האיש שהמציא את החוזים על "מדד הפחד": "מוצר נוראי שלא משרת שום מטרה"

"VIX נהפך למדד שמשפיע על הדבר שאחריו הוא מנסה לעקוב", אמר סנדי רטריי, שהיה שותף לפיתוח חוזים עתידיים על מדד התנודתיות

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוחרים בוול סטריט
סוחרים בוול סטריטצילום: אי-אף-פי
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

המסחר בנגזרים שקשורים בתנודתיות, המשמש בנקים לאמוד סיכוני השקעות, נהיה סוער כל כך עד שקשה לבנקים להפיק ממנו תובנות - כך הזהיר אחד האנשים שהמציאו את החוזים העתידיים על VIX, מדד התנודתיות המכונה "מדד הפחד".

סנדי רטריי, שהיה שותף לפיתוח חוזים עתידיים הקשורים ל-VIX ב-2003 כשעבד בגולדמן סאקס, אמר כי מוצרים שמאפשרים למשקיעים לסחור בתנודתיות עלולים ליצור "מערכת מעגלית" של מדידת סיכונים בשווקים. "פעם, הזנב היה מכשכש בכלב, ולא היו מקדישים לכך יותר מדי תשומת לב. מה שקרה ביום שני היה שהזנב תפס את הכלב וסובב אותו בכל החדר", אמר רטריי, כיום מנהל ההשקעות של מאן גרופ. "VIX נהפך ממדד של משהו מסוים למדד שמשפיע על הדבר שאחריו הוא מנסה לעקוב".

ביום שני התרסקו תעודות סל המהמרות נגד מדד ה-VIX, לאחר שהמדד זינק ביותר מ-100% והבורסות צנחו, והמסחר בחלק מתעודות הסל האלה הופסק. "אני לא חושב שכל האנשים שקונים את המוצרים האלה מבינים את המכניקה המורכבת שלהם", אמר רטריי. "אני חושב שאלה מוצרים נוראיים שלא משרתים שום מטרה אמיתית".

רטריי אמר כי עלייתם של מוצרים שקשורים לתנודתיות נבעה משיבוש בתפקידו של מדד VIX כאינדיקטור אמין לסיכון בשוק. "אני חושב ש-VIX משמש בנקים ככלי חשוב למודלים שונים של ניהול סיכונים, מרווחי אשראי, מרווחי bid-ask. העובדה שהוא מוטמע בתוך כל הדרכים האלה למדוד סיכונים מדאיגה אותי", אמר. "יש עכשיו שוק פעיל להפליא של חוזי VIX, ועכשיו השוק בבירור מזיז את VIX עצמו. יש כאן פוטנציאל למערכת מעגלית".

בשנים האחרונות פרחו מוצרים ספקולטיבים הקשורים לחוזים ואופציות על VIX, וההוכחה לכך היא עלייה במספר החוזים - מפחות מ-20 אלף ב-2009, כשהמוצר הראשון מסוג זה הושק, ליותר ממיליון ב-2016.

רטריי אמר כי כשהיה שותף לפיתוח המסחר ב-VIX באמצעות חוזים ב-2003 - החוזים על המדד החלו להיסחר בבורסת CBOE ב-2004 - הוא ועמיתיו החליטו כי הוא לא מתאים לשום סוג של תעודת סל בגלל הסיכונים הטמונים בו. ואולם בעקבות השקת החוזים ב-CBOE, בנקי השקעות וחברות קרנות החלו להשיק מוצרים שאיפשרו למשקיעים להמר על התחזית לתנודתיות בשוק המניות בארה"ב.

המוצרים האלה בנויים מחוזי Forward מתגלגלים, ומאפשרים למשקיעים להמר על זה שהתנודתיות תישאר נמוכה - ולהרוויח כשזה קורה. אבל כשה-VIX מזנק הם מתרסקים, מכיוון שאז המשקיעים נאלצים "לכסות" את החשיפה שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה