חששות ממלחמת סחר גררו את וול סטריט לשבוע שלילי ראשון זה שלושה שבועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

מניות הבלו צ'יפ ירדו בוול סטריט; מניות החברות הקטנות זינקו

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה, אולם מניות הבלו צ'יפ נסוגו, לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, החריף את התבטאויותיו בזכות מלחמת סחר, יום לאחר שהודיע על הטלת מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום.

מניות החברות הגדולות (large-cap), אשר להן פעילות בינלאומית רחבה, בלטו לרעה, ואילו מניות החברות הקטנות (small-capׂׂׂ), שעסקיהן מתמקדים בתוך ארה"ב, הובילו את העליות.

מדד מניות החברות הקטנות ראסל 2000 קפץ ב-1.7%; מנגד, מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; מדד נאסד"ק הוסיף 1.1%; מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.5% לאחר במהלך יום המסחר כבר נפל ביותר מ-1% תוך מחיקת כל העליות שרשם מתחילת השנה. בסיכום שבועי נפל מדד S&P 500 ב-2% וקטע בכך רצף של שבועיים של עליות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.05% לרמה של 2.86% - לאחר שרשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה חמישה חודשים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%, יום שני ברציפות של ירידות.

מניית מקדונלדס צנחה בקרוב ל-5% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז 2008 - לאחר שאנליסטים של RBC קפיטל מרקטס חתכו את מחיר היעד למניה ואת תחזית המכירות של סניפי רשת המזון המהיר הפתוחים לפחות שנה ברבעון הראשון של השנה.

מניית ג'י.סי פני נפלה ב-5.5% לאחר שהקמעונאית דיווחה היום על מכירות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי של 2017.

הזהב קפץ אך סגר שבוע שלילי שני ברציפות

מחיר הזהב עלה לראשונה זה ארבעה ימים לאחר שחששות מפני מלחמת סחר עולמית גררו ירידות בשוקי המניות והיחלשות של הדולר, והגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,323.4 דולר לאונקייה, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ב-1.5% - שבוע שלילי שני ברציפות.

בורסות אירופה צנחו ביותר מ-2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות בהובלת מניות יצרניות הפלדה לאחר הודעת נשיא ארה"ב דונדל טראמפ כי יטיל מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב - מהלך שעורר חששות מפריצת מלחמת סחר עולמית.

בורסת פרנקפורט נפלה ב-2.3% ונסגרה ברמתה הנמוכה מאז אוגוסט; פריז צנחה ב-2.4%; לונדון איבדה 1.5% ונסגרה בשפל של 14 חודשים. מילאנו צנחה ב-2.4% לקראת הבחירות שיתקיימו באיטליה ביום ראשון. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-2.1% בדרכו לנפילה שבועית של 3.7% - שבוע שלילי ראשון זה שלושה שבועות.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.2316 דולר ליורו. הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3767 דולר לליש"ט.

מניית יצרנית הפלדה תיסנקרופ נפלה ב-3% בעקבות ההודעה של טראמפ; ארסלור-מיטאל, גם היא יצרנית פלדה, צנחה בקרוב ל-4%.

בטחון הצרכנים בארה"ב קרוב לשיא של 14 שנים

בטחון הצרכנים בארה"ב טיפס בפברואר לרמה השנייה הכי גבוהה זה 14 שנים.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן בארה"ב טיפס בפברואר לרמה של 99.7 נקודות לעומת רמה של 95.7 נקודות בינואר.

עם זאת, נתוני פברואר היו מעט יותר חלשים מהנתונים הראשוניים של 99.9 נקודות. כלכלנים צפו עלייה חדה יותר של המדד בחודש שעבר לרמה של 100 נקודות.

אופטימיות הצרכנים נבעה מהערכתם החיובית למצב התעסוקה, השכר והורדות מסים, מסרה אוניברסיטת מישיגן.

שיעור משקי הבית שדיווחו כי מצבם הפיננסי השתפר לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת היה הגבוה ביותר מאז 1998.

טראמפ מחריף את התבטאויותיו בזכות מלחמת סחר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, החריף היום את התבטאויותיו בזכות מלחמת סחר לאחר שהודיע אתמול על הטלת מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום.

"כאשר מדינה (ארה"ב) מפסידה מיליארדי דולרים רבים על מסחר עם כמעט כל מדינה שאיתה היא עושה עסקים, מלחמות סחר הן דבר טוב, וקל לנצח בהן", כתב טראמפ בציוץ בחשבונו בטוויטר היום.

"לדוגמא, כאשר יש לנו גירעון של 100 מיליארד דולר עם מדינה מסוימת והם מתחכמים, לא סוחרים איתם יותר - ואנחנו מנצחים בגדול. זה קל!", הוסיף בציוץ.

האצה בפעילות הבניה בבריטניה

פעילות מגזר הבניה בבריטניה הואצה בחודש שעבר, אך נותרה עדיין חלשה, כך לפי נתונים שפרסמה חברת המידע מרקיט. מדד הבניה החודשי של מרקיט (PMI), שמודד את הפעילות בענף, עלה ל-51.4 נקודות בפברואר, לעומת 50.2 נקודות בינואר. כל קריאה מעל ל-50 נקודות מראה על צמיחה בפעילות המגזר. לפי הדו"ח, הבניה המסחרית התחזקה בפברואר, בעוד שהבניה האזרחית ובניית הבתים למגורים נחלשה. "הראיות מעידות כי ביטחון העסקים החלש ואי הוודאות הפוליטית המתמשכת המשיכו להכביד על הביקוש", נכתב בדו"ח של מרקיט.

טראמפ הפיל את אסיה; טוקיו נפלה ב-2.5%

בורסות אסיה רשמו הבוקר ירידות שערים, בעקבות חששות מהחרפת הפרוטקציוניזם לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על הטלת מכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב. טוקיו נפלה ב-2.5%; הונג קונג יורדת ב-1.5%; שנחאי נסוגה ב-0.5%; סיאול ירדה ב-1%; סידני ירדה ב-0.8%.

טראמפ אישר אתמול כי בכוונתו להודיע בשבוע הבא באופן רשמי על הטלת מס של 25% על ייבוא פלדה ומס של 10% על ייבוא אלומיניום. "תעשיות הפלדה והאלומיניום שלנו (ורבות אחרות) נהרסו עקב עשורים של סחר לא הוגן ומדיניות גרועה ביחס למדינות מרחבי העולם", כתב טראמפ בציוץ בטוויטר.

הין מתחזק ב-0.1% מול הדולר לרמה של 106.10 ין לדולר, לאחר שנפל ב-3% בשני ימי המסחר הקודמים. יפן דיווחה היום כי שיעור האבטלה בה ירד בינואר ל-2.4%, הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 1993. מספר המשרות הפנויות ביפן נמצא בשיא של 44 שנים.

.

חשש ממלחמת סחר הפיל את וול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות זה היום השלישי ברציפות, לאחר שהודעת הנשיא דונלד טראמפ על הטלת מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום לארה"ב, הגבירה את החששות מצעדי תגמול מצד סין או שותפות סחר מרכזיות אחרות של ארה"ב.

"זוהי יריית האזהרה הראשונה במלחמת סחר", אמר אסטרטג השווקים הראשי של B. Riley FBR, ארט הוגאן. "ואיש אינו מנצח במלחמת סחר".

מדד S&P 500 צנח ב-1.7% ומדד דאו ג'ונס נפל ב-1.3%, ועבור שני המדדים היה זה יום שלישי ברציפות של ירידות של לפחות 1% - רצף הימים הארוך ביותר מסוג זה מאז ינואר 2016. מדד נאסד"ק נסוג היום ב-1.3%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.06% לרמה של 2.8%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

מניות יצרניות הפלדה זינקו בוול סטריט בעקבות הודעת הנשיא טראמפ כי יטיל מכס של 25% על יבוא פלדה לארה"ב. מניית AK סטיל נסקה בקרוב ל-10%; מניית US סטיל קפצה בכמעט 6%.

מנגד, מניות של יצרניות רכב ומטוסים כמו ג'נרל מוטורס , פורד ו בואינג , המרבות להשתמש בפלדה ובאלומיניום, נפלו ב-3%-4% בצל חששות מפני התייקרות העלויות. מניות יצרניות הרכב צנחו גם על רקע פרסום נתוני מכירות מאכזבים של פברואר.

מניית L ברנדס צללה בקרוב ל-14% לאחר שהחברה שבבעלותה רשת חנויות ויקטוריה סיקרט סיפקה אמש תחזית רווח מאכזבת לרבעון הנוכחי ולשנה כולה. מניית סיילספורס טיפסה בכמעט 3% בעקבות דו"חות כספיים חזקים של חברת התוכנה. מניית בסט ביי עלתה ב-4% לאחר שקמעונאית מוצרי האלקטרוניקה והבית דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי וסיפקה תחזית רווח שנתי חזקה.

הזהב ברמתו הנמוכה השנה; הנפט בשפל של שבועיים

מחיר הזהב נסוג לשפל של 2018 ומחיר הנפט נסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה למעלה משבועיים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,305.2 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-28 בדצמבר, לאחר ירידה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 60.99 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-14 בפברואר, לאחר ירידה של 1.1%.

יו"ר הפד: "אין עדות להתחממות-יתר של הכלכלה"

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר היום כי אין כל ראיות להתחממות-יתר של כלכלת ארה"ב, למרות השיפור בתחזית הצמיחה ובשוק התעסוקה.

בעדותו היום בפני ועדת הבנקאות של הסנאט חזר פאואל והדגיש כי הבנק המרכזי מתכוון להמשיך להעלות את הריבית בהדרגה על מנת לשמור על האיזון בין האבטלה לאינפלציה.

"על ידי המשך ההעלאה ההדרגתית של הריבית לאורך זמן, אנו מנסים לאזן בין השניים הללו ולהשיג אינפלציה שמתקרבת ליעד אך גם לוודא שהכלכלה לא תגיע להתחממות-יתר", אמר פאואל בחלק השני של עדותו השבוע בקונגרס. "אין כל ראיות לכך שהכלכלה סובלת כרגע מהתחממות-יתר", הוסיף.

בחלק הראשון של עדותו, ביום שלישי בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים, ציין פאואל כי חל שיפור בתחזית לכלכלת ארה"ב מאז דצמבר. השווקים פירשו את דבריו כאיתות לכך שגברה ההסתברות לכך שהבנק הפדרלי יעלה השנה את הריבית בארה"ב ארבע פעמים, לעומת שלוש הפעמים החזויות.

בורסות אירופה צנחו; פרנקפורט נפלה ב-2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות, יום שלילי שלישי ברציפות, על רקע דו"חות מעורבים שפירסמו חברות ביבשת.

בורסת פרנקפורט נפלה ב-2%; פריז איבדה 1.1%; לונדון ירדה ב-0.8% בעקבות נפילת מדד פעילות הייצור בבריטניה לשפל של שמונה חודשים, ועל רקע תחזית מאכזבת של ענקית הפרסום הבריטי WPP. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-1.3%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.2216 דולר ליורו. הליש"ט נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.3746 דולר לליש"ט.

מניית קראפור נפלה ב-6% לאחר שהקמעונאית הצרפתית דיווחה על מעבר להפסד שנתי והודיעה על צמצום הדיווידנד למשקיעים.

מניית WPP נפלה ב-8.3% בלונדון לאחר שחברת הפרסום הגדולה בעולם הורידה את תחזית הרווח השנתי והעריכה כי תרשום צמיחה אפסית בשנה הנוכחית.

פעילות הייצור בארה"ב בשיא של 13 שנים

מדד פעילות הייצור בארה"ב טיפס בפברואר לרמה של 60.8 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מאז מאי 2004, לעומת רמה של 59.1 נקודות בינואר, מסר היום מכון המחקר ISM.

כלכלנים צפו ירידה קלה של המדד לרמה של 59 נקודות.

בה בעת, פירסמה חברת המחקר IHS מרקיט את המדד המקביל שלה אשר נסוג קלות בפברואר לרמה של 55.3 נקודות, משיא של 34 חודשים שאליו טיפס בינואר.

בשני המדדים, קריאה מעל לרמה של 50 נקודות משקפת שיפור בתנאים הכלכליים, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על הרעה.

ירידה במכירות המכוניות בארה"ב בפברואר

יצרניות המכוניות הגדולות דיווחו על ירידה במכירות הרכבים בארה"ב בפברואר, לאחר שחברות רבות סיימו מבצעי הנחות שהעניקו לרגל סוף 2017 ופתיחת השנה החדשה.

ג'נרל מוטורס , יצרנית המכוניות הגדולה ביותר בארה"ב, מכרה בחודש שעבר 220,905 מכוניות, נפילה של 6.9% לעומת פברואר 2017.

פורד , יצרנית המכוניות השנייה בגודלה בארה"ב, מכרה בפברואר 194,132 מכוניות, גם כאן ירידה של 6.9% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

פיאט קרייזלר, השלישית בגודלה, מכרה בחודש שעבר 165,903 מכוניות בארה"ב, ירידה של 1% לעומת פברואר בשנה הקודמת.

תביעות האבטלה בארה"ב נפלו במפתיע לשפל של 49 שנים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-210 אלף, המספר הנמוך ביותר מאז דצמבר 1969, לעומת 220 אלף בשבוע הקודם, לפי נתונים שפורסמו היום. כלכלנים צפו עלייה במספר התביעות השבועי לרמה של 226 אלף.

הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, נפל ב-5,000 לרמה של 220,500, גם כאן המספר הנמוך ביותר מאז 1969.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות גדל ב-57 אלף ל-1.93 מיליון.

זינוק בהכנסה האישית בארה"ב; האינפלציה עדיין נמוכה

הצריכה הפרטית בארה"ב צמחה בינואר ב-0.2%, ובהתאמה לאינפלציה התכווצה לראשונה זה שנה, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - זינק בינואר ב-0.4% לעומת החודש הקודם. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת עלה המדד ב-1.7%, זה החודש השלישי ברציפות.

מדד הליבה שאינו כולל את מחיר המזון והאנרגיה קפץ בינואר ב-0.3% לעומת החודש הקודם, אך רשם עלייה שנתית של 1.5% זה החודש הרביעי ברציפות.

יעד האינפלציה השנתי של הבנק הפדרלי הוא 2%.

בה בעת, ההכנסה האישית גדלה בינואר ב-0.4%, ולאחר שמס רשמה ההכנסה האישית את הזינוק החד ביותר מאז 2012 בעקבות הרפורמה במס של הנשיא דונלד טראמפ.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 1.5% מערכה

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים בהמשך לירידות אמש בוול סטריט. המשקיעים ממתינים להמשך עדותו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, היום בקונגרס. טוקיו ירדה ב-1.5%; הונג קונג עלתה ב-0.6%; שנחאי הוסיפה 0.4% לערכה; סינגפור ירדה ב-0.1%; סיאול איבדה 1.2% מערכה וסידני ירדה ב-0.7%.

הדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המרכזיים. הין נחלש ב-0.1% ל-106.77 ין לדולר. היורו נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 1.2194 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.06% ל-1.3752 דולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.77 דולר אמריקאי בעקבות פרסום נתונים המעידים על ירידה בהשקעות העסקים ברבעון האחרון של 2017.

הנפט נסחר בירידות לאחר שאתמול דווח על גידול מפתיע במלאי הגולמי ותפוקת שיא של נפט בארה"ב בשבוע האחרון. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.6% ל-61.2 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.5% ל-64.4 דולר לחבית.

וול סטריט סגרה החודש הגרוע זה שנתיים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות בדרכן לחודש הגרוע ביותר זה שנתיים, בהמשך לנפילות שרשמו אתמול לאחר שעדותו בקונגרס של היו"ר החדש של הבנק הפדרלי ג'רום פאואל חיזקה את ההערכת כי הבנק המרכזי יגביר את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד S&P 500 נסוג ב-1.1% והשלים בכך נפילה חודשית של 3.9%. מדד דאו ג'ונס צנח ב-1.5% בדרכו לירידה של 4.3% בפברואר. עבור שני המדדים היה זה החודש הגרוע ביותר מאז ינואר 2016, וחודש שלילי ראשון לאחר 10 חודשים רצופים של עליות. מדד נאסד"ק איבד היום 0.8% וירד בסיכום חודשי ב-1.9% - החודש הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2016, וירידה חודשית ראשונה לאחר שבעה חודשים רצופים של עליות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 2.87% - לא רחוק מרמתה בתחילת החודש, שבמהלכו כבר נפלה לרמה של 2.7% אך גם התקרבה לכדי מרחק של 0.05% מרף 3%, שיא של ארבע שנים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% ונמצא בדרכו גם לעלייה חודשית.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: התוצר המקומי הגולמי (GDP) צמח ברבעון האחרון של 2017 בקצב שנתי מתון מכפי שהוערך תחילה של 2.5%, אך בהתאם לתחזיות הכלכלנים. החוזים למכירת בתים בארה"ב רשמו בינואר את הנפילה החדה מ-2010, ומדד מנהלי הרכש של שיקגו נסוג החודש לשפל של שישה חודשים.

מניות חברת השכרת הרכב הרץ וענקית התרופות וליאנט נפלו ב-5% וב-11% בהתאמה בעקבות דיווח על ירידה ברווחים ברבעון הרביעי.

הזהב בירידה חודשית ראשונה זה 4 חודשים

מחיר הזהב נסגר בשפל של כשלושה שבועות לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים מצד משקיעים בעלי מטבעות שאינם הדולר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,317.9 דולר לאונקייה, ירידה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בחודש פברואר כולו נסוג מחיר הזהב ב-1.8% - ירידה ראשונה לאחר שלושה חודשים של עליות.

הנפט צנח בדרכו לחודש שלילי ראשון מאז אוגוסט

מחיר הנפט צנח היום בדרכו לירידה חודשית ראשונה זה שישה חודשים, בעקבות גידול מפתיע במלאי הגולמי ותפוקת שיא של נפט בארה"ב בשבוע האחרון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 61.64 דולר לחבית - שפל של כמעט שבועיים - לאחר נפילה של 2.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום חודשי נפל מחיר הנפט ביותר מ-4% בפברואר - ירידה חודשית ראשונה מאז אוגוסט.

בורסות אירופה נסגרו בירידות; לונדון נסוגה ב-0.7%

בורסות אירופה נסגרו בירידות לאחר שעדותו של יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אמש חיזקה את ההערכות כי קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם עשוי להתגבר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט ופריז נסוגו ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.7%. היורו מאבד 0.2% מול הדולר לשער של 1.2214 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1.3791 דולר לליש"ט.

מניית ענקית האגרוכימיה הגרמנית באייר נסוגה בכ-2% לאחר שהחברה דיווחה על ירידה ברווח הנקי ברבעון האחרון של 2017. באייר מסרה כי הרווח ב-2018 יהיה ברמה שדומה לזו שנרשמה ב-2017.

החוזים למכירת בתים בארה"ב בנפילה החדה מ-2010

החוזים למכירת בתים בארה"ב נפלו בינואר ב-4.7% לעומת החודש הקודם - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז שנת 2010 - ונמצאים כעת ברמתם הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2014, לפי נתונים שפירסם היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR).

לעומת ינואר 2017 ירדו החוזים ב-3.8%. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.3%.

NAR הסביר את הנפילה בחוזים ברמת מלאי הבתים הנמוכה בשוק הדיור, אשר מהווה לדבריו "משבר".

פעילות הייצור בארה"ב בשפל של 6 חודשים

מדד מנהלי הרכש של שיקגו, הנחשב לברומטר למצב כלכלת ארה"ב כולה, נסוג בפברואר לרמה של 61.9 נקודות, שפל של שישה חודשים, לעומת רמה של 65.7 נקודות בינואר.

המדד, שאותו מפרסמת חברת MNI אינדיקייטורס, משקף שיפור בתנאים הכלכליים במגזר הייצור כאשר רמתו מעל 50 נקודות, אולם מצביעה על התכווצות הפעילות כאשר הוא נמוך מרמה זו.

האטה בצמיחה בארה"ב ברבעון הרביעי

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון האחרון של 2017 בקצב מתון מכפי שהוערך תחילה, לפי נתונים שפורסמו היום.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 2.5%, בהתאם לתחזיות הכלכלנים. נתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר הצביעו על צמיחה מעט יותר גבוהה של 2.6% ברבעון הרביעי.

ההאטה בצמיחה ברבעון הרביעי באה לאחר גידול של יותר מ-3% בתמ"ג במונחים שנתיים ברבעון השני והשלישי של 2017 - שני הרבעונים המלאים הראשונים של נשיאות דונלד טראמפ.

טראמפ הכריז כי היעד של הממשל שלו הוא להגיע לצמיחה שנתית מתמשכת של יותר מ-3%.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו נחלשה ב-1.4%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים בעקבות עדותו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק המרכזי בקונגרס, ונתוני מאקרו חלשים שפורסמו הבוקר בסין וביפן. טוקיו ירדה ב-1.4%; הונג קונג נחלשה ב-1.3%; שנחאי איבדה 1% מערכה; סינגפור ננעלה בירידות של 0.6%; סיאול ירדה ב-0.8% וסידני נחלשה ב-0.6%.

עדותו של יו"ר הבנק הפדרלי בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים האמריקאיחיזקה את ההערכות בקרב המשקיעים כי הבנק הפדרלי יגביר את קצב העלאת הריבית בשנה הקרובה ועשוי להעלות אותה יותר משלוש פעמים ב-2018. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה כעת ל-2.9% והדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.2% ל-107.13 ין לדולר.

הנפט נסחר בירידות לאחר שמכון הנפט האמריקאי דיווח על עלייה במלאי הנפט בארה"ב בשבוע שעבר ל-930 אלף חביות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.2% ל-62.8 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.08% ל-66.6 דולר לחבית.

באייר מדווחת על ירידה ברווח הנקי בעקבות רפורמת המס של טראמפ

באייר דיווחה היום על ירידה ברווח הנקי ברבען הרביעי של 2017 בעקבות רפורמת המס שאושרה בארה"ב בדצמבר האחרון. הרווח הנקי של החברה הגרמנית ירד ב-67% ל-148 מיליון יורו (181.9 מיליון דולר) ברבעון הרביעי, לעומת 453 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2016. המכירות ירדו ב-2.6% ל-8.6 מיליארד יורו. תחזיות הכלכלנים היו לרווח נקי של 745 מיליון יורו ומכירות של 8.63 מיליארד יורו.

באייר מייחסת את הירידה ברווח להוצאה חד פעמית של 455 מיליון יורו בעקבות בעקבות רפורמת המס בארה"ב וקשיים מתמשכים בעסקי החברה בברזיל. החברה מסרה כי הרווח הנקי ב-2017 כולה עלה ב-62% ל-7.54 מיליארד יורו. באייר מסרה כי היא צופה שהרווחים והמכירות ב-2018 יישארו ברמה דומה ל-2017.

ירידה בפעילות הייצור בסין על רקע תקופת החגים בפברואר

מדד מנהלי הרכש בסין למגזר הייצור לחודש פברואר ירד לרמה הנמוכה ביותר זה חמש שנים על רקע החופשה לכבוד פסטיבל האביב שגרמה לירידה בתפוקה ובהזמנות ליצוא. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ירד ל-50.3 נקודות בפברואר, לעומת 51.3 נקודות בינואר, והחמיץ את תחזיות האנליסטים לתוצאה של 51.1 נקודות. מדד מנהלי הרכש לשאר המגזרים ירד ל-54.4 נקודות לעומת 55.3 נקודות בינואר. המדד המשולב למגזרי הייצור והשירותים ירד ל-52.9 נקודות לעומת 54.6 נקודות בינואר.

השבוע יבוצעו כמה שינויים בממשל הסיני, כולל חילופי אנשים בתפקידים בכירים בכלכלת סין והארכת כהונתו של נשיא סין, שי ג'ינפינג, לזמן בלתי מוגבל. בנוסף, הממשל הסיני צפוי להגביר את פעילותו באכיפת חוקי איכות הסביבה ולפעול לצמצום החוב בחקיקה שתתבצע בקונרס הלאומי הסיני בשבוע הבא.

חששות ריבית הפילו את וול סטריט; תשואות האג"ח זינקו

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שלוש שבועות ותשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב והדולר זינקו, לאחר שעדותו הראשונה בקונגרס של יו"ר הבנק הפדרלי החדש, ג'רום פאואל, חיזקה את ההערכות כי הבנק המרכזי יגביר את קצב העלאת הריבית בארה"ב.

מדד S&P 500 נפל ב-1.3% - היום הגרוע ביותר מאז השמיני בפברואר; מדדי דאו ג'ונס ו נאסד"ק ירדו ב-1.2%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים קפצה ב-0.04% לרמה של 2.9%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6% לשיא של שבועיים.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 33.9% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ארבע פעמים עד סוף 2018, לעומת סיכוי של 24.4% אתמול, לפי נתוני CME. הקונצנזוס עד כה בקרב המשקיעים ובכירי הפד כאחד היה כי השנה יתבצעו שלוש העלאות ריבית.

מניית מייסיס עלתה ב-3.5% במסחר בוול סטריט לאחר שרשת בתי הכלבו דיווחה היום על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי של 2017 וסיפקה תחזית רווח חזקה לשנה הנוכחית.

הזהב צנח לשפל של שבועיים

הזהב נפל לשפל של יותר משבועיים לאחר התחזקות הדולר בעולם צמצמה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,318.6 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-9 בפברואר - לאחר ירידה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הדולר התחזק היום בעקבות עדותו של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בקונגרס, אשר חיזקה את ההערכות כי הבנק המרכזי יגביר את קצב העלאת הריבית בארה"ב.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 33.9% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ארבע פעמים עד סוף 2018, לעומת סיכוי של 24.4% אתמול, לפי נתוני CME.

עד כה אותת הבנק המרכזי על כוונתו להעלות את הריבית השנה שלוש פעמים, כפי שעשה בשנה שעברה.

הנפט נסוג לראשונה זה 4 ימים

מחיר הנפט נסוג לראשונה זה ארבעה ימים לקראת פרסום נתוני המלאי הגולמי השבועיים בארה"ב מחר, אשר צפויים להצביע על גידול במלאי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 63.01 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אירופה נסגרה בירידות; סקיי נסקה ב-20%

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע עדות היו"ר החדש של הבנק הפדרלי בקונגרס האמריקאי, במהלכה אותת על אפשרות של הגברת קצב העלאת הריבית בארה"ב.

לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.2%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% לרמה של 1.2233 דולר ליורו; הליש"ט נסוגה מול המטבע האמריקאי ב-0.5% לשער של 1.3902 דולר לליש"ט.

מניית BASF הגרמנית ירדה ביותר מ-2% בעקבות פרסום הדו"חות הכספיים של יצרנית הכימיקלים הגדולה ביותר בעולם.

מניית רשת סקיי הבריטית נסקה ב-20.5% בעקבות הצעה חדשה שהגישה קומקסט לרכישת החברה ב-30 מיליארד דולר. הצעת קומקסט גבוהה בכ-16% מהצעת הרכש שהגישה רשת פוקס של מרדוק בשנה שעברה. פוקס מחזיקה 39.1% מרשת סקיי.

בטחון הצרכנים בארה"ב ברמה הגבוהה מאז ימי הנשיא קלינטון

בטחון הצרכנים בארה"ב זינק בפברואר, החודש הראשון שבו החלו אזרחים ליהנות משינוי חוקי המס, ופרץ את רף 130 נקודות לראשונה מאז שביל קלינטון היה נשיא ארה"ב.

מדד בטחון הצרכנים קפץ החודש לרמה של 130.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2000 - לעומת רמה של 124.3 נקודות בינואר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד החודש לרמה של 127.3 נקודות.

"בסך הכל, הצרכנים ממשיכים להיות בטוחים למדי שהכלכלה תמשיך לצמוח בקצב חזק בחודשים הקרובים", ציינה קונפרנס בורד בעת פרסום המדד.

עליית מחירי הבתים בארה"ב צוברת תאוצה

קצב עליית מחירי הבתים בארה"ב צבר תנופה בדצמבר, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד קייס-שילר של מחירי הבתים בארה"ב טיפס ב-0.7% בשלושה החודשים שהסתיימו בדצמבר, וב-6.4% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. בנובמבר טיפס המדד ב-6.3% במונחים שנתיים.

מדד קייס-שילר העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות טיפס ב-0.6% - מעט פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.7%. לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת קפץ המדד ב-6.3%.

מדד מחירי הבתים ב-20 הערים מרוחק כעת ב-1% בלבד מהשיא שאליו טיפס בשנת 2006. המדד הכלל ארצי כבר גבוה ב-6.3% מהשיא שאליו טיפס בשיאה של בועת הנדל"ן לפני כעשור.

נפילה בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב צנחו ב-3.7% בינואר, בעיקר בעקבות נפילה של 28% בהזמנות של מטוסי נוסעים.

כלכלנים צפוי ירידה מתונה יותר של 1.7% בהזמנות בינואר.

בניכוי הזמנות למוצרים בתחום התחבורה נרשמה ירידה קלה בלבד של 0.3% בהזמנות למוצרים בני-קיימא בינואר, לפי נתונים שפורסמו היום.

תחזית חזקה של מייסיס מקפיצה את המניה

רשת בתי הכלבו מייסיס דיווחה היום על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי של 2017 וסיפקה תחזית רווח חזקה לשנה הנוכחית.

מניית מייסיס קופצת ב-12% במסחר המוקדם בוול סטריט וצפויה להיפתח בשיא של 11 חודשים.

החברה האמריקאית רשמה ברבעון הרביעי רווח של 2.82 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 2.71 דולר למניה. מכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-1.3% - מעל לתחזיות לצמיחה של 0.1% בלבד.

במבט קדימה, צופה מייסיס רווח למניה של 3.55-3.75 דולר בשנת 2018 - הרבה מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 3.04 דולר למניה

"מייסיס ממשיכה להעריך הזדמנויות בתיק נכסי הנדל"ן שלה כדי לזהות הזדמנויות בהם ערך הפיתוח מחדש של הנדל"ן שלה עולה על ערך נקודות פעילות בלתי אסטרטגיות", נאמר בדו"חות.

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת לקראת עדותו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג ירדה ב-0.7%; שנחאי איבדה 1.1% מערכה; סינגפור ירדה ב-0.4%; סיאול נחלשה ב-0.1% וסידני עלתה ב-0.2%. הין יורד ב-0.1% ל-107.07 ין לדולר.

המשקיעים הסינים מכרו היום מניות שנחסרות בהונג קונג, דרך בורסות בסין, ב-3.1 מיליארד יואן (490 מיליון דולר), לפי נתוני בלומברג. זוהי המכירה היומית הגדולה ביותר מאז שהוקם ערוץ השקעות נוסף שהוקם בין סין להונג קונג בדצמבר 2016.

האנליסטים מעריכים כי המשקיעים חוששים מעדותו של ג'רום פאואל בקונגרס וכן שומרים על זהירות לקראת הקונגרס הלאומי בסין שבו יאושרו חוקים שיחזקו את השפעתו של נשיא סין שי ג'ינפינג במדינה.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-63.6 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.2% ל-67.3 דולר לחבית.

BASF מדווחת על הכפלת הרווח הנקי ברבעון הרביעי

BASF, יצרנית הכימיקלים הגדולה ביותר בעולם, דיווחה היום כי הרוח הנקי ברבעון הרביעי יותר מהוכפל בעקבות עלייה במכירות ברוב חטיבות החברה ועליית מחירי הכימיקלים.

הרווח הנקי ברבעון עלה ל-1.54 מיליארד יורו (1.9 מיליארד דולר) לעומת 689 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2016. מכירות החברה הגרמנית עלו ב-8% ל-16.1 מיליארד יורו. הרווח לפני מסים עלה ל-1.86 מיליארד יורו לעומת 1.2 מיליארד יורו בתקופה המקבילה ב-2016. BASF מסרה כי היא צופה עלייה קלה במכירות ב-2018. החברה מסרה כי תחלק דיווידנד של 3.1 יורו למניה.

עליות בוול סטריט

המסחר בוול סטריט נסגר בעליות שערים. מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.6%; S&P 500 עלה ב-1.2%; מדד הנאסד"ק הוסיף 1%.

נגיד הבנק הפדרלי החדש, ג'יי פאואל, יעיד מחר לראשונה בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים האמריקאי, ויום למחרת ידבר בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. בטקס ההשבעה שלו לפני שבועיים אמר פאואל כי מקבלי ההחלטות בבנק עשו התקדמות לכיוון השגת היעד הכפול של תעסוקה מלאה ומחירים יציבים.

דו"ח מדיניות מוניטרית שהציג ביום שישי הבנק הפדרלי בפני הקונגרס בארה"ב הכיל מעט מאוד סימנים לכך שהבנק המרכזי מתכוון להגביר את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

עליות שערים באירופה

המסחר בבורסות אירופה הסתיים בעליות שערים, לאחר שביום שישי סגר שבוע חיובי שני ברציפות. לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט הוסיפה 0.4%; פריז עלתה ב-0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%.

מניית דויטשה בנק עלתה ב-0.6% במהלך המסחר לאחר שהבנק הודיע על תוכניתו למכור מניות בחטיבת ניהול הנכסים שלו בהנפקה לציבור. ההנפקה תתקיים ב"חלון הזמין המוקדם ביותר", לפי הודעת הבנק היום. דויטשה בנק לא פירט כמה כסף הוא מתכנן לגייס, אך מקורבים לתוכניות אמרו בעבר לבלומברג כי הוא צפוי למכור נתח של 25% ב-2 מיליארד יורו (2.5 מיליארד דולר).

ירידה במכירות בתים חדשים בארה"ב

ירידה מפתיעה של 7.8% ל-593 אלף בתים נרשמה במכירות של בתים חדשים בארה"ב בינואר, לרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט, על רקע עלייה בריבית ומזג האוויר הקר שגורם לירידה בביקוש. הנתונים מראים כי נרשמה ירידה של 14.2% במכירת דירות חדשות בדרום ארה"ב – הירידה הגדולה מאז מארס 2015, וירידה גדולה בצפון-מזרח ארה"ב. בשני האזורים היה מזג אוויר סוער בינואר.

מחיר בית ממוצע למשפחה אחת עלה ברמה שנתית ב-2.5% ל-323 אלף דולר. עליית הריבית ועלייה במחירי הבתים – שהיא מהירה יותר מהעלייה בשכר – שוחקת את היכולת של אמריקאים רבים, בעיקר צעירים ורוכשי דירות חדשות, להיכנס לשוק.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר

הליש"ט מתחזקת מול הדולר על רקע נאומו של מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה ג'רמי קורבין, שבו הוא מספק פרטים לגבי עמדתה של המפלגה בנוגע לברקזיט. הליש"ט מתחזקת ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.406 דולר לליש"ט. "האיחוד האירופי אינו שורש כל הבעיות שלנו ועזיבתו לא תפתור את כל הבעיות שלנו", אמר קורבין. "באותה מידה, האיחוד אינו המקור לכל הטוב ועזיבתו לא תגרור את ארצנו לשאול".

סגן נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, דייב רמסדן, אמר אתמול בראיון ל"סאנדיי טיימס": "ביחס לעמדה הקודמת שלי, אני רואה סיבה להעלאה של הריבית בשלב מוקדם". רמסדן התנגד להעלאת הריבית של הבנק בנובמבר.

טוקיו נסגרה בעליה של 1.2%

בורסות אסיה פתחו את השבוע בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-1.2% על אף התחזקות הין; שנחאי עולה ב-1.2% לאחר שאתמול דווח כי המפלגה הקומוניסטית בסין מתכננת להסיר את החוק המגביל כל נשיא לשתי כהונות; הונג קונג מטפסת 0.7%; סיאול עלתה ב-0.3%; הבורסה האוסטרלית עלתה ב-0.7%.

הין מתחזק מול הדולר ב-0.3% לרמה של 106.61 ין לדולר; מול היורו מתחזק הין ב-0.1% לרמה של 131.26 ין ליורו.

בשוק הסחורות, הנפט עולה. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עולים ב-0.4% למחיר של 63.81 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

כתבות מומלצות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה

טקס הליכה על גחלים ביוון. המטרה המוצהרת היא להגיע למצב תודעתי מיוחד

למה בוסים רוצים שעובדים יילכו על גחלים לוהטות? זה מה שקרה בשווייץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוסי שוורץ במשרדו. "אני אדם אוהב רכוש, אוהב כסף, ולא מתבייש בזה"

"נהיה הרשת השנייה בגודלה, כשנגיע למיליארד שקל נעשה אקזיט"

השופט קבע כי הניסיון של נותן ההלוואה להציג את ההליך שהגיש כתביעה כספית חוזית להחזר הלוואה — לוקה בחסר ופשטני

פרודתו של איש עסקים דרשה את חלקה ברכוש — ואז הגיעה תביעה על חוב של מיליונים