בורסות ארה"ב ואירופה סגרו את השבוע הגרוע זה שנתיים; הנפט צלל ב-10%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

וול סטריט סגרה השבוע הגרוע זה שנתיים

המדדים בבורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר צנחו לשפל של שלושה חודשים, אולם בסיכום שבועי רשמו את הנפילה החדה ביותר זה שנתיים, בצל המשך החששות כי האצת קצב העלאת הריבית בארה"ב יפגע ברווחי החברות ויכביד על הכלכלה.

המדדים פתחו את היום במגמה חיובית בעקבות אישור תקציב פדרלי דו-שנתי על ידי הקונגרס אשר שם קץ להשבתה בת חמש שעות של הממשל בארה"ב. בהמשך עברו המדדים לירידות חדות ומדד נאסד"ק הצטרף למדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ונכנס ל"תיקון" לאחר שנפל ב-10% מהשיא. לקראת סוף יום המסחר שבו המדדים למגמה חיובית.

מדד דאו ג'ונס , שנכנס ביום חמישי לתיקון לאחר שהשלים נפילה של 10.4% מהשיא שרשם לפני כשבועיים, התאושש היום ב-1.4%. עם זאת, בסיכום שבועי צנח מדד מניות הבלו צ'יפ ב-5.2% - נפילה שבועית שלא ראה כדוגמתה מאז ינואר 2016.

מדד S&P 500 , שנכנס אף הוא אתמול לתיקון לאחר שנפל ב-10.2% מהשיא שאליו טיפס ב-26 בינואר, נסגר היום בעלייה של 1.5%. זאת לאחר במהלך יום המסחר כבר צלל ב-1.9% לשפל של שלושה חודשים. בסיכום שבועי נפל מדד S&P 500 ב-5.2% - השבוע הגרוע ביותר מאז ינואר 2016.

מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של 1.4% לאחר שבמהלך הירידות ביום המסחר הצטרף אל מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 בכניסתו לתיקון. בסיכום שבועי נפל מדד נאסד"ק ב-5.1% - השבוע הגרוע ביותר מאז פברואר 2016.

גל הירידות הנוכחי, שמחק 2.5 טריליון דולר משווי השוק של החברות הנכללות במדד S&P 500 מאז ה-26 בינואר ועד יום חמישי, בא על רקע התגברות החששות כי האצה באינפלציה בארה"ב תגרום לבנק הפדרלי להעלות את הריבית בקצב מהיר מהצפוי בכלכלה הגדולה בעולם.

מניית טבע נסגרה בירידות קלות בניו יורק לאחר שבמהלך יום המסחר כבר צללה בכ-4%, אחרי חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה את דירוג איגרות החוב של חברת התרופות הישראלי לדרגת "זבל", והצטרפה בכך לחברות דירוג האשראי מודי'ס ופיץ' שכבר הורידו את דירוג האשראי של טבע לזבל. מניית טבע צללה ביום חמישי ביותר מ-10% לאחר שסיפקה תחזית מאכזבת לשנת 2018.

מניית אנבידיה קפצה ב-6.7% לאחר שיצרנית השבבים דיווחה אמש תוצאות כספיות חזקות וסיפקה תחזית חיובית להמשך. מניית אקספדיה צללה ב-15.5% לאחר שסוכנות הנסיעות המקוונת הזהירה כי קצב גידול ההוצאות השנה יעלה על שיעור צמיחת ההכנסות על רקע המאבק מול מתחרותיה על נתח שוק.

הדולר בשבוע הטוב ביותר מאז 2016

הדולר נמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר זה למעלה משנה מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שהירידות החדות בשוקי המניות הגבירו את הביקוש למטבע האמריקאי, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

הדולר מתחזק קלות מול היורו והין היפני לשער של 1.2245 דולר ליורו ורמה של 108.8 ין לדולר בהתאמה. מול הפרנק השווייצי מוסיף הדולר 0.4% לרמה של 0.9396 פרנק לדולר. המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.6% מול הליש"ט לשער של 1.3827 דולר ללליש"ט.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2% ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 1.3%, השבוע הטוב ביותר מאז דצמבר 2016.

הנפט מתחת ל-60 ד'; צלל ב-10% השבוע

מחיר הנפט ירד יום שישי ברציפות, נסגר מתחת ל-60 דולר לחבית בניו יורק לראשונה ב-2018, והשלים את הנפילה השבועית החדה ביותר זה שנה, לאחר שנתונים שפורסמו היום הצביעו על הזינוק החד ביותר זה למעלה משנה במספר אסדות קידוח הנפט בארה"ב, והגבירו את החששות כי המשך עליית תפוקת הנפט של ארה"ב תכביד על המחירים בשוק העולמי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 59.2 דולר לחבית, ירידה של 3.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לנפילה שבועית של 9.6% - השבוע הגרוע ביותר מאז ינואר 2017.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 62.79 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-13 בדצמבר, לאחר נפילה של 3.1% בבורסת ICE בלונדון. בסיכום שבועי צנח מחיר הברנט ב-8.4%.

אירופה בשבוע הגרוע זה שנתיים; פרנקפורט בתיקון

בורסות אירופה השלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר זה שנתיים על רקע התגברות החששות בעולם מפני התייקרות עלויות המימון.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.3% ונכנסה ל"תיקון" לאחר שהשלימה נפילה של 10.7% מהשיא שאליו טיפסה ב-23 בינואר. ההגדלה המקובלת לתיקון בשוק היא נפילה של 10% מהשיא המשמעותי האחרון. בסיכום שבועי נפלה בורסת פרנקפורט ב-5.5%.

בורסת פריז ירדה ב-1.4% בדרכה לנפילה שבועית של 5.3%; לונדון נסוגה היום ב-1.1% ואיבדה בסיכום שבועי 4.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג היום ב-1.5% ונסגר בשפל של יותר מחמישה חודשים. בסיכום שבועי נפל המדד בכ-5% - השבוע הגרוע ביותר מאז פברואר 2016 - תוך מחיקת כמעט מחצית מהעליות שרשם מתחילת השנה.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.2227 דולר ליורו, והליש"ט נופלת ב-0.9% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.379 דולר לליש"ט.

התפוקה התעשייתית בצרפת עלתה בשיעור מעט חד מהצפוי בדצמבר, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הצרפתית (Insee). התפוקה בכלכלה השניה בגודלה בגוש היורו עלתה ב-0.5% בדצמבר לעומת נובמבר, מעל לתחזיות אנליסטים כי תעלה ב-0.4%. ברבעון האחרון של 2017 נרשמה עליה של 4.2% בתפוקה, לפי נתוני Insee.

הרובל מתחזק לאחר הורדת ריבית ברוסיה

הבנק המרכזי של רוסיה הוריד את הריבית, בהתאם לתחזיות, במטרה לעודד את הצריכה הפרטית לקראת הבחירות בחודש הבא. הרובל מתחזק ב-0.5% מול הדולר לרמה של 58.154 רובל לדולר לאחר החלטת הריבית.

הריבית ברוסיה הורדה ב-0.25% ל-7.5%. הבנק המרכזי אמר כי ישקול הורדות ריבית נוספות השנה, בשל האינפלציה הנמוכה. האינפלציה ברוסיה, שרק לפני כמה שנים היתה גבוהה מ-10%, האטה בינואר ל-2.2%, הרבה מתחת ליעד של 4% שקבע הבנק המרכזי.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנמצא בשלטון מאז שנת 2000, צפוי לזכות בכהונה נוספת בבחירות במארס, על רקע יציבות הרובל ושוקי המניות ועל אף הקצב האיטי של התאוששות הכלכלה. בניסיון לעודד את הכלכלה הוריד הבנק מרכזי של רוסיה את הריבית בשנה שעברה שש פעמים.

המפעלים בבריטניה סגרו את השנה הטובה ביותר מאז 2014

תפוקת המפעלים בבריטניה המשיכה לעלות בדצמבר וסגרה את השנה הטובה ביותר שלה מאז 2014. התפוקה עלתה ב-0.3% לעומת נובמבר, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה הבריטית. את הייצור הובילה תפוקה של ספינות, מטוסים ומכוניות. ב-2017 כולה עלתה התפוקה ב-2.8%.

התפוקה התעשייתית הכוללת בבריטניה ירדה בשיעור חד מהצפוי של 1.3% בדצמבר בגלל סגירתו של צינור נפט חשוב בים הצפוני, אשר הובילה לירידה חדה בתפוקת הנפט.

בנפרד פורסמו נתונים שהראו כי הבניה בבריטניה עלתה ב-1.6% בדצמבר, והגירעון במאזן הסחר עלה ל-4.9 מיליארד ליש"ט (6.7 מיליארד דולר).

שנחאי נפלה ב-4.1%; טוקיו ירדה ב-2.3%

בורסות אסיה רשמו ירידות שערים חדות הבוקר, בעקבות המפולת בבורסות בוול סטריט אתמול. טוקיו ירדה ב-2.3% והשלימה ירידה שבועית של 8.1%, החדה ביותר מזה שנתיים; בורסת שנחאי נפלה ב-4.1%, לאחר שבמהלך יום המסחר צנחה ב-6% - הירידה התוך יומית החדה ביותר מאז המפולת בסין בתחילת 2015. סין מחקה כבר אתמול את העליות של 2018; הונג קונג צונחת ב-3% ומוחקת את העליות שרשמה מתחילת השנה; סיאול ירדה ב-1.8%; סידני ירדה ב-1% בלבד.

בדויטשה בנק צופים כי הטלטלה בשווקים תימשך השנה, לאור העלאות הריביות הצפויות השנה, לפי דברים שאמר הכלכלן הראשי של הבנק, דיוויד פולקרטס-לנדאו. עם זאת, "התנודתיות לא צריכה לדרדר את הצמיחה הכלכלית או לפגוע קשות בנכסי הסיכון", אמר.

בארה"ב, הודיע הממשל האמריקאי לגופים הפדרליים על השבתת השירותים בפעם השניה השנה, לאחר שהסנאטור הרפובליקאי רנד פול סירב להסכים לתקציב הדו שנתי שעליו הסכימו מנהיגי הרפובליקאים והדמוקרטים, במסגרתו יועלו ההוצאות ב-300 מיליארד דולר בשנתיים. עם זאת, יתכן שההשבתה תהיה קצרת טווח בלבד, משום שהסנאט הצליח בכל זאת לאשר בשעות הבוקר את התקציב, והוא עובר כעת לאישור בית הנבחרים.

מחיר הנפט יורד ב-1% לאחר שאיראן הודיעה על תוכניתה להגדיל את התפוקה ב-700 אלף חביות ביום בתוך שלוש או ארבע השנים הבאות. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-1.1% ל-60.49 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

דאו ג'ונס ביום השני הכי גרוע מעולם; נפל ב-10% מהשיא ונכנס לתיקון

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות ומדד דאו ג'ונס נכנס לתיקון אחרי שרשם את הנפילה היומית השנייה הכי חדה בתולדותיו במונחי נקודות, לאחר שתשואות האג"ח בארה"ב טיפסו לשיא של ארבע שנים, ושבו ועוררו את חששות המשקיעים כי התגברות קצב העלאת הריבית יגרום לשחיקת רווחי החברות ויכביד על הצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס צלל ב-4.2% והשלים בכך נפילה של 10.3% מהשיא שאליו טיפס לפני כשבועיים. ההגדרה המקובלת ל"תיקון" בשוק היא נפילה של 10% משיא משמעותי. הנפילה בת 1,033 הנקודות שרשם היום מדד מניות הבלו צ'יפ היתה השנייה הכי חדה בתולדותיו במונחי נקודות. מדד S&P 500 צנח היום ב-3.8% תוך מחיקת כל עליות השנה, ונסגר בשפל של חודשיים; מדד נאסד"ק נפל ב-3.9%. מתחילת השבוע ועד אתמול נפלו שלושת המדדים ב-2.5%-2.9%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה היום במהלך המסחר לרמה של 2.883% - שיא של ארבע שנים - לאחר שהקונגרס בארה"ב הגיע אתמול להסכם על תקציב פדרלי דו-שנתי.

אנליסטים ייחסו בין השאר את הנפילות שנרשמו בשבוע החולף בשוקי המניות לעליית תשואות האג"ח על רקע סימנים להתגברות האינפלציה בארה"ב.

מניית טבע צללה ב-10.6% במסחר בוול סטריט לאחר שחברת התרופות הישראלית סיפקה תחזית מאכזבת לשנת 2018.

מניית טוויטר זינקה ביותר מ-12% לאחר שחברת המדיה החברתית דיווחה על רווח נקי רבעוני ראשון בתולדותיה, ולמרות שהצמיחה במספר המשתמשים החמיצה את תחזיות האנליסטים.

מניית טסלה נפלה ב-8.5% למרות שיצרנית המכוניות החשמליות של היזם אילון מאסק דיווחה אמש על הפסד רבעוני נמוך מהצפוי. מניית פוקס המאה ה-21 נסוגה ביותר מ-4% על אף שחברת המדיה דיווחה על רווח גבוה מהתחזיות ברבעון הרביעי של 2017.

מניית סנאפ ירדה ב-6.5% אחרי שנסקה אתמול ביותר מ-47% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז הנפקת החברה במארס 2017 - לאחר שמפעילת אפליקציית סנאפצ'ט דיווחה על זינוק בצמיחת מספר המשתמשים וההכנסות ברבעון האחרון.

הנפט בשפל של 5 שבועות

מחיר הנפט ירד זה היום החמישי ברציפות ונמצא בדרכו לשבועי שלילי שני ברציפות, יום לאחר פרסום נתונים שהצביעו על תפוקת שיא של נפט גולמי בארה"ב ועלייה שבועית שנייה ברציפות במלאי הגולמי בכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 61.15 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר זה חמישה שבועות, לאחר ירידה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הזהב קטע את רצף הירידות הארוך השנה

הזהב קטע את רצף הירידות הארוך ביותר השנה לאחר שהתייצבות הדולר ונפילות בשוקי המניות בארה"ב הגבירו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,319 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגר ביום רביעי בשפל של חודש.

מחיר הזהב ירד בכל ארבעה ימי המסחר הקודמים - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז דצמבר. למרות העלייה היום, מחיר הזהב נסוג מתחילת השבוע ביותר מ-1%.

נשיא הפד של ניו יורק: "הנפילות בשווקים הן כסף קטן"

נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, אמר היום כי בשלב זה הנפילות בשוק המניות אינן מאיימות על המשך הצמיחה הכלכלית בארה"ב.

הנפילות שנרשמו בשוק המניות מאז שבוע שעבר הן "כסף קטן" (small potatoes), אמר דאדלי בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

נשיא הפד של ניו יורק אמר בראיון גם כי התחזית לפיה הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב שלוש פעמים במהלך שנת 2018 ממשיכה להיות תחזית סבירה בעיניו.

פרנקפורט צללה ב-2.6%; הליש"ט מתחזקת

בורסות אירופה צנחו בדרכן לסגירה שלילית שמינית בתשעה ימי המסחר האחרונים, לאחר שהירידות בוול סטריט החריפו לקראת סיום שעות המסחר ביבשת. בורסת פרנקפורט צללה ב-2.6%; פריז נפלה ב-2%; לונדון נסוגה ב-1.5%. מדריד צנחה ב-2.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 1.6%.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.3949 דולר לליש"ט, לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה העריך כי קצב העלאת הריבית בממלכה יהיה מהיר מכפי שהעריך עד כה. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.2252 דולר ליורו.

מניית בנק סוסייטה ז'נרל טיפסה ב-2% לאחר שהבנק הצרפתי עלה על הציפיות ודיווח על רווח ברבעון הרביעי של השנה. הרווח הנקי של הבנק צנח ב-82% ל-69 מיליון יורו ברבעון הרביעי. עם זאת, אנליסטים ציפו להפסד של 300 מיליון יורו. סוסייטה ז'נרל ספג ברבעון שורה של הוצאות חד פעמיות, בין היתר בשל שינויים במערכת הבנקאות בצרפת והסדרי מס.

מניית קומרצבנק נסוגה ב-2.4% למרות שהבנק הגרמני אמר כי ישוב השנה לשלם דיווידנדים לראשונה מזה שלוש שנים. הבנק דיווח על רווח גבוה מהצפוי של 90 מיליון יורו ברבעון הרביעי של השנה.

הריבית בבריטניה נותרה ללא שינוי ברמה של 0.5%

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר היום את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.5%. ההחלטה היתה בהתאם לתחזיות, ולאחר שבנובמבר הועלתה הריבית בבריטניה ב-0.25%, העלאה ראשונה מזה עשור. ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי כל חברי ועדת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

עם זאת, נאמר בהודעת הבנק המרכזי כי יתכן שבהמשך הריבית תעלה מהר יותר מכפי שמשקיעים מצפים. "אם הכלכלה תתפתח בהתאם לתחזיות בדו"ח האינפלציה מחודש פברואר, יהיה צורך להדק את המדיניות המוניטרית מוקדם יותר ובאופן חד יותר מכפי שצפינו בדו"ח בנובמבר", נאמר בהודעה.

בנוסף, העלה הבנק המרכזי את תחזית הצמיחה שלו לכלכלת בריטניה ל-2018 מ-1.6% ל-1.8%. העלאת התחזית היתה צפויה, לאחר שהנגיד מארק קרני אמר בשבוע שעבר כי תחזית קרן המטבע לצמיחה של 1.5% בבריטניה ב-2018 היתה נמוכה מדי. התחזית ל-2019 הועלתה גם כן ל-1.8%, לעומת 1.7%, והתחזית ל-2020 נותרה ללא שינוי, וצופה צמיחה של 1.7% בתמ"ג של בריטניה.

הדולר בשיא של שבועיים

הדולר עלה היום לשיא של שבועיים, על רקע ההסכם על תקציב פדרלי דו-שנתי אליו הגיע הקונגרס בארה"ב. מדד הדולר של ICE, שמודד את ערכו של הדולר מול סל מטבעות של שש שותפות סחר של ארה"ב, עולה ב-0.2% לאחר שמוקדם יותר עלה לרמתו הגבוהה ביותר מזה שבועיים.

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.224 דולר לליש"ט. הליש"ט מתחזקת ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.390 דולר לליש"ט, לקראת החלטת הריבית של הבנק המרכזי של בריטניה. לפי ההערכות, הריבית צפויה להישאר ללא שינוי, אך הבנק המרכזי צפוי לפרסם היום גם את תחזית האינפלציה שלו. היואן נפל היום מול הדולר ב-1.1% - הירידה היומית החדה ביותר מאז שהבנק המרכזי של סין פיחת את המטבע באוגוסט 2015.

סופטבנק במגעים לרכוש נתח בחברת ביטוח המשנה סוויס רה

מניית חברת ביטוח המשנה סוויס רה זינקה היום בשיעור החד ביותר מזה למעלה משש שנים, לאחר שאישרה כי היא מנהלת מגעים עם סופטבנק היפנית, שמעוניינת לרכוש בה נתח. המניה עולה כעת ב-4.5%, לאחר שמוקדם יותר זינקה בקרוב ל-7%. סופטבנק עשויה לרכוש עד שליש מסוויס רה, לפי גורמים מקורבים למגעים. העסקה עשויה להיות מוערכת בשווי של יותר מ-10 מיליארד דולר. סוויס רה אישרה לבלומברג את המגעים אך אמרה כי הם עדיין בשלב מוקדם מאוד. מניית סופטבנק עלתה ב-1% היום בבורסת טוקיו. אם העסקה תצא לפועל, תצטרף סוויס רה לשורה של חברות במגוון תחומים שבהן היא מחזיקה – משבבים ושיתוף נסיעות ועד לחקלאות.

אסיה נסגרה בעליות; שנחאי מחקה העליות מתחילת השנה

בורסות אסיה רושמות ברובן עליות שערים, לאחר סגירה שלילית בוול סטריט אתמול. טוקיו עלתה ב-1.1%; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי ירדה ב-1.4%; סיאול עלתה ב-0.5%; הבורסה האוסטרלית עלתה ב-0.2%. הין נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 109.61 ין לדולר.

בסין דווח היום כי העודף במאזן הסחר הצטמצם בינואר, בעקבות עליה חדה בייבוא. הייצוא מסין במונחים דולריים עלה בינואר ב-11.1%, בעוד שהייבוא זינק ב-36.9%. העודף במאזן הסחר הסתכם ב-20.34 מיליארד דולר. עם זאת, אנליסטים ציינו כי הנתונים של חודש ינואר מושפעים בכל שנה מעיתוי חופשת ראש השנה הסינית, שהחלה מוקדם בשנה שעברה.

וול סטריט נסגרה בירידות; סנאפצ'ט נסקה ב-47%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בתום יום מסחר הפכפך, לאחר שהזינוק שרשמו אתמול - החד ביותר מ-2016 - לא הצליח להרגיע את החששות שגררו את מדד דאו ג'ונס ביום שני לנפילה התוך-יומית הגדולה ביותר בתולדותיו.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים זינקה ל-2.85%, מרחק נגיעה משיא של ארבע שנים, על רקע ההסכם על תקציב פדרלי דו-שנתי אליו הגיע הקונגרס בארה"ב.

שווי השוק של החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 נחתך ב-1.6 טריליון דולר בשלושת ימי המסחר הראשונים של חודש פברואר, על רקע חששות המשקיעים כי התגברות האינפלציה וקצב העלאת הריבית בארה"ב עלולות לשחוק את רווחיותן של החברות. עם זאת, אתמול התאוששו המדדים המרכזיים בוול סטריט בזינוק של יותר מ-2%.

מדד S&P 500 , שרשם ביום שלישי את הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2016, נסוג היום ב-0.5% ועודנו גבוה ב-0.3% מרמתו בתחילת השנה. מדד נאסד"ק , שקפץ אתמול ב-2.1% - היום הטוב ביותר מאז אוקטובר 2017 - ירד היום ב-0.9%.

מדד דאו ג'ונס נסוג היום ב-0.1%. ביום שלישי מיד לאחר פתיחת המסחר צלל מדד מניות הבלו צ'יפ ונכנס לתיקון במונחים תוך-יומיים כשהשלים נפילה של 10% מהשיא שאליו טיפס לפני פחות משבועיים, אולם בהמשך היום התאושש המדד ונסגר בזינוק היומי החד ביותר זה 15 חודשים.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נפל היום בכ-20% אל מתחת לרמה של 25 נקודות, לאחר שנסק אתמול מעל לרמה של 50 נקודות, לראשונה מאז אוגוסט 2015. עם זאת, המדד עודנו גבוה מרמתו לפני גל הירידות האחרון בשווקים.

מניית סנאפ , מפעילת אפליקציית סנאפצ'ט, נסקה ב-47% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז הנפקת החברה במארס 2017 - לאחר שדיווחה על זינוק בצמיחת מספר המשתמשים וההכנסות ברבעון האחרון.

מניית וולט דיסני נסוגה ב-1.3% למרות שענקית המדיה והבידור דיווחה אמש על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. מניית טסלה קפצה ב-3.3% לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של יצרנית המכוניות החשמליות לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

מניית מפעילת בתי הקזינו ווין רזורטס קפצה ב-8.6% לאחר שהמייסד סטיב ווין הודיע על פרישתו מתפקידי המנכ"ל והיו"ר עקב טענות כי הטריד מינית עובדות.

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל ב-2017 ב-5.8% לשיא

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל בדצמבר ב-18.4 מיליארד דולר, לשיא מותאם עונתית של 3.84 טריליון דולר, בדרכו לצמיחה שנתית של 5.8%, מסר היום הבנק הפדרלי.

תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 20 מיליארד דולר בדצמבר, לאחר זינוק של 31 מיליארד דולר בנובמבר.

חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו בדצמבר ב-6%, האטה חדה לעומת זינוק של 13% בנובמבר. היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל בדצמבר ב-5.7%, לאחר צמיחה של 8.6% בחודש הקודם.

הנפט בשפל של חודש; תפוקת ארה"ב בשיא

מחיר הנפט נפל לשפל של חודש לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום על גידול במלאי הגולמי זה השבוע השני ברציפות, וכי תפוקת הנפט של ארה"ב המשיכה לשבור שיאים וחצתה את רף 10 מיליון חביות ביום.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 61.79 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-8 בינואר - לאחר נפילה של 2.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ארה"ב: הסכם התקציב בקונגרס מקפיץ את תשואות האג"ח

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים זינקה ל-2.85% מיד לאחר הדיווחים הראשונים כי ההסכם על תקציב פדרלי דו-שנתי אליו הגיע הקונגרס בארה"ב, עתיד להגדיל משמעותית את הוצאות הממשל.

ברמתה הנוכחית, התשואה נמצאת במרחק של 0.03% בלבד משיא של ארבע שנים, 2.883%, שאליו נסקה ביום שני.

הזהב בנפילה החדה מנובמבר

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר לאחר שהתחזקות הדולר בעולם ועליית תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הקטינה את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,314.6 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-9 בינואר, לאחר ירידה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אירופה קטעה רצף של 7 ימי ירידות; המדדים קפצו ב-2%

בורסות אירופה קטעו רצף של שבעה ימי ירידות על רקע התאוששות שוק המניות בארה"ב ובעקבות דיווחים בגרמניה כי הקנצלרית אנגלה מרקל הצליחה להרכיב קואליציה.

בורסת לונדון התאוששה משפל של 10 חודשים וטיפסה ב-1.9%, לאחר נפילה של 2.6% אתמול. פרנקפורט עלתה ב-1.6% לאחר שנפלה אתמול ב-2.3%; פריז התאוששה ב-1.8% לאחר נפילה של 2.4% ביום שלישי.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2% היום. המדד צנח אתמול ב-2.4% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2016 - ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.8% לרמה של 1.2282 דולר ליורו. הליש"ט נסוגה ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.3882 דולר לליש"ט.

תנודתיות באסיה

המפולת בשווקים נבלמה אמש לאחר שהמסחר בוול סטריט, שהתחיל בירידות חדות, שינה מגמה והסתיים בזינוק של המדדים המרכזיים. עם זאת, הבורסות באסיה נסחרו בתנודתיות הבוקר: טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-1.5%; שנחאי צנחה ב-1.8%; וסינגפור איבדה 0.5%.

מדד הדולר של בלומברג יורד ב-0.1%; הין היפני עולה ב-0.2% לשער של 109.29 ין לדולר; היורו והליש"ט מוסיפים 0.1% לערכם מול הדולר, לשער של 1.2390 דולר ליורו ו-1.3965 דולר לליש"ט.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.8% למחיר של 63.89 דולר לחבית.

המפולת נבלמה: וול סטריט ביום הטוב ביותר מאז 2016

בורסות וול סטריט התאוששו בהובלת מגזרי הטכנולוגיה וחומרי הגלם ורשמו את הזינוק היומי החד ביותר מאז שנת 2016. זאת לאחר ששוויין נחתך ביותר מ-1.5 טריליון דולר בשלושה ימי המסחר הקודמים, על רקע חששות המשקיעים כי התגברות האינפלציה וקצב העלאת הריבית בארה"ב עלולות לשחוק את רווחיותן של החברות שכבר כך נסחרות במכפילי רווח גבוהים.

המסחר היום בוול סטריט היה הפכפך והמדדים עברו לסירוגין מעליות לירידות. מדד דאו ג'ונס , אשר רשם ביום שני את הנפילה התוך-יומית החדה מעולם במונחי נקודות, התאושש היום ב-2.3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2016. בתחילת יום המסחר כבר צלל מדד מניות הבלו צ'יפ ביותר מ-2% ונכנס לתיקון במונחים תוך-יומיים כשהשלים נפילה של 10% מהשיא שאליו טיפס לפני פחות משבועיים. זה שנתיים שמדד דאו ג'ונס לא נסגר בתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% משיא משמעותי.

מדד S&P 500 הוסיף 1.7% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2016 ועלייה ראשונה זה ארבעה ימי מסחר; מדד נאסד"ק קפץ ב-2.1% - היום הטוב ביותר מאז אוקטובר 2017.

שווי השוק של החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 נחתך ב-1.6 טריליון דולר בשלושת ימי המסחר הראשונים של חודש פברואר, לפי חישובי CNBC, ושווי שוק המניות העולמי כולו נחתך בארבעה טריליון דולר לעומת השיא שאליו טיפס לפני כשבוע.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסק בתחילת היום מעל לרמה של 50 נקודות, לראשונה מאז אוגוסט 2015, בטרם שב וצלל אל מתחת לרמה של 30 נקודות.

מניית ג'נרל מוטורס קפצה ב-5.8% במסחר בוול סטריט למרות שיצרנית המכוניות הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על מכירות ורווח לפני סעיפים חד פעמיים שעלו על תחזיות האנליסטים ברבעון הרביעי.

ענקית המדיה והבידור דיסני וחברת סנאפ , מפעילת אפליקציית סנאפצ'ט, יפרסמו את תוצאותיהן הרבעוניות לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

הנפט נסוג יום שלישי ברציפות

מחיר הנפט נסוג זה היום השלישי ברציפות על רקע הציפיות בשווקים להמשך הגידול במלאי הגולמי ובתפוקת הנפט של ארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 63.39 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-19 בינואר, לאחר ירידה של 1.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 66.86 דולר לחבית, שפל של כחמישה שבועות, לאחר ירידה של 1.1% בבורסת ICE בלונדון.

משרד האנרגיה האמריקאי יפרסם מחר את נתוני המלאי הגולמי והתפוקה השבועיים בארה"ב, ואנליסטים צופים גידול הן במלאי והן בתפוקה.

הממשל האמריקאי מגיב לירידות: הכל טוב

שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, אמר היום כי הממשל עוקב אחרי שוקי המניות והוסיף כי הם מתפקדים "טוב מאוד".

מנוצ'ין, שהעיד בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, ציין כי המניות "עלו משמעותית, יותר מ-30% מאז שנבחר דונלד טראמפ לנשיא". הוא אמר כי רפורמת המס שעברה באחרונה "תתרום תרומה חיובית מאוד" לצמיחה ארוכת הטווח. "אנו כבר מתחילים לראות את התרומה במונחים של השקעות תאגידיות ששבות לארה"ב והעלייה ברווחים של החברות".

יו"ר רשות ניירות ערך האמריקאית, ג'יי קלייטון, אמר היום כי לא מצא שום בעיה עם תפקוד השווקים לאחר הנפילות אתמול. "עד הבוקר, לא היה רמז לכך שהמערכת לא תיפקדה", אמר קלייטון במהלך שימוע בוועדת הבנקאות של הסנאט. הוא סירב להגיב על הסיבה לנפילות.

אירופה חזרה 6 חודשים לאחור ביום הגרוע מאז 2016

בורסות אירופה רשמו את היום הגרוע ביותר מאז שנת 2016 ונסגרו בירידות זה היום השביעי ברציפות, אולם הנפילות התמתנו מעט לקראת סיום המסחר לאחר שהמדדים בוול סטריט מחקו את מרבית הירידות שרשמו בתחילת היום.

בורסת לונדון נפלה ב-2.6% ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2017, לאחר שכבר צללה בתחילת יום המסחר ב-3.5%. פרנקפורט נסגרה בירידה של 2.3%; פריז צנחה ב-2.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צנח ב-2.4% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2016 - ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט, לאחר שבתחילת יום המסחר כבר צלל ב-3%. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.2378 דולר ליורו.

מניית BNP פאריבה נפלה ביותר מ-3% במסחר בפריז לאחר שהבנק הגדול בצרפת דיווח על רווח רבעוני נמוך מהצפוי. מניית BP נסוגה ב-1.2% בלונדון למרות שענקית האנרגיה הבריטית דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי.

שוק המטבעות הדיגיטליים נחתך ב-500 מיליארד ד' תוך חודש

שווי שוק מטבעות הקריפטו כולו נחתך בכמעט 500 מיליארד דולר בתוך חודש, על רקע צניחת מחירי המטבעות הדיגיטליים הפופולריים ביותר, ובראשם ביטקוין שערכו נפל אל מתחת לרמה של 6,000 דולר, מפולת של יותר מ-60% מהשיא שאליו טיפס בדצמבר.

השווי המצרפי של למעלה מ-1,000 מטבעות דיגיטליים שאחריהם עוקב אתר קוין-מרקט-קאפ, מסתכם כעת ב-337.9 מיליארד דולר, נפילה של לעומת שיא של 835.7 מיליארד דולר שאליו טיפס לפני חודש.

אתריום, המטבע הדיגיטלי השני הכי נפוץ אחרי ביטקוין, נסחר כעת במחיר של 728 דולרים, נפילה של 50% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר. ערך ריפל, מטבע הקריפטו השלישי הכי פופולרי, צלל ביותר מ-80% מהשיא שאליו טיפס מוקדם יותר החודש, ל-0.725 דולר כעת.

גירעון הסחר של ארה"ב בשנתו הראשונה של טראמפ - הרחב מ-2008

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב גדל בשנה שעברה לשיא של תשע שנים, בניגוד להבטחתו של הנשיא דונלד טראמפ לצמצם את הגירעון.

הגירעון התרחב בדצמבר ב-5.3% ל-53.1 מיליארד דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו גירעון קטן יותר של 52.2 מיליארד דולר.

בשנת 2017 כולה זינק הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב ב-12.1% ל-566 מיליארד דולר - הרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2008.

ג'נרל מוטורס היכתה התחזיות בזכות רכבי קרוסאובר

ג'נרל מוטורס , יצרנית המכוניות הגדולה ביותר בארה"ב, דיווחה היום על תוצאות כספיות שעלו על ציפיות האנליסטים, הודות למכירות איתנות של רכבי קרוסאובר, תמחור חזק ובקרת הוצאות.

החברה רשמה ברבעון הרביעי הפסד נקי של 5.17 מיליארד דולר, או הפסד של 3.65 דולר למניה, בעקבות הוצאות חד פעמיות הקשורות בין השאר לשינוי חוקי המס בארה"ב ומכירות חטיבת אופל. ברבעון המקביל בשנה הקודמת דיווחה GM על רווח של 1.84 מיליארד דולר, או רווח של 1.19 דולר למניה.

עם זאת, בניכוי הוצאות חד פעמיות רשמה החברה רווח רבעוני של 1.65 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.39 דולר למניה. הכנסות GM בתקופה המדווחת התכווצו ב-5.5% לעומת הרבעון הרביעי של 2016, ל-37.7 מיליארד דולר, אולם עלו על תחזיות האנליסטים להכנסות של 37 מיליארד דולר.

מניית GM מטפסת ב-1.2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות; טוקיו ירדה ב-4.7%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות חדות בהמשך לירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-4.7%, לאחר שמוקדם יותר ירדה ב-7% לרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2017; הונג קונג איבדה 5.1% מערכה; שנחאי נחלשה ב-3.3%; סינגפור ירדה ב-2.2%; סיאול נחלשה ב-1.6% וסידני איבדה 3.2% מערכה.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עברו מירידות חדות של עד 3.1% לעליות. החוזים העתידיים על דאו ג'ונס נסחרים בעליות של 0.7%%. החוזים על S&P 500 נסחרים בעליות של 1.2% והחוזים על נאסד"ק נסחרים בעליות 1.3%.

הכלכלנים והמשקיעים בעולם חלוקים בדעתם האם מדובר בתיקון או התרסקות של שוק המניות. התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלו אתמול ל-2.87% - הרמה הגבוהה ביותר זה ארבע שנים בעקבות הבריחה של המשקיעים לשוקי האג"ח בשל הירידות בשוקי המניות. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה כעת ל-2.76%. הין נלש מעט מול בדולר ונסחר ברמה של 109.06 ין לדולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-63.9 דולר לחבית, ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.5% ל-67.2 דולר לחבית.

BP מדווחת על תוצאות טובות ברבעון הרביעי העקבות הגדלת התפוקה

ענקית הנפט BP (בריטיש פטרוליום) דיווחה על עלייה ברווח ברבעון הרביעי בעקבות עלייה בתפוקה הג והנפט. התפוקה עלתה בעקבות התחלת הפעילות בשבעה פרויקטים חדשים של החברה בשנה שעברה.

הרווח הנקי עלה ל-2.11 מיליארד דולר ברבעון הרביעי שי 2017, מעבר לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.95 מיליארד דולר. החוב של החברה הצטמצם ל-37.8 מיליארד דולר לעומת 39.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2016.

BP שאבה 2.581 מיליון חביות נפט ביום, לא כולל אחזקותיה ברוזנפט הרוסית, לעומת 2.186 מיליון חביות ביום בתקופה המקבילה ב-2016. החברה צופה כי התפוקה תמשיך לעלות ב-2018.

וול סטריט נסגרה בירידות חדות על רקע החששות מפני אינפלציה

שוקי המניות הגלובליים פתחו את שבוע המסחר היום (ב) בירידות החדות ביותר מאז 2016, בהמשך למגמה השלילית שנרשמה ביום שישי, עם נעילת המסחר ברחבי העולם.

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרו בתנודתיות שנסתיימה עם ירידות חדות, כש דאו ג'ונס ירד ב- 4.6%, נאסד"ק איבד 3.8% ו-S&P 500 רשם ירידה של 4.1%.

>> כוננות ספיגה: צפי לירידות חדות מחר במסחר בת"א

מדד דאו ג'ונס איבד במהלך יום המסחר יותר מ-1,500 נקודות ונסחר מתחת לרמה של 25 אלף נקודות. הירידה התמתנה קמעה בהמשך ובסך הכל ירד המדד ב-1,200 נקודות - הירידה התוך יומית החדה ביותר שנרשמה בהיסטוריה, על רקע עסקות ממוחשבות. המדד גם מחק את כל העליות שרשם עד כה ב-2018.

נגיד הבנק הפדרלי החדש, ג'רום פאואל, הושבע לתפקיד בכנס פרטי. הוא מחליף את נגידת הבנק ג'נט ילן. בהצהרה קצרה הבטיח פאואל להסביר "מה אנו עושים ומדוע אנו עושים זאת". הוא ציין כי האבטלה והאינפלציה נמצאות בשפל וכי הכלכלה צומחת.

"באמצעות ההחלטות שנקבל נתמוך בהמשך הצמיחה הכלכלית, בשוק העבודה האיתן וביציבות המחירים", אמר פאואל. הוא הוסיף כי המגזר הפיננסי "חזק בהרבה" ממה שהיה לפני המשבר הפיננסי ב-2008. "אנו מתכוונים לדאוג שהוא ימשיך כך", אמר. "עמיתיי ואנוכי נשמור על עירנות ונגיב לסיכונים המתפתחים", הוסיף פאואל, אך לא התייחס לירידות בשווקים.

"הבית הלבן מודאג מהירידות בשוקי המניות, אך בטוח בנתוני היסוד של הכלכלה", כך אמר בכיר בבית הלבן ל-CNBC.

מניית אקסון מוביל, ענקית הנפט האמריקאית ירדה ב-5.1%/ הירידות באו בעקבות פרסום תוצאות הרבעון הרביעי ביום שישי, שהחמיצו את התחזיות ואיכזבו משקיעים. בנוסף, החברה הטקסנית אמרה כי היא עדיין לא שבה לרכוש בחזרה מניות. החברה השהתה את רכישות המניות החוזרות ב-2016.

מניית וולס פארגו צללה ב-9/2% לאחר שהבנק הפדרלי הודיע ביום שישי כי הבנק השלישי בגודלו בארה"ב לא יוכל לגדול עד שישפר את הממשל התאגידי.

מניית אפל שרשמה עליות במהלך היום, שינתה במגמה קראת נעילת יום המסחר ורשמה לבסוף ירידה של 2.5%.

הזהב עלה על רקע הנפילות בשוקי המניות

החוזים על הזהב עלו היום לאחר שבשבוע שעבר רשמו ירידות על רקע התחזקות הדולר. ההתאוששות של הדולר באה על רקע נתוני עבודה ושכר חיוביים בארה"ב.

שוקי המניות רשמו היום ירידות ברחבי העולם, ולדברי מומחים, "אם המגמה השלילית בשוקי המניות תימשך, הזהב עלול למצוא את עצמו נתון ללחצים באווירה הכללית של 'למכור הכל'", אמר פיטר האג, מנהל מסחר גלובלי בקיטקו מטאלס.

החוזים על הזהב למסירה באפריל עלו ב-0.1% למחיר של 1.338.9 דולר לאונקיה. בשבוע שעבר ירד החוזה ב-1.5% על פי נתוני פקטסט.

החוזים על הכסף למסירה במארס ירדו ב-0.5% למחיר של 16.80 דולר לאונקיה. "רכישת הזהב נמשכת כבר שבעה שבועות, אך בקצב מתון", אמר אולה הנסן, ראש אסטרטגיית סחורות בסקסו בנק.

אירופה ננעלה בירידות; לונדון ירדה ב-1.5%

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום בירידות. לונדון איבדה 1.5% לשפל של חודשיים. פרנקפורט נחלשה ב-0.8%; פריז נפלה ב-1.5% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.6%.

המשקיעים עדיין ממתינים לאישור כי הירידו שאנו עדים להן באחרונה הן תיקון בריא שרבים ציפו לו לאחר שנה של עליות בשוקי המניות.

ריינאייר דיווחה על עלייה של 12% ברווח הנקי ברבעון השלישי של שנת הכספים של החברה על רקע עלייה בתנועת הנוסעים. חברת התעופה דיווחה כי הרווח הנקי עלה ל-105.6 מיליון יורו לעומת 94.7 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2016. החברה מסרה כי היא צופה ירידה של עד 3% במחירי הכרטיסים בשנת הכספים של 2018 וכי תנועת הנוסעים תעלה ל-130 מיליון בשנה זו.

הדולר מתחזק; האג"ח הממשלתיות של ארה"ב נופלות

הדולר מתחזק כעת מול המטבעות העיקריים בעולם, לאחר שקודם לכן נסחר בירידות. היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% ונסחר ברמה של 1.241 יורו לדולר. הליש"ט נחלשת ב-0.8% מול הדולר ונסחרת ברמה של 1.4 ליש"ט לדולר. מול הין היפני מתחזק הדולר ב-0.1% לרמה של 110.06 ין לדולר.

על רקע הבריחה של המשקיעים לשוקי האג"ח בשל הירידות בשוקי המניות, התשואה על האג"ח הממשלתיות עולה כעת. האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עולה ל-2.85%. התשואה על האג"ח הממשלתיות לחמש שנים עולה ל-2.57% והתשואה על אג"ח ממשלתיות לשנתיים עולה ל-2.129%.

מגזר השירותים בארה"ב בינואר התרחב בקצב המהיר ביותר מאז 2013

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים (IMS ) בינואר ארה"ב התרחב בקצב המהיר ביותר מזה 13 שנה - בהובלת הזינוק בהזמנות שהוביל לעלייה בגיוס העובדים, כך עולה מנתוני מכון ניהול המלאי.

המדד, המשקף את הפעילות העתידית במגזר הלא יצרני בארה"ב, עלה ל-59.9 נקודות לעומת הערכה קודמת של 56.7 ועקף את תחזיות הכלכלנים ל-56 נקודות. קריאה מעל 50 נקודות מסמלת התרחבות.

מדד שמודד את קצב גיוס העובדים ואת תוכניות הגיוס העתידיות עלה לשיא של כל הזמנים – 61.6 – לעומת 56.3 בחודש שעבר. זאת הרמה הגבוהה ביותר של המדד מאז החל מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים לעקוב אחר הנתונים. מדד ההזמנות החדשות קפץ גם הוא ב-8.2 נקודות ל-62.7 – הרמה הגבוהה ביותר מאז 2011. 15 מתוך 17 תעשיות ש-ISM עוקב אחרי אמרו כי הפעילות שלהן התרחבה בינואר.

צמיחה מהירה בתעשיות הלא יצרניות – המהוות כמעט 90% מהכלכלה האמריקאית – בשילוב עם קריאה חיובית במדד ISM על הפעילות במפעלים מאותת על ביקוש יציב בתחילת השנה.

מדד מנהלי הרכש של חברות לא יצרניות הוא סקר המבוצע בקרב 370 מנהלי רכש מ-62 סקטורים שונים. במדד זה נכללים משרדי עו"ד, בתי חולים, קמעונאיות, חברות מסחר ומשרדי ממשלה.

לוידס לא יאפשר ללקוחותיו לקנות ביטקוין באשראי; המטבע יורד ל-7,600 דולר

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי בעל שווי השוק הגדול ביותר בשוק מטבעות הקריפטו, יורד ל-7,600 דולר לאחר שקבוצת לוידס הודיעה כי תאסור על רכישת ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים באמצעות כרטיסי האשראי שלך הבנק החל מה-5 בפברואר. הקבוצה כוללת את הבנקים לוידס, הליפקס, MBNA ובנק אוף סקוטלנד.

מטבעות דיגיטליים מובילים אחרים, כמו איתריום וריפל, נסחרים בירידות של עד 15%. הבנקים הבריטים מצטרפים לבנקים אמריקאים כמו בנק אוף אמריקה וג'יי. פי מורגן שאסרו על רכישת ביטקוין בכרטיסי אשראי בחודש האחרון.

הירידות בשווקים נמשכות; טוקיו איבדה 2.5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות כאשר המשקיעים מנסים להתאים את עצמם לעליות בתשואות האג"ח ברחבי העולם. טוקיו איבדה 2.5% מערכה; הונג קונג נחלשת ב-1%; שנחאי זינקה במפתיע ב-0.7%; סינגפור ירדה ב-1.3%; סיאול איבדה 1.3% וסידני ירד ב-1.6%.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.85% בעקבות פרסום דו"ח התעסוקה החודשי ביום שישי שהעיד על עלייה בשכר בארה"ב. הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-109.86 ין לדולר.

הירידה בבורסות מגיעה על רקע חשש המשקיעים כי הבנק הפדרלי עשוי להמשיך ולהעלות את הריבית בשנים הקרובות לרמה גבוהה יותר מכפי שצפו תחזיות קודמות. העלאת יעד הריבית מעידה על תשואות גבוהות יותר לטווח הארוך - מה שגורם לעלייה במחירי האשראי.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.2% ל-65.3 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-6% ל-68.1 דולר לחבית.

האטה במגזר השירותים בבריטניה

האטה בצמיחת מגזר השירותים בבריטניה מעיבה על תחזיות הצמיחה לכלל כלכלת המדינה. מדד מנהלי הרכש של מרקיט למגזר השירותים ירד ל-53 נקודות לעומת 54.2 נקודות בדצמבר - הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2016 ונמוך מתחזיות האנליסטים ל-54.1 נקודות.

הנתונים מצטרפים לנתונים על מגזר הייצור משבוע שעבר ומעידים כי חלה האטה בצמיחה הכלכלית בבריטניה, נמסר ממרקיט. הנתונים מגיעים כמה ימים לפני החלטת הריבית של הבנק המרכזי של בריטניה, כשבמקביל הבנק יפרסם תחזיות מעודכנות לכלכלת בריטניה.

התוצאות המאכזבות של מדד מנהלי הרכש הם בניגוד לנתונים המעידים כי כלכלת בריטניה התרחבה ב-0.5% ברבעון הרביעי של 2017 והשתפרות מצב התעסוקה במדינה.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי