נתוני התעסוקה המעודדים בארה"ב נותנים אור ירוק להעלאת ריבית החודש

מספר המשרות שנוספו בפברואר בארה"ב היה הגבוה ביותר מאז אמצע 2016, ושיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר מאז בועת הדוט.קום; הנגיד ג'יי פאואל רמז לאחרונה על ארבע העלאות השנה, ומספר המתנגדים לכך מצטמצם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'רום פאואל
ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרליצילום: בלומברג

נתוני התעסוקה המעודדים של חודש פברואר המחישו את עוצמת ההתאוששות של כלכלת ארה"ב ונתנו חיזוק לתומכים בהעלאת ריבית כבר החודש.

משרד העבודה האמריקאי דיווח אתמול כי 313 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בפברואר, הזינוק החודשי החד ביותר מאז אמצע שנת 2016, לעומת תוספת של 239 אלף משרות בינואר. כלכלנים צפו גידול מתון יותר של 220 אלף משרות בפברואר לאחר תוספת של 200 אלף משרות שעליה דווח במקור בינואר.

שיעור האבטלה נותר ללא שינוי, ברמה של 4.1%, הנמוכה ביותר מאז בועת הדוט.קום, לאחר שהביקוש לכוח אדם עודד חלק מהמובטלים להצטרף בחזרה למעגל התעסוקה.

השכר השעתי הממוצע טיפס בחודש שעבר ב-0.1% לעומת החודש הקודם, האטה לעומת עלייה של 0.3% בינואר. לעומת פברואר 2017 עלה השכר השעתי ב-2.6%, האטה לעומת קצב שנתי של 2.8% בחודש הקודם. עם זאת, אנליסטים רבים אמרו כי הנתון החזק במיוחד של חודש ינואר היה חריג.

"שוק העבודה מתהדק ומתהדק, ואנשים שחשבו שאין להם סיכוי להשיג עבודה מבינים שיש חברות שזקוקות נואשות לעובדים", אמר ל"פייננשל טיימס" הרם בנדהולץ, הכלכלן הראשי לארה"ב של אוניקרדיט. "העליה בתעסוקה חזקה הרבה יותר מכפי שאפשר היה לצפות בשלב הזה במחזור".

צ'רלס אוונס, נשיא הבנק הפדרלי של שיקגו, אמר בראיון ל-CNBC ביום שישי כי נתוני התעסוקה של פברואר "חזקים מאוד". ג'יי פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, רמז כי הבנק עשוי להעלות ארבע פעמים את הריבית השנה, כשהעיד בקונגרס בחודש שעבר וסיפק תחזית אופטימית לכלכלה האמריקאית. אף שחלק ממקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי עדיין מודאגים לגבי האינפלציה הנמוכה, רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי תומכים בהעלאות עקביות כדי למנוע מהכלכלה התחממות יתר. שוק התעסוקה החזק גם נותן עידוד לרפובליקאים שמקווים להצלחה בבחירות לקונגרס בנובמבר.

שיעור ההשתתפות בשוק העבודה, שמודד את שיעור המועסקים או אלה שמחפשים עבודה ,עלה ל-63% לעומת 62.7% בחודש הקודם, מה שמעיד כי עוד אנשים מהשוליים חוזרים לתוך השוק.

העליה המתונה בשכר מעודדת חלק מבכירי הבנק הפדרלי שתומכים שיש עוד מקום לשיפור בשוק העבודה מבלי לעודד אינפלציה גבוהה מדי. חלק מהכלכלנים תיארו את דו"ח התעסוקה כמצב של "זהבה ושלושת הדובים", בגלל השילוב בין זינוק במספר המשרות לקיפאון בשכר.

עם זאת, נראה שמספר המתנגדים להעלאת הריבית הולך ומצטמצם. לייל בריינרד, בכירה בבנק הפדרלי שבעבר סווגה כיונה, אמרה בשבוע שעבר כי "רוח גבית גוברת" בתקופה של תעסוקה מלאה וצמיחה גבוהה יחסית מטים את האיזון לכיוון של העלאות הדרגתיות.

מיקי לוי, כלכלן לארה"ב בבנק ההשקעות ברנברג, אמר כי הבנק הפדרלי צפוי להעלות בישיבתו החודש את התחזיות הכלכליות שלו ואולי אף את התחזיות להעלאת הריבית השנה. בדצמבר צפה הבנק הפדרלי שלוש העלאות במהלך 2018. החוזים שבהם משתמשים המשקיעים כדי להמר על הריבית הראו ביום שישי כי ישנו כעת סיכוי של 29.7% לארבע העלאות השנה, לעומת 27.1% רק יום קודם לכן, לפי בלומברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח