ילן כבר לא עובדת פה - והשווקים נופלים

ירידה של 4% בשבוע לא נשמעת דרמטית, אבל כשהיא באה אחרי עליות ממושכות, השווקים נבהלים ■ הגורמים לנפילות בשוק המניות האמריקאי טמונים באופן פרדוקסלי בהצלחתה של הכלכלה האמריקאית וגם בפחד מהעלאת ריבית וההנגאובר של הקריפטומאניה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'נט ילן
צילום: Andrew Medichini/אי־פי
דפנה מאור
דפנה מאור

ג'נט ילן מתחילה בקריירה חדשה, ביום מתוח במיוחד עבור המשקיעים. השבוע שעבר היה קשה עבור שוק המניות האמריקאי ושוקי המניות העולמיים: דאו ג'ונס ירד ב–4.1%, ומדד S&P 500 ב–3.9%; מדד יורוסטוקס 50 האירופי נסוג ב–2.9%; מדד MSCI העולמי, שכולל מניות מרחבי השווקים המפותחים, נסוג ב–2.8%; ומדד MSCI לשווקים המתעוררים איבד 2.5%. הבוקר (ב'), נמשכות הירידות בשווקים, כאשר טוקיו מאבדת יותר מ-2%.

עקבו אחרי @dafna.maor בטוויטר

לשוק האמריקאי זה היה השבוע הגרוע ביותר מאז 2016. הפחד של המשקיעים התעורר בחודשים האחרונים — ולו מכיוון שהעליות בשווקים היו ממושכות וחזקות כל כך. אף שהכלכלה העולמית צועדת בנתיב של צמיחה מתואמת בכל הכלכלות הגדולות — הפחד קיים.

ילן, היו"ר של הבנק הפדרלי, חתמה בשבוע שעבר ארבע שנים כנגידה של הבנק המרכזי הגדול בעולם, הפדרל ריזרב. ימי כהונתה היו תקופת מעבר: הנגיד הקודם, בן ברננקי, הוביל את המהלכים הנועזים ביותר בתולדות הכלכלה המוניטרית כדי לסייע לחלץ את ארה"ב והעולם כולו עמה מהמשבר הפיננסי הקשה ביותר מאז השפל הגדול — הוא הוריד את הריבית לאפס והזרים לכלכלה סכומי עתק בנזילות במהלכים שנקראים הרחבה כמותית.

ילן המשיכה את דרכו של ברננקי בניסוי המוניטרי הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית. בתקופתה כלכלת ארה"ב התייצבה לאחר מיתון, והחלה בטיפוס איטי ועקבי לצמיחה ולתעסוקה. במחציתה השנייה של הכהונה, עסקה ילן בהשבתה של המדיניות המונטרית למסלול של נורמליזציה: העלאות ריבית קטנות והדרגתיות, הפסקת ההרחבה הכמותית, ולבסוף, צמצומו של המאזן באמצעות מכירת נכסים — מהלך הפוך להרחבה הכמותית.

תקופת המעבר של ילן היתה מצוינת לשוק המניות האמריקאי, עם תשואה של 58% בארבע שנים, או 12% לשנה בממוצע. המניות האמריקאיות הצטיינו במיוחד: במדד MSCI העולמי לשווקים מפותחים חלה עלייה של 38% בלבד בתקופה זו.

הפרידה מילן לכשעצמה אולי אינה מצערת את המשקיעים באופן אישי, אף שהיא ניהלה בצורה זהירה ומחושבת את העלאות הריבית ולא טילטלה את השווקים. אולם חילופי המשמר בבנק הפדרלי בתקופה הנוכחית — של האצה בצמיחה ובתעסוקה בארה"ב ובכלכלות אחרות — מדאיגים את המשקיעים מכמה סיבות.

1. הריבית

מאז 1980 הריבית בארה"ב ובעולם נמצאת, בגדול, במגמת ירידה. המגמה הזאת עודדה תנועות הון עצומות לנכסים כמו מניות, אג"ח ונדל"ן. האינפלציה הנוראה של שנות ה–70 נעלמה. המחלה הכלכלית העיקרית ששררה בעשור האחרון היתה קרובה לדפלציה. ההסבר פשוט — ככל שהריבית נמוכה יותר, הצרכנים מקבלים עידוד לקנות ולקחת הלוואות — והתאגידים מרוויחים. התאגידים מקבלים עידוד לבנות מפעלים ולגייס עובדים. ממשלות מוצאות שזול ללוות כסף ולהוציא אותו על האזרחים. המשקיעים מחפשים אפיקים להגדיל את הונם בשווקים, ולא באמצעים הסולידיים הישנים של חיסכון. כשהריבית עולה, הכל מתהפך: התמריץ לחסוך גדל. הפעילות הכלכלית מרוסנת, והכסף זורם פחות לשווקים.

ג'רום פאואל, היו"ר הנבחר של הבנק הפדרלי בארה"בצילום: בלומברג

בזמן שהעולם הכלכלי מתכונן למחליף של ילן, ג'רום פאואל, ושואל את עצמו אם הוא יעלה ריבית באגרסיביות ובמהירות רבה יותר מקודמתו, הריבית כבר עלתה. התשואות על איגרות החוב הממשלתיות בארה"ב לעשר שנים עלו מ–2.06% בספטמבר 2017 ל–2.85% בסוף השבוע האחרון. התשואה על אג"ח לחמש שנים עלתה באותה תקופה מ–1.64% ל–2.6%. והתשואה ל–13 שבועות עלתה מ–1% ל–1.45%. העלייה בתשואות הופכת את האג"ח לזולות יותר בהשוואה למניות.

2. הכלכלה והשכר

הציפייה להעלאת ריבית בארה"ב משקפת את המצב הכלכלי השפיר — הצמיחה אינה מהירה, אבל היא עקבית ומתחזקת. ביום שישי הציג משרד העבודה נתוני שכר שהראו את העלייה השנתית החדה ביותר זה שמונה שנים וחצי. נתוני השכר הם בעלי משמעות רבה, שכן במשך שנים רבות השכר בארה"ב דרך במקום, וריסן את הביקוש המקומי. האינפלציה היתה אפסית. עתה, עם התחזקות השכר, הבנק הפדרלי מסר בשבוע שעבר כי האינפלציה תתחזק ב–2018, וכי הוא חוזה שבשנה הנוכחית יתבצעו שלוש העלאות ריבית.

וכך נוצר המצב המוזר לכאורה, שסימנים חיוביים לכלכלה גורמים לירידות בשוק המניות. במשך עשור המתינו המשקיעים והשווקים לשובה של האינפלציה, וחששותיהם התבדו. ציפיות נוספות שמשחקות תפקיד בשווקים הן ממדיניותו הכלכלית של הנשיא, דונלד טראמפ. עד כה גילמו מחירי המניות בשווקים את התקווה שהוא יצמצם רגולציה, יפחית מסים ויזרים השקעות לתשתיות בארה"ב. משלושת המהלכים האלה הוא כבר ביצע שניים, פחות או יותר, ולכן הם לא יתרמו הרבה לדחיפת השוק כלפי מעלה.

3. התאגידים

הצלחתם העסקית של התאגידים האמריקאיים היתה אמורה לשכך קצת את החששות — ככל שהרווחים שלהם עולים, המכנה של מכפיל הרווח (מחיר מניה חלקי רווח למניה) גדל, והמניות נעשות "זולות" יותר. עם הרווח הצפוי ברבעון הנוכחי (שבו רק חלק מהחברות דיווחו עד כה), המכפיל יירד מ–22 ביחס לרווחי השנה האחרונה, ל–17.7 ביחס לרווחי השנה הקרובה, על פי התחזיות. נראה שפחד הגבהים מעלייתם הממושכת של השווקים מאפיל על הנתונים החיוביים.

4. בועת הקריפטו

ולקינוח, בל נשכח את ההנגאובר מהמסיבה הפרועה של הקריפטו — המטבעות הדיגיטליים. בשנה האחרונה התבצע בשוק הביטקוין ואחיו המוצפנים מהלך העלייה החד והפרוע ביותר בהיסטוריה של ההשקעות. אנשים שקנו מטבעות או טוקנים בכמה אלפי דולרים מצאו עצמם מולטי־מיליונרים; קרנות גידור נפתחו; הנפקות מטבעות נפוצו; אנשים חלו בקדחת וחלמו חלומות על התעשרות מהירה.

קריסה של 54% מהשיא במחיר הביטקוין בתוך חודש וחצי קילקלה לא רק את מצב הרוח, החלומות והתקוות, אלא גם הורידה משדה המשחקים לא מעט כסף — פוטנציאלי ברובו — שהיה יכול למצוא עצמו מושקע במניות. הפחד הוא אלמנט מידבק חזק הרבה יותר מהתקווה, וירידות הן בדרך כלל מהירות הרבה יותר מעליות, מגלים עתה המשקיעים אחוזי קדחת הקריפטומאניה. חבריהם המשקיעים במניות מקווים שלא ילכו בדרכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"