שכנוע של המנהיגות הבכירה ונכונות לקרוא תגר על כוחות מבוססים היטב".

ז'ו ניהל דה רגולציה בריביות של סין, רפורמה שכלכלנים רבים ראו כחיונית על מנת לאפשר לכוחות השוק במקום לממשל לקבוע אילו לווים יוכלו לקבל מימון. ב-2015 ביטל הבנק המרכזי של סין את התקרה על הריבית על פיקדונות בבנקים, ואילץ בכך את הבנקים להתחרות על כספי הלקוחות. העליה בריביות כתוצאה מכך אמורה היתה לאלץ את הבנקים להקצות יותר הלוואות ללווים שעסקיהם הרווחיים יותר מאפשרים להם לשלם ריבית גבוהה יותר על הלוואות, ולפיכך להעביר יותר כסף לחלקים יעילים יותר בכלכלה.

אבל למרות הדה רגולציה, הבנק המרכזי של סין ממשיך לתת לבנקים הנחיות שימנעו מהם להעלות את הריביות באופן חד מדי. בנוסף, בכירי הממשלות המקומיות ממשיכים לשמור על השפעה רבה על החלטות ההלוואות של הבנקים באזורים שלהם, וחברות שאינן של הממשלה מתקשות להשיג מימון.

במונחים ארגוניים ז'ו לא היה דמות חזקה ועצמאית כמו מקביליו בבנק הפדרלי ובבנק המרכזי של אירופה, אלא עוד שר שמייעץ למועצת המדינה של ראש הממשלה לי קצ'יאנג. מעל למועצה נמצאת וועדת הפוליטבורו של המפלגה הקומוניסטית והנשיא שי ג'ינפינג, שלהם מדווח הנגיד. במסגרת הזאת יכולים כוחות שונים כמו משרד המסחר לשכנע את מועצת המדינה להתאים את המדיניות המוניטרית לצרכים שלהם בניגוד להחלטות הבנק המרכזי. ז'ו רמז בשורה של ראיונות עם גופי תקשורת בסין על התסכול ממגבלות כוחו, בעיקר בשל ההתנגדות מצד גורמים שונים לליברליזציה של המטבע.

אחד מרגעי השפל בקריירה של ז'ו הגיע אחרי שהבנק המרכזי זעזע את השווקים בעולם באוגוסט 2015, כשהודיע על שינויים טכניים בקיבוע היומי של היואן לדולר. השינויים נועדו לתת לשוק השפעה רבה יותר על שער היואן, מה שסלל את הדרך להכרה של קרן המטבע בו כמטבע עתודות רשמי. ואולם הבנק המרכזי הסיח את הדעת מהרפורמה המתבקשת כשהודיע בה בעת על פיחות של 1.9% ביואן מול הדולר, מה שעורר בשוקי העולם חששות ממלחמת מטבעות. הפיחות סימן תקופה של שישה חודשי שתיקה מצד מנהיגיה הבכירים של סין, כולל ז'ו, בשעה שהשווקים בעולם טולטלו. "זו היתה שגיאה תקשורתית גדולה מאוד שסין רק לאחרונה התאוששה ממנה", אמר אדם שיעץ לז'ו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם