צועד על רומא: כך מתכנן סילביו ברלוסקוני לכבוש מחדש את השלטון

ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, פתח השבוע במאבק משפטי נגד איל מדיה אירופי מתחרה - בתקווה כי המשפט יגיע לסיומו עם חזרתו לעמדת השפעה ■ ברלוסקוני, שהורחק מהפוליטיקה עד 2019 והקריירה שלו כבר הוספדה, בדרך להשלמת הקאמבק

פייננשל טיימס
רייצ'ל סנדרסון והרייט אגנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סילביו ברלוסקוני
סילביו ברלוסקוניצילום: אי־פי
פייננשל טיימס
רייצ'ל סנדרסון והרייט אגנו

בית המשפט במילאנו נהפך בשנים האחרונות לביתו השני של איל המדיה וראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני. בין 12 הפעמים שבהן נתבע ניתן למנות הרשעה על תשלום לקטינה עבור שירותי מין ב–2013, שבגינה נגזרו עליו שבע שנות מאסר (שלא מומשו מכיוון שהתיק נסגר בעקבות ערעור) ומשפט על הונאת מס — שבעקבותיו נאסר עליו להחזיק במשרה פוליטית עד 2019.

ביום שלישי נפתח משפט חדש בהשתתפותו, אך הפעם ניצב ברלוסקוני בצד התובע. פינאינווסט, חברת האחזקות של משפחת ברלוסקוני, ומדיהסט, חברת המדיה שבה היא שולטת, תובעות את ויוונדי — חברת מדיה צרפתית, שוונסן בולורה הוא בעל המניות הגדול ביותר בה — ודורשת פיצויים של עד 3 מיליארד יורו.

התביעה הזאת הגיעה בעיתוי הגרוע ביותר האפשרי עבור בולורה, שנמצא תחת לחץ מצד הרגולטורים והממשלה באיטליה בנוגע להשפעה של ויוונדי כבעלת המניות הגדולה ביותר בטלקום איטליה. לברלוסקוני זה דווקא עיתוי מצוין. המשפט נפתח ימים ספורים לפני הבחירות שבהן, לפי הסקרים, הוא צפוי להשלים את הקאמבק שלו. אף שנאסרה עליו התמודדות על משרה ציבורית, ברלוסקוני צפוי לקבל כוח רב לידיו אם קואליציית המרכז־ימין תנצח.

ונסן בולורהצילום: בלומברג

"הדבר הכי טוב לברלוסקוני יהיה להשיג הסכם אחרי שיחזור לשלטון", אומר קרלו אלברטו קרנבלה מאפה, מרצה לאסטרטגיה ויזמות באוניברסיטת בוקוני במילאנו. "בלי גיבוי פוליטי אי־אפשר לחתום על אף עסקה בטלקום ובמדיה באיטליה או בשום מקום אחר".

המשפט נסוב סביב עסקה שעליה חתמו ברלוסקוני ובולורה באפריל 2016, שעסקה באיחוד בין מדיהסט לוויונדי. המטרה היתה לאפשר לחברות להתחרות בשוק המדיה — שבו אפילו השחקניות הגדולות ביותר נאלצות להתמזג כדי להיאבק במתחרות חדשות כמו נטפליקס. ואולם בתוך ארבעה חודשים קרסה העסקה בשווי 880 מיליון יורו — שבמסגרתה ויוונדי היתה אמורה לרכוש את עסקי הטלוויזיה בתשלום של מדיהסט — ושני הצדדים האשימו זה את זה. מדיהסט האשימה את הנפילה של 18% במנייתה בימים שלאחר מכן בשינוי תוכניות מצדה של ויוונדי. כשוויונדי קנתה מאוחר יותר כמעט 30% במדיהסט, האשים אותה מחנה ברלוסקוני בניסיון השתלטות עוין.

עד לסתיו האחרון נחשב ברלוסקוני לא רלוונטי מבחינה פוליטית, בזמן שאימפריית העסקים המזדקנת שלו נתפשה מיושנת. למרות תדמיתו הלא־מזהירה של ברלוסקוני, בולורה — שלו היסטוריה של בניית אחזקות בחברות ואז השתלטות עליהן — מסתכן בכך שימצא את עצמו בצד הלא־נכון של אחד מהקאמבקים המדהימים של אירופה.

תיכננו להקים את "נטפליקס האירופית"

ברלוסקוני ובולורה הם מאילי המדיה החזקים באירופה. "פורבס" מעריך את הונו של ברלוסקוני ב–8.1 מיליארד דולר, ואת של בולורה ב–7.5 מיליארד דולר. ברלוסקוני מחזיק, דרך חברת האחזקות של משפחתו פינאינווסט, ב–41.3% ממדיהסט, חברת השידור הפרטית הגדולה באיטליה, שבבעלותה גם טלסינקו בספרד. הוא מחזיק גם ב–53% מארנולדו מונדדורי, מו"לית הספרים הגדולה באיטליה, וב–30% ממדיולנום, אחת מחברות ניהול הנכסים הגדולות במדינה. בשנה שעברה הוא מכר את מועדון הכדורגל מילאן ב–740 מיליון יורו. בולורה מחזיק בנתחי השליטה דרך חברת האחזקות המשפחתית שלו, בוויונדי, בהאוואס, קנאל פלוס, יוניברסל וגיימלופט. לוויוונדי יש גם נתח של 23.9% בטלקום איטליה. למשפחת בולורה יש נתח במדיובנקה, בנק השקעות ממילאנו.

אף שהחברות של שניהם נסחרות בבורסות מילאנו ופריז, בני משפחותיהם מונו לתפקידי מפתח. בתו הבכורה של ברלוסקוני, מרינה בת ה–51, עומדת בראש פינאינווסט. בנו, פייר ברלוסקוני בן ה–48, הוא מנכ"ל מדיהסט. בולורה הוא יו"ר חברת האחזקות של משפחתו, ומחזיק באותו תפקיד בוויוונדי. בנו יאניק, שמסתמן כיורש, הוא יו"ר ומנכ"ל האוואס, ובתו מארי, שממונה על חטיבת המכוניות החשמליות של בולורה, יושבת בדירקטוריון מדיובנקה ומשמשת נציגת המשפחה באיטליה.

המטרה של ההסכם הראשוני באפריל 2016 בין מדיהסט לוויונדי היתה לקרב בין שתי המשפחות. הן ראו זאת כצעד ראשון ליצירת קבוצת מדיה פן־אירופית, שתתחרה בחברות כמו סקיי של רופרט מרדוק. בולורה דיבר על יצירת "נטפליקס אירופית", שתתחרה בשירותי הסטרימינג האמריקאיים. באותה תקופה הקריירה הפוליטית של ברלוסקוני נראתה גמורה, והעסקה עם ויוונדי היתה הזדמנות להתרחב. אנליסטים אומרים שמדיהסט נהנתה מ"פרמיית ברלוסקוני" בכל פעם שהיה ראש ממשלה. לפי מחקרים, הממשלות שלו היו חיוניות להבטחת אווירה רגולטורית ידידותית, ומנהלים העבירו את תקציבי הפרסום שלהם למדיהסט תמורת השפעה פוליטית.

ואולם לדברי בנקאים, הקריירה הפוליטית שלו היתה חרב פיפיות, שפגעה בצמיחה של מדיהסט. בימי השיא שלה, בשנות ה–90, היא היתה יכולה להרשות לעצמה לקנות את ITV הבריטית או פרוזיבן הגרמנית, אך ניגודי העניינים של ברלוסקוני גרמו לממשלות בריטניה וגרמניה להתנגד לרעיון שמדיהסט תיכנס לתקשורת שלהן. בצרפת השיק ברלוסקוני את לה סינק, רשת שידור שכשלה בהמשך בין היתר בגלל התנגדות פוליטית. יועץ לשעבר אמר כי מדיהסט "סבלה מטרגדיה של הזדמנויות מוחמצות". כתוצאה מכך היא מוגבלת לדרום־אירופה, בתקופה שבה נטפליקס, גוגל ואחרות נוגסות בהכנסות ופרסום של חברות אירופיות.

נשיא צרפת סיבך את המצב

העסקה בין החברות נתנה מענה לבעיות אסטרטגיות של שתי המשפחות, אך ההשלכות שלה פגעו בעסקיהן — ובעלי מניות המיעוט שילמו את המחיר. הדו"חות הפיננסיים של מדיהסט חשפו הפסד נקי של 294.5 מיליון יורו, ונראה כי הסכסוך עיכב החלטות אסטרטגיות, לפי הודעות שפירסמה אמבר קפיטל, משקיעת מיעוט בחברה.

בכירים בשתי החברות מודים כי המצב הסתבך עוד יותר בשל החלטת נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לחסום את מכירתה של מספנה צרפתית לחברה איטלקית. אף שחזר בו לאחר מכן, האירוע כבר הצית רגשות אנטי־צרפתיים באיטליה, ופוליטיקאים כמו ברלוסקוני ניצלו זאת לקמפיין שלהם.

ויוונדי נסוגה מהעסקה והאשימה את מדיהסט בכך שסיפקה לה מידע מוטעה על מצבה הכלכלי של חטיבת הטלוויזיה בתשלום. מדיהסט השיבה כי ויוונדי חתמה על עסקה אחרי חודש של בדיקות נאותות של החשבונות. מדהיסט ביקשה מבית משפט במילאנו להקפיא את הנתח של 3.5% שבו היא מחזיקה בוויוונדי, לפי אדם המקורב לקבוצה הצרפתית. אחר כך בדצמבר, לאורך יומיים, בנתה ויוונדי נתח של כמעט 30% במדיהסט, ממש מתחת לשיעור המינימלי להשתלטות מלאה.

משפחת ברלוסקוני לא היתה מוכנה להשתלשלות האירועים הזאת, לדברי מקורבים לעניין. דעתה היתה מוסחת השנה בשל בעיות בריאות שמהן סבל ברלוסקוני. לפי דיווחים בתקשורת המקומית, בקיץ הוא עבר ניתוח לב, ואחריו אושפז שוב. פינאינווסט הגיבה בהגשת תלונה נגד ויוונדי על מניפולציה לכאורה בשוק. ויוונדי דחתה את ההאשמות והגישה תביעת דיבה. בתגובה, הגדילה פינאינווסט את הנתח במדיהסט ליותר מ–40%. בעקבות תלונת הגבלים עסקיים מצד מדיהסט, הציב רגולטור התקשורת אגקום לוויוונדי דדליין ל–18 באפריל לפיצול אחת או יותר מהאחזקות שלה במדיהסט או טלקום איטליה. ויוונדי הציעה להכניס את המניות לקרן בנאמנות עיוורת — מה שלדברי אנליסטים לא ישפר את הממשל התאגידי. יו"ר מדיהסט, פדלה קונפלוניירי, סבור כי כישלון העסקה ובניית הנתח של ויוונדי הם חלק מהשתלטות עוינת.

ביוני פתחה מדיהסט בהליכים משפטיים נגד ויוונדי בטענה להפרת חוזה, תחרות לא־הוגנת והפרת חוקי הפלורליזם בטלוויזיה, וכן ביקשה לבטל את רכישת מניותיה על ידי החברה. ויוונדי האשימה את מדיהסט במתן מידע מוטעה לגבי הכנסות חטיבת הטלוויזיה בתשלום. בנפרד, הממסד באיטליה הגביר את הלחץ בנוגע להשקעה של ויוונדי בטלקום איטליה. בשנה שעברה החליטה הממשלה להפעיל את הכוח המיוחד שיש לה על טלקום איטליה — מנגנון שמיועד לחברות בעלות חשיבות לאומית אסטרטגית. אנליסטים סבורים שהממשלה תאלץ את טלקום איטליה לפצל את חטיבת הטלפונים הקוויים, כעסק בעל ערך אסטרטגי.

יש שרואים קווי דמיון בין חזרתו של ברלוסקוני לפוליטיקה כיום לבין כניסתו ב–1994, כשמדיהסט עמדה על סף פשיטת רגל. אחרי שנבחר לראש ממשלה וממשלתו חוקקה חוקים שאפשרו למדיהסט לשמור על פרסומות בשלושת הערוצים הציבוריים, שווי העסק זינק. נראה כי הפרמיה של ברלוסקוני תומחרה בחזרה במניה.

אנליסטים ומעורבים בסכסוך סבורים כי הוא יוכרע מחוץ לבית המשפט, אך רק אחרי הבחירות. פרלמנט חצוי או קואליציה צרה של מרכז־ימין הם עדיין שני התרחישים הסבירים ביותר, לפי חברת המחקר טנאו אינטליג'נס. בשני התרחישים ימלא ברלוסקוני תפקיד חשוב בהקמת הממשלה הבאה.

"רק לפני שנה, מצבו הבריאותי של ברלוסקוני היה גרוע, בולורה דחק אותו לקיר, משפחתו ועסקיו היו בקשיים, והמערכת הפוליטית חשבה אותו כמת", אומר תעשיין מיליארדר שמכיר את ברלוסקוני מאז שהיה נער. "עכשיו, ברלוסקוני חזר — והוא במצב נהדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"