70 אלף דולר ל-4 ימים בעיירת סקי: המסיבה הסגורה של האלפיון - והישראלים

כרטיס כניסה בן עשרות אלפי דולרים שנותן את הזכות להתחכך, לראות ולהיראות - אבל בלי הרבה החלטות חשובות ■ שמונה דברים שצריך לדעת על ועידת דאבוס שתיפתח מחרתיים

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מלון בדאבוס
בית מלון בדאבוסצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס
איתן אבריאל
איתן אבריאל

1. מי בעל הבית?

כנס דאבוס הוא האירוע השנתי הגדול של הפורום הכלכלי העולמי, ארגון ללא מטרת רווח שמרכזו בג'נווה. הארגון, הקיים זה 48 שנה, מקיים שורה של כנסים בכל מהלך השנה, אך הוועידה בדאבוס היא המפגש הכלכלי החשוב בעולם — שאליו מגיעים כ–1,900 אנשי עסקים, 350 ראשי מדינות ושרים בכירים, 900 ראשי ארגונים ללא כוונת רווח וחברה אזרחית ומאות עיתונאים ואנשי מדיה. השנה יגיעו יותר נשים מבעבר, אבל עם 21% נשים מתוך סך המשתתפים זהו עדיין אירוע של גברים, רבים מהם לבנים עם שיער אפור.

ההצלחה והמוניטין של דאבוס היא סוג של תעלומה: הפורום הכלכלי העולמי נוסד ומנוהל על ידי אדם פרטי, קלאוס שוואב, הוא אינו שייך או ממומן על ידי שום מדינה, ארגון או מוסד בינלאומי, אין לו גיבוי של האומות המאוחדות, אין לו עיתון או חברת מדיה גדולה שתתמוך בפעילות — ובכל זאת מתייצבים באירוע מדי שנה עשרות ראשי מדינות ואלפי מנהלים בכירים. רבים ניסו במהלך השנים לחקות או להעתיק את המודל של דאבוס וליצור משהו דומה, אך במבחן התוצאה איש לא הצליח.

מייסד ומנהל הפורום, קלאוס שוואבצילום: PIERRE ALBOUY/רויטרס

2. מי מגיע השנה?

רשימת האורחים הבכירים היא כמעט אינסופית — את דברי הפתיחה יישא ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, נאום הנעילה ניתן לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ובאמצע יסתובבו וידברו נשיא צרפת עמנואל מקרון, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי והמנהיגים של קנדה, איטליה, ארגנטינה וברזיל, וזו רשימה חלקית בלבד.

קרוב יותר אלינו, ישתתפו בכנס גם מלך ירדן וכמובן ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. בין הישראלים הנוספים יהיו יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן; המנכ"לית והיו"ר של בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח ודוד ברודט; התעשיין סמי סגול; הטייקון עידן עופר; איש ההיי־טק יוסי ורדי; סמנכ"לית טבע, איריס בק־קודנר; הסטארט־אפיסט אייל גורה; קבוצה של חוקרים מאוניברסיטת בן־גוריון; חמי פרס ממרכז פרס לשלום וקרן פיטנגו; יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג; והסופר וההיסטוריון, יובל נח הררי.

ראש ממשלת הודו, גרנדרה מודי, והזוג נתניהוצילום: AMIT DAVE/רויטרס

3. כמה זה עולה?

הפורום אינו מפרסם תעריף רשמי, אך השתתפות בכנס לאיש עסקים מהמניין עולה 50–70 אלף דולר, לא כולל לינה, עבור כנס בין ארבעה ימים. לדאבוס צריך לקבל הזמנה ולהפעיל קשרים, אי־אפשר פשוט לקנות כרטיס. וזו רק ההתחלה: חברה הנותנת חסות לאירוע, שתמורתה תקבל כרטיס כניסה עבור אחד ממנהליה להשתתפות בפאנל אחד או יותר, עולה מיליון דולר ויותר — כאשר סכום זה יכול לטפס לכמה מיליונים אם מדובר בחסות ראשית, או אם החסות כוללת ביתן של התאגיד לאורך הרחוב הראשי של עיירת הסקי, בתוך בתי המלון, משמאל ומימין למרכז הכנסים המרכזי. המחיר של ביתן כזה, כמו בכל עסקת נדל"ן, הוא נגזרת של גודל הביתן ומרחקו ממרכז הכנסים.

בעלי החנויות והעסקים בדאבוס מתפרנסים היטב מהכנס: עשרות חניות ובתי קפה מתפנים לשבוע של הכנס לטובת הביתנים הללו בתמורה לשכר דירה של מאות אלפי דולרים, וחוזרים לשגרה מיד עם סיום האירוע. אלה נשמעים סכומים גבוהים, אך עבור רובם המוחלט של משתתפי הכנס זהו כסף קטן שאותו ממילא התאגידים, הממשלות או הארגונים משלמים. כמעט אף אחד אינו משלם את הסכומים הללו מכיסו הפרטי.

4. מהי האג'נדה?

מדי שנה, כדי שיהיה מעניין, שוקדים אנשי הפרום על בחירת אג'נדה המשקפת את השיח הציבורי העכשווי בסביבה החברתית והגיאו־פוליטית של האליטות המערביות. הפעם החזון שנבחר הוא "יצירת עתיד משותף בעולם סדוק", והמארגנים מסבירים שהמפגש יתמקד במציאת דרכים להדק את שיתוף הפעולה הבינלאומי בעניינים מרכזיים כמו ביטחון, הסביבה והכלכלה הגלובלית.

זו בעיקר סיסמה שלא אומרת הרבה. היא אינה מחייבת איש מהאורחים להתייחס אליה, ובסופו של הדבר התוכנית והאנשים נותרים דומים משנה לשנה. עם זאת, ברמת המיתוג והנרטיב יש לה משמעות, מכיוון שכל עיתון וכל תחנת טלוויזיה בעולם תדווח על הכנס ועל מה ידברו בו — והדיווח יהיה על פי דף המסרים של המארגנים. זו עוצמה תקשורתית משמעותית ברמה הגלובלית.

דאבוס

5. מה בתוכנית?

הכנס עצום, לא במספר המשתתפים או בגודל מרכז הכנסים — יש אירועים גדולים ממנו בהרבה, בהשתתפות עשרות אלפים — אלא בכמות הדיונים והאירועים. בארבעה ימים יתקיימו יותר מ–400 פאנלים רשמיים, ועוד מאות מפגשים, ארוחות מסביב לשעון ומסיבות קוקטייל ובכל נושא אפשרי.

בפאנלים ידברו בעיקר על סוגיות מתחום הכלכלה וחברה, על כל ענף עסקי וכל אזור גיאוגרפי שאפשר לחשוב עליו, אבל גם תרבות ואמנות — וכל זאת מבלי לספור עוד מאות מפגשים לא רשמיים, המתקיימים במקביל אליו.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי

6. מה עושים שם באמת?

הבכירים הרבים שמגיעים לדאבוס אינם מקשיבים בדרך כלל לפאנלים — שם יושבים אנשים מדרג שני, עיתונאים ועוזרים. הבכירים משמשים דוברים בפאנלים, וכן מתמקדים במפגשים פרטיים, בארוחות סגורות של התעשיות שלהם ובפגישות עסקיות ברמת מנכ"לים עם לקוחות וספקים.

השאלה "האם כדאי למנכ"ל להגיע לדאבוס" כבר נדונה בעבר, והתשובה של הנשאלים היתה בדרך כלל חיובית — בטענה שהמנכ"ל הטיפוסי מקיים פגישות שהיו גוזלות ממנו זמן רב יותר לו היה צריך לקיים אותם בנפרד במהלך השנה. האמת היא שהכנס כולו הוא סוג של מיתוג עצמי למשתתפיו והעברת מסר לקולגות ולעולם כולו: "אני בכנס, אני חשוב, אני משמעותי ואני רלוונטי". זו הסיבה מדוע המשקל של התקשורת בכנס כה מרכזי: כל העיתונים המרכזיים וכל ערוצי הטלוויזיה המובילים במערב, ובאחרונה גם במזרח, שולחים אליו נציגים ומקימים אולפנים משוכללים, שבהם מתראיינים הבכירים מסביב לשעון בסרט נע.

זהו אקו־סיסטם שלם של הון, שלטון ועיתון ברמה הגלובלית, כולל מפגשים קרובים בין מנהלים של חברות מתחרות, שבמקום אחר היו מושכים את תשומת הלב של מפקחי הגבלים עסקיים, בו כל צד במשולש מחזק את עצמו תוך שיתוף פעולה עם האחרים.

הפוליטיקאים והמנהלים מקבלים חשיפה תקשורתית, התקשורת מקבלת אירוע נוצץ המייצר תוכן ורייטינג, וכולם יחד מעמיקים ומהדקים את הרשת החברתית שלהם לטובת עסקיהם והקריירה האישית.

ומה עם המסיבות, האוכל והיין הטוב, שעליהם התקשורת מרבה לדווח? אכן יש הרבה כאלה, והשווייצים מספקים לאורחיהם רמת חיים גבוהה, אבל זהו אירוע עסקי־שלטוני־תקשורתי שלא באמת מאפשר הגזמות. אף מנהל או פוליטיקאי לא רוצה להיתפס או להיראות לא בשליטה, וגם גיל המשתתפים לא מאפשר מסיבות פרועות מדי. זהו אינו שבוע "ברנינג מן" ואפילו לא "מידברן".

7. מה עושים אנשי האנטי־דאבוס?

כן, יש דבר כזה. סביב הכנס מתקיימת מערכת שלמה של אירועים של אנשים שלא הוזמנו ולא משתתפים בכנס עצמו — בדרך כלל צעירים. חלקם מביעים מחאה נגד הגלובליזציה, האי־שוויון או הפגיעה באיכות הסביבה. אחרים מנסים לתפוס אנשי עסקים בכירים בבתי מלון ובאירועים פתוחים כדי להציע להם מיזם חדש או פעילות חברתית, וחלקם מגיעים סתם כי הם חושבים שיהיה להם כיף.

מכיוון שכנס דאבוס מקפיץ את תעריפו של חדר מלון הבסיס ביותר בעיירה לרמת מחיר של אלפי דולרים ללילה, ומאחר ולאנשי האנטי־דאבוס אין את האמצעים של המשתתפים הרשמיים, מתקיימת במהלך שבוע הכנס תעשייה שלמה של לינות משותפות בדירות פרטיות, שנשכרו לשם כך, לעתים קרובות על מזרנים מתנפחים.

הפגנה בברן נגד קפיטליזם וההשתתפות של טראמפ בפורום הכלכלי העולמיצילום: RUBEN SPRICH/אי־אף־פי

8. האם יוצא משהו מהכנס?

לא ממש. ועידת דאבוס אינה מיועדת ואינה מתיימרת לקבל החלטות כלשהן, וממילא זהו עסק פרטי שאין לו סמכות ליזום פעילות כזאת. בשונה מוועידות רשמיות, לא יתקבלו בו החלטות לאומיות ולא ייחתמו הסכמים בין מדינות. מצד שני, ריכוז המנהלים והמפגשים האישיים עשויים לקדם עסקות עבור אנשי העסקים או תהליכים בין מדינות, אשר על התוצאות שלהם יכריזו בזמן באירוע אחרים. מארגני הכנס גאים לספק מדי פעם מידע על תוצאה מעשית שנולדה בעת המפגשים בדאבוס, ולפרסם סקרים על עמדות המנהלים ודו"חות הממליצים על פתרונות לסוגיות חשובות.

ביום שישי האחרון, למשל, ארבעה ימים לפני תחילת הכנס, פירסמו המארגנים תוכנית לרפורמה מפורטת במנהיגות האירופית, לרבות חיזוק הסטארט־אפים והתמודדות עם אתגרי המהפכה התעשייתית הרביעית — נושא שחשוב למארגן קלאוס שוואב באופן אישי. אלא שדווקא הפער בין רמת הבכירות של באי הכנס לבין המספר הקטן של הודעות כאלה מבליט את העובדה שלכנס דאבוס באים לראות ולהיראות — ולא מנהלים בו משאים ומתנים כדי לסגור דבר מה כאן ועכשיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה