השלושה שיצאו להציל את מערכת הבריאות הכושלת של ארה"ב

המיזם של אמזון, ברקשייר וג'יי.פי מורגן מתיימר אולי לפתור את האבסורד הנוראי של מערכת הבריאות האמריקאית היקרה והלא יעילה; אם היוזמה שלהם תעלה יפה ילכו בעקבותיהם רבים אחרים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית חולים בפלורידה
בית חולים בפלורידהצילום: רויטרס
דפנה מאור
דפנה מאור

מערכת הבריאות האמריקאית היא אחד הגורמים המתסכלים ביותר עבור כל קובע מדיניות ומקבל החלטות בכלכלה האדירה הזו. הצעד עליו הכריזו היום כמה מהמעסיקים הפרטיים והגופים העסקיים הגדולים והמשפיעים ביותר בארה"ב הוא בעל השלכות פוטנציאליות מטלטלות.

אמזון - חברת האינטרנט העצומה והמשפיעה; ברקשייר התאוויי – חברת האחזקות המפורסמת הפועלת באינספור תחומי תעשייה; וג'יי.פי מורגן צ'ייס – הבנק הגדול בארה"ב, הכריזו על הקמת ארגון שירותי בריאות עבור העובדים שלהם. הארגון הזה יהיה חופשי מאילוצים כמו רדיפת רווח – וזה הרמז הראשון למהפכה שמתכננים שלושה מאנשי העסקים הבולטים ביותר שיש בעולם כיום – וורן באפט, ג'ף בזוס וג'יימי דיימון.

תחילה, הרקע: באופן מדהים, המדינה הכי עשירה וחזקה בעולם, שמתיימרת להיות בעלת שוק חופשי ותחרותי, היא המדינה שבה מערכת הבריאות ושירותי הבריאות מתנהלים בצורה הכושלת ביותר שאפשר, מהרבה בחינות. ארה"ב מובילה בהוצאה לנפש על בריאות, ולא בגלל שאזרחיה חולים במיוחד – אם כבר, מערכת הבריאות שלה כושלת כל כך, שבמונחי תוחלת חיים, תמותת תינוקות ושאר מדדים אוניברסליים לבריאות, האמריקאים במצב גרוע יותר משאר מדינות המערב למרות המחירים הפסיכיים שהממשלה שלהם והם עצמם משלמים על בריאות.

באופן פשטני ביותר אפשר לחלק את מערכת הבריאות האמריקאית כדלקמן: צרכני השירותים, הם האזרחים האמריקאים; ספקי המוצרים והשירותים- בתי חולים, מרפאות, חברות תרופות, רופאים ושאר מטפלים. בין לבין יש מתווכים – יש חברות ביטוח, יש חברות "ניהול שירותים" – שנמצאות על התפר שבין בתי החולים לבין חברות הביטוח, ולעיתים עוסקות גם בזה וגם בזה. הגורם השלישי הוא הממשל – הוא הקניין הגדול ביותר של שירותי בריאות עבור משלמי המסים והמבטח הכי גדול: כל הפנסיונרים מבוטחים על ידו באמצעות מדיקייר; רוב מעוטי היכולת (עד פי ארבעה מקו העוני ברוב המדינות, או עד קו העוני באחרות) באמצעות מדיקייד; יוצאי צבא וקבוצות קטנות נוספות

איכשהו יצא, שלמרות שחצי האוכלוסייה מקבלת שירותי בריאות ממלכתיים, וממשלת ארה"ב היא הקונה הגדול ביותר – כולם משלמים ביוקר על בריאות. הממשל משלם לספקים שלו שמטפלים באזרחים המכוסים בביטוח ממלכתי; חברות הביטוח משלמות הון עתק כשהלקוחות מפעילים תביעות; והלקוחות עצמם משלמים הון תועפות בהשתתפות עצמית – ופרמיות הבריאות שלהם הולכות ועולות.

תשאלו, איפה נכנסה רפורמת אובמה המהוללת והמושמצת כאחת לתמונה? חוק שירותי בריאות בני השגה של ממשל אובמה השיג הישג גדול אחד – הוא הרחיב את מעגל המבוטחים בעשרות מיליונים, כשהעלה את רף הזכאות למדיקייד, ואילץ מעסיקים מגודל מסוים לבטח את כל עובדיהם, בנוסף להטלת קנס על אזרחים פרטיים שלא מבטחים את עצמם.

הרפורמה נכשלה כשלון חרוץ בנושא התמחור – כל כך הרב אינטרסים עסקיים היו מוטלים על כף המאזניים, שההון ניצח את השלטון בתחום הזה. לובי של חברות התרופות ובתי החולים (שאגב, מנכ"ליהם וראשיהם מקבלים את השכר הגבוה ביותר באופן עקבי) הצליח להשאיר את המצב הייחודי הזה בין כל מדינות העולם, שביקור פשוט בחדר מיון או מרפאה יכול להסתיים בחשבון של אלפי דולרים, ומוצרים פשוטים כמו פלסטר או תפר פרפר יעלו מאות דולרים במקום דולרים ספורים כפי שהם עולים בשאר העולם.

באו שלושה יזמים חרוצים, אחד מהם לפחות – וורן באפט – עם רקורד מוכח של הצלחה, אמנם מאוד ספציפית (ראו בכתבה פה) בקידום שירותי בריאות בני השגה, ונכנסו במקום שהממשל נכשל, בניסיון למצוא מודל חדש, פתרון חדש למצב המעוות הזה.

פירוט התוכנית של אמזון, ברקשייר ומורגן לגבי ארגון הבריאות שלהם אינו קיים עדיין. ייתכן שמדובר בהתארגנות פרוצדורלית גרידא, כדי להוזיל מעט פרמיות ביטוח והשתתפות עצמית. מצד שני, ייתכן שעם כח עבודה של מיליון עובדים, יוכיחו השלושה שאפשר לחתוך את המתווכים היקרים וללחוץ על הספקים, או לסבסד בצורה חכמה ופרודוקטיבית את בריאות העובדים לטובת הארגון.

בזוס ובאפט, כל אחד בדרכו הייחודית, הוכיחו כבר שהם מובילי מגמות, מובילי דעות ומשפיעים. הראשון שינה לחלוטין את עולם הקמעונות, שיבש תעשיות וכבש את מחשוב הענן. השני הורה את הדרך לניהול תקין ופילנתרופיה נאורה עבור מיליארדרים שיש להם יותר כסף משהיו יכולים לחלום עליו 99.99999% מתושבי העולם.

לעת עתה, השוק משוכנע שיש להם קלף בשרוול, לפחות בכל הקשור לקיצוץ רגליהם של המתווכים: מניות ספקיות שירותי בריאות ובתי מרקחת בארה"ב נפלו עם פרסום ההודעה. אם אמזון ושות' יצליחו להרים ארגון מצליח ומודל טוב, ייתכן שרבים ילכו בעקבותיהם. לא יהיה זה מפתיע במיוחד אם בארה"ב אנשי עסקים פרטיים יפתרו את הבעיה שהממשלה לא מצליחה לפתור.

אבל ייתכן שאפילו בוושינגטון יתעוררו (אם לא בממשל הזה, אז בממשל אחר). המסלול שעליו צועד התקציב האמריקאי אינו בר קיימא; הוצאות הבריאות גדולות מדי ויחריבו את המאזן עד שהוא ייטה לנקודת האל-חזור. ברוב המדינות בעולם כבר יודעים לנהל מערכות בריאות של "קונה יחיד" זה עשרות שנים. ישראל היא אחת המצטיינות שבהן, למשל. ארה"ב מסרבת לאמץ את המודל הזה. ייתכן שהמגזר הפרטי יכפה אותו עליה בסופו של דבר.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"