טראמפ התפאר 25 פעמים במהלך ינואר בעליות השווקים - ועכשיו הוא שותק

רוב הנשיאים נמנעו מלקחת קרדיט על שוקי המניות, אולם טראמפ חזר וקשר את גורלו הפוליטי לשער המדדים ■ הבית הלבן הגיב לירידות: "השוק תנודתי מטבעו; הנשיא מתמקד בטווח הארוך"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ במפעל באוהיו
טראמפ במפעל באוהיוצילום: רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הנשיא טראמפ התפאר בהצלחת הכלכלה בנאום ביום שני, אבל שורה אחת שחביבה עליו במיוחד לא נשמעה הפעם – שוק המניות הגואה.

הצופים בנאומו בטלוויזיה הבינו מדוע. בפינת מסכי הטלוויזיה שלהם הופיעו נתוני מדד דאו ג'ונס – נפילה של 500, 600, 800 ואז 1,000 נקודות.

בזמן שבו טראמפ דיבר בבלו אש, אוהיו, נפל השוק ב-1,600 נקודות לפני שהתמתן מעט ל-1,175 נקודות. אף נשיא בעידן המודרני לא קשר את גורלו הפוליטי לשוק המניות כמו שעשה טראמפ, שחזר וקשר את עלייתו המטאורית להצלחתו בהשבת האמון בכלכלה האמריקאית. אולם הנפילה הדרמטית ביום שישי ושני הדגימה מדוע רוב הנשיאים הקפידו להימנע מלדבר על תנודות קצרות טווח במחירי המניות – אם אתה חי על הדאו, אתה גם מת איתו.

בשנה שעברה לא היה כמעט שבוע שבו טראמפ לא התפאר בעליית שוקי המניות. זה הפך לאחד מהטיעונים הבולטים שלו להדגים את הצלחתו. הוא לקח קרדיט על העליות בשווקים לפחות 25 פעמים בינואר 2018 לבדו. גם כשמדד דאו נפל ב-363 נקודות ביום שבו נשא את הנאום לאומה, הוא התעלם מהנפילה ודיבר על איך השוק "ניפץ שיא אחר שיא" מאז בחירתו.

למרות נפילת הבורסות בשני ימי המסחר האחרונים, בסך הכל מדד דאו ג'ונס איבד 7% - הוא עדיין עלה מאוד במהלך כהונת טראמפ, ואין סימנים לכך שהכלכלה הריאלית איבדה מתנופתה. אולם המבקרים טענו שהנשיא קצר רואי בהתרברבותו במהלכי השווקים וראו בנפילות הטריות הוכחה לצדקתם.

"זה זמן טוב להיזכר שהממשל הקודם לא התפאר אף פעם בשוק המניות – אפילו שדאו ג'ונס הכפיל את עצמו בזמן כהונת אובמה – מכיוון שידענו שני דברים: 1) שוק המניות אינו הכלכלה 2) אם אתה לוקח קרדיט על העליות, אתה גם בעל הבית של הירידות", כתב ג'יי קארני, מזכיר העיתונות של הבית הלבן בתקופת נשיאותו של ברק אובמה.

קרדיט: קרני

יהיה מוגזם לומר שאובמה מעולם לא התהדר בביצועי שוק המניות. "שוק המניות משגשג", הוא אמר ב-2014, כמה ימים לאחר שאמר גם, "אני לא צריך לספר לכם על שוק המניות ולאן הוא הולך". אבל זה היה מאוד נדיר ולכן האמירות האלה התבלטו. בדומה לכך, הנשיאים ביל קלינטון וג'ורג' וו.בוש נמנעו בדרך כלל מלדבר בפומבי על מהלכי שוק קצרי טווח.

לאחר הנפילה ביום שני, עוזריו של טראמפ נאלצו להתעלם ממנה בצורה קצת מביכה, או להסביר שאין לה משמעות. שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, שליווה את טראמפ בביקורו באוהיו, סרב להגיב בנושא בפני כתבים במטוס אייר פורס 1 בטיסה לוושינגטון ושוב לאחר הנחיתה. הטלוויזיה במטוס היתה מכוונת לפוקס ביזנס נטוורקס שבה נותחו ארועי היום.

"תראו, השוק סובל מתנודות בטווח הקצר .כולנו יודעים זאת", אמר ראג' שאה, דובר הבית הלבן, בטיסה לאוהיו, כשהשוק החל לרדת. "זה קורה מכמה סיבות, אבל נתוני היסוד של הכלכלה מאוד חזקים ואנחנו בכיוון הנכון – במיוחד למעמד הביניים".

לאחר שהנשיא חזר לבית הלבן, מזכירת העיתונות שלו, שרה האקבי סנדרס, הוציאה הודעה כתובה. "הנשיא מתמקד בנתוני היסוד הכלכליים לטווח הארוך, שנותרו חזקים באורח יוצא מגדר הרגיל, עם צמיחה כלכלית מתחזקת בארה"ב, אבטלה מהנמוכות בהיסטוריה ועלייה בשכר העובדים האמריקאים", היא אמרה. "הורדות המסים של הנשיא והרפורמות הרגולטוריות יחזקו את הכלכלה האמריקאית וימשיכו להגביר את השגשוג לעם האמריקאי".

הורדות המס אולי תורמות לירידות בשווקים. השכר העולה של העובדים האמריקאים נחשב לדבר טוב עבורם, אולם המשקיעים רואים בו סימן לאינפלציה עתידית שתביא עימה ריבית גבוהה יותר.

טראמפ הוביל חקיקה להורדת מס בהיקף של 1.5 טריליון דולר בדצמבר, כדי לתדלק את הצמיחה הכלכלית, למרות אזהרות כלכלנים כי הכלכלה האמריקאית אינה זקוקה לעזרה. היא צומחת לאט במונחים היסטוריים, אולם האבטלה הנמוכה מעידה שהיא ממצה את הפוטנציאל שלה.

הכסף הנוסף שהוזרם לכלכלה, חוששים המשקיעים, עלול לגרום לניפוח השכר, במקום לתמרץ את הצמיחה. אם טראמפ יצליח לקדם את תוכנית ההשקעה של 1.5 טריליון דולר בתשתיות בארה"ב, הוא עוד יוסיף להתחממות הכלכלית, ושוב גדל הסיכון להעלאת ריבית.

"עוד לפני שתוכנית התמריצים נכנסת לפעולה, כבר יש חששות בשוק מפני אינפלציה", אמר טורסטן סלוק, הכלכלן הבינלאומי הראשי בדויטשה בנק סקיוריטיס. "אנחנו מגיעים למסקנה שכלכלת ארה"ב בסכנת התחממות יתר".

חשש נוסף המעיב על השווקים הפיננסיים הוא מפני גירעונות גדלים. הממשל הפדרלי, המתחרה על ההון מול המשקיעים הפרטיים, מתכנן ללוות כמעט טריליון דולר השנה, בהנפקות אג"ח. זהו גידול עצום לעומת גיוסים של 519 מיליארד דולר ב-2017. זוהי תוצאה ישירה של ההחלטה לקצץ מסים בלי להפחית את התקציב הפדרלי, בפרט שתקציב הבטחון מתוכנן לגדול.

טראמפ החליט גם בשנה שעברה לא להשאיר את ג'נט ילן לכהונה שנייה בבנק הפדרלי כיו"ר. הוא מינה את ג'רום פאואל, שנכנס לתפקידו ביום שני עם פתיחת השווקים. פאואל הדגיש שבכוונתו לפעול להמשכיות במדיניות המונטרית, אולם המשקיעים נוטים להתנהג בעצבנות כשמתחלפים ראשי הבנק המרכזי. ידועים במיוחד החודשים הראשונים של אלן גרינספאן בתפקיד היו"ר ב-1987, כששוק המניות איבד יותר מ-30% משוויו. פאואל הוא אלמוני בוול סטריט, כך שהבלתי ידוע מעיב על המשקיעים.

"קשה עד בלתי אפשרי להבין מה מניע את השוק ביום מסוים", אמר גרגורי מנקיב, כלכלן מהרווארד ולשעבר יו"ר מועצת היועצים הכלכליים של הנשיא תחת בוש. "שוק המניות הוא אינדיקטור מוביל, אבל לא מושלם. טבעי לראות בעלייתו סימן חיובי. אולם ספקולטיבי מאוד לקשור את התנודה בשוק למדיניות מסוימת".

למרות הנסיגה החדה, דאו נסחר ב-23% מעל שערו ביום השבעתו של טראמפ ב-2017, ו-33% מעל שערו ביום הבחירות ב-2016. הוא עלה ב-25% ב-2017, הזינוק החד ביותר מאז 2013. במהלך שמונה שנות כהונה של אובמה, שהחלו בעומק המשבר הפיננסי והמיתון, השוק עלה כמעט ב-150%.

לאחר שחזר ותקע בשופר השוק במהלך השנה האחרונה, טראמפ העדיף להתמקד בכלכלה בביקורו במפעל ייצור באוהיו ביום שני, שם הכריז המעסיק כי חלק מהחסכון במס שממנו ייהנה בזכות הרפורמה של טראמפ יועבר כהעלאת שכר לעובדים. "השכר שלכם עולה", הוא אמר לעובדים. "המסים שלכם יורדים. בתי החרושת עושים קאמבק, סוף סוף. הכל חוזר".

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"