להתפכח מאשליית קרנות הגידור

2017 אמנם היתה השנה הטובה ביותר של קרנות הגידור מאז 2013, אבל הן עדיין מפגרות בהרבה אחר תשואות השוק ■ הגיע הזמן שקרנות הפנסיה יפסיקו לבנות עליהן ■ קרן הפנסיה הציבורית של מדינת קליפורניה הודיעה על יציאה מקרנות הגידור כבר ב-2014

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת המסחר בבורסת ניו יורק
זירת המסחר בבורסת ניו יורקצילום: AP
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מנהלי קרנות הגידור בעולם בוודאי זחוחים למדי כשמדברים על ביצועי הקרנות ב–2017. הקרנות שלהם הניבו רווח של 6.5% בממוצע — הביצועים הטובים ביותר מאז 2013, לפי ספקית הנתונים הדג' פאנד ריסרץ'.

אבל התשואות האלה לא באמת הופכות אותן לשליטות יקום ההשקעות. S&P 500, מדד המניות החשוב בארה"ב, הניב תשואה של 21.8% כולל דיווידנדים בשנה שעברה. ובאופן מרשים יותר, תיק השקעות שמחולק 40%–60% בין S&P 500 לבין שילוב של אג"ח ממשלתיות ואג"ח קונצרניות (כפי שעושים לעתים קרובות תיקים מוסדיים) היה מניב תשואה של 14.8%. 2017 היתה השנה החמישית ברציפות שבה קרנות גידור הניבו ביצועים ירודים יותר מתיק ההשקעות המשולב.

זה יכול להיות שיעור מועיל למנהלי המוסדות שחושבים כי קרנות גידור יספקו את המענה לתפילותיהם. למרות השיאים שנרשמו בשוקי המניות, מעסיקים רבים מתקשים לממן את התחייבויות הפנסיה שלהם, המבוססות על משכורת אחרונה. ב–2016 תוכנית הפנסיה הממוצעת במגזר הציבורי בארה"ב היתה ממומנת רק ב–68%, לפי המכון לחקר הפנסיה בבוסטון קולג'. במגזר הפרטי, לפנסיות מסוג Multi–Employer, הנפוצות בתעשיות כמו תובלה וכרייה, יש התחייבויות של 67.3 מיליארד דולר ונכסים של 2.2 מיליארד דולר בלבד. וגרוע מכך, לתוכניות ביטוח שנועדו לגבות את התוכניות האלה הכסף עומד לאזול עד 2025, לפי סוכנות Pension Benefit Guaranty Corporation.

קשה לקצץ הטבות לעובדים וכואב להגדיל את ההפרשות. הוגי התוכניות האלה מקווים להתגבר על המכה בעזרת תשואה גבוהה על הנכסים שלהם; 7.5% הוא יעד שרבות מהתוכניות האלה שואפות אליו. אבל תשואות האג"ח נמוכות מאוד והמניות נסחרות בהערכות שווי גבוהות מאוד במונחים היסטוריים. הפיתוי הוא לפנות ל"נכסים אלטרנטיביים" — קטגוריה שכוללת נדל"ן, השקעות פרטיות וקרנות גידור.

שני הראשונים מציעים אלטרנטיבה של ממש. נדל"ן מייצר זרם הכנסות משכירות ומגלם את התקווה שהערכות השווי יעמדו בקצב האינפלציה. השקעות פרטיות הן בחלקן הימור על כך שחברות פרטיות יכולות להניב תשואות גבוהות יותר מחברות בורסאיות, משום שיש להן יותר חופש להשקיע בטווח הארוך.

אבל מה לגבי קרנות גידור? קרנות רבות מתמחות במניות או באג"ח קונצרניות - נכסים שמוסדות כבר מחזיקים. בכמה מהקטגוריות האחרות, כמו קרנות מקרו או ארביטראז' מיזוגים, התשואות תלויות לחלוטין בכישוריו של המנהל. בשנים האחרונות אפשר לראות שמנהלי קרנות הגידור לא הפגינו מספיק כישרון, בממוצע, כדי לפצות על דמי הניהול הגבוהים שלהם.

לקוחות אולי חושבים שהם מסוגלים לבחור את מנהלי קרנות הגידור הטובים ביותר, ולא הממוצעים. אבל יש קבוצה אחת של אנשי מקצוע — מנהלי קרנות המשקיעות בסל של קרנות גידור אחרות, FOF — שמנסה לעשות בדיוק את זה. הם אמנם הצליחו להשיג תשואה גבוהה יותר מהתשואה המשוקללת של קרנות הגידור ב–2017, אבל לא הצליחו לעשות זאת בארבע השנים הקודמות. אם המומחים לא מצליחים לבחור את המנהלים המנצחים, איך יעשו זאת קרנות פנסיה?

הצדקה אחרת להשקעה בקרנות גידור היא שהן בעלות סיכון נמוך יותר להפסיד הרבה כסף בתקופת משבר. הטיעון הזה הופרך במידה מסוימת ב–2008, כשקרנות גידור הפסידו 19% בממוצע. כך או כך, קרנות פנסיה משקיעות בטווח הארוך - הן לא צריכות להיות מוטרדות מתנודתיות בטווח הקצר.

המכון לחקר הפנסיה ערך מחקר לגבי ההשפעה של השקעה בקטגוריות נכסים אלטרנטיביים על התשואות של תוכניות פנסיה של מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב בין 2005 ל–2015. במחקר נמצא כי תוכניות שהשקיעו 10% נוספים מהתיק שלהן בנדל"ן והשקעות פרטיות הגדילו מעט את התשואה על ההשקעות (בשישית האחוז) — אבל השקעה בסחורות או בקרנות גידור הפחיתה את התשואות, כשקרנות גידור הורידו 0.5% מהתשואה הכוללת.

אשליה מגודרת

ישנם משקיעים שראו את האור. קלפרס, קרן הפנסיה הציבורית של מדינת קליפורניה, הודיעה כי היא יוצאת מקרנות גידור ב–2014. אבל ספקית המידע פרקין (Preqin) העריכה בשנה שעברה כי קרנות פנסיה היוו 42% מכל הכסף שזרם לתעשיית קרנות הגידור. רוב הכסף הגיע מצפון אמריקה — 776 תוכניות פנסיה מהאזור.

מי יודע מה התוכניות האלה מנסות להשיג? לחלקן אולי יש מספיק מזל כדי לבחור את בעלות הביצועים הטובים ביותר בתעשייה, אבל אם כולן חושבות שהאסטרטגיה תפחית את הגירעונות שלהן, הן חיות באשליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה