OECD: כלכלת ישראל חזקה וצומחת מהר - אך על הממשלה לפעול לצמצום פערים

הכלכלן הראשי של ה-OECD שיבח את הכלכלה הישראלית, וצופה צמיחה של 3.5% בשנה הקרובה ■ עם זאת, כדי לשמר את כוחה הכלכלי הארגון ממליץ לישראל להשקיע יותר בהכשרת ערבים וחרדים ושילובם בשוק התעסוקה, להגדיל משמעותית את ההוצאה האזרחית ולשפר את התחרות בענפי החשמל והתעופה

רונית דומקה
רונית דומקה
נתניהו בעת נאומו בוועידת איפא"ק
נתניהו בעת נאומו בוועידת איפא"קצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי
רונית דומקה
רונית דומקה

כלכלת ישראל חזקה וצפויה להמשיך לרשום צמיחה מרשימה, אך על הממשלה לקדם רפורמות ולשלב את הערבים והחרדים בשוק התעסוקה כדי להגדיל את פריון העבודה ולצמצם פערים, כך לפי דו"ח שפרסם היום ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD.

"כלכלת ישראל ממשיכה לרשום ביצועים יוצאים מן הכלל עם צמיחה חזקה, אבטלה נמוכה שנמצאת במגמת ירידה ומצב תקציבי יציב שמוביל לשנה 15 ברצף של צמיחה", נכתב בדו"ח, שהוצג היום בירושלים. עם זאת, בארגון קוראים לקדם רפורמות שיצמצמו את האי שוויון ויעלו את רמת החיים לכל אזרחי המדינה.

ב-OECD מציינים כי גידול האוכלוסין, בשילוב עם נתונים כלכליים חזקים ומגזר טכנולוגיה דינמי תורמים לצמיחתה של הכלכלה הישראלית. המשך מדיניות מוניטרית מרחיבה והשקעות בשדות גז צפויים לעודד את הצמיחה העתידית, כך שישראל תוכל להתמקד במדיניות חדשה שתהפוך את הכלכלה שלה ליעילה ומכלילה יותר, נכתב בדו"ח.

הדו"ח צופה צמיחה של סביב 3.5% ב-2018-19, ומגדיר סדרי עדיפויות למדיניות העתידית, כולל רפורמות בחינוך ותשתיות ושווקים שבהם ניתן לעודד את הפריון ולקדם הכללה. "כלכלת ישראל צמחה מהר יותר ובצורה עקבית יותר כמעט מכל מדינה אחרת ב-OECD במשך 15 השנים האחרונות", אמר אלווארו פריירה, הכלכלן הראשי בפועל של ה-OECD. "האבטלה בשפל, ולעלייה במספר המועסקים יש השפעה על התקרבות רמת החיים בישראל לזו של רוב הכלכלות המפותחות". הוא הוסיף: "התחזית המצוינת מספקת לישראל הזדמנות מצוינת להתכונן לאתגרי העתיד באמצעות נקיטת צעדים להגדלת הפריון, שיפור הלכידות החברתית והבטחת איכות חיים גבוהה לכל הישראלים".

עם זאת, בארגון מציינים את שיעורי התעסוקה וההשכלה הנמוכים בקרב האוכלוסייה הערבית והחרדית בישראל, אשר תורמת לשיעור העוני ופוגעת בפריון. שילוב טוב יותר של הקבוצות האלה בחברה ובשוק העבודה חיוני, נכתב בדו"ח.

בארגון מעריכים ששיעור העוני באוכלוסיות הערבית והחרדית מגיע לכ-50% בעקבות השקעות נמוכות בחינוך והכשרה, וכי חלקם באוכלוסייה יגיע ל-50% עד 2060 - עובדה שתישא השלכות מאקרו-כלכליות משמעותיות אם המדינה לא תשקיע יותר בהכשרתם ושילובם בשוק העבודה.

שינוי ברגולציות ושיפור התשתיות והחינוך צריכים להיות בלב הרפורמות המבניות העתידיות כדי לעודד את הפריון ולהגביר את השילוב וההכללה, נכתב בדו"ח. ב- OECDממליצים להגביר את מאמצי ההכשרה והחינוך למגזרים הערבי והחרדי, כדי להקנות לאוכלוסיות אלה הכישורים הנדרשים למשרות בשכר טוב.

בנוסף, ממליץ הדו"ח להגדיל את ההשקעה בתחבורה ציבורית כדי להפחית את פקקי התנועה, לשפר את איכות האוויר ולאפשר גישה נוחה יותר לשוק העבודה, במיוחד עבור קבוצות מוחלשות באוכלוסיה שמתגוררות בפריפריה, עם דגש על ישובים ערבים.

כמו כן התייחס הדו"ח לענפים שהתחרות בהם נמוכה מדי - בהם חשמל והתעופה. עוד התייחס הדו"ח בהכרח לקצר את תהליכי הביורוקרטיה לעידוד השקעות מחו"ל לא רק עבור חברות ענק - אבל גם עבור משקיעים בסדר גודל קטן יותר.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?